Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Titluri de stat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am inteles ca Guvernul a aprobat emiterea titlurilor de stat si sunt curios cateva treburi.

1 - De unde se pot cumpara?
2 - Unde se pot vinde?
3 - Observ scris "„În mod concret, titlurile de stat vor putea fi vândute, distribuite şi prin Compania Naţională Poşta Română, dar şi prin Trezorerie şi alţi parteneri, cum ar fi băncile sau societăţile financiare de brokeraj sau asigurări. Răscumpărarea titlurilor se va putea face în orice moment pe bursă
"
Deci trebuie sa mergi sa platesti comision sa iti vanda titlurile de stat? De ce nu le poti vinde celor de la care le-ai cumparat, adica Compania Nationala Posta Romana sau Trezorerie?

Sursa. http://adevarul.ro/e...84d8/index.html

Edited by Argent, 09 June 2018 - 18:41.


#2
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
La scadenta vei primi suma initiala. Daca vrei sa scapi mai devreme de ele trebuie sa gasesti alt prost sa le cumpere de la tine, tranzactia se poate face la bvb.
Ca idee, sunt sanse foarte slabe sa reusesti sa le vinzi pe bvb. Sunt putine tranzactii. Daca nu lasi serios la pret, nu ti le ia nimeni. Asa ca intra in joc doar daca iti permiti sa stai 5 ani cu banii blocati.
Faptul ca astia ofera randament de 5% ma face sa cred ca peste vreo 3 ani vom vedea dobanzi de 6-7% ( poate chiar mai mult ) la banci... Mi-e mila de astia cu credite...

Edited by dhaneey, 09 June 2018 - 18:57.


#3
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
Da, e un risc destul de mare sa ramai cu banii blocati sau mai rau devalorizati, daca intre timp dobanzile la depozite vor creste. Si sunt convins ca vor creste, la cat a ajuns rata ROBOR-ului, se vor ajusta cu siguranta si dobanzile la depozite, caci acum sunt practic negative.

#4
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postdhaneey, on 09 iunie 2018 - 18:57, said:

La scadenta vei primi suma initiala. Daca vrei sa scapi mai devreme de ele trebuie sa gasesti alt prost sa le cumpere de la tine, tranzactia se poate face la bvb.
Ca idee, sunt sanse foarte slabe sa reusesti sa le vinzi pe bvb. Sunt putine tranzactii. Daca nu lasi serios la pret, nu ti le ia nimeni. Asa ca intra in joc doar daca iti permiti sa stai 5 ani cu banii blocati.
Faptul ca astia ofera randament de 5% ma face sa cred ca peste vreo 3 ani vom vedea dobanzi de 6-7% ( poate chiar mai mult ) la banci... Mi-e mila de astia cu credite...
Vei primi suma initiala si dobanda, dar de la cine? Trebuie sa te duci neaparat pe bursa sau poti merge cu titlu la trezorerie?

View PostLabelleepoque, on 09 iunie 2018 - 19:03, said:

Da, e un risc destul de mare sa ramai cu banii blocati sau mai rau devalorizati, daca intre timp dobanzile la depozite vor creste. Si sunt convins ca vor creste, la cat a ajuns rata ROBOR-ului, se vor ajusta cu siguranta si dobanzile la depozite, caci acum sunt practic negative.
Si daca stau la banca nu tot asa se devalorizeaza...

#5
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
La banca daca ai o urgenta, ii scoti si iti rezolvi problema.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Morala
1. bagi în titluri de stat doar banii de care te poți lipsi 5 ani
2. dobînda oferită e atractivă acum, că e dublu față de ce dau băncile. Peste doi ani s-ar putea să nu mai fie așa. N-ai de unde ști.

#7
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Decat sa cumperi titluri de stat la cum stam cu economia acum...Mai bine investesti in aur... Si sa nu uitam ca statul este cel mai mare datornic...Cred ca am spus totul cu asta...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E teapa !
Nu se pot rascumpara inainte de termen si nu se pot instraina:

2. Titlurile de stat destinate populaţiei sunt titluri de stat în formă dematerializată, emise de Ministerul
Finanţelor Publice prin subscripţie publică; titlurile de stat nu pot fi răscumpărate înainte de scadenţă şi sunt
netransferabile.


http://sgg.gov.ro/ne...18/06/HG-16.pdf

http://gov.ro/ro/guv...n-08-iunie-2018

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthack_attack_69, on 09 iunie 2018 - 21:30, said:

Decat sa cumperi titluri de stat la cum stam cu economia acum...Mai bine investesti in aur...
Aurul e mult mai riscant decît titlurile de stat. Ia uite cum a evoluat prețul unciei în ultimii 10 ani - de la 700 la 1.900 la 1.300... Poate crește, poate scade. Ce faci dacă îl iei acum la 1.300 și peste cinci ani e 800? Poți accepta 40% pierdere?

#10
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Eu am problema cu bursa, adica sunt curios daca titlurile astea de stat le pot rascumpara la trezorerie?
Dupa 5 ani ma pot duce cu ele la trezorerie si sa primesc bani pe ele? fara sa merg la vreun brooker sau cum se numeste cel care vinde actiuni pe bursa, nu vreau sa platesc comisioane.

#11
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
da, dar peste 5 ani, daca vrei mai devreme, broker scrie pe tine.

#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postdhaneey, on 10 iunie 2018 - 08:47, said:

da, dar peste 5 ani, daca vrei mai devreme, broker scrie pe tine.
Deci peste 5 ani pot sa le vand la trezorerie? Asta vreau sa stiu, sa nu fie nevoie sa apelez la broker sau vreo firma.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Guvernul a mintit (dezinformat) din nou


Guvernul spune una, adevărul este altul. Cine cumpără titlurile de stat Tezaur dedicate populației va rămâne cu banii blocați 5 ani

Quote

Guvernul a dezinformat vineri populația prin vocea purtătorului de cuvânt, Nelu Barbu, în ceea ce privește titlurile de stat pentru populație. Acesta a afirmat că certificatele vor putea fi răscumpărate prin bursă, ceea ce este fals, conform unor surse din Ministerul Finanțelor Publice (MFP). Cu alte cuvinte, cine cumpără certificatele este obligat să aștepte cinci ani până să își recupereze investiția inițială, titlurile fiind nominale și netransmisibile.
Titlurile vor avea valoarea de un leu, iar mecanismul se subscriere este unul simplu.
Persoana interesată trebuie să meargă la Poștă sau la unitățile Trezoreriei și să compleze formularul de subscripție.
La trezorerie poți să faci și virament pentru că noi avem conturi și sunt niște conturi de subcripție. Deci poți să virezi banii din sistemul bancar și banii ăia poți să îi tranformi în certificate.
Pe de altă parte, la Poștă se va accepta doar numerar
Surse din Ministerul de Finanțe au declarat, pentru HotNews.ro, că este posibil ca cei de la Guvern să fi confundat Programul Tezaur cu Fidelis.
Iată declarația lui Nelu Barbu:

"Răscumpărarea titlurilor se va putea face în orice moment pe bursă și instrumentul are o serie de beneficii. În primul rând, impulsionarea economisirii în pofida consumului, acordarea unei dobânzi net superioare celei din sistemul bancar, undeva la peste 4% pe an. Dobânda pentru titlurile de stat nu se impozitează, statul garantează integral contravaloarea acestor titluri de stat indiferent de sumă. Prin aceste titluri de stat se pot garanta credite pentru investiții, construcții".
Statul își propune să încaseze, în acest an, 4 miliarde de lei de la populație.


#14
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Dar pot sa fie vandute la trezorerie peste 5 ani de zile si ei iti platesc suma initiala si dobanda? Adica sa nu fie nevoie de apelez la bursa, asta ma intereseaza.

#15
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.04.2008

View PostArgent, on 11 iunie 2018 - 19:24, said:

Dar pot sa fie vandute la trezorerie peste 5 ani de zile si ei iti platesc suma initiala si dobanda? Adica sa nu fie nevoie de apelez la bursa, asta ma intereseaza.
Da. Nasol e că dacă ai nevoie de acei bani înainte de 5 ani, ghinion. Nu înțeleg frica de bursă...

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu vreau sa platesc comision, automat pe bursa o sa iei o valoare mult mai mica si platesti comision.

Pana la urma s-au pus in vanzare?
Care este suma maxima pe care o poti schimba in titluri de stat? Stiu ca am vazut stirea pe tv si era o limitare pe persoana.

#17
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.04.2008

View PostArgent, on 14 iunie 2018 - 08:26, said:

Nu vreau sa platesc comision, automat pe bursa o sa iei o valoare mult mai mica si platesti comision.

Pana la urma s-au pus in vanzare?
Care este suma maxima pe care o poti schimba in titluri de stat? Stiu ca am vazut stirea pe tv si era o limitare pe persoana.
Cine ți-a zis asta cu comisionul? Dacă nu vinzi înainte de termen, nu plătești comision nici pe bursă. Dar măcar ai opțiunea s-o faci dacă vrei sau ai nevoie. Dacă ei oferă 4.5%, cred că așteptările sunt mai mari. La anul te cei oftica că ai blocat banii la 4.5% dacă băncile încep să dea 10%.

#18
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Daca bancile or sa ofere 10% dobanda la depozite ma gandesc ce dobanda or sa perceapa la credite?
Euro este la nivel istoric si nu merita a cumpara, mai zic de partea legata de pastrat euro cash?

Hai ca nu cumpar o suma chiar asa de mare, initial ma gandeam 35.000 de mii de lei, acum ma gandesc la un 15-20 de mii de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate