Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Titluri de stat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu s-au emis.
De unde sa stim noi ce gandeste BNR? Cred ca nu or sa emita in euro ca sunt titluri de stat emise in moneda nationala.

Problema cu titlurile astea de stat este ce zice colegul, poti sa faci vreo greseala sa bagi tot ce ai economisit in titluri de stat si apoi sa ajungi sa faci foamea cu bani blocati in banca.

Si pana la urma cum a ramas? Poti cumpara in continuare sau or sa faca ei un comunicat cand or sa puna la vanzare alte titluri?

#38
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

View PostArgent, on 19 iulie 2018 - 07:28, said:


Problema cu titlurile astea de stat este ce zice colegul, poti sa faci vreo greseala sa bagi tot ce ai economisit in titluri de stat si apoi sa ajungi sa faci foamea cu bani blocati in banca.


Prin alte parti solutia la asta sunt depozitele in "ladder": sa presupunem ca ai 100.000 lei. Faci un depozit de 20000 lei care expira:
-peste 1 an;
-peste 2 ani;
-peste 3 ani;
-peste 4 ani;
-peste 5 ani;
Cand expira primul depozit de 1 an faci altul de 5 ani si tot asa. Astfel incat intotdeauna ai acces la bani si obtii dobanda cea mai mare. In Romania nu prea exista depozite mai mari de 1 an, dar cine stie pe viitor poate se shimba lucrurile.

#39
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Există - vezi aici - dar dobînzile sînt mai mici decît la titluri. Titlurile au avantajul dobînzii și dezavantajul blocării banilor. Mai au avantajul lipsei impozitului.

#40
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postvladut01, on 19 iulie 2018 - 12:16, said:

  depozitele in "ladder":.
Fix așa fac la Marfin cu depozitul 12+1. Doar că le fac lunar.

#41
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Stii ce se petrece sau ce se intampla? Ceva trebuie facut.
Sa zicem ca pastrezi cash sau bagi la banca cu 0.7% care se impoziteaza cu 19%(ing-ul meu)? Ce realizezi?
Faci vreo investitie in imobiliare? In ce cartier? Te apuci de ingropat bani in vreo camera de camin sau vreo garsoniera comunista? Hai sa zicem ca se face o garsoniera 50 de mii de lei in provincie.
Ai cumparat garsoniera respectiva si de luna urmatoare trebuie sa platesti intretinere si toate cele.

Trebuie sa gandesti putin pe viitor ce vrei sa faci cu bani, eu am pus 15 mii de lei si am gandit ca amoritzez un laptop gaming care imi trebuie pentru sa lucrez pe el.

#42
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

View Postblotunga, on 19 iulie 2018 - 16:27, said:

Fix așa fac la Marfin cu depozitul 12+1. Doar că le fac lunar.

Perioada e prea mica... Acum cativa ani cand depozitele la euro erau mai mari am facut un ladder la 3 luni cu depozite la un an la BCR... am prins si dobanzi de 4.50% sau 4.75... nu-mi mai aduc exact aminte. Din nefericire vremurile bune au cam trecut. Sper sa mai vina curand. Peste ocean dobanzile au inceput sa mai creasca. Sotia a facut un depozit pe 5 ani cu 2.76% in Decembrie, iar acum ar fi 3.23%. Are insa un alt depozit care expira in Decembrie... deci e ok...

View PostArgent, on 19 iulie 2018 - 19:06, said:

Stii ce se petrece sau ce se intampla? Ceva trebuie facut.
Sa zicem ca pastrezi cash sau bagi la banca cu 0.7% care se impoziteaza cu 19%(ing-ul meu)? Ce realizezi?
Faci vreo investitie in imobiliare? In ce cartier? Te apuci de ingropat bani in vreo camera de camin sau vreo garsoniera comunista? Hai sa zicem ca se face o garsoniera 50 de mii de lei in provincie.
Ai cumparat garsoniera respectiva si de luna urmatoare trebuie sa platesti intretinere si toate cele.

Trebuie sa gandesti putin pe viitor ce vrei sa faci cu bani, eu am pus 15 mii de lei si am gandit ca amoritzez un laptop gaming care imi trebuie pentru sa lucrez pe el.

Treaba cu imobiliare e destul de complicata si poate da batai de cap mari. In general se considera ca o chirie lunara ar trebui sa fie cam 1% din valoarea casei. La o garsoniera de 30K euro tu ar trebui sa iei cam 300 euro... e cam greu poate iei in jur de 1000 lei/luna la o garsoniera buna, dar poate fi bataie mare de cap daca nu selectezi cu grija chiriasul sau ai vecini naspa, etc... Daca e intr-o locatie buna o solutie excelenta poate fi airbnb. Un plus la imobiliare e ca in timp se apreciaza desi nu stiu cate au ajuns inapoi la valoare din 2008-2009.

Daca nu-ti trebuie mobilitatea unui laptop o solutie  mai buna ar fi un gaming desktop. Costa mai putin, mai performant, dureaza mai mult ca uzura si placile video au mai inceput sa scada din pret dupa ce nebunia crypto sa mai potolit.

#43
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Și eu sunt fan laptopuri de gaming.
Legat de depozite, momentan cel mai ok e depozit bonus la ing. Și acuma banii sunt la soția, peste 2 luni vor veni la mine în cont (deci vor fi bani noi) și iară iau 3% pe 4 luni. Plus am lichiditate pentru oricând am nevoie.

Edited by blotunga, 20 July 2018 - 20:54.


#44
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postvladut01, on 19 iulie 2018 - 19:38, said:


Treaba cu imobiliare e destul de complicata si poate da batai de cap mari. In general se considera ca o chirie lunara ar trebui sa fie cam 1% din valoarea casei. La o garsoniera de 30K euro tu ar trebui sa iei cam 300 euro... e cam greu poate iei in jur de 1000 lei/luna la o garsoniera buna, dar poate fi bataie mare de cap daca nu selectezi cu grija chiriasul sau ai vecini naspa, etc... Daca e intr-o locatie buna o solutie excelenta poate fi airbnb. Un plus la imobiliare e ca in timp se apreciaza desi nu stiu cate au ajuns inapoi la valoare din 2008-2009.

Daca nu-ti trebuie mobilitatea unui laptop o solutie  mai buna ar fi un gaming desktop. Costa mai putin, mai performant, dureaza mai mult ca uzura si placile video au mai inceput sa scada din pret dupa ce nebunia crypto sa mai potolit.
Pe imobiliare nu prea faci scorul din cauza la rata de la banca. Ce era la buget s-a vandut deja si mai sunt si chiriasi care dau tepe.

Am facut un subiect gaming la 3500 de lei si 0 raspunsuri.
Ma uit SH si poate cumpar o unitate SH gaming.

View Postblotunga, on 20 iulie 2018 - 20:54, said:

Și eu sunt fan laptopuri de gaming.
Legat de depozite, momentan cel mai ok e depozit bonus la ing. Și acuma banii sunt la soția, peste 2 luni vor veni la mine în cont (deci vor fi bani noi) și iară iau 3% pe 4 luni. Plus am lichiditate pentru oricând am nevoie.
Am scos 15 mii de lei de la ING de am cumparat titluri de stat si acum ING-ul zice sa pun 15 mii de lei sa pot deschide alt depozit bonus.

#45
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Păi se ia în calcul media ultimelor 3 luni. Depozitul fiind pe 4. Deci stă 4 luni banii în alt depozit bonus (la soția). Până atunci se resetează contorul. Peste 4 luni înapoi la mine și tot așa.

#46
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma gandeam peste 5 ani de zile cand o sa mergem sa scoatem bani investiti si profitul, care o sa fie procedura...

#47
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

View PostArgent, on 23 iulie 2018 - 07:34, said:

Ma gandeam peste 5 ani de zile cand o sa mergem sa scoatem bani investiti si profitul, care o sa fie procedura...

Ar trebui sa existe detalii in prospect.
De exemplu pentru titlurile Tezaur se pot face retrageri de maxim 5000 lei /zi la scadenta sau transfer bancar ( daca s-a lucrat cu Trezoreria)

Edited by xndoe, 08 March 2019 - 19:39.


#48
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Dobândă este 5% in fiecare an? Respectiv 15% total?

#49
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
?

#50
inu123

inu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 16.07.2006

View PostArgent, on 08 martie 2019 - 20:18, said:

Dobândă este 5% in fiecare an? Respectiv 15% total?

Dobanda e pe an. Deci daca iti iei pe 5 ani o sa iei 25% in total din suma investita. Platile se fac anual la data scadentei.

#51
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
ma bate gandul sa iau niste titluri de stat. Stiu discutia, avantaje/dezavantaje, nu e nevoie sa reluam.
Intrebarea mea este cum ii depun la Trezorerie? Nu scrie nicaieri clar, ma duc cu sacosa de bani cash? Nu am eu asa multi, dar e cam ridicol sa scot bani de la banca si sa ma plimb cu ei la Trezorerie!

#52
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Poți face cont la trezorerie, faci transfer în contul respectiv. Nu trebuie să umblii cu sacoșe. La scadență la fel, faci transfer, costă 0.51 lei.

#53
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postblotunga, on 23 mai 2019 - 16:11, said:

Poți face cont la trezorerie, faci transfer în contul respectiv. Nu trebuie să umblii cu sacoșe. La scadență la fel, faci transfer, costă 0.51 lei.

Deci inteleg ca am varianta cu sacosa sau sa deschid cont? E complicata deschiderea? Din putina mea experienta cu trezoreria stiu ca merge greu, mai mereu m-am enervat!

#54
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postmihail75, on 23 mai 2019 - 19:06, said:



Deci inteleg ca am varianta cu sacosa sau sa deschid cont? E complicata deschiderea? Din putina mea experienta cu trezoreria stiu ca merge greu, mai mereu m-am enervat!
Dacă nu e lume e cam 5 minute. Și îl faci odată.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate