Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

DACII nu sunt strămoșii noștrii, dar nici romanii într-o manieră absolută

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#19
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View PostInfinitty, on 24 iunie 2018 - 10:39, said:

[...]Renuntand rapid si complet la numele dacice inca din vremea avarilor?!
[...]Da, sunt aceiasi egipteni antici dar vorbitori de araba.
Cam toată lumea creștină medievală a propagat numele biblice în defavoarea celor pre-creștine. Câte nume saxone mai sunt folosite în Anglia?
Pe câți dintre egiptenii contemporani îi mai cheamă Ramses, Akenathon, Semerkhet, Hastepsut sau alte nume din perioada pre-romană (ca să nu zic și de cea pre-islamică?)
@rosix: un post despre romani, daci și români cred că ar merita scris cu diacritice pentru claritate...

Edited by buntzi, 24 June 2018 - 11:11.


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Postriley, on 24 iunie 2018 - 10:13, said:

Se pare ca te-au scolit bine astia de la KGB, GRU, FSB sau cum naiba le-o mai zice acum. Vad din poza de la profil ca-ti place sa privesti spre viitor. Daca e asa, intoarce-te atunci cu fata spre realitate, lasa naibii teoriile astea aberante cu tenta de lumina ce vine de la rasarit!

Si cei de la agentiile amintite mai sus stiu ca la crestini numele se dau dupa apostoli si sfinti, deci nu ar pune pe cineva sa scrie asa ceva, decat daca ar vrea sa faca caterinca de el.

Edited by loock, 24 June 2018 - 11:25.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 11:06, said:

romanii avand un puternic aport genetic ...rromesc
Cel putin pana in ultimii ani nu preau au avut loc mixaje de genul asta. Tziganii sunt foarte conservatori, nu prea accepta casatorii cu gagio. Reciproca e si ea valabila.
Cazuri exista, dar sunt mai degraba izolate, exceptii.

#22
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 11:06, said:


Daca o sa observati clar oamenii pe care ii intalniti in cale, zi de zi, o sa vedeti pe fata lor clar gena balcano-asiatico-tyziganeasca... fara niciun dubiu... ori gena asta nu avea cum sa derive strict din daci si romani, cum scrie in manuale.

Tu esti rrom si nu sti cum sa spui. Nu-ti fie rusine ca si rromii sunt oameni.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostKarhu, on 24 iunie 2018 - 11:25, said:

Cel putin pana in ultimii ani nu preau au avut loc mixaje de genul asta. rromii sunt foarte conservatori, nu prea accepta casatorii cu gagio.

Ei da... Daca esti din Bucuresti mergi in cartierele Vitan, Giulesti si alte cateva sa vezi combinatii.  Rezultatele sunt un fel de romani dar ceva mai negriciosi, mai tuciurii.  Nu sunt nici tyzig.. nici romani pe de-a intregul ci o corcitura...

#24
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostKarhu, on 24 iunie 2018 - 11:04, said:

Greaca clasica si latina sunt limbi total diferite, deci ipoteza ta cade.
Nu am zis ca sunt aceleasi limbi, ma refeream ca sunt limbi tracice fiecare dezvoltandu-si limba(dacii,romanii si grecii erau traci), limba semana cat de cat la fel cum limbile germanice seamana dar nu sunt identice gen germana, suedeza, norvegiana, etc.
https://www.lovendal...-fost-invatati/

Edited by diegodanny, 24 June 2018 - 12:02.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ba sunt, dar habar n-ai tu.
Si lasa naibii limbile, ca nu au nici o legatura. Ce, ungurii vorbesc huna,desi se trag din Atilla?

Edited by myshyk, 24 June 2018 - 12:15.


#26
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postmyshyk, on 24 iunie 2018 - 12:14, said:

Ba sunt, dar habar n-ai tu.
Si lasa naibii limbile, ca nu au nici o legatura. Ce, ungurii vorbesc huna,desi se trag din Atilla?
Ungurii sunt daci si romani care au adoptat cultura hunilor Posted Image  din cauza ca au fost condusi de huni, hunii originali au disparut de mult amestecandu-se cu bastinasii.

Edited by diegodanny, 24 June 2018 - 12:35.


#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 11:44, said:


Ei da... Daca esti din Bucuresti mergi in cartierele Vitan, Giulesti si alte cateva sa vezi combinatii.  Rezultatele sunt un fel de romani dar ceva mai negriciosi, mai tuciurii.  Nu sunt nici tyzig.. nici romani pe de-a intregul ci o corcitura...

Dar tu crezi ca esti roman 100%? eu nu cred ca sunt :)… probabil rudele din partea mamei sunt romani adevarati, dar din partea lui tata, habar n-am (german, polonez)

#28
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postjimi91, on 24 iunie 2018 - 12:19, said:

Dar tu crezi ca esti roman 100%? eu nu cred ca sunt Posted Image… probabil rudele din partea mamei sunt romani adevarati, dar din partea lui tata, habar n-am (german, polonez)
Nu. Judecand dupa numele din familia mea si din satul de unde ma trag. Cred ca am fost sub ceva ocupatie slava.  Foarte multe nume de Bogdan si Vlad se regasesc in sat. Pe langa astea foarte multe nume de sfinti crestini.

Edited by alex14dlk, 24 June 2018 - 13:35.


#29
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,078
  • Înscris: 31.03.2015

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 11:06, said:


Daca o sa observati clar oamenii pe care ii intalniti in cale, zi de zi, o sa vedeti pe fata lor clar gena balcano-asiatico-tyziganeasca... fara niciun dubiu... ori gena asta nu avea cum sa derive strict din daci si romani, cum scrie in manuale.
Problema asta a fost rezolvata de catre colegii Nea Florică si Grrr; grosul populatiei românesti, adica mai bine de 80% din populatia românească, detine 94% gene europene. Cât despre ţigani, acestia nu vin din India, ci sunt europeni balcanici. :)

#30
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostCristi_E, on 24 iunie 2018 - 15:01, said:

Problema asta a fost rezolvata de catre colegii Nea Florică si Grrr; grosul populatiei românesti, adica mai bine de 80% din populatia românească, detine 94% gene europene. Cât despre ţigani, acestia nu vin din India, ci sunt europeni balcanici. Posted Image
Total gresit, ţiganii sunt indieni, mai exact nomazi indieni, mergeu cu "casa" pe roti (caruta) din tara in tara, iar pe vremea boierilor au fost folositi ca un fel de sclavi.

#31
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 11:06, said:

S-a mai discutat larg pe tema asta.  In primul si in primul rand gaura istorica de 1000 de ani intre retragerea aureliana (271 en) si primele formatiuni prestatale (Glad, Gelu si Menumorut - 1230 en) e extrem de greu de explicat, in lipsa de izvoare istorice, oricat argumente care ne convin am alege.  O astfel de gaura de continuitate nu prea se regaseste in instoria altor popoare.

In al doilea rand - etnogeneza daco-romana, in orice forme ar fi avut loc nu prea  a condus la compozitia genetica actuala a poporului roman decat in mica parte, romanii avand un puternic aport genetic asiatic si rromesc si mai putin autohton, care se vede foarte-foarte bine pe infatisarea oamenilor.  Asa ca, e posibil ca zestrea initial europeana sa se fi diluat suficient in timp, atat ca urmare a invaziilor barbare si migratoare cat si a altor invazii si colonizari care au avut loc ulterior, in etape succesive in tarile romane (cand au fost tot felul de migratii si regimuri de ocupatie).

Un studiu genetic ar merita facut... dar el ar scoate, probabil la iveala, concluzii care nu ne convin, legate de gena balcanic-asiatica, care ne fac un popor de mana a doua fata de rasele europene cu puritate mai mare si, binenteles, ca lucrul asta cam deranjeaza.

Fara indoiala, o gena de daci si romani exista (exista asemanari clare, rasiale si lingvistice cu italienii, dar si cu albanezii, daca vreti) dar.. nu se poate induce o concluzie ferma ca actuala rasa romaneasca se trage direct din daci si romani (cum scrie in cartile de istorie), etnogeneza fiind un proces mult mai amplu si derulat in etape succesive care au cristalizat o gena balcano-asiatica in populatia romaneasca.

Daca o sa observati clar oamenii pe care ii intalniti in cale, zi de zi, o sa vedeti pe fata lor clar gena balcano-asiatico-tyziganeasca... fara niciun dubiu... ori gena asta nu avea cum sa derive strict din daci si romani, cum scrie in manuale.

Eu zic sa nu atribuim gena zis indiana exclusiv indienilor, sa nu uitam ca si armenii, georgienii si turcii, au acest aspect, la fel arabii si iranienii, ori zona noastra fiind una de interferenta ...

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Evident ca nu sint, dar imbecilizarea la care a fost supus poporul asta timp de jde ani nu se poate sterge cu buretele. Adevarul este ca nu se stie si nu se va stii vreodata ce dracu s-a petrecut pe-aici, pentru simplul fapt ca populatia respectiva era atit ede imbecila incit nu stia sa scrie sau sa picteze sau sa sculpteze. Probabil vinau si mincau shaorme toata ziua. Practic ne tragem din niste retardati...

#33
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postbuntzi, on 24 iunie 2018 - 11:09, said:

Cam toată lumea creștină medievală a propagat numele biblice în defavoarea celor pre-creștine. Câte nume saxone mai sunt folosite în Anglia?
Pe câți dintre egiptenii contemporani îi mai cheamă Ramses, Akenathon, Semerkhet, Hastepsut sau alte nume din perioada pre-romană (ca să nu zic și de cea pre-islamică?)
@rosix: un post despre romani, daci și români cred că ar merita scris cu diacritice pentru claritate...

Dar totusi au avut si inca mai au, pe cand noi ioc.

Robert, Bert, Bart, Roger, Federik, Teudor, Hilda, Gilda, Helga...

View PostMosotti, on 24 iunie 2018 - 18:27, said:

Evident ca nu sint, dar imbecilizarea la care a fost supus poporul asta timp de jde ani nu se poate sterge cu buretele. Adevarul este ca nu se stie si nu se va stii vreodata ce dracu s-a petrecut pe-aici, pentru simplul fapt ca populatia respectiva era atit ede imbecila incit nu stia sa scrie sau sa picteze sau sa sculpteze. Probabil vinau si mincau shaorme toata ziua. Practic ne tragem din niste retardati...

Nici germanii nu scriau, dar numele si toponimia s-au pastrat pe linie orala.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjimi91, on 24 iunie 2018 - 12:19, said:

Dar tu crezi ca esti roman 100%? eu nu cred ca sunt Posted Image… probabil rudele din partea mamei sunt romani adevarati, dar din partea lui tata, habar n-am (german, polonez)

Nu.. nu cred ca sunt roman 100% (adica din daci si romani) si discutia asta nu e una principiala in termeni de bine si rau, respecitv daca e bine sau rau ca o parte a populatiei are gena tyzig sau asiatica... Asta a fost istoria... asa s-au combinat rasele... asta e viata. Totusi, la un studiu atent se poate observa ca anumite rase mai aranjate dpdv genetic s-au cam redus si au avansat puternic altele... O fi de vina Darwin.. draku stie... cert este ca anumite specii sunt mai productive decat altele si iarasi... las pe altii sa spuna daca e bine sau rau.  E posibil ca, in cca 50 de ani sa arate tot poporul ca Alex Velea, adica adevarati pui de Tutankhamon.

https://www.wowbiz.r...l-akim-17103225

Edited by rosix, 24 June 2018 - 19:48.


#35
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postdiegodanny, on 24 iunie 2018 - 16:44, said:

Total gresit, ţiganii sunt indieni, mai exact nomazi indieni, mergeu cu "casa" pe roti (caruta) din tara in tara, iar pe vremea boierilor au fost folositi ca un fel de sclavi.
Nu inteleg de ce toata lumea zice ca rromii se trag din indieni. rromii stiu mestesuguri. Ati vazut si voi adevarati rromi cate stiu sa faca si fierarit si olarit etc. In schimb indienii au descoperit coasa in 2016. Dovada video.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Im_8sI0QFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postalex14dlk, on 24 iunie 2018 - 20:37, said:




https://www.youtube....ians no toilets

aia cu coasa, e copil mic pe langa asta :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate