Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Titluri de stat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Exista vreo suma maxima pe zi la retrageri din contul de la trezorerie?

#56
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
5000 de lei pe zi dacă vrei cash.

#57
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017
Salutare. Aveti idee daca dobanda de la titlurile de stat se acumuleaza in contul de la trezorerie si pot ridica toti bani (suna initiala + dobanda) peste 3 ani sau trebuie sa ma duc in fiecare an la trezorerie sa ridic dobanda?
Multumesc.

#58
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cum se procedează cu dobândă? Se acordă dupa ce faci 1 an de cand ai depus dobândă sau la sfarsit de an se poate ridica dobândă in vreun interval anume?

#59
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Cred că poți să lași și la ei, dar atunci pierzi efectul de dobândă compusă. Scrie pe hârtia lor când primești dobânda.

#60
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017
Din cate stiu la titlurile de stat nu ai cum sa beneficiezi de dobanda compusa.

#61
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Dacă scoți dobânda și o reinvestești, de ce nu?

#62
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
De vreo cateva zile citesc despre aceste titluri, prea putin timp pt a aduna multe cunostinte
Aceste titluri, pana pe 7 august, se pot cumpara de la BT, BCR, BRD
Sunt si in euro pe 5 ani
Atractive sunt dobanzile la euro de 2%, desigur si neimpozitarea dobanzii

Edited by G_DD, 29 July 2020 - 09:22.


#63
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostLabelleepoque, on 09 iunie 2018 - 19:03, said:

Da, e un risc destul de mare sa ramai cu banii blocati sau mai rau devalorizati, daca intre timp dobanzile la depozite vor creste. Si sunt convins ca vor creste, la cat a ajuns rata ROBOR-ului, se vor ajusta cu siguranta si dobanzile la depozite, caci acum sunt practic negative.

Acum 4-5 ani am scos mai putin bani decat depusesemPosted Image  Dupa un an, fiind la un bankomat de la  o alta banca , o inspectoare m-a abordat incercand sa ma
convinga sa fac depozit. Am refuzat spunand patania anterioara. Pai, da, mi-a zis ea, siguranta banilor trebuie platita?!??! Rar mi-a fost dat sa aud o asemenea insolenta. Banca se foloseste de banii mei, obtinand un beneficiu foarte mare, si apoi mai ia si din ei!!!!!!!!!!!!!!!!!..............
Nesimtire curata, patronata de ' guvernatorul" sau: ISARESCU!!!

#64
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
De ce spui asta? Ca orice marfa si banii au momente cand sunt la cautare si momente cand nu au cautare. La ROBOR de 2% este suficienta lichiditate. Nu are nimeni nevoie de banii tai, poti sa ii pastrezi intr-o punga sub sifonier. Sau in alta parte.

#65
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020

View Postdhaneey, on 09 iunie 2018 - 18:57, said:

La scadenta vei primi suma initiala. Daca vrei sa scapi mai devreme de ele trebuie sa gasesti alt prost sa le cumpere de la tine, tranzactia se poate face la bvb.
Ca idee, sunt sanse foarte slabe sa reusesti sa le vinzi pe bvb. Sunt putine tranzactii. Daca nu lasi serios la pret, nu ti le ia nimeni. Asa ca intra in joc doar daca iti permiti sa stai 5 ani cu banii blocati.
Faptul ca astia ofera randament de 5% ma face sa cred ca peste vreo 3 ani vom vedea dobanzi de 6-7% ( poate chiar mai mult ) la banci... Mi-e mila de astia cu credite...
Toti habarnistii scriu pe Softpedia.

Iata ca peste 3 ani dobanzile la depozite au ajuns la 1 sau chiar 0,5%. Bravo! Ole!

Edited by tacumd, 11 March 2021 - 12:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate