Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Care dintre curentele filosofice vi se potriveste?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#73
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 22 iulie 2018 - 16:48, said:



"Dragule", te înțeleg perfect! Lumea este împărțită în sisteme de gândire, însă toate aceste sisteme sunt virusate, pentru că: "Toată lumea zace în cel rău!"...
Dacă până și religioșii, de la care ar trebui să avem ceva pretenții de moralitate, au fost orbiți spiritual-moral, ce să mai spunem de ceilalți?! :)
Bah baiatule, tu vrei sa pari mai interesant decat esti, pe romaneste. :lol:
Haide, mai rontaie un mar ca desert dupa o ciulama de ciuperci si vezi-ti de fructele tale.

#74
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 22 iulie 2018 - 16:52, said:


Bah baiatule, tu vrei sa pari mai interesant decat esti, pe romaneste. :lol:
Haide, mai rontaie un mar ca desert dupa o ciulama de ciuperci si vezi-ti de fructele tale.

Bah... ești cu cine ți-a dat educație (asta în ideea că ți-o fi dat cineva)!
Dacă ăsta este nivelul tău de înțelegere, e vai-și-amar de capul tău!
Și apropo... nu sunt fructarian, ci vegetarian, este o diferență ca de la cer la pământ... dar oricum nu înțelegi tu mare brânză, omnivorule care ești tu, care bagă-n gură tot ce prinde...
Hai bye...

Edited by heart_of_ice, 22 July 2018 - 17:33.


#75
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 22 iulie 2018 - 17:28, said:

Bah... ești cu cine ți-a dat educație (asta în ideea că ți-o fi dat cineva)!
Dacă ăsta este nivelul tău de înțelegere, e vai-și-amar de capul tău!
Și apropo... nu sunt fructarian, ci vegetarian, este o diferență ca de la cer la pământ... dar oricum nu înțelegi tu mare brânză, omnivorule care ești tu, care bagă-n gură tot ce prinde...
Hai bye...
Domnule heartofice, daca va mananca ceva, scarpinati-va.
E mai bine decat sa tastati hule si erezii.
Ma doare-n basca care n-o am ce esti.
Am ce am cu ce nu esti atata timp cat afirmi in inconstienta dumitale ca Hristos e imoral.


#76
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 22 iulie 2018 - 19:34, said:


Domnule heartofice, daca va mananca ceva, scarpinati-va.
E mai bine decat sa tastati hule si erezii.
Ma doare-n basca care n-o am ce esti.
Am ce am cu ce nu esti atata timp cat afirmi in inconstienta dumitale ca Hristos e imoral.

Domnule Xlander, de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere! Eu nu am făcut, decât să răspund într-un mod sarcastic, unui așa-zis creștin, care se ascunde în spatele unor interpretări de tot râsul și mă acuză pe nedrept, neînțelegând ce e aia, și cu ce se "mănâncă" moralitatea...
Dacă în cazul lui Avraam, se poate găsi o scuză prin prisma "vârstei umanității", în cazul lui Yeshua din Nazareth, nu se poate găsi niciuna! Capisci, domnule Xlander?!
Singurele locuri (versete din Scriptură), în care se spune despre Mântuitor că, "chipurile", ar fi consumat produse de origine animală, sunt câteva versete "trase de păr" (traduceri eronate, adăugiri ulterioare, etc.)!
Isus dacă ar fi fost adevăratul Mesia, nu ar fi comis asemenea fapte, pentru că nu ar fi fost normal și moral pentru o ființă divină sau cu origini divine sau pretenții divine, să se hrănească cu carne! Punct!
Oricât o dați voi la întors, nu ține figura... pentru că voi vă ascundeți în spatele unor interpretări de tot râsul, pentru a vă satisface poftele voastre bolnave și pentru a susține și încuraja GENOCIDUL PLANETAR la care sunt supuse anual, zeci de miliarde de suflete nevinovate!
Dacă Isus a fost Mesia, nu a consumat carne, dacă a consumat carne, nu a fost Mesia, punct!
Sunt o mulțime de apocrife, care ne spun clar, că Isus a fost vegetarian...
După cum spuneam, se pare că d-ta faci parte din tabăra adversă... dar poate că nici d-ta nu-ți dai seama încă... nu-i nimic, Dumnezeu e răbdător cu păcătoșii, îndelung-răbdător...

Edited by heart_of_ice, 22 July 2018 - 20:35.


#77
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Ce prostie, asta cu isus vegetarian. pai tocmai ca era om s-a comportat ca tot omu' si a luat toate pacatele.
Ma distreaza d-astia care iau un pasaj din biblie si il diseca. E ca si cum ai sta in fata unei paduri intinse si tu vezi doar cativa copaci din raza ta vizuala.
Asta se cheama snobism.

#78
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmenaloty, on 22 iulie 2018 - 20:41, said:

Ce prostie, asta cu isus vegetarian. pai tocmai ca era om s-a comportat ca tot omu' si a luat toate pacatele.
Ma distreaza d-astia care iau un pasaj din biblie si il diseca. E ca si cum ai sta in fata unei paduri intinse si tu vezi doar cativa copaci din raza ta vizuala.
Asta se cheama snobism.

Până una-alta, du-te matale și fă o vizită prin abatoarele lumii... și după ce te întorci, mai stam de vorbă, dacă mai am cu cine!

#79
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postheart_of_ice, on 22 iulie 2018 - 21:10, said:

Până una-alta, du-te matale și fă o vizită prin abatoarele lumii... și după ce te întorci, mai stam de vorbă, dacă mai am cu cine!
Pe planeta de unde ai venit tu, este altfel? Povesteste-ne! Da' lasa! O sa vina o directiva de la UE si toti uistii o sa devenim vegetarieni. Asta era de fapt mesajul?

Edited by menaloty, 22 July 2018 - 21:16.


#80
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmenaloty, on 22 iulie 2018 - 21:14, said:


Pe planeta de unde ai venit tu, este altfel? Povesteste-ne! Da' lasa! O sa vina o directiva de la UE si toti uistii o sa devenim vegetarieni. Asta era de fapt mesajul?

Să știi că n-am nimic personal cu nimeni (cu atât mai puțin cu tine)! Ăsta este "nivelul" actual, în care ne trăim viețile pe planeta asta frumoasă, secătuită de resurse... imoralitate, incertitudine, ignoranță, egoism, insensibilitate, avariție, lăcomie, goană după bani, nedreptate, etc etc etc!
Puțini sunt aceia care văd pădurea din afară! :)

Edited by heart_of_ice, 22 July 2018 - 21:56.


#81
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 22 iulie 2018 - 20:33, said:

Dacă Isus a fost Mesia, nu a consumat carne, dacă a consumat carne, nu a fost Mesia, punct!
Concluzia asta, de tip non sequitur, este una adventistă, ce nu are absolut nicio argumentare scripturală, ci se bazează pe așa zisele revelații ale unei femei, bolnavă psihic din păcate, pe nume Ellen G. White. Astfel, adventiștii au ajuns să considere Biblia ca fiind o carte de bucate, nu un îndrumător spiritual.

Cât privește consumul de carne, dacă admiți Biblia în totalitatea ei, nu pe alocuri cum fac ereticii, atunci cuvintele apostolului Pavel sunt extrem de edificatoare:

25. Mâncaţi tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebaţi nimic pentru cugetul vostru.
26. Căci "al Domnului este pământul şi plinirea lui".

Și nu, Iisus nu a fost vegetarian, după cum însăși Biblia mărturisește:

7. Şi a sosit ziua Azimelor, în care trebuia să se jertfească Paştile.
8. Şi a trimis pe Petru şi pe Ioan, zicând: Mergeţi şi ne pregătiţi Paştile, ca să mâncăm.
9. Iar ei I-au zis: Unde voieşti să pregătim?
10. Iar El le-a zis: Iată, când veţi intra în cetate, vă va întâmpina un om ducând un urcior cu apă; mergeţi după el în casa în care va intra.
11. Şi spuneţi stăpânului casei: Învăţătorul îţi zice: Unde este încăperea în care să mănânc Paştile cu ucenicii mei?
12. Şi acela vă va arăta un foişor mare, aşternut; acolo să pregătiţi.
13. Iar, ei, ducându-se, au aflat precum le spusese şi au pregătit Paştile.
14. Şi când a fost ceasul, S-a aşezat la masă, şi apostolii împreună cu El.


41. Iar ei încă necrezând de bucurie şi minunându-se, El le-a zis: Aveţi aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de peşte fript şi dintr-un fagure de miere.
43. Şi luând, a mâncat înaintea lor.

Edited by mario_bril, 23 July 2018 - 07:57.


#82
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Isus a avut ceva ce voua va lipseste cu desavarsire...bun simt..nu veti intelege biblia niciodata

#83
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Posted Image

i-auzi. noroc cu tine Posted Image

View Postheart_of_ice, on 16 iulie 2018 - 23:46, said:

5. NIMENI, NICIODATĂ, nu a murit din cauza fructelor... poți să spui tu același lucru despre CARNE?!
Să te aud! Posted Image
Se vede ca nu stii bancul cu Ziganul, Popa si locul cu verdeata Posted Image

View Postheart_of_ice, on 15 iulie 2018 - 23:08, said:

Asta înseamnă că amândoi au fost imorali! Punct!
bravos! Tu si Popapaco. Posted Image unde o cedat oare gardul iara?

Edited by Dude_2nd, 23 July 2018 - 21:42.


#84
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postheart_of_ice, on 22 iulie 2018 - 15:53, said:


Adevărata luptă nu se dă între sisteme de gândire, ideologii, servicii secrete, armate, societăți oculte, națiuni, religii, familii bogate, elite, etc. etc., ci între BINE și RĂU (forțele binelui și forțele răului)!

Tu Xlander, ești de partea celui rău, din păcate! Și mai lasă-mă cu Hristosul tău...


sfortza sa fie cu tine

[ http://thathashtagshow.com/wp-content/uploads/2018/03/star-wars-obi-wan-vader-duel-fan-viral-video-1069887-640x320.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postheart_of_ice, on 22 iulie 2018 - 21:10, said:

Până una-alta, du-te matale și fă o vizită prin abatoarele lumii... și după ce te întorci, mai stam de vorbă, dacă mai am cu cine!

In mare iti tin partea, dar am o intrebare, voi cei cu vegetarienisme veganisme, jurati 100% (oricum altfel primiti un glont din scurt) ca pusi pe o insula plina de fiare, o sa ramaneti la curentele voastre nutritioniste? Nu de alta, dar prin toate curentele astea lipseste supravietuirea, iar mai apoi gradul de adaptare al unui organism cand trece de la o dieta la alta. Mai departe se uita de clima si continente, dar asta nu conteaza, in online titlul conteaza, si cateva argumente lipsite de orice fundament.

Partea aia cu abatoare e doar ca sa aprinda scanteia empatica din om, doar ca omul pus intr-o criza de supravietuire o sa comita atrocitati vs oameni. Restul sunt can can puse pe seama obisnuintei, e usor sa comentezi cand ai nevoile satisfacute. O turma de vegani o sa devina carnivori din prima zi daca sunt pusi sa supravietuiasca pe o insula pustie(dupa 30 de ani de veganism eu cred ca 80% dintre ei o sa moara datorita aparatului digestiv). Sunt de acord si cu veganii si altii, atata timp cat nu aduc argumente supide legate de supravietuire.

Edited by g0t0g0, 17 September 2018 - 20:33.


#86
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postg0t0g0, on 17 septembrie 2018 - 20:32, said:



In mare iti tin partea, dar am o intrebare, voi cei cu vegetarienisme veganisme, jurati 100% (oricum altfel primiti un glont din scurt) ca pusi pe o insula plina de fiare, o sa ramaneti la curentele voastre nutritioniste? Nu de alta, dar prin toate curentele astea lipseste supravietuirea, iar mai apoi gradul de adaptare al unui organism cand trece de la o dieta la alta. Mai departe se uita de clima si continente, dar asta nu conteaza, in online titlul conteaza, si cateva argumente lipsite de orice fundament.

Partea aia cu abatoare e doar ca sa aprinda scanteia empatica din om, doar ca omul pus intr-o criza de supravietuire o sa comita atrocitati vs oameni. Restul sunt can can puse pe seama obisnuintei, e usor sa comentezi cand ai nevoile satisfacute. O turma de vegani o sa devina carnivori din prima zi daca sunt pusi sa supravietuiasca pe o insula pustie(dupa 30 de ani de veganism eu cred ca 80% dintre ei o sa moara datorita aparatului digestiv). Sunt de acord si cu veganii si altii, atata timp cat nu aduc argumente supide legate de supravietuire.

Eu nu la supraviețuire m-am referit! Așa este, în cazuri extreme poți să consumi carne, cu condiția să o faci întrun mod rezonabil, să nu chinui animalul și să te rezumi la strictul necesar! Însă unii au făcut din asta o afacere, neținând cont de inocența și suferința a zeci de miliarde de ființe anual... la asta m-am referit!

Nu am auzit să moară vreun vegetarian pe motiv că nu a consumat carne, însă carnivori plini de cancer am auzit, cancer produs de consumul excesiv de carne!

No offence! :)

Edited by heart_of_ice, 18 September 2018 - 11:44.


#87
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postheart_of_ice, on 18 septembrie 2018 - 11:29, said:

Eu nu la supraviețuire m-am referit! Așa este, în cazuri extreme poți să consumi carne, cu condiția să o faci întrun mod rezonabil, să nu chinui animalul și să te rezumi la strictul necesar! Însă unii au făcut din asta o afacere, neținând cont de inocența și suferința a zeci de miliarde de ființe anual... la asta m-am referit!

Nu am auzit să moară vreun vegetarian pe motiv că nu a consumat carne, însă carnivori plini de cancer am auzit, cancer produs de consumul excesiv de carne!

No offence! Posted Image

Iti dau dreptate again. Completez prin, am auzit vegetarieni sa moara de cancer, de la grasimi, asa le-a dat genetica. Ce zici tu de afaceri si carne, well, oarecum exagerata comparatia o pot duce si eu la defrisari masive. Mai departe, unii au empatia fata de ceea ce inseamna viu din regnul animal(datorita perceptiilor si asemanarilor etc), dar tot viu e si in regnul vegetal. Deci avem un o situatie viu-viu.
La baza, da, iti dau dreptate in legatura cu abatoare si carne si etc, acele fiinte din regnul animal sa sufere cat mai putin. (e la fel precum pedepsele capitale la oameni)
Mai vin cu un punct de vedere, canibalii. In concluzie, spun eu, diferentele astea se trag de la empatii exagerate fata de fiintele vii asemanatoare, ma repet iar si iar, aceiasi empatici, veganii in special, ori o sa moara din prima zi, ori o sa vaneze din prima zi daca ii punem pe o insula cu animale.
Sa nu uitam ca la baza suntem vanatori, iar in situatii extreme tot vanatori ajungem. Sunt de acord cu veganiseme, vegetarisme (unii chiar nu suporta carnea si diverse genetic), pana in punctul in care incepe empatia aiurea, de ce am zis mai sus, in lupta pentru supravietuire omul o sa manance orice.

Edited by g0t0g0, 18 September 2018 - 21:36.


#88
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
https://www.librarii...i-viata--i45605
"Universul de langa noi" reprezinta o incercare de definire a notiunii de conceptie despre lume si viata si a influentei constiente sau mai putin constiente a acesteia asupra conduitei umane.
Cu peste un sfert de milion de exemplare tiparite in trei editii in Statele Unite, Universul de langa noi s-a dovedit a fi un important manual ce trateaza diversele conceptii existente despre lume si viata.
Intr-un text usor de parcurs si de inteles, James W. Sire explica fundamentele teismului crestin, ale deismului, naturalismului, nihilismului, existentialismului, monismului panteist oriental, ale filozofiei New Age si ale postmodernismului.
Intrucat traim intr-o lume din ce in ce mai pluralista, capacitatea de a intelege si de a evalua diferitele conceptii despre lume si viata devine imperioasa.
James W. Sire (Ph. D., University of Missouri), fost redactor la InterVasity Press si lector universitar la InterVasity Christian Fellowship, este autorul a numeroase carti, intre care Habits of the Mind, Scripture Twisting si Why Should Anyone Belive Anything at All?.

#89
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postg0t0g0, on 18 septembrie 2018 - 21:28, said:

1. Iti dau dreptate again. Completez prin, am auzit vegetarieni sa moara de cancer, de la grasimi, asa le-a dat genetica.

2. Ce zici tu de afaceri si carne, well, oarecum exagerata comparatia o pot duce si eu la defrisari masive.

3. Mai departe, unii au empatia fata de ceea ce inseamna viu din regnul animal(datorita perceptiilor si asemanarilor etc), dar tot viu e si in regnul vegetal. Deci avem un o situatie viu-viu.

4. La baza, da, iti dau dreptate in legatura cu abatoare si carne si etc, acele fiinte din regnul animal sa sufere cat mai putin. (e la fel precum pedepsele capitale la oameni)

5. Mai vin cu un punct de vedere, canibalii.

6. In concluzie, spun eu, diferentele astea se trag de la empatii exagerate fata de fiintele vii asemanatoare, ma repet iar si iar, aceiasi empatici, veganii in special, ori o sa moara din prima zi, ori o sa vaneze din prima zi daca ii punem pe o insula cu animale.

7. Sa nu uitam ca la baza suntem vanatori, iar in situatii extreme tot vanatori ajungem.

8. Sunt de acord cu veganiseme, vegetarisme (unii chiar nu suporta carnea si diverse genetic), pana in punctul in care incepe empatia aiurea, de ce am zis mai sus, in lupta pentru supravietuire omul o sa manance orice.

Phuah! :)

1. Eu de așa ceva n-am auzit, really! Vegetarieni care să moară de la "grăsimi"! Păi vegetarienii consumă grăsimi vegetale, care nu-ți fac niciun rău, alea animale îți fac rău! Ceva resurse pe tema asta, cu "vegetarieni morți de excesul de grăsimi vegetale"?! Și care-i treaba cu genetica până la urmă?!

2. What! EXAGERATĂ COMPARAȚIA?! Când în lume mor anual zeci de miliarde de ființe nevinovate (animale), chinuite, torturate, măcelărite de vii, sacrificate, tranșate, pentru a satisface pofta bolnavă de carne a unor psihopați, tu spui: "exagerată comparația"?!
Ce legătură este între vegetarianism/veganism și defrișările masive?!

3. Mă faci să zâmbesc! Adică după raționamentul tău, poți să consumi viul, doar dacă nu-ți place, adică din punct de vedere empatic... dacă mie nu-mi place de măta, o mănânc, că nu există nicio legătură empatică între mine și ea, nu?! :)
Dacă există o legătură empatică între mine și ea, datorită percepțiilor și asemănărilor, nu o mănânc! :)

4. Cum îmi dai dreptate la bază?! Mai sus susții contrariul! Ce legătură este între pedepsele capitale la oameni și ce discutam noi p'acilea?! :)

5. What the f... is șpilul cu CANIBALII?!

6. In concluzie, cred că dai exemple aiurea, din puțul gândirii!
"empatii", "ființe vii", "vegani", "insule", "animale", "vânători"...
Frate m-ai dat gata! :)

7. Pune-l tu pe un ochelarist care stă toată ziua în fața calculatorului să vâneze... că o să mori de foame cu el cu tot, tot la plante ajungeți... că le "vânați" mai repede!

8. Cum adică "diverse genetic"?! Ee, chiar orice nu cred că o să mănânce, cu excepția unora... 😁

Ptiu frate, mă doare capul deja! :)

Edited by heart_of_ice, 19 September 2018 - 17:26.


#90
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postheart_of_ice, on 19 septembrie 2018 - 17:19, said:

Phuah! Posted Image

1. Eu de așa ceva n-am auzit, really! Vegetarieni care să moară de la "grăsimi"! Păi vegetarienii consumă grăsimi vegetale, care nu-ți fac niciun rău, alea animale îți fac rău! Ceva resurse pe tema asta, cu "vegetarieni morți de excesul de grăsimi vegetale"?! Și care-i treaba cu genetica până la urmă?!


Se cheama metabolism, adica acea draguta chimie, NU ENERGIE sau Spiritualitate sustinuta de toti sectantii care au lipsit de la orele de Chimie.
90% din vegetarienii pe care ii stiu sunt grasi rau rau rau, si eu am ramas wtf prima data. (grasimile vegetale nu iti fac rau? hmm, deci daca bag 1kg de alune zilnic in mine o sa fiu sanatos tun, cmon... )
Si oameni nevinovati mor cu duiumu si nu ii mai plange nimeni atata.
Legat de vegani, majoritatea au o problema legata de empatie la mansarda.

La restul nu comentez intrucat nu ma intereseaza subiectele de genul, sunt 100% de acord doar de abatoare si sacrificarea animalelor, manipularea lor etc. Aici da, 100% de acord.
PS: cei cu B3 tolereaza bine merci carnea si nu crapa de cancer din cauza carnii. Mai departe se poate dezbate istorie, alimentatie si multe altele. Doar ca nu are sens, cartile sunt in biblioteci, dar hmm, e mai usor sa te lasi dus de net si toti guru san si alte blablauri. Din si daca tin bine minte, e o vegana cu super ytube care a crapat de cancer, avea tot curente de astea filozofice in cap.

Edited by g0t0g0, 19 September 2018 - 19:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate