Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Proiect de gaze pentru conectare centrala termica de la contorul de gaze de la intrare/sau direct de la aragaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#127
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Am un presentiment ca o sa fii refuzata de multe firme si posibil sa iti faca lucrarea unii care sunt morti de foame fiindca nu ii i-a nimeni... Firmele bune ca si meseriasii buni au ajuns sa fie destul de greu de gasit in Roomanica.. si au lucrari contractate pe cateva luni in avans indiferent de domeniu (constructii, instalatii, auto, etc) asa ca ori platesti pretul cerut de catre cei buni, ori cauti pe altii sau iti rezolvi singur problema. Acum lucrez in vanzari si la firma avem si echipa care monteaza ceea ce vindem, daca suprafata este mica si nu se scot cheltuielile si salariile muncitoriilor, se face pretul pe lucrare, daca clientului ii convine bine, daca nu asta e, munca voluntara nu face nimeni.

#128
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Nici macar nu reprezint o firma care se ocupa de asemenea lucrari. Firma la care lucrez, chiar daca este in domeniul constructiilor, nu contracteaza lucrari asa mici. Dar am o experienta indelungata cu mesteri si firme pt mine personal si stiu cum gandesc si cum oferteaza toti. Toti vor sa castige cat mai mult si nu le convine sa dea detalii. Daca cumperi tu materialele, mai ales ca nu ai cantitati f mari, poate o sa iesi mai ieftin. Tu asta nu vrei sa intelegi, se discuta pretul total. Tu iti faci calculul cat costa materiale, cat ar costa mana de lucru, mai adaugi cheltuieli de transport, costuri suplimentare pt personal auxiliar, beneficiul firmei si daca se apropie de ce suma ti-au zis ei ii angajezi, daca nu-ti convine, cauti pe altii.

#129
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Mai adaugi amortizarea sculelor care nu-s tocmai ieftine...

#130
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
:)  scule pe care vor sa le amortizeze (neoficial) intr-un termen cat mai scurt

#131
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
july, pari a fi genul de client carcotas/chitibusar, de care se fereste orice firma.
pot sa inteleg ca nu te dau banii din casa si vrei sa-ti fie facuta lucrarea la un pret cat mai corect. dar de aici si pana la a numara caltii si coturile, sau a cronometra timpul de lucru al muncitorilor care vor face lucrarea, e cale lunga, pici in extrema despicatului firului in pasipe.
partea proasta este ca n-ai cum sa faci lucrarea de unul singur, trebuie sa fie facuta de o firma autorizata. nu cred ca firma - oricare ar fi aceea - ar accepta sa cumperi tu materialele si ei sa-ti realizeze doar instalatia.
incearca sa ceri oferta de la firmele din orasul tau si alegi varianta care ti se pare cea mai corecta/realista. sau intreaba vecinii care si-au facut recent lucrare de separatie gaze/modificare instalatie (adaugare al doilea foc, pentru centrala), care a fost firma care le-a executat lucrarea si cat a costat.

#132
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010
Eu nu am nevoie decat sa imi inlocuiasca teava de 1/2 cu una de 3/4 ok ?
Manopera reprezinta ceea ce platesc eu ca sa execute lucrarea, e treaba lor din pretul de manopera cum isi platesc oamenii si restul ca doar nu stau eu sa le cumpar scule nu ?

Toti s-au invatat sa puna cativa metri de teava si sa ceara de parca ar face nu stiu ce mare constructie, la mine nu ingroapa nimic in pamant decat inlocuiesc teava si pun detectorul.

Numai in RO se poate lucra asa la pausala,infiderent cat e Manopera mare mica trebuie sa fie cunoscuta de client si nu ascunsa sub pretextul ca pretul e mare din diferinte alte motive.

Scuze dar cine nu e transparent si nu spune cat ia manopera si ce pune face pune acolo practica cam o inselatorie.  Nu mai sprijiniti modul e lucru hotesc de mantuiala

Vad ca va pare tare rau de firmele care lucreaza pe ascuns de ai plangeti intruna , in loc sustineti munca transparenta in mod corect si cinstit.

Edited by July02, 09 July 2018 - 21:16.


#133
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Gata , ai reușit să faci toate firmele " hoațe " !
Eu am spus de la început că tu nu vrei gaz , ci " gaz pe foc " .

#134
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Sa ne spui pana la urma si noua, daca ai reusit sa iti faci lucarea si la ce pret... Si cand, o sa iti schimbi sau instalezi aerul conditionat, sa mai deschizi un topic, ca hotii iti cer de la vre-o 350 lei in sus sa ti-l monteze...Posted Image

#135
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 baribalu, on 10 iulie 2018 - 07:30, said:

Sa ne spui pana la urma si noua, daca ai reusit sa iti faci lucarea si la ce pret... Si cand, o sa iti schimbi sau instalezi aerul conditionat, sa mai deschizi un topic, ca hotii iti cer de la vre-o 350 lei in sus sa ti-l monteze...Posted Image
Nu se mai monteaza nicaieri cu 350 , pretul incepe de la 400 ca s-a scumpit freonul .

#136
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

 86-APP, on 10 iulie 2018 - 00:23, said:

Gata , ai reușit să faci toate firmele " hoațe " !
Am zis ca firmele care lucreaza netransparent, scrie clar, nu am zis toate ok ? nu-mi pune in gura presupuneri prin reducere la absurd, ca oricum din ce vad esti de partea mesterilor ce lucreaza la pausala peste tot am vazut ca bagi in preturi la greu si al centrale, care vorba aia pe verificate am vazut si preturi mult mai mici decat mentionezi in general
dar in toata ecuatia asta iti doresti decat sa ne demonstrezi noua clientilor ca a monta o teava si un detector e cea mai grea operatie din lumea asta,
si ca pentru asta merita zeci de milioane , e operatiune gen nasa interstelara?zau ca aia care creeaza masini si construiesc motoare de masini de avioane sau le proiecteaza in Romania nici jumatate nu castiga pe ora decat un mester dinacesta zau asa

 86-APP, on 10 iulie 2018 - 09:27, said:

nu stiu cum e la tine in Bucuresti dar la mine oriunde vrei sa schimbi freonul e 100ron

Poate tu traiesti in Bucuresti si poate ca alcolo totate ar fi mai scumpe prin absurd, desi Bucurestiul nu e cel mai scump oras pentru ca ai o gama mai larga de concurenti pe piata care din cauza concurentei duc pretul in jos  si nu in sus

Dupa unii omul daca pentru fiecare gaura data,fiecare priza montata,sau surub invartit sau baterie montata care e o mare mare filozofie cinsidera ei  sa platesti zeci de milioane caci e o munca extrem de riscanta periculoasa, stresanta,extenuanta,curg apele pe tine iti trebuie 10facultati omul trebuie sa faca credite la banci ca sa plateasca astfel de operatiuni minore

Nu am vazut pe nimeni nici sa se speteasca, nici sa consume mai mult de 2 zile cateva ore pe zi si nici sa transpire dar toti vor sa castige in 2-3 ore pe zi din surubareli
cat castiga un om un salariu intr-o luna, mucind zi de zi ora de ora de dimineata pana seara si facand navete si alte lucruri mult mai complexe si complicate
si sa castige nu zice nimeni dar pe corectitudine pe o evaluare corecta a muncii prestate si nu supraestimate arrificial in mod total subiectiv care nu are nimic deaface ceva in fapt real
prin transparenta si nu prin a baga omului pe gat piese la pret triplu mascate prin munca netransparenta necisntita,
cine e cinstit cu clientul sa castige si triplu dar cinstit nu pe ascunderea costurilor reale fata de client

- Firemele si mesterii care lucreaza cinstit , corect si transparent cu clientul sunt de laudat! si de apreciat si te mai duci odata la ei cand ai nevoie sa rezolvi ceva si a treia oara
numai cele care lucreaza la pausala de condamnat! cei care lucreaza fata de client corect, cinstit si transparent  au grija de client si nu incearca sa il pacaleasca si sa il fure ca ceilalti

Edited by July02, 10 July 2018 - 23:22.


#137
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Pana la urma totul se reduce la cerere si oferta. Nu poti sa stabilesti tu cat vrei sa ii dai cuiva pentru un serviciu. Fiecare e liber sa isi aprecieze munca asa cum considera, piata regleaza pana la urma totul. Daca cere prea mult nu o sa aiba clienti, daca cere prea putin nu o sa isi scoata costurile si o sa dea faliment. Singura alegere pe care o poti face este sa ceri de la cat mai multe firme din zona ta oferte si sa o alegi pe cea care iti convine. Daca nu iti convine nici una, gasesti alta solutie pentru incalzire si apa calda, simplu.

Edited by baribalu, 11 July 2018 - 07:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate