Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Care dintre curentele filosofice vi se potriveste?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#37
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postheart_of_ice, on 01 iulie 2018 - 13:52, said:

1. Inteligența din "spatele" Naturii, armonia universală, conștiința, rațiunea, arta, frumusețea, iubirea, patternurile din toate nivelurile realității, etc. etc. etc.!
Ai uitat sa mentionez razboaiele de mii de ani incoace, sclavia, crimele, cataclismele, bolile grave, malformatiile, nedreptatile, inechitatile, rautatea, dusmania, invidia, etc etc.
Armonia de care vb.tu nu exista decat daca vrei tu neaparat s-o vezi.

#38
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostValmont43, on 01 iulie 2018 - 21:27, said:


1. Ai uitat sa mentionez razboaiele de mii de ani incoace, sclavia, crimele, cataclismele, bolile grave, malformatiile, nedreptatile, inechitatile, rautatea, dusmania, invidia, etc etc.

2. Armonia de care vb.tu nu exista decat daca vrei tu neaparat s-o vezi.

1. Dragule, nu Dumnezeu este sursa acestor lucruri! El a creat totul perfect și minunat pentru om! Citește Biblia!

2. Nu eu spun că există armonie în Univers, ci oamenii de știință care au descoperit patternuri în toate domeniile de cercetare științifică, pe toate nivelurile realității!

Edited by heart_of_ice, 01 July 2018 - 23:16.


#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 01 iulie 2018 - 13:38, said:

A, ok deci trebuie sa cred orbeste....si daca mor cu credinta asta in zadar?
Nu ai pierdut nimic, atunci.

#40
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostValmont43, on 01 iulie 2018 - 13:38, said:

A, ok deci trebuie sa cred orbeste....si daca mor cu credinta asta in zadar?
Matematicianul (si teologul catolic) Blaise Pascal spunea odata: "daca eu cred, si Dumnezeu nu exista, nu am pierdut nimic; dar daca eu NU cred si El exista, atunci eu sunt pierdut pe vecie".

View PostValmont43, on 01 iulie 2018 - 21:27, said:

Ai uitat sa mentionez razboaiele de mii de ani incoace, sclavia, crimele, cataclismele, bolile grave, malformatiile, nedreptatile, inechitatile, rautatea, dusmania, invidia, etc etc.
Alea tin de liberul arbitru oferit omului.

#41
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postheart_of_ice, on 01 iulie 2018 - 23:15, said:

1. Dragule, nu Dumnezeu este sursa acestor lucruri! El a creat totul perfect și minunat pentru om! Citește Biblia!

Mda....dar a lasat si cutremure si inundatii si boli, etc. Asa ca nu prea e totul perfect si minunat...

View Postmario_bril, on 01 iulie 2018 - 23:41, said:

Nu ai pierdut nimic, atunci.
Inteleg dar de ce sa ma mint singur? La ce mi-ar folosi?

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 02 iulie 2018 - 14:34, said:

Inteleg dar de ce sa ma mint singur? La ce mi-ar folosi?
Păi te-ai minți dacă ai ști cu certitudine că nu există nimic dincolo de moarte. Cum nu știi asta, nu te minți.

#43
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmario_bril, on 02 iulie 2018 - 18:52, said:

Păi te-ai minți dacă ai ști cu certitudine că nu există nimic dincolo de moarte.
Sa inteleg ca tu stii CU CERTITUDINE ca dupa ce mori mai este ceva?
Pe ce te bazezi?

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 03 iulie 2018 - 17:32, said:

Sa inteleg ca tu stii CU CERTITUDINE ca dupa ce mori mai este ceva?
Pe ce te bazezi?
Tot nu ai înțeles: te minți numai dacă știi că nu e așa precum speri sau crezi. Și știi asta cu certitudine. Cum dumneata nu știi că dincolo de moarte nu există nimic, nu te poți minții dacă crezi, indiferent de realitatea de după moarte.

#45
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostValmont43, on 03 iulie 2018 - 17:32, said:

Sa inteleg ca tu stii CU CERTITUDINE ca dupa ce mori mai este ceva?
Pe ce te bazezi?
Adica toate civilizatiile Pamantului, TOATE civilizatiile or avut cultul spiritului dupa moartea fizica, si dumneata vrei sa spui ca aia toti or fost prosti, si dumneata esti mai destept ca ei ?
Repet: TOATE civilizatiile de pe Terra.

#46
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Eu, unul, sunt un ateu creationist.

#47
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostHunor_66, on 04 iulie 2018 - 05:34, said:

Adica toate civilizatiile Pamantului, TOATE civilizatiile or avut cultul spiritului dupa moartea fizica, si dumneata vrei sa spui ca aia toti or fost prosti, si dumneata esti mai destept ca ei ?
Repet: TOATE civilizatiile de pe Terra.
Ar trebui sa sti ca numarul celor care cred intr-o teorie nu-i ofera si caracter de adevar....gandeste-te ca sute de milioane de oameni au crezut in Inchizitie, in comunism, in fascism etc.
Si nu chiar TOATE civilizatiile de pe Terra considera ca dupa moarte mai este ceva, mai informeaza-te!

#48
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostHunor_66, on 04 iulie 2018 - 05:34, said:


Adica toate civilizatiile Pamantului, TOATE civilizatiile or avut cultul spiritului dupa moartea fizica, si dumneata vrei sa spui ca aia toti or fost prosti, si dumneata esti mai destept ca ei ?
Repet: TOATE civilizatiile de pe Terra.

Cultul spiritului e de la cel rău! Prima minciună din Eden, "Hotărât că nu veți muri!"... Toată lumea zace în cel rău! Toți au fost păcăliți să creadă o minciună! Omul este material, singura noastră salvare o reprezintă ÎNVIEREA!!

View PostLouisCyphre, on 04 iulie 2018 - 06:48, said:

Eu, unul, sunt un ateu creationist.

Interesant! :)  (am trăit s-o aud și p-asta)

Ahha, deci matale zici că în "spatele" creației, e CEVA, nu CINEVA... nu?! :)

#49
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostLouisCyphre, on 04 iulie 2018 - 06:48, said:

Eu, unul, sunt un ateu creationist.
n-ai cum, sau glumesti.

View PostValmont43, on 04 iulie 2018 - 09:54, said:

Ar trebui sa sti ca numarul celor care cred intr-o teorie nu-i ofera si caracter de adevar....gandeste-te ca...........
Pai Valmont, esti in aceeasi situatie si tu. Si tu crezi ceva, dar asta nu inseamna ca ai dreptate. te contrazici singur.

#50
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostValmont43, on 04 iulie 2018 - 09:54, said:

... sute de milioane de oameni au crezut in Inchizitie, in comunism, in fascism etc.
Asta nu e adevarat.
Inchizitia, comunismul, fascismul... or fost comportamente sociale determinate de grupuri restranse de oameni, aflate in acel moment istoric pe pozitie elitista.

View Postheart_of_ice, on 04 iulie 2018 - 11:47, said:

Omul este material, singura noastră salvare o reprezintă ÎNVIEREA!!
Eu consider ca omul in primul rand este spiritual, materia este doar un suport al spiritului la dorinta Creatorului.
Materia noastra umana nu ne permite calatoria intre diferite universuri, spiritul insa da.

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostHunor_66, on 06 iulie 2018 - 06:14, said:

Asta nu e adevarat.
Inchizitia, comunismul, fascismul... or fost comportamente sociale determinate de grupuri restranse de oameni, aflate in acel moment istoric pe pozitie elitista.
Ba pardon, respectivele numai comportamente sociale nu au fost.

#52
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostHunor_66, on 06 iulie 2018 - 06:14, said:


1. Asta nu e adevarat.
Inchizitia, comunismul, fascismul... or fost comportamente sociale determinate de grupuri restranse de oameni, aflate in acel moment istoric pe pozitie elitista.


2. Eu consider ca omul in primul rand este spiritual, materia este doar un suport al spiritului la dorinta Creatorului.
Materia noastra umana nu ne permite calatoria intre diferite universuri, spiritul insa da.

1. Inchiziția, comunismul, fascismul... au fost ideologii fabricate în laboratoarele elitei...

2. a. Ce înțelegi tu prin "spiritual"?
b. Ce înțelegi tu prin "spirit"?

"Materia noastră", este de fapt o componentă a ființei noastre, nu ceva diferit de ființa noastră... :)

Edited by heart_of_ice, 07 July 2018 - 00:37.


#53
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007

View PostValmont43, on 01 iulie 2018 - 21:27, said:

Ai uitat sa mentionez razboaiele de mii de ani incoace, sclavia, crimele, cataclismele, bolile grave, malformatiile, nedreptatile, inechitatile, rautatea, dusmania, invidia, etc etc.
Armonia de care vb.tu nu exista decat daca vrei tu neaparat s-o vezi.
A existat pana la iesirea omului de sub protectia Tatalui. Ce insiri tu sunt experimentarile si consecintele alegerilor noastre, testarea binelui si raului pe propria piele, nu prin intelegere ascultare si invatare cum probabil planuise Dumnezeu.
Tu pui in seama Lui cele insirate mai sus, dar uite o mostra a chemarilor Sale catre umanitatea care a luat o cale nedorita de El:

...dezleagă lanţurile răutăţii, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi şi rupe orice fel de jug;
împarte-ţi pâinea cu cel flămând şi adu în casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acoperă-l şi nu întoarce spatele semenului tău!

...dacă vei da mâncarea ta celui flămând, dacă vei sătura sufletul lipsit, atunci lumina ta va răsări peste întunecime şi întunericul tău va fi ca ziua-n amiaza mare!
Domnul te va călăuzi neîncetat, îţi va sătura sufletul chiar în locuri fără apă şi va da din nou putere mădularelor tale; vei fi ca o grădină bine udată, ca un izvor ale cărui ape nu seacă.
(Isaia 58)

View PostValmont43, on 02 iulie 2018 - 14:34, said:

Mda....dar a lasat si cutremure si inundatii si boli, etc. Asa ca nu prea e totul perfect si minunat...
Scriptura zice ca omului i s-a mai dat (afara de libertatea de a alege) in stapanire pamantul cu tot ce este pe el. Asta inseamna ca Dumnezeu  vrea sa vada fiinta creata asemeni Lui (cu potential rational, afectiv si idealist, un sistem volitiv asemeni Lui) la lucru. El este Dragoste, iar dragostea se vrea impartasita, capacitatile pe care le avem trebuiau sa nasca in noi sentimente de recunostinta si dragoste, asa cum un fiu bun crescand sub aripa parintilor, invata sa le aprecieze eforturile si daruirea, ajunge in final sa raspunda dragostei cu dragoste. Un robot daca iti faci, poate ajungi sa-l apreciezi si sa te atasezi de el, dar nu va raspunde afectivitatii tale, ci doar conform unor programe. De aceea am fost dotati cu vointa asemeni Lui. Numai ca, marele "Sistem de Operare" este protejat fata de alegerile care contravin "sanatatii" acestuia.

Se pune problema catre ce s-a indreptat si catre ce se indreapta inca, faptura menita a impartasi din binecuvantarile care i-au fost pregatite, pentru ca poti alege liber sa vrei sa mergi alaturi de El, pe Calea Sa, ori dimpotriva. Rasplata este imensa in dreptul celor ce adera la valorie si principiile Lui, dar limitata la bucuriile lor egoiste pentru ceilalti care experimenteaza in afara acestor valori. Ei isi aroga singuri o indreptatire personala aducatoare de bunastare lor insisi, dar producatoare de suferinta altora si instabilitate pentru Creatie. Cand esti si lucrezi in afara acestor valori esti virusul pentru OS sau celula canceroasa pentru Organism. Te dezvolti din interior dar nu iti aduci un aport productiv ci distructiv. Produci efecte care inevitabil aduc consecinte. Pe cand o traire in armonie va intretine si dezvolta ceea ce El deja a creat. De aceea si datorita acelor consecinte, Dumnezeu anunta in urma iesirii din ascultare:

...blestemat este acum pământul din pricina ta. Cu multă trudă să-ţi scoţi hrana din el în toate zilele vieţii tale;
spini şi pălămidă să-ţi dea şi să mănânci iarba de pe câmp.
În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce.”
(Geneza 3)

Quote

inteleg dar de ce sa ma mint singur? La ce mi-ar folosi?
Nu trebuie sa te minti, doar cauta sa fii in adevar cu determinare si fara prejudecati. Accepta ca adevarul poate sa stea si unde nu presupui ... si accepta ca ceea ce vea Dumnezeu de la umanitate e bun in perspectiva ca se va aplica intocmai. El vrea o lume sprijinita pe Duhul altruismului care Il si reprezinta, potrivnicul dimpotriva, vrea o lume "competitiva" bazata pe egocentrism. Ambele firi de care vorbesc sunt insamantate in noi acum, de aceea simtim gandim si producem actiuni atat de antagoniste uneori. Ne manifestam in mod altruist uneori, dar si egoist (poate de cele mai multe ori). Avem o inima indoita dar, culmea si minunat este insa faptul ca, restaurarea omului si vesnicia fiecaruia (moartea nefiind optiunea si tinta Tatalui ci Viata ) este avuta in vedere inca de la inceputul condamnarii omului la moarte, si depinde nu atat de indreptarea prin faptele savarsite in aceasta viata, faptele pot fi de fatada dar si expresia unor limitari, slabiciuni, neputinte... deci nu depind de fapte cat depinde de incredintarea care ne anima constiinta. Altruismul este o manifestare dar si o incredintare. Este in noi, asa cum am zis, Duhul lui Dumnezeu, acesta cand este ales de constiinta proprie, va lupta cu poftele egoiste care produc in final atata suferinta si nedreptate altora. La aceasta hotarare launtrica de a lupta si la ravna care este depusa se va uita Dumnezeu. Hotararea/incredintarea/convingerea ca dragostea e de dorit MANTUIESTE, iar ravna fiecaruia de a rodi faptele credintei va quantifica RASPLATIREA (pentru cinstirea mai mare sau mai mica a fiecaruia dintre cei mantuiti)


Si uite ce fel de oameni (si de care religie sau filosofie) intra in vesnicie:

Toate neamurile vor* fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
Atunci, Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: ‘Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, de moşteniţi* Împărăţia, care** v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
Căci* am fost flămând şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin** şi M-aţi primit;
am fost gol* şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în** temniţă şi aţi venit pe la Mine.’
Atunci, cei neprihăniţi Îi vor răspunde: ‘Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit sau gol şi Te-am îmbrăcat?
Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?’
Drept răspuns, Împăratul le va zice: ‘Adevărat vă spun că, ori de câte ori* aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut.'
(Matei 25)

Probabil stiti ca resursele pamantului sunt suficiente cat sa traim in bunastare toti, ca bogatia celor mai avuti 10 oameni ar fi suficienta cat sa elimine foametea in lume...

Deci, ce filosofie sau ce religie conteaza cand suntem atat de putin cunoscatori?... dar continuam sa pretindem fiecare ca stim care este calea si adevarul.
Hai sa (re)cunoastem ce avem in noi!.. ce ne anima intr-un moment si ce in altul. De ce suntem cand buni cand rai?... si cel mai important, pe care din aceste doua identitati o aprobam si careia ii declaram razboi?

Daca am inteles ca avem un razboi de dus cu noi insine, ca trebuie sa ne renegam egoismul care s-a aciuat in gena noastra, daca aleg ca binele meu sa nu mai lezeze ori sa loveasca in altii, daca aspiram la o lume mai altruista invatand sa ne intelegem, acceptam si iubim, daca in loc de pizma fata de cel ce ne dusmaneste am putea pune compasiune, caci stim, in fapt mai presus de raul produs noua, e acela de a-si pierde propriul sau suflet... daca am dori sa invatam a ierta, daca am muri neincetand a duce aceasta lupta, indiferent cate infrangeri sau biruinte am avut, aceasta CREDINTA care ne-a animat ne v-a trece din aceasta viata la o noua viata, asa cum si noi si Tatal, am dorit-o.

Edited by "Oblio", 08 July 2018 - 11:45.


#54
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Post"Oblio", on 08 iulie 2018 - 11:29, said:


A existat pana la iesirea omului de sub protectia Tatalui. Ce insiri tu sunt experimentarile si consecintele alegerilor noastre, testarea binelui si raului pe propria piele, nu prin intelegere ascultare si invatare cum probabil planuise Dumnezeu.
Tu pui in seama Lui cele insirate mai sus, dar uite o mostra a chemarilor Sale catre umanitatea care a luat o cale nedorita de El:

...dezleagă lanțurile răutății, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriți și rupe orice fel de jug;
Ăźmparte-ți pĂąinea cu cel flămĂąnd și adu Ăźn casa ta pe nenorociții fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acoperă-l și nu Ăźntoarce spatele semenului tău!

...dacă vei da mĂąncarea ta celui flămĂąnd, dacă vei sătura sufletul lipsit, atunci lumina ta va răsări peste Ăźntunecime și Ăźntunericul tău va fi ca ziua-n amiaza mare!
Domnul te va călăuzi neĂźncetat, Ăźți va sătura sufletul chiar Ăźn locuri fără apă și va da din nou putere mădularelor tale; vei fi ca o grădină bine udată, ca un izvor ale cărui ape nu seacă.
(Isaia 58)


Scriptura zice ca omului i s-a mai dat (afara de libertatea de a alege) in stapanire pamantul cu tot ce este pe el. Asta inseamna ca Dumnezeu  vrea sa vada fiinta creata asemeni Lui (cu potential rational, afectiv si idealist, un sistem volitiv asemeni Lui) la lucru. El este Dragoste, iar dragostea se vrea impartasita, capacitatile pe care le avem trebuiau sa nasca in noi sentimente de recunostinta si dragoste, asa cum un fiu bun crescand sub aripa parintilor, invata sa le aprecieze eforturile si daruirea, ajunge in final sa raspunda dragostei cu dragoste. Un robot daca iti faci, poate ajungi sa-l apreciezi si sa te atasezi de el, dar nu va raspunde afectivitatii tale, ci doar conform unor programe. De aceea am fost dotati cu vointa asemeni Lui. Numai ca, marele "Sistem de Operare" este protejat fata de alegerile care contravin "sanatatii" acestuia.

Se pune problema catre ce s-a indreptat si catre ce se indreapta inca, faptura menita a impartasi din binecuvantarile care i-au fost pregatite, pentru ca poti alege liber sa vrei sa mergi alaturi de El, pe Calea Sa, ori dimpotriva. Rasplata este imensa in dreptul celor ce adera la valorie si principiile Lui, dar limitata la bucuriile lor egoiste pentru ceilalti care experimenteaza in afara acestor valori. Ei isi aroga singuri o indreptatire personala aducatoare de bunastare lor insisi, dar producatoare de suferinta altora si instabilitate pentru Creatie. Cand esti si lucrezi in afara acestor valori esti virusul pentru OS sau celula canceroasa pentru Organism. Te dezvolti din interior dar nu iti aduci un aport productiv ci distructiv. Produci efecte care inevitabil aduc consecinte. Pe cand o traire in armonie va intretine si dezvolta ceea ce El deja a creat. De aceea si datorita acelor consecinte, Dumnezeu anunta in urma iesirii din ascultare:

...blestemat este acum pămĂąntul din pricina ta. Cu multă trudă să-ți scoți hrana din el Ăźn toate zilele vieții tale;
spini și pălămidă să-ți dea și să mănĂąnci iarba de pe cĂąmp.
În sudoarea feței tale să-ți mănĂąnci pĂąinea pĂąnă te vei Ăźntoarce Ăźn pămĂąnt, căci din el ai fost luat; căci țărĂąnă ești și Ăźn țărĂąnă te vei Ăźntoarce.”
(Geneza 3)


Nu trebuie sa te minti, doar cauta sa fii in adevar cu determinare si fara prejudecati. Accepta ca adevarul poate sa stea si unde nu presupui ... si accepta ca ceea ce vea Dumnezeu de la umanitate e bun in perspectiva ca se va aplica intocmai. El vrea o lume sprijinita pe Duhul altruismului care Il si reprezinta, potrivnicul dimpotriva, vrea o lume "competitiva" bazata pe egocentrism. Ambele firi de care vorbesc sunt insamantate in noi acum, de aceea simtim gandim si producem actiuni atat de antagoniste uneori. Ne manifestam in mod altruist uneori, dar si egoist (poate de cele mai multe ori). Avem o inima indoita dar, culmea si minunat este insa faptul ca, restaurarea omului si vesnicia fiecaruia (moartea nefiind optiunea si tinta Tatalui ci Viata ) este avuta in vedere inca de la inceputul condamnarii omului la moarte, si depinde nu atat de indreptarea prin faptele savarsite in aceasta viata, faptele pot fi de fatada dar si expresia unor limitari, slabiciuni, neputinte... deci nu depind de fapte cat depinde de incredintarea care ne anima constiinta. Altruismul este o manifestare dar si o incredintare. Este in noi, asa cum am zis, Duhul lui Dumnezeu, acesta cand este ales de constiinta proprie, va lupta cu poftele egoiste care produc in final atata suferinta si nedreptate altora. La aceasta hotarare launtrica de a lupta si la ravna care este depusa se va uita Dumnezeu. Hotararea/incredintarea/convingerea ca dragostea e de dorit MANTUIESTE, iar ravna fiecaruia de a rodi faptele credintei va quantifica RASPLATIREA (pentru cinstirea mai mare sau mai mica a fiecaruia dintre cei mantuiti)


Si uite ce fel de oameni (si de care religie sau filosofie) intra in vesnicie:

Toate neamurile vor* fi adunate Ăźnaintea Lui. El Ăźi va despărți pe unii de alții cum desparte păstorul oile de capre;
și va pune oile la dreapta, iar caprele la stĂąnga Lui.
Atunci, Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: ‘Veniți, binecuvĂąntații Tatălui Meu, de moșteniți* Împărăția, care** v-a fost pregătită de la Ăźntemeierea lumii.
Căci* am fost flămĂąnd și Mi-ați dat de mĂąncat; Mi-a fost sete și Mi-ați dat de băut; am fost străin** și M-ați primit;
am fost gol* și M-ați Ăźmbrăcat; am fost bolnav și ați venit să Mă vedeți; am fost Ăźn** temniță și ați venit pe la Mine.’
Atunci, cei neprihăniți Îi vor răspunde: ‘Doamne, cĂąnd Te-am văzut noi flămĂąnd și Ți-am dat să mănĂąnci sau fiindu-Ți sete și Ți-am dat de ai băut?
CĂąnd Te-am văzut noi străin și Te-am primit sau gol și Te-am Ăźmbrăcat?
CĂąnd Te-am văzut noi bolnav sau Ăźn temniță și am venit pe la Tine?’
Drept răspuns, Împăratul le va zice: ‘Adevărat vă spun că, ori de cĂąte ori* ați făcut aceste lucruri unuia din acești foarte neĂźnsemnați frați ai Mei, Mie Mi le-ați făcut.'
(Matei 25)

Probabil stiti ca resursele pamantului sunt suficiente cat sa traim in bunastare toti, ca bogatia celor mai avuti 10 oameni ar fi suficienta cat sa elimine foametea in lume...

Deci, ce filosofie sau ce religie conteaza cand suntem atat de putin cunoscatori?... dar continuam sa pretindem fiecare ca stim care este calea si adevarul.
Hai sa (re)cunoastem ce avem in noi!.. ce ne anima intr-un moment si ce in altul. De ce suntem cand buni cand rai?... si cel mai important, pe care din aceste doua identitati o aprobam si careia ii declaram razboi?

Daca am inteles ca avem un razboi de dus cu noi insine, ca trebuie sa ne renegam egoismul care s-a aciuat in gena noastra, daca aleg ca binele meu sa nu mai lezeze ori sa loveasca in altii, daca aspiram la o lume mai altruista invatand sa ne intelegem, acceptam si iubim, daca in loc de pizma fata de cel ce ne dusmaneste am putea pune compasiune, caci stim, in fapt mai presus de raul produs noua, e acela de a-si pierde propriul sau suflet... daca am dori sa invatam a ierta, daca am muri neincetand a duce aceasta lupta, indiferent cate infrangeri sau biruinte am avut, aceasta CREDINTA care ne-a animat ne v-a trece din aceasta viata la o noua viata, asa cum si noi si Tatal, am dorit-o.

Foarte frumos spus! :)

Aș mai avea de adăugat, faptul că, condiția fundamentală pentru a-I fi plăcuți Tatălui, este renunțarea la carne și ouă, la a ne hrăni și la a produce suferință altor ființe asemănătoare nouă! Anual sunt sacrificate zeci de miliarde de ființe, care sunt măcelărite de vii și supuse unor torturi inimaginabile... și toate astea pentru a satisface pofta unor ființe așa-zis morale! E strigător la Cer!
E plin pământul de vegetație (fructe, legume, cereale, tot felul de semințe și plante), de ce trebuie să producem atâta suferință animalelor?! Dacă ar știi ce-i așteaptă pe carnivori "după", s-ar pocăi cu toții în sac și cenușă! Amin! :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate