Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Revolta din Los Angeles, cauze si concluzii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#55
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Valmont43, on 15 iunie 2018 - 20:13, said:


Ca sa nu mai pomenesc de Ku Klux Klan care au torturat si ucis un numar imens de negri si nu numai...

Maxim cateva mii.
Negrii omoara atatia albi ANUAL.

 Alexandru H., on 18 iunie 2018 - 07:48, said:

@enough1453

Hai lasa prostiile. Eu vorbeam de sclavie iar dumneata vii cu un alt subiect (oameni care primesc asistenta guvernamentala in 2014). Vechea dumitale tactica, de rad si sugarii...
Nu voi va tot legati de sclavie?
Cand vine omu' si va demonstreaza ca nu era cum credeti, dintr-o data nu mai conteaza?Posted Image

 Sabinatu, on 18 iunie 2018 - 06:54, said:


Citisem despre Marea Foamete Irlandeză, de exemplu, dar de lucrurile de mai sus nu știusem absolut nimic.
Da, pare ireal cumva, căci din tot ce am citit, plus filmele văzute, impresia era că doar negrii fuseseră sclavi.
Asa e, englezii au fost foarte duri cu irlandezii, ca de altfel si cu Highlanderii, in mare parte. Cu aia ceva mai putin ca erau protestanti, dar nu semnificativ.
Au fost cazuri in care au cautat special sa vanda printese irlandeze la negri.

#56
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,268
  • Înscris: 03.03.2007
@grrr

Care noi?
Sclavia nu a fost niciodata rasiala pana in epoca moderna. Tracul alb devenea sclav dupa o infrangere, circasienii albi ajungeau sclavi la ayyubizi, vanzatori de sclavi negrii din Congo treceau prin foc regiunea pentru a prinde mai multa marfa pentru export.

Ceea ce pun in discutie e conceptul de sclavie "black on black" in America secolelor 18-19. Dupa cum vezi, statistica nu minte - mai putin de 1% din sclavii americani erau detinuti de familii negre. Si alea fiind localizate in Louisiana, adica au fost mostenire de la spanioli si francezi (care oricum tratau mult mai lejer si liber fenomenul de metisare). Ceea ce aduce nou America e o intreaga filosofie a superioritatii albului fata de negru - nu legata de religie sau gradul de dezvoltare, ci de atributele fizice si mentale. Si atat de relevanta e respectiva filosofie, ca s-a perpetuat chiar si dupa 1865, timp de un secol in sudul american.

#57
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Alexandru H., on 18 iunie 2018 - 09:01, said:

1Care noi?
2Sclavia nu a fost niciodata rasiala pana in epoca moderna. Tracul alb devenea sclav dupa o infrangere, circasienii albi ajungeau sclavi la ayyubizi, vanzatori de sclavi negrii din Congo treceau prin foc regiunea pentru a prinde mai multa marfa pentru export.
3Ceea ce pun in discutie e conceptul de sclavie "black on black" in America secolelor 18-19. Dupa cum vezi, statistica nu minte - mai putin de 1% din sclavii americani erau detinuti de familii negre. Si alea fiind localizate in Louisiana, adica au fost mostenire de la spanioli si francezi (care oricum tratau mult mai lejer si liber fenomenul de metisare).
4Ceea ce aduce nou America e o intreaga filosofie a superioritatii albului fata de negru - nu legata de religie sau gradul de dezvoltare, ci de atributele fizice si mentale. Si atat de relevanta e respectiva filosofie, ca s-a perpetuat chiar si dupa 1865, timp de un secol in sudul american.
1Voi anti-vesticii.
2,3Corect, dar tot pe partea de vina a albilor insistati.
4Cum ziceam, faceti ce faceti si tot la blamarea albului ajungem.

Make no mistakes, critica asta ''constructiva'' contra albilor nu ne serveste la nimic. E doar desfiintare neo-marxista anti-vestica deghizata in ''obiectivitate''.
Si inca ceva, crede-ma ca putin ii pasa negrului ca ala care-l captureaza e tot negru sau plm.
N-are chiar nimic a fute daca stapanul e rasist sau nu.
Ramane valabil ca, indiferent cat de dispretuitor era stapanul, negrul sudist o ducea mai bine ca cel robit pe la Basra sau Alexandria de pilda.
Si atunci de ce insistam asa maladiv doar pe sudisti?

Edited by grrrrr, 18 June 2018 - 11:37.


#58
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,268
  • Înscris: 03.03.2007
1. Sunt chiar pro-occidental. Dar achiesez unui liberalism de bun-simt, nu o dau in extremisme ieftine.
2. Nu cred in conceptul de vina istorica. Daca x se face vinovat de ceva, vinovatia e individuala, nu colectiva - faptul ca impartasesc aceeasi culoare de piele cu stapanul de sclavi sau boierul detinator de robi nu ma face responsabil de actiunile lor.
3. Pai daca vorbim de "cine o ducea mai bine", pot sa intorc usor argumentul. Negrul robit pe la Basra sau Alexandria avea sansa sa devina sef al garzilor califului; daca ar fi luptat in armata Ghurizilor, s-ar fi pricopsit cu niscaiva orase indiene. Cam asta e diferenta intre sclavie ca institutie economica si sclavia ca logica de functionare a unei intregi societati: arabul avea sclavi din nevoia de mana de lucru, paznici la harem sau luptatori in armata - daca negrul avea calitati, ar fi urcat ierarhia sociala fara probleme. In sudul american, un negru competent ar fi fost pus maxim ca paznic al celorlalti sclavi. Si asta pentru ca exista in mintea albului o bariera de netrecut intre ei doi.
4. Eu sunt de acord ca se insista prea mult pe sclavia sudist-americana dar asta e doar o consecinta a dominatiei culturii americane in lume - istoria lor e pusa in valoare prin filme, seriale, cart etc. Pe mine ma pasioneaza de-exemplu obsesia europeana pentru distrugerea sclaviei africane din a doua jumatate a secolului 19 - o actiune ce esueaza intr-o parodie penibila cand capul de lance al actiunii, regele Leopold si asociatia sa africana, devine cel mai important proprietar de sclavi din lume.

#59
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

 Valmont43, on 15 iunie 2018 - 20:13, said:

Ca sa nu mai pomenesc de Ku Klux Klan care au torturat si ucis un numar imens de negri si nu numai...
"cauze şi concluzii" > vandalismul, piromania şi faptele delictuale în general ale negrilor din Los Angeles în 1992 sunt consecinţa sclaviei şi KKK?
Interesantă teorie...

Edited by Mi_Rebelle, 18 June 2018 - 12:00.


#60
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Alexandru H., on 18 iunie 2018 - 11:50, said:

1. Sunt chiar pro-occidental. Dar achiesez unui liberalism de bun-simt, nu o dau in extremisme ieftine.
2. Nu cred in conceptul de vina istorica. Daca x se face vinovat de ceva, vinovatia e individuala, nu colectiva - faptul ca impartasesc aceeasi culoare de piele cu stapanul de sclavi sau boierul detinator de robi nu ma face responsabil de actiunile lor.
3. Pai daca vorbim de "cine o ducea mai bine", pot sa intorc usor argumentul. Negrul robit pe la Basra sau Alexandria avea sansa sa devina sef al garzilor califului; daca ar fi luptat in armata Ghurizilor, s-ar fi pricopsit cu niscaiva orase indiene. Cam asta e diferenta intre sclavie ca institutie economica si sclavia ca logica de functionare a unei intregi societati: arabul avea sclavi din nevoia de mana de lucru, paznici la harem sau luptatori in armata - daca negrul avea calitati, ar fi urcat ierarhia sociala fara probleme. In sudul american, un negru competent ar fi fost pus maxim ca paznic al celorlalti sclavi. Si asta pentru ca exista in mintea albului o bariera de netrecut intre ei doi.
4. Eu sunt de acord ca se insista prea mult pe sclavia sudist-americana dar asta e doar o consecinta a dominatiei culturii americane in lume - istoria lor e pusa in valoare prin filme, seriale, cart etc. Pe mine ma pasioneaza de-exemplu obsesia europeana pentru distrugerea sclaviei africane din a doua jumatate a secolului 19 - o actiune ce esueaza intr-o parodie penibila cand capul de lance al actiunii, regele Leopold si asociatia sa africana, devine cel mai important proprietar de sclavi din lume.
1,4 Ma rog...
2 OK.
3 Si asta e o poveste frumoasa care ni se serveste masiv.
De ce nu e plin de negri in OM?
Ca la cati au dus acolo, daca o duceau asa bine, ar fi trebuit sa fie plin de ei, nu?
Cum de nu-s mai mult de cateva procente insi vag negroizi?
Iti zic eu de ce: ca majoritatea barbatilor erau storsi pana la o moarte rapida pe plantatii, femeile erau concubine dar copiii le erau ucisi fara scrupul, si-n general sa fii bun macelar in armata era cam singura sansa sa nu impartasesti soarta asta.
Nu multi reuseau, si nu multi supravietuiau destul cat sa puiasca.

#61
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,134
  • Înscris: 31.07.2007

 Mi_Rebelle, on 18 iunie 2018 - 12:00, said:

"cauze şi concluzii" > vandalismul, piromania şi faptele delictuale în general ale negrilor din Los Angeles în 1992 sunt consecinţa sclaviei şi KKK?
Interesantă teorie...

"F*tu-i in gura, am auzit ca acuma cateva sute de ani ai mei au fost sclavi! Ia sa ma duc sa-mi iau un televizor din ala mare drept compensare, ca bonus o sa dau foc magazinului si altor cateva masini!"

#62
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 21.06.2011

 Alexandru H., on 18 iunie 2018 - 11:50, said:

2. Nu cred in conceptul de vina istorica. Daca x se face vinovat de ceva, vinovatia e individuala, nu colectiva - faptul ca impartasesc aceeasi culoare de piele cu stapanul de sclavi sau boierul detinator de robi nu ma face responsabil de actiunile lor.

4. Eu sunt de acord ca se insista prea mult pe sclavia sudist-americana dar asta e doar o consecinta a dominatiei culturii americane in lume - istoria lor e pusa in valoare prin filme, seriale, cart etc. Pe mine ma pasioneaza de-exemplu obsesia europeana pentru distrugerea sclaviei africane din a doua jumatate a secolului 19 - o actiune ce esueaza intr-o parodie penibila cand capul de lance al actiunii, regele Leopold si asociatia sa africana, devine cel mai important proprietar de sclavi din lume.
2. Aici putem face paralela cu noi, unde se încearcă inocularea unui sentiment de vină în ce-i privește pe foștii robi. Eu, unul, provin dintr-o familie de țărani oarecare. Nu văd de ce ar trebui să mă simt vinovat.
La fel, în SUA se insistă pe vina albilor, dar culmea e că erau după cum am aflat și sclavi irlandezi, iar pe de altă parte existau negri care erau stăpâni de sclavi.

4. Apropo de Leopold, cred că mulți nu știu ororile cauzate de lăcomia individului.
Eu aflasem de el de pe site-ul ăsta. Cum se zice, o poză cât o mie de cuvinte:
https://rarehistoric...ian-congo-1904/

#63
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,268
  • Înscris: 03.03.2007
Eu recomand mereu cartea asta cand e vorba de colonialismul african - The Scramble for Africa. Nu stiu daca are versiune romaneasca dar e, din punctul meu de vedere, o lucrare fundamentala pentru a intelege respectiva perioada. Distruge foarte multe mituri (gen "bogatiile" obtinute de statele europene de pe continentul african, mobilul initial al expeditiilor etc.) fara sa iasa din logica istoriografiei stiintifice.

#64
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

 edy_wheazel, on 18 iunie 2018 - 12:12, said:

"F*tu-i in gura, am auzit ca acuma cateva sute de ani ai mei au fost sclavi! Ia sa ma duc sa-mi iau un televizor din ala mare drept compensare, ca bonus o sa dau foc magazinului si altor cateva masini!"
Eheee, bonus pt. tine dragul meu Edy > negroteu cere "compensaţie" pt. rasism cafea gratuită la Starbucks. Şi primeşte: :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q-HrbZ3cpwg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,134
  • Înscris: 31.07.2007

 Mi_Rebelle, on 18 iunie 2018 - 12:29, said:

Eheee, bonus pt. tine dragul meu Edy > negroteu cere "compensaţie" pt. rasism cafea gratuită la Starbucks. Şi primeşte: Posted Image

Ii ceva obisnuit. Joaca astia cartea rasiala de nu sunt atatia şeptari in pachetu' de carti! Bine ca sunt idioti utili care sa le planga de mila si care sa-i mangaie pe crestet. Bineanteles ca n-au avut niciodata de-a face cu ei.

#66
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Mi_Rebelle, on 18 iunie 2018 - 12:00, said:

"cauze şi concluzii" > vandalismul, piromania şi faptele delictuale în general ale negrilor din Los Angeles în 1992 sunt consecinţa sclaviei şi KKK?
Interesantă teorie...
N-ai inteles, n-am facut vreo legatura, am spus doar ca si SUA au dus o politica de discriminare grosolana in timp ce ei aratau grozaviile WWII...mai ipocrit de-atat nu cred ca se poate....

#67
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Valmont43, on 18 iunie 2018 - 12:46, said:

N-ai inteles, n-am facut vreo legatura, am spus doar ca si SUA au dus o politica de discriminare grosolana in timp ce ei aratau grozaviile WWII...mai ipocrit de-atat nu cred ca se poate....
E relativ...
Negrii ''discriminati'' ai anilor 50 erau mai BINE integrati economic si social ca astia de acum.
Nu erau atatia cantareti si atleti milionari si miliardari dar erau mult mai putine si gunoaiele si rebuturile de ghettou.
Si te puteai inclusiv plimba relativ linistit prin ghettou alb fiind, ca erau mici sanse sa patesti ceva.
Deci si aia din ghettou erau mai putin desocializati/salbaticiti ca acum.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,223
  • Înscris: 19.09.2005

 Valmont43, on 15 iunie 2018 - 12:19, said:

Probabil una din cele mai teribile revolte populare ale istorie moderne a fost cea din Los Angeles 1992 .....
vrei sa zici din america... nu de alta dar au organizat unele si mai vilente...

cauzele? cumva saracie?

#69
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 arg, on 18 iunie 2018 - 13:53, said:

vrei sa zici din america... nu de alta dar au organizat unele si mai vilente...

cauzele? cumva saracie?
Nope.
Invidie.
In principal pe asiatici.

#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,223
  • Înscris: 19.09.2005
ai fost in LA?
ia uite ce gratii au aia? de ce oare?
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Edited by arg, 18 June 2018 - 15:35.


#71
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Alexandru H., on 18 iunie 2018 - 07:48, said:

@enough1453

Hai lasa prostiile. Eu vorbeam de sclavie iar dumneata vii cu un alt subiect (oameni care primesc asistenta guvernamentala in 2014). Vechea dumitale tactica, de rad si sugarii...
haida bremaipropagandistule,
tu vii cu abureli, statistici pentru fraieri,
eu unul vin cu cifre absolute.

Una e sa spui "60% din populatie de culoare X traieste in saracie" iar in cifre absolute ar fi sa zicem 2 mlioane
si ca din 20% din populatia de culoare Y traieste in saracie iar in cifre absolute acestea sa fie 6 milioane

E clar ca statistic scoti ochii celor de culoare Y.
E clarr ca in cifre absolute le arunci cu kkt in gura aia spurcata celor de culoare X.

Edited by enough1453, 18 June 2018 - 15:44.


#72
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 arg, on 18 iunie 2018 - 15:27, said:

ai fost in LA?
ia uite ce gratii au aia? de ce oare?
https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Mergi ceva mai incolo si n-au gratii deloc. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate