Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Proiect de gaze pentru conectare centrala termica de la contorul de gaze de la intrare/sau direct de la aragaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#73
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce scrie pe "piesa" din poza atasata, nu are nici o importanta, pentru ca toate placile de contor (dinasta mic) sint de 3/4. Asa este standardul.

Inseamna ca doar teava de la contor si pina in casa trebuie schimbata.
Sper sa ai noroc si sa nu fie nevoie sa schimbi coloana pricipala si regulatorul de la intrarea in bloc.

#74
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010

 florin71_skoda, on 28 iunie 2018 - 14:36, said:

MF scrie pe un cot
si se mai vede un Romb gravat pe un alt cot
am scri mai inainte Conducta principala e de  4,6cm inseamna 1,81toli si nimeni nu a considerat ca trebuie schimbata caci au mai pus centrale oamenii in bloc

 July02, on 27 iunie 2018 - 21:33, said:

Conducta principala care urca intre nivele este de 4,6cm inseamna 1,81toli

Attached Files


Edited by July02, 28 June 2018 - 14:50.


#75
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cu o pagina in urma colegul Bobocul a pus un tabel.
Daca are ~4,6cm  insemna ca o fi teva DN40 care inseamna 1 1/2", adica cam subtire. Cindva cineva va fi obligat sa o schimbe daca-i trebuie centrala. Teva respectiva a fost dimensionata sa duca doar aragazele si nu si centralele din tot blocul. O centrala are consumul dat de 5 ori mai mare decit un aragaz. Acum ca ai in bloc citiva vecini mai norocosi care prin montarea centralei nu au depasit debitul pe care-l poate duce teava actuala, este o cu totul alta poveste. Va veni insa momentul in care se va ajunge la debitul maxim si dupaia cine vrea centrala, trebuie sa schimbe si coloana, sau o parte din coloana. Treba asta nu o decizi tu si nici eu. treaba asta o va decide proiectantul, ca altefel nu primesti aprobarile de la gaz pentru inca un foc.

Edited by florin71_skoda, 28 June 2018 - 14:57.


#76
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010
Dar verificand si poriectul si tevile instalate am constatat ca: - pe hol unde scrie in proiect ca trebuie sa fie teava de 3/4" , masurata de mine este in realitate de 2cm deci de 1/2"
si lucrarea inseamna ca nu e realizata exact conform proiectului si a fost efectuata de Petro Brazi Construct

 florin71_skoda, on 28 iunie 2018 - 14:56, said:

da, de 11/2 este conducta principala, din ea se ramidica pe nivelul meu doar spre mine si spre vecinul doar doua apartamente, cu precizarea ca vecinul din stanga nu are bagata centrala , deci cred ca pentru mine o sa fie suficienta dimensiunea de de 11/2

Edited by July02, 28 June 2018 - 15:11.


#77
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Tu crezi prea multe :D
De ce nu vrei sa pricepi ca aici nu merge pe "crezute" ? Daca este sau nu este suficienta dimensiunea de de 1 1/2", se va stabili in urma unor calcule si nu are nici o importanta daca vecinul tau din stinga, are sau nu centrala, ca se va calcula pentru tot blocul si se vor lua in calcul toate aragazele si toate centralele montate la ora actuala in tot blocul.

#78
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010

 florin71_skoda, on 28 iunie 2018 - 15:14, said:

pe teava respectiva nu e tot blocul ci teava respectiva deserveste doar doua apartamente pe nivel , deci jumatate de scara de Bloc cu 4etaje(nu e turn de 8-10etaje)
si zic si eu daca vecinul de pe alt nivel a pus centrala in aceeasi situatie ca mine si nu a necesitat teava mai groasa de ce sa se judece cu alta unitate de masura pentru mine ? e ok

Edited by July02, 28 June 2018 - 15:30.


#79
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010
Firma Petro Gaz Construct care a executat proiectul de gaze pentru montarea Contoarelor de gaze a facut lucrarea in 26-07-2004

Din moment ce ei au scris in proiect ca au pus pe casa scarii pe nivelul meu
de la: - Teava principala de 11/4 spre Contor teava de 3/4" in Proiect si au montat defapt teava de 20cm care probabil e de 1/2"
as putea sa le solicit sa schimbe teava de 20cm cu una de 3/4" asa cum au scris in proiect defapt (dar care nu au si facut in pratica asa cum au scris la proiect ??) pe cheltuiala lor ?

Edited by July02, 28 June 2018 - 15:42.


#80
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010
Un domn de la Gaze mi-a zis ca 400lei e Desenul, Regulatorul 230lei, sa vedem cat or mai fi celelate sa vad la cat se ajunge

Revizia centralei o vor face cei de la Gaze banuiesc nu ? adica nu firma care va monta ulterior centrala la tevile de incalzire

Edited by July02, 02 July 2018 - 12:13.


#81
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
de centrala (punere in functiune, verificare tehnica periodica) se ocupa firma care ti-o monteaza, nu cei de la gaze.

#82
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010

 corinadaniela, on 02 iulie 2018 - 13:27, said:

verificarea tehnica periodica la 2 ani nu este practic acelasi lucru cu Revizia de verificare la gaze ? ca nu cred ca trebuie facute amandoua separat

Montarea centralei pentru a avea o garantie mai mare se face numai cu firmele autorizate de catre acel Brand al centralei? sau Garantia o poate da oricine ?

Edited by July02, 02 July 2018 - 15:10.


#83
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 July02, on 02 iulie 2018 - 14:58, said:

verificarea tehnica periodica la 2 ani nu este practic acelasi lucru cu Revizia de verificare la gaze ? ca nu cred ca trebuie facute amandoua separat

nu, nu este.
verificarea tehnica periodica a centralei (VTP) se face din doi in doi ani, de catre firma care ti-a montat centrala si care iti asigura service in perioada de garantie. teoretic. insa daca firma se desfiinteaza intre timp, poti opta pentru una dintre firmele autorizate.

pentru instalatia de gaze se fac doua "operatiuni":

verificarea tehnica a instalatiei de utilizare gaze (tevaraie, coturi, imbinari) se face din doi in doi ani, de catre furnizorul de gaze daca ai optat pentru el, sau de catre orice firma autorizata anre si iscir, gasesti lista pe site-ul furnizorului de gaze.
revizia tehnica a instalatiei de utilizare gaze se face din 10 in 10 ani, e mai complexa, presupune incercarea instalatiei la etanseitate prin presiune, tot atunci se poate monta si detectorul+electrovalva daca nu exista la punctul de consum.
care este furnizorul de gaze din localitatea ta ?

ca exemplu, iata detalii de pe site-ul furnizorului engie :
https://www.engie.ro...tralei-termice/

Edited by corinadaniela, 02 July 2018 - 15:10.


#84
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010

 corinadaniela, on 02 iulie 2018 - 15:09, said:

Sunt la Engie dar nu doresc cu Engie caci practica preturi aberant de mari

Si la Argaz ce faci chemi iarasi separat sa verifice Aragazul nu o verifica odata cu Centrala ????
normal ar fi ca aceasta Verificare sa includa Verificarea Gazelor de la Centrala + Aragaz

Verificarea tehnica periodica adica Revizia periodica din 2 in 2 ani care o face firma care a montat Centrala - practic este o verificare a gazelor nu ?
care o poate face si orice firma autorizata de gaze.... de ce sa fii obligat sa faci cu cei ce au montat verificarea acesta de gaze ?

Cei de la Engie vad ca o denumesc: - Verificarea Tehnică a Instalației de utilizare a Gazelor naturale si nu numai a Centralei...
ci si Aragazul

Practic cel mai important e a intreb la inceput cat costa: - Verificarea Tehnica Periodica a Centralei (VTP) ca sa stiu ce firma aleg sa o monteze.

Edited by July02, 02 July 2018 - 15:47.


#85
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 July02, on 02 iulie 2018 - 15:33, said:

Sunt la Engie dar nu doresc cu Engie caci practica preturi aberant de mari

Verificarea tehnica periodica adica Revizia periodica din 2 in 2 ani care o face firma care a montat Centrala - practic este o verificare a gazelor nu ?
care o poate face si orice firma autorizata de gaze.... de ce sa fii obligat sa faci cu cei ce au montat verificarea acesta de gaze ?

Cei de la Engie vad ca o denumesc: - Verificarea Tehnică a Instalației de utilizare a Gazelor naturale
Practic cel mai important e a intreb la inceput cat costa: - Verificarea Tehnica Periodica a Centralei (VTP) ca sa stiu ce firma aleg sa o monteze.

nu. la verificarea tehnica periodica a centralei este verificata (si curatata daca este cazul) doar centrala. se verifica inclusiv parametrii de ardere, daca functioneaza corect pe apa calda si caldura, etc.

tu faci confuzie intre instalatia de utilizare a gazelor - adica tot traseul de teava de la contor pana la aragaz si/sau centrala, si obiectul electrocasnic ce functioneaza pe baza de gaze - aragaz, centrala.
ca se poate intampla sa faci in acelasi an si VTP pentru centrala si  verificarea instalatiei de utilizare gaze, e alta discutie.
la mine s-au nimerit sa fie intercalate, intr-un an este programat VTP-ul, in urmatorul verificarea instalatiei de gaze, si tot asa.
acum 2-3 ani (nu mai retin exact) am facut revizia tehnica a instalatiei de gaze, cea care se face la 10 ani, tot atunci a fost montat detector+electrovalva.

pentru instalatia de gaze apelez la o firma specializata, aceeasi de 5 ani incoace, nu au treaba cu centrala.
la centrala, pentru VTP, vine tehnicianul de la firma de la care am cumparat si mi-au asigurat montajul centralei. el nu are treaba cu instalatia de gaze, verifica doar centrala.
inutil sa-ti spun ca cei de la  firma specializata nu fac operatiunea daca nu am VTP valabil la centrala, iar cel care vine pentru VTP centrala imi cere documentul privind ultima revizie/verificare a instalatiei de gaze.

Edited by corinadaniela, 02 July 2018 - 15:55.


#86
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010
Era bine ca cei care fac VTP-ul sa verifice si Aragazul ca mare chestie in plus nu e  ca sa nu mai stai sa mai chemi pe altii separat pentru Aragaz

La Aragaz am gasit o firma unde functiona vechiul Distrigaz si cost 25lei verificarea din 2 in 2 ani
si mi-a zis ca pot face si la centrala dupa ce nu mai e in garantie verificarea centralei cu 100ron tot din 2 in 2ani

Edited by July02, 02 July 2018 - 16:17.


#87
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 July02, on 02 iulie 2018 - 16:06, said:

Verificarea Tehnica Periodica a Centralei (VTP) mai include si alte servicii in afara verificarii scurgerii gazelor?

aici ai suficiente detalii privind operatiunile care ar trebui facute la VTP centrala termica. am noroc, tehnicianul care vine pentru VTP este un om foarte meticulos si tipicar, chiar daca aparent dureaza ce mestereste el pe-acolo, la final nu am ce sa-i reprosez, nu am avut probleme cu centrala de la instalare pana acum (5 ani).

https://www.aristons...tralei-termice/

#88
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010

 corinadaniela, on 02 iulie 2018 - 16:11, said:

Si eu tot Ariston vreau sa imi iau.
Dar cineva zicea sa montez centrala numai cu firme autorizate de Ariston, de ce dau mai mult Garantie centralei ?

Dar cum fac sa iau o Garantie mai mare la Central ca unii am vazut ca ofera 2 ani altii ofera garantie extinsa pe 5ani

Edited by July02, 02 July 2018 - 16:22.


#89
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
aici nu stiu ce sa-ti raspund, poate stiu alti useri.

#90
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,698
  • Înscris: 19.11.2010

 corinadaniela, on 02 iulie 2018 - 16:22, said:


scrie acolo: - ca se impune si o Curatare chimica a centralei cind randamentul incepe sa scada
Dar ce au loc Depuneri in Centrala sau pentru ce Curatarile acestea chimice caci curatarile chimice corodeaza componentele din interiorul centralei

In Instalatia de incalzire ce fluid aveti Apa ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate