Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Care dintre curentele filosofice vi se potriveste?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#55
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Conditie zici?
Este adevarat, nu am fost creati asa cum am ajuns astazi. Nu e rau sa vrei a te hrani sanatos si fara sa produci suferinta. Probabil si eu, daca ar trebui sa-mi sacrific personal fiintele ce-mi servesc drept hrana, mila fata de acele vietati nu mi-ar lasa alternativa, as renunta la carne.

Dar ce stiu e ca, daca in trecut eram configurati pentru vegetarianism, astazi nu mai e tocmai la fel. Studiile arata ca veganii sunt privati de substante esentiale de care nu e intelept sa se lipseasca. Asta pe de o parte, pe de alta, Iisus, Etalonul crestinilor, nu a fost vegetarian. A "beneficiat" si El de incuviintarea data dupa potop umanitatii. Stim cu certitudine ca a consumat peste si carne de miel. Apostolii mai mult... au inteles, prin revelatie in timpul propovaduirii printre neamuri, sa nu conditioneze ce carne sa fie consumata (stim ca evreii nu consumau carnea oricarui animal). Calea pe care a strabatut-o omul de cand exista, l-a transformat si modificat structural si functional, asa ca oprelistile vechi sau ceea ce putea face candva sanatos pentru el, nu mai poate fi acum la fel de valid si in nici un caz conditionabil. Pentru reabilitarea noastra, inteleg ca este suficient astazi sa faca ce poate fiecare si ce ii spune cugetul ca e bine. Conditional a ramas doar necesitatea de a te dedica din punct de vedere spiritual. Celelalte lucruri... le facem personal, dupa incredintarea pe care o da cugetul. La invierea in trup nou, cel mai probabil vom fi transformati, deci si "tamaduitii" de reminiscentele firii decazute.

Dar nu descuraja!... daca ai ales si constiinta te incredinteaza prin Domnul ca e bine ce faci, fa ce stii ca trebuie. Nu judeca insa si nu conditiona  mancarea ce o mananca altul, si nici nu descuraja pe cel care paseste alaturi de tine in Hristos, daca El nu I-a dat povara pe care ai ales sa o duci tu. Posted Image

Edited by "Oblio", 10 July 2018 - 12:04.


#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View PostValmont43, on 09 iunie 2018 - 15:29, said:

In prezent exista cateva curente filosofico-religioase principale:
-Agnosticismul=sunt cei care nu exclud existenta unui Creator insa au nevoie de dovezi, in lipsa dovezilor Creatorul nu poate fi cunoscut
-Deismul=sunt cei care cred in existenta unui Creator insa acesta doar a creat aidoma unui ceasornicar care a dat drumul la ceas si atat, nu intervine in creatie
-Ateismul=sunt cei care resping orice forma de supranatural

Personal cred ca Deismul se apropie cel mai tare de realitate...
Voi ce spuneti?

https://www.libraria...mes_w-p10072011
Descriere - Universul de langa noi. Un catalog al conceptiilor fundamentale despre lume si viata
"Universul de langa noi" reprezinta o incercare de definire a notiunii de conceptie despre lume si viata si a influentei constiente sau mai putin constiente a acesteia asupra conduitei umane.
Cu peste un sfert de milion de exemplare tiparite in trei editii in Statele Unite, Universul de langa noi s-a dovedit a fi un important manual ce trateaza diversele conceptii existente despre lume si viata.
Intr-un text usor de parcurs si de inteles, James W. Sire explica fundamentele teismului crestin, ale deismului, naturalismului, nihilismului, existentialismului, monismului panteist oriental, ale filozofiei New Age si ale postmodernismului.
Intrucat traim intr-o lume din ce in ce mai pluralista, capacitatea de a intelege si de a evalua diferitele conceptii despre lume si viata devine imperioasa.
James W. Sire (Ph.D., University of Missouri), fost redactor la InterVasity Press si lector universitar la InterVasity Christian Fellowship, este autorul a numeroase carti, intre care Habits of the Mind, Scripture Twisting si Why Should Anyone Belive Anything at All?.

#57
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Post"Oblio", on 10 iulie 2018 - 11:54, said:

Conditie zici?
Este adevarat, nu am fost creati asa cum am ajuns astazi. Nu e rau sa vrei a te hrani sanatos si fara sa produci suferinta. Probabil si eu, daca ar trebui sa-mi sacrific personal fiintele ce-mi servesc drept hrana, mila fata de acele vietati nu mi-ar lasa alternativa, as renunta la carne.

Dar ce stiu e ca, daca in trecut eram configurati pentru vegetarianism, astazi nu mai e tocmai la fel. Studiile arata ca veganii sunt privati de substante esentiale de care nu e intelept sa se lipseasca. Asta pe de o parte, pe de alta, Iisus, Etalonul crestinilor, nu a fost vegetarian. A "beneficiat" si El de incuviintarea data dupa potop umanitatii. Stim cu certitudine ca a consumat peste si carne de miel. Apostolii mai mult... au inteles, prin revelatie in timpul propovaduirii printre neamuri, sa nu conditioneze ce carne sa fie consumata (stim ca evreii nu consumau carnea oricarui animal). Calea pe care a strabatut-o omul de cand exista, l-a transformat si modificat structural si functional, asa ca oprelistile vechi sau ceea ce putea face candva sanatos pentru el, nu mai poate fi acum la fel de valid si in nici un caz conditionabil. Pentru reabilitarea noastra, inteleg ca este suficient astazi sa faca ce poate fiecare si ce ii spune cugetul ca e bine. Conditional a ramas doar necesitatea de a te dedica din punct de vedere spiritual. Celelalte lucruri... le facem personal, dupa incredintarea pe care o da cugetul. La invierea in trup nou, cel mai probabil vom fi transformati, deci si "tamaduitii" de reminiscentele firii decazute.

Dar nu descuraja!... daca ai ales si constiinta te incredinteaza prin Domnul ca e bine ce faci, fa ce stii ca trebuie. Nu judeca insa si nu conditiona  mancarea ce o mananca altul, si nici nu descuraja pe cel care paseste alaturi de tine in Hristos, daca El nu I-a dat povara pe care ai ales sa o duci tu. Posted Image
Veganii sunt depresivi, sunt studii, sunt radicali, pot sa fie combatuti doar daca are loc un razboi etc etc si incep sa caute sa supravietuiasca, altfel , de ii duci pe o insula cu "animalute" o sa renunte instant la veganism. Vegetarienii in schimb, in mare sunt privati de anume organe interne si nu au de ales. Restul cu secte, bivolaru etc, intotdeauna e unul zeu care are parte de toate femeile cand vrea, iar restul masculilor doar la program. Idem in buda si india si etc. E la moda gursan gur pur gurxx gur energizer etc etc, culmea ca ai si cotizatie ca sa ai parte, mega lol.

Edited by smardu, 11 July 2018 - 17:28.


#58
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011

View Post"Oblio", on 10 iulie 2018 - 11:54, said:

La invierea in trup nou, cel mai probabil vom fi transformati, deci si "tamaduitii" de reminiscentele firii decazute.
Biblia se incheie cu vindecarea intregii omeniri.
Apoc 22:2 In mijlocul pietei cetatii si pe cele doua maluri ale raului era pomul vietii, rodind douasprezece feluri de rod si dand rod in fiecare luna; si frunzele pomului slujesc la vindecarea neamurilor
Pentru unii acest proces va fi mai de durata Mat 5;26 Adevarat iti spun ca nu vei iesi de acolo pana nu vei plati cel din urma banut.
Dar in final se va implini ce spune ap Pavel in
(1Cor.15:25)
Caci trebuie ca El sa imparateasca pana va pune pe toti vrajmasii sub picioarele Sale
Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui".Punerea sub picioare nu inseamna anihilare ci reabilitare

#59
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsmardu, on 11 iulie 2018 - 17:24, said:

Veganii sunt depresivi, sunt studii, sunt radicali, pot sa fie combatuti doar daca are loc un razboi etc etc si incep sa caute sa supravietuiasca, altfel , de ii duci pe o insula cu "animalute" o sa renunte instant la veganism. Vegetarienii in schimb, in mare sunt privati de anume organe interne si nu au de ales. Restul cu secte, bivolaru etc, intotdeauna e unul zeu care are parte de toate femeile cand vrea, iar restul masculilor doar la program. Idem in buda si india si etc. E la moda gursan gur pur gurxx gur energizer etc etc, culmea ca ai si cotizatie ca sa ai parte, mega lol.

Când am spus vegetarianism, m-am referit la lacto-vegetarianism, chiar api-lacto-vegetarianism. Veganismul mi se pare și mie cam deplasat, cu toate că luptă pentru drepturile animalelor. Însă această "luptă", e cam absurdă! Adică dacă consumi miere (care este un produs animal) sau lapte (tot de origine animală), ei (veganii) spun că nu este moral să te atingi de hrana lor, cu toate că în realitate nu le lași flămânde, nu le privezi de hrană (albinele nu flămânzesc dacă "te atigi" de mierea lor sau vaca nu pățește nimic dacă o mulgi în fiecare zi, etc.). Chiar dacă direcția în care merge veganismul e bună... cred că e puțin exagerată această grijă față de animale!
În schimb dacă consumi carne și ouă, înseamnă că te atingi de viața lor (a animalelor), de dreptul lor la viață, asta este o altă problemă, întradevăr gravă, nu laptele și mierea! Aceasta este întradevăr o chestiune imorală!
Nutrienții care se găsesc în lactate și miere, acoperă parțial nevoia de nutrienți din carne și ouă!

View Postsilviu111, on 11 iulie 2018 - 22:00, said:

Biblia se incheie cu vindecarea intregii omeniri.
Apoc 22:2 In mijlocul pietei cetatii si pe cele doua maluri ale raului era pomul vietii, rodind douasprezece feluri de rod si dand rod in fiecare luna; si frunzele pomului slujesc la vindecarea neamurilor
Pentru unii acest proces va fi mai de durata Mat 5;26 Adevarat iti spun ca nu vei iesi de acolo pana nu vei plati cel din urma banut.
Dar in final se va implini ce spune ap Pavel in
(1Cor.15:25)
Caci trebuie ca El sa imparateasca pana va pune pe toti vrajmasii sub picioarele Sale
Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui".Punerea sub picioare nu inseamna anihilare ci reabilitare

Punerea sub picioare nu înseamnă reabilitare, ci anihilare, pentru că ei în ultima secvență sunt vrășmași! Nu scrie niciunde că vrășmașii se vor transforma miraculos în copii ai lui Dumnezeu, ci doar că Dumnezeu îi va înfrânge, atât!

Edited by heart_of_ice, 14 July 2018 - 11:39.


#60
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011
1Corin15 27. Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". .  Deci toti vor fi anihilati?

Citeste cu atentie.
24  In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere.    Nu oamenii vor fi anihilati ci sistemul.
Si in final moartea pt ca TOTI VOR INVIA  22. Si, dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos
Isaia 45 23   Pe Mine insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea, si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va jura pe Mine

#61
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 08 iulie 2018 - 12:58, said:

Dacă ar știi ce-i așteaptă pe carnivori "după", s-ar pocăi cu toții în sac și cenușă! Amin! Posted Image
nu-i asteapta nimic. Avraam - parintele credinciosilor, si Isus - Mantuitorul omenirii, au mancat carne si nu au legat mantuirea de ceea ce intra in gura. :)

#62
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 15 iulie 2018 - 14:06, said:

nu-i asteapta nimic. Avraam - parintele credinciosilor, si Isus - Mantuitorul omenirii, au mancat carne si nu au legat mantuirea de ceea ce intra in gura. Posted Image

Asta înseamnă că amândoi au fost imorali! Punct!

#63
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 15 iulie 2018 - 23:08, said:

Asta ĂŽnseamnă că amândoi au fost imorali! Punct!
Caldura mare monser... :)
Poate ca ai vreo definitie secreta si personala pentru "imoral".

Geneza 9
1. Şi a binecuvântat Dumnezeu pe Noe şi pe fiii lui şi le-a zis: "Naşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l stăpâniţi!
2. Groază şi frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mişcă pe pământ şi toţi peştii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde.

Observi ce scrie ? Este scris: "Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde."
Ai grija c-o iei si tu incet-incet razna cu fructele tale...

#64
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsilviu111, on 15 iulie 2018 - 13:33, said:

1. 1Corin15 27. Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". .  Deci toti vor fi anihilati?

2. Citeste cu atentie.
24  In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere.  

3. Nu oamenii vor fi anihilati ci sistemul.

4. Si in final moartea pt ca TOTI VOR INVIA  22. Si, dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos

5. Isaia 45 23   Pe Mine insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea, si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va jura pe Mine

1. "A pus TOTUL sub picioarele Lui"... așa, ca un DICTATOR, nu?! Cred că confunzi TOTUL cu TOȚI! Nu TOȚI vor fi anihilați!

2. Ce înțelegi tu prin a fi nimicit?!

3. Păi și SISTEMUL, ce mama dracului e?! Clădiri, mese, birouri, ziduri, pereți, scaune, etc.?! SISTEMUL e format din FIINȚE MALEFICE (oameni și demoni), care vor fi anihilați! :)

4. Vor învia, întradevăr, dar pentru JUDECATĂ!

5. ORICE nu este egal cu TOȚI!

#65
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 16 iulie 2018 - 09:48, said:

1. Caldura mare monser... Posted Image

2. Poate ca ai vreo definitie secreta si personala pentru "imoral".

3. Geneza 9
1. Şi a binecuvântat Dumnezeu pe Noe şi pe fiii lui şi le-a zis: "Naşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l stăpâniţi!
2. Groază şi frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mişcă pe pământ şi toţi peştii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde.

4. Observi ce scrie ? Este scris: "Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde."

5. Ai grija c-o iei si tu incet-incet razna cu fructele tale...

1. Depinde de anotimp și locație!

2. Nu există definiție secretă și personală pentru IMORALITATE!

3. Genesa 1:29 (NTR):  "29 Apoi Dumnezeu a zis: „V-am dat toate plantele care fac sămânţă şi care se află pe tot pământul şi toţi pomii care fac fructe cu sămânţă în ele, ca să le aveţi pentru hrană."
Biblia prezintă 4 alimentații diferite pentru ființa umană:

a) alimentația edenică (ideală) Genesa 1:29 (NTR)
"29 Apoi Dumnezeu a zis: „V-am dat toate plantele care fac sămantă și care se află pe tot pămantul și toți pomii care fac fructe cu sămantă în ele, ca să le aveți pentru hrană."
(culegerea roadelor nu prezintă riscuri pentru plantă sau pomi, nu produce rănirea plantelor... care apropo, au emoții și simt durerea)

b.) alimentația post-edenică sau ante-diluviană, "orice iarbă" (opțională)


c) alimentația post-diluviană (opțională) Genesa 9:3,4,5a (NTR)
"3 Tot ce se miscă și are viată vă va fi hrană. Așa cum v-am dat plantele verzi, acum vă dau totul. 4 Dar să nu mâncați carne cu viața ei, adică cu sânge. 5 Pentru sângele vieților voastre voi cere socoteală; voi cere socoteală de la orice vietate."

d) alimentația kosher (opțională) Deuteronomul 14:3-21 (NTR)
"3 Să nu mâncați nimic necurat. 4 Acestea sunt animalele pe care puteți să le mâncați: boul, oaia și capra, 5 cerbul, gazela, căprioara, țapul sălbatic, pigargul, antilopa și oaia sălbatică. 6 Să mâncați din orice animal care rumegă și are copită sau unghia despicată, adică despărtită în două. 7 Dar dintre cele care doar rumegă sau au doar copita despicată să nu mâncați următoarele: cămila, iepurele sălbatic și viezurele, pentru că, deși rumegă, acestea nu au copita despicată; să le considerați necurate. 8 De asemenea, să considerați necurat și porcul pentru că, deși are copita despicată, nu rumegă. Să nu mâncați din carnea lor și să nu vă atingeți de hoiturile lor. 9 Dintre cele care sunt în apă puteți mânca din tot ce are aripioare și solzi; 10 dar din acelea care nu au aripioare și solzi, să nu mâncați; să le considerați necurate. 11 Puteți să mâncați din orice pasăre curată. 12 Păsările pe care nu puteți să le mâncați sunt următoarele: vulturul, vulturul pleșuv, acvila, 13 gaia roșie, șorecarul și toate speciile lui, 14 corbul și toate speciile lui, 15 struțul, striga, pescărusul, șoimul și toate speciile lui, 16 cucuveaua, bufnița și ciuful de pădure, 17 ciusul, uliganul pescar, cormoranul, 18 barza, bâtlanul și toate speciile lui, pupăza și liliacul. 19 De asemenea, să considerați necurată orice insectă care zboară; să nu mâncați din ele. 20 Puteți mânca din orice creatură zburătoare considerată curată. 21 Să nu mâncați din nici un hoit; să-l dați străinului care trăieste printre voi să-l mănance, sau să-l vindeți celui de alt neam, fiindcă voi sunteți un popor sfânt pentru Domnul, Dumnezeul vostru. Să nu fierbeți iedul în laptele mamei lui."

După cum vezi, prima alimentație dată omului de Creator, e cea IDEALĂ!

4. Observi ce am postat mai sus, la nr. 3?! Posted Image

5. NIMENI, NICIODATĂ, nu a murit din cauza fructelor... poți să spui tu același lucru despre CARNE?!
Să te aud! Posted Image

Edited by heart_of_ice, 17 July 2018 - 00:05.


#66
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
... și oricum nu doar la fructe m-am referit, ci la orice crește din pământ (plante, arbuști, pomi), și produce roade ce pot fi culese... care nu presupune rănirea plantelor! :)

#67
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011

View Postheart_of_ice, on 16 iulie 2018 - 23:01, said:

1. "A pus TOTUL sub picioarele Lui"... așa, ca un DICTATOR, nu?!
Nu ca un dictator ci ca un Tata iubitor care iubeste si pe vrajmasii Sai.
. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri,
Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit

View Postheart_of_ice, on 16 iulie 2018 - 23:01, said:

Cred că confunzi TOTUL cu TOȚI! Nu TOȚI vor fi anihilați!
25. Caci trebuie ca El sa imparateasca pana va pune pe toti vrajmasii sub picioarele Sale.
.27 Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar cand zice ca totul I-a fost supus, se intelege ca afara de Cel ce I-a supus totul.

In v 27 se reia ideia din v 25 Punerea sub picioare inseamna supunere nu anihilare Dar cand zice ca totul I-a fost supus adica pus totul sub picioarele Lui

View Postheart_of_ice, on 16 iulie 2018 - 23:01, said:

3. Păi și SISTEMUL, ce mama dracului e?! Clădiri, mese, birouri, ziduri, pereți, scaune, etc.?! SISTEMUL e format din FIINȚE MALEFICE (oameni și demoni), care vor fi anihilați! Posted Image
Daniel7:27   Dar domnia*, stăpânirea şi puterea tuturor împărăţiilor care sunt pretutindeni sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt. Împărăţia Lui** este o împărăţie veşnică şi toate puterile† Îi vor sluji şi-L vor asculta!’





View Postheart_of_ice, on 16 iulie 2018 - 23:01, said:



4. Vor învia, întradevăr, dar pentru JUDECATĂ!
Isaia 57:16 Nu vreau să cert în veci, nici să ţin o mânie necurmată
Psalmi 30:5 Căci mânia Lui ţine numai o clipă
i Ieremia 3:31 Căci Domnul nu leapădă pentru totdeauna
Robul acela, care a stiut voia stapanului sau, si nu s-a pregatit deloc si n-a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri.
48. Dar cine n-a stiut-o, si a facut lucruri vrednice de lovituri, va fi batut cu putine lovituri. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult; si cui i s-a incredintat mult, i se va cere mai mult.
Isaia 57:16 Nu vreau să cert în veci, nici să ţin o mânie necurmată
17. Din pricina pacatului lacomiei lui, M-am maniat si l-am lovit; M-am ascuns, in supararea Mea, si cel razvratit a urmat si mai mult pe caile inimii lui.
18. I-am vazut caile, si totusi il voi tamadui; il voi calauzi si-l voi mangaia, pe el si pe cei ce plang impreuna cu el.

#68
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postheart_of_ice, on 08 iulie 2018 - 12:58, said:



Foarte frumos spus! :)

Aș mai avea de adăugat, faptul că, condiția fundamentală pentru a-I fi plăcuți Tatălui, este renunțarea la carne și ouă, la a ne hrăni și la a produce suferință altor ființe asemănătoare nouă! Anual sunt sacrificate zeci de miliarde de ființe, care sunt măcelărite de vii și supuse unor torturi inimaginabile... și toate astea pentru a satisface pofta unor ființe așa-zis morale! E strigător la Cer!
E plin pământul de vegetație (fructe, legume, cereale, tot felul de semințe și plante), de ce trebuie să producem atâta suferință animalelor?! Dacă ar știi ce-i așteaptă pe carnivori "după", s-ar pocăi cu toții în sac și cenușă! Amin! :(

Eu zic ca tatal aprecia o ardere de tot si ca,i placea gratarul cu grasime si mult fum. La astia cu cu buruieni si alte asemanatoare stramba din nas si nu le dadea binecuvantare

#69
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 15 iulie 2018 - 23:08, said:

Asta inseamna ca amandoi au fost imorali! Punct!
Imi pare rau ca ai dat un raspuns atat de elaborat, nu era nevoie, sincer !

Despre asta era vorba. Si doar despre asta.
Observi gogomania de aici ? Sau poate barna din ecranul ala a facut deja corp comun cu tine... :lol:
Mai exact la afirmatia lui dude... Asta: "nu-i asteapta nimic. Avraam - parintele credinciosilor, si Isus - Mantuitorul omenirii, au mancat carne si nu au legat mantuirea de ceea ce intra in gura."

Deci tu il faci pe Hristos imoral ? Da cine esti tu bai baiatule sa afirmi asa ceva ?

#70
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 21 iulie 2018 - 21:17, said:


Imi pare rau ca ai dat un raspuns atat de elaborat, nu era nevoie, sincer !

Despre asta era vorba. Si doar despre asta.
Observi gogomania de aici ? Sau poate barna din ecranul ala a facut deja corp comun cu tine... :lol:
Mai exact la afirmatia lui dude... Asta: "nu-i asteapta nimic. Avraam - parintele credinciosilor, si Isus - Mantuitorul omenirii, au mancat carne si nu au legat mantuirea de ceea ce intra in gura."

Deci tu il faci pe Hristos imoral ? Da cine esti tu bai baiatule sa afirmi asa ceva ?

Se pare că și matale ești "setat" pe frecvența celui rău! Cine sunt eu, n-are importanță, ci ceea ce afirm eu are importanță! Dacă vine un la mine un credincios (religios), și-mi spune (de Paște), să-l ajut să-i i-a viața unui miel nevinovat ca să-l pregătească pentru masă, eu, eventual îl bag in vulva măsii cu tot cu credința lui (aia diabolică) și mă piș pe el, pe religia lui și pe toți dumnezeii lui... dacă vine la mine un ateu (care dă dovadă de moralitate), și-mi spune, "hai să culegem niște ciuperci să pregătim pentru masă, că nu e bine să ne hrănim cu alte ființe asemănătoare nouă"... ăla, ateul, e fratele meu, capisci, monseniore setatus eroticus?!

Adevărata luptă nu se dă între sisteme de gândire, ideologii, servicii secrete, armate, societăți oculte, națiuni, religii, familii bogate, elite, etc. etc., ci între BINE și RĂU (forțele binelui și forțele răului)!

Tu Xlander, ești de partea celui rău, din păcate! Și mai lasă-mă cu Hristosul tău...

Edited by heart_of_ice, 22 July 2018 - 16:12.


#71
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 22 iulie 2018 - 15:53, said:

Se pare că și matale ești "setat" pe frecvența celui rău! Cine sunt eu, n-are importanță, ci ceea ce afirm eu are importanță! Dacă vine un la mine un credincios (religios), și-mi spune (de Paște), să-l ajut să-i i-a viața unui miel nevinovat ca să-l pregătească pentru masă, eu, eventual îl bag in vulva măsii cu tot cu credința lui (aia diabolică) și mă piș pe el, pe religia lui și pe toți dumnezeii lui... dacă vine la mine un ateu (care dă dovadă de moralitate), și-mi spune, "hai să culegem niște ciuperci să pregătim pentru masă, că nu e bine să ne hrănim cu alte ființe asemănătoare nouă"... ăla, ateul, e fratele meu, capisci, monseniore setatus eroticus?!

Adevărata luptă nu se dă între sisteme de gândire, ideologii, servicii secrete, armate, societăți oculte, națiuni, religii, familii bogate, elite, etc. etc., ci între BINE și RĂU (forțele binelui și forțele răului)!
Tu Xlander, ești de partea celui rău, din păcate! Și mai lasă-mă cu Hristosul tău...
Ce se mai poate replica la un asemenea delir "fructarian" care da de pamant si cu Mantuitorul Hristos ?
Te las, cu cea mai mare placere, pentru ca nici macar nu mai inteleg la ce te referi si ce spui...
Citesti pe alte arii alte posturi si raspunzi la intamplare ? Alta explicatie nu am.

#72
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 22 iulie 2018 - 16:35, said:


Ce se mai poate replica la un asemenea delir "fructarian" care da de pamant si cu Mantuitorul Hristos ?
Te las, cu cea mai mare placere, pentru ca nici macar nu mai inteleg la ce te referi si ce spui...
Citesti pe alte arii alte posturi si raspunzi la intamplare ? Alta explicatie nu am.

"Dragule", te înțeleg perfect! Lumea este împărțită în sisteme de gândire, însă toate aceste sisteme sunt virusate, pentru că: "Toată lumea zace în cel rău!"...
Dacă până și religioșii, de la care ar trebui să avem ceva pretenții de moralitate, au fost orbiți spiritual-moral, ce să mai spunem de ceilalți?! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate