Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Filantropia strainilor

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
215 replies to this topic

#19
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Ce-am fi fost noi daca nu isi bagau strainii coada...

episodul 2525
O coproductie Mosfilm si Teleorman Film

View PostPaz, on 15 iulie 2018 - 14:45, said:

Pesedeaua impreuna cu toate celelalte partide sunt in serviciul aceluiasi stapan. Vrand, nevrand.

Sa bagam si niste toti ie la fel TM asa, de garnitura

Edited by shefu_de_combinat, 15 July 2018 - 14:48.


#20
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2018 - 14:25, said:

Pai tu raspunde-ti la aberatia asta Posted Image
Ca nu eu sustin tampenia.
GDP Romania 1990 34 de miliarde, GDP Germania 1714 miliarde.
Clar noi am fost salvarea lor altfel se prabuseau!!!!!
Banuiesc ca poti sa dai si exemple..
Ar fi indeajuns un singur exemplu de industrie care nu avea la baza licente vechi de 20 de ani din vest
Jamalane, vezi ca din cauza asta s-a intamplat criza americana din 30, produceau prea mult si nu aveau piete de desfacere, SUA a ridicat taxele pentru import sa protejeze piata interna pentru a crea locuri de munca pierdute datorita crizei, dar la fel a facut si Europa, astfel din cauza asta SUA a recunoscut URSS pentru ca aveau nevoie de piete de desfacere, ca-ti dai seama ce mult il iubeau americani pe Stalin.

PS Nu te gandi la frigidere sau fier de calcat, URSS a platit bani grei companiilor din SUA sa le ridice cativa mamuti industriali, ex. Magnitogorsk.

(Ciudat ca situatia seamana cu ce se intampla in zilele noastre)

(Nu zic ca e rau, ca a cazut comunismul, dar parca am fost lasati la curul gol)

Edited by tenzen, 15 July 2018 - 14:54.


#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 14:40, said:

Dar nu conteaza de unde ai licenta, conteaza ca aveai productie autohtona.
Ia pune tu intrebarea ta in China ? Ca si china merge numai pe licente straine.

Da, da China le are la zi, nu vechi de 50 de ai ca esti rupt in fund si nu le mai poti plati

View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 14:40, said:

N-au nici o treaba licentele de fabricare cu productia.Sunt chestii total separate.
Si noi aveam industrie grea si supergrea care a putut sustine o economie capabila sa creeze blocuri de locuinte, baraje, hidrocentrale, termocentrale.

Da, cea mai tare industrie
Aveam hdrocentrale, termocentale da curentul se oprea la 7 sa se fac economie.

View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 14:40, said:

Din pacate vei ajunge sa-ti faci credit la banca strainului ca sa-ti poti plati si aceea apa , care o aveai gratis cand erai mic.Doarece acum si apa si banca sunt a strainului.Nimic nu mai este al tau.Absolut nimic.

Da stim, bancile rele care nu dau un ban alora de stau pe social..Ai ura mare pe ele, nu?
Iesi din barlog si vezi cum lumea care munceste face credite si le plateste si traieste de 60000000 de ori mai bine decat pe vremea jegului ala de Ceausescu si regimului lui de criminali imputiti.


View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 14:40, said:

Pai sa vedem: CDR-Soros, PNL-Soros, PDL-Soros si in viitor la viitoarele alegeri: USR-Soros , viitorul partid #Rezist-Soros
Singurul care i-a tinut piept lui Soros a vost PDSR/PSD-ul, in rest praf toti

Soros... the evilz sorosisti
Nu iti e mai rusine sa aurli in gura mare ca ti-e teama de un om de 80 si de ani care cred ca nici pipi nu mai e in stare sa faca ?
Da aveti nevoie de un dusman imaginar ca scuza la nepuntinta voastra nu?

Traiesc cu parintii ca soros e rau si bancile nu imi dau credit!!!
Nu am de mancare ca sors e rau si numai la lidl ma angajeaza fara bac!!!
Nu am pritenena ca soros le-a luat pe toate!!
A batut belgia cuz soros!!!!
A plouat soros!!!
Nu a plout soros!!!

#22
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aIxejeAG10g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mTD9RKt_xYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TMAg45w2kLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rHM4CvtFSMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HsB2B7mXQY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 14:40, said:

....................
Din pacate vei ajunge sa-ti faci credit la banca strainului ca sa-ti poti plati si aceea apa , care o aveai gratis cand erai mic.Doarece acum si apa si banca sunt a strainului.Nimic nu mai este al tau.Absolut nimic.
............
Draguta, poate tu ai fost ceva bogatas inainte de 89, eu nu am avut nici fabrici, nici pamint! doar ce mi-am cumparat impreuna cu sotia sau am primit de la parinti. Nu m-am simtit nici o clipa ''proprietar, producator si beneficiar'', asta era pentru cei de la clasele cu nevoi speciale! tu ce fabrica ai avut in proprietate?

Edited by tytysor, 15 July 2018 - 14:56.


#24
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Initiator, mai bine recunoaste ca sotiei tale i s-au rupt sandalele.

#25
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posttenzen, on 15 iulie 2018 - 14:46, said:

Jamalane, vezi ca din cauza asta s-a intamplat criza americana din 30, produceau prea mult si nu aveau piete de desfacere, SUA a ridicat taxele pentru import sa protejeze piata interna pentru a crea locuri de munca pierdute datorita crizei, dar la fel a facut si Europa, astfel din cauza asta SUA a recunoscut URSS pentru ca aveau nevoie de piete de desfacere, ca-ti dai seama ce mult il iubeau americani pe Stalin.

PS Nu te gandi la frigidere sau fier de calcat, URSS a platit bani grei companiilor din SUA sa le ridice cativa mamuti industriali, ex. Magnitogorsk.

(Ciudat ca situatia seamana cu ce se intampla in zilele noastre)

(Nu zic ca e rau, ca a cazut comunismul, dar parca am fost lasati la curul gol)

Soricel , vezi ca incurci ordinea :)
Intai a venit criza si apoi a venit Tarrif Act ;)

#26
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
pai confortul bogatilor depinde direct de abundenta saracilor.
pe astia trebuie sa-i impuste cineva acum, cat sunt fericiti, pe urma devin mizerabili, filantropi.

#27
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2018 - 14:59, said:

Soricel , vezi ca incurci ordinea Posted Image
Intai a venit criza si apoi a venit Tarrif Act Posted Image
Portocaletule beleste ochi, am scris asta: "SUA a ridicat taxele pentru import sa protejeze piata interna pentru a crea locuri de munca pierdute datorita crizei,"

Edited by tenzen, 15 July 2018 - 15:05.


#28
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posttenzen, on 15 iulie 2018 - 15:03, said:

Portocaletule am scris asta: "SUA a ridicat taxele pentru import sa protejeze piata interna pentru a crea locuri de munca pierdute datorita crizei,"
Nu poti avea o discutie/postare fara sa te dai basini ?

Soricel, invata sa pui lucrurile in ordine si sa te exprimi corect:

Quote

Jamalane, vezi ca din cauza asta s-a intamplat criza americana din 30, produceau prea mult si nu aveau piete de desfacere,
Iar incepi cu sfarsitul?
Ps, cat la suta reprezentau exporturile din pib-ul SUA? 35, 25......5%???

Dar sa revenim, SUA  a pus tarife la IMPORTURI ca nu putea sa VANDA productia in exces????
Pe bune, de aia???
Eu stiam ca nu prea ai cum sa influentezi exporturile daca pui taxe pe importuri...
Da o fi vre-un fel de magie...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 15 July 2018 - 15:10.


#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDamascus77, on 15 iulie 2018 - 14:14, said:

Când produci ai nevoie de piata de desfacere.

Cand piața de acasă și cele existente nu îți ajungi, cauți altele noi.
tu chiar crezi că Romanica, cu un salariu mediu de 100 DM sau USD (că așa era atunci) chiar a se prezenta ca o piață de desfacere pentru lumea vestică?

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Majoritatea produselor ce au intrat în România în anii '90 erau la second-hand. Da, le-am ajutat şi industria producătoare de bunuri noi, dar mai mult i-am ajutat să scape de costurile de reciclare. Oricât de patriot ar fi, trebuie să recunosc că multe dintre produsele second-hand erau mai bune decât majoritatea celor comuniste noi (Româneşti sau din alte ţări) - am zis majoritatea, căci existau şi excepţiile. Din păcate, în România după 1989 s-a furat mult şi nu s-au făcut investiţii cu capital (majoritar) Românesc. Capul răutăţilor a fost P.D.S.R./P.S.D., dar şi alţii şi-au adus partea la trădare. Şi tot din păcate Românii nu prea sunt în stare să facă investiţii pe termen lung - ce-i drept, unii ar vrea, dar sunt "ajutaţi" să nu o facă. Aşa că decomandată pe străini ne bazăm.

Iar în unele cazuri e greu să faci investiţii chiar dacă eşti dintr-o ţară capitalistă. Pentru că sunt prea multe reguli, reglementări. Vrei să faci maşină modernă, sigură, care să arate precum în anii '50? Nu poţi, că vai, maşina trebuie să aibă nu ştiu ce forme ca să protejeze pietonul (de parcă nu se pot face maşini sigure cu aspect retro).
La calitate şi urâţenie au ajuns multe dintre produsele actuale, le prefer pe alea vechi. Până la urmă va cam ajunge capitalismul din urmă comunismul în ceea ce priveşte calitatea.

Edited by djl, 15 July 2018 - 15:10.


#31
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,761
  • Înscris: 15.01.2017
Medicamenteeee!!!

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 14:09, said:


........................................
Adica comunismul a fost alungat din Romania, ca strainul sa-ti ia tot ce ai la tine si economiile tale.
Dupa comunism desi aveai frigider insa gol, aveai oportunitatea de a-l umple, insa strainul a considerat ca este vremea sa-ti fure si fridigerul si laptele copilului de la san.
Despre asta a fost filantropia strainilor si "revolutia" din 89.
ciudat, eu acum am frigiderul plin, chiar a trebuit sa-mi cumpar unul mai mare! inainte de 89 aveam unu mic, cel mai mic model romanesc si de obicei era plin cu aer rece! dar se incalzea repede ca se oprea curentul!

#33
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2018 - 15:05, said:

Soricel, invata sa pui lucrurile in ordine si sa te exprimi corect:
Ps, cat la suta reprezentau exporturile din pib-ul SUA? 35, 25......5%???
Portocaletule am scris asta: "SUA a ridicat taxele pentru import sa protejeze piata interna pentru a crea locuri de munca pierdute datorita crizei"

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 14:16, said:

Neah, te limitezi
Nu te limitezi, cauti piete noi cu orice pret :)

#35
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2018 - 14:49, said:

Da, da China le are la zi, nu vechi de 50 de ai ca esti rupt in fund si nu le mai poti plati
Si noi o avem la zi, altfel nu poti vinde produse in alte tari, daca nu iti ai industria la zi.Nu-ti cumpara nimeni.

Quote

Da, cea mai tare industrie
Aveam hdrocentrale, termocentale da curentul se oprea la 7 sa se fac economie.
Aia era ca sa se plateasca datoria externa a tarii(decizie politica) si nu ca nu aveai industrie.
De altfel reteaua de consumatori industriali este strict separata de consum casnic (si asta valabil si in tarile unde numai apa rece aveai)

Quote

Da stim, bancile rele care nu dau un ban alora de stau pe social..Ai ura mare pe ele, nu?
Bancile care isi permit sa-si pune aici comisioane care in alte tari nu exista(ca nu ar avea tupeu s-o faca) si speze nesimite la transferuri interbancare

Quote

Iesi din barlog si vezi cum lumea care munceste face credite si le plateste si traieste de 60000000 de ori mai bine decat pe vremea jegului ala de Ceausescu si regimului lui de criminali imputiti.
Iesi dumneata din barlog si vezi cum o duc alte tari , care aici se dau icoane contra-coruptiei si  pe la spate imping vagoane de bani in offshore-uri.Exact acele tari , care in numele libertatii (pseudo-libertate) iti baga mana in buzunar.Smecheria consta in faptul sa-l convingi pe om ca isi baga mana in buzunar din proprie initiativa,cand in realitate este spalat pe creier sa-si bage mana in buzunar pt
profiturile lor.

Quote

Soros... the evilz sorosisti
Nu iti e mai rusine sa aurli in gura mare ca ti-e teama de un om de 80 si de ani care cred ca nici pipi nu mai e in stare sa faca ?
Nu trebuie sa faci pipi la WC-ul ca sa distrugi o tara.Trebuie sa ai pe mana doar finantele ei

Quote

Traiesc cu parintii ca soros e rau si bancile nu imi dau credit!!!
Nu, ca Soros, mi-a distrus industria, a distrus locurile de munca, acum v-a confiscat si curentul electric si maine va ia si apa.

Quote

Nu am de mancare ca sors e rau si numai la lidl ma angajeaza fara bac!!!
N-are de mancare ca n-are unde lucra , doarece prietenul lui Soros , i-a luat mancarea de la gura
Lidl este a lui Dieter Schwartz
Dieter Schwartz, George Soros  Schwartz, Bernard Schwartz, Stephen Schwartz  fac parte din Casa de Schwartzenberg , care face parte din Casa de Habsburg.Aceiasi dinastia care a supt ca paianjenul sangele taranului roman muncitor in trecut si i-a martirizat pe Horia, Closca si Crisan.

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 14:53, said:

Tot felul de copii facute de romani prezentate ca ale lor, nimic nou sub epoca de aur.

View PostWinstonMontana, on 15 iulie 2018 - 15:10, said:

i-a luat mancarea de la gura
Nu a luat nimeni, iti produci mancarea daca vrei :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate