Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cum punem capăt obligației de a munci ?

* * * - - 12 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
3347 răspunsuri în acest subiect

#55
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.055
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsoricelucut, on 06 iunie 2018 - 13:55, said:

Eu propun inversarea salariilor.

Iar eu propun ca ala ce-ti matura holu' sa te opereze pe creier, poate debitezi mai putine cretinatati.

#56
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postedy_wheazel, on 06 iunie 2018 - 13:59, said:

Iar eu propun ca ala ce-ti matura holu' sa te opereze pe creier, poate debitezi mai putine cretinatati.

Eu cred ca nu realizezi ce-ar insemna sa traiesti inconjurat de gunoi.

#57
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postsoricelucut, on 06 iunie 2018 - 13:55, said:


... nu mai cumperi toate prostiile. In principal se munceste atat pentru ca specia umana are goluri sufletesti pe care incearca sa si le acopere cu obiecte. Si se rup de munca ca sa produca obiecte inutile. Daca lumea n-ar mai cumpara in prostie lucruri de care nu au nevoie, cum ar fi de exemplu masini cu care apoi tot ei se otravesc singuri, nimeni n-ar mai produce pe urma masini si astfel fabricile s-ar elibera si oamenii ar putea sa stea degeaba sa se relaxeze.



Ia concediaza-l pe cel care iti matura holu', ia vezi, tot aceeasi viata vei avea? Sau nu cumva ala de-ti matura holu' e mai important avand in vedere ca intr-o saptamana deja n-ai mai putea trai fiind ingropat de gunoaie? De operatia pe creier au nevoie doar foarte putini, dar de curatenie toti avem nevoie. Eu propun inversarea salariilor.
Mda, e evident asta. Pentru ca oricum nu il folosesc.

#58
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsoricelucut, on 06 iunie 2018 - 14:14, said:

Eu cred ca nu realizezi ce-ar insemna sa traiesti inconjurat de gunoi.
Eu cred că nu realizezi ce ....... e să compari un măturător cu un neurochirurg, indiferent în ce context ar fi asta.

#59
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postalthea, on 06 iunie 2018 - 14:20, said:

Eu cred că nu realizezi ce ....... e să compari un măturător cu un neurochirurg, indiferent în ce context ar fi asta.

Eu cred ca nu realizezi ca valoarea unei munci trebuie sa fie masurata in ce s-ar intampla daca acea munca n-ar mai fi prestata. Fara chirurg pe creier o luna ar muri 100 de oameni. Fara maturator o luna ar muri toata omenirea.

#60
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.217
  • Înscris: 23.03.2007
si totusi ar munci ambii
PS la noi in oras se matura din an in pasti si coafura rezista , daca o luna nu se matura nu moare nimeni , daca lipseste un doctor sau mai multi o luna nu poti garanta asta

ON topic
a muncii nu e o obligatie , e o necesitate de supravieturie , ori muncesti ori furi tot aia e ca TREBE sa faci ceva .
Initiatorul vrea sa primeasca pe motiv de breton si ochisori albastrii minimul necesar si sa se bucura de viata -

#61
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postsoricelucut, on 06 iunie 2018 - 14:41, said:

Eu cred ca nu realizezi ca valoarea unei munci trebuie sa fie masurata in ce s-ar intampla daca acea munca n-ar mai fi prestata. Fara chirurg pe creier o luna ar muri 100 de oameni. Fara maturator o luna ar muri toata omenirea.
Esti maturator, right? :)

#62
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.913
  • Înscris: 27.01.2016

View PostLabelleepoque, on 06 iunie 2018 - 10:33, said:


Asta-i logica omului cinstit, ce te faci cu liota de pomanagii, combinatori, excroci, suti si cate categorii umane care fug  de munca? Totusi si ei traiesc, uneori mai bine decat cel cinstit. Ghici cum!Posted Image
Cei mentionati de tine constituie o minoritate care exista cata vreme exista o majoritate care totusi munceste si care in felul acesta ii hraneste si pe ei.

#63
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsoricelucut, on 06 iunie 2018 - 14:41, said:

Fara maturator o luna ar muri toata omenirea.
Ferească... Posted Image  
Am uitat că tu negi existența creierului. E firesc să consideri că  avem nevoie mai mare de măturători, nu de neurochirurgi.

Editat de althea, 06 iunie 2018 - 19:49.


#64
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015
@Initiator. Intr-adevar, pot exista mai multe sisteme de organizare, poate chiar infinite, iar o mare parte din ele pot fi de o infinitate de ori mai bune decat sistemul actual sau decat alte sisteme testate de-a lungul istoriei. A lasa economia sa mearga de capul ei si a afirma ca asta e cea mai buna cale e ca si cum ai lasa pietrele de capul lor si te-ai astepta sa se organizeze intr-o racheta. Economia e o stiinta ca oricare alta, si ca in orice stiinta, cunoasterea ei poate arata moduri de organizare optime. Dar dupa cum vezi, irationalitatea castiga intotdeauna, si oamenii in loc sa incerce sa gaseasca acele moduri de organizare optime pentru binele tuturor, prefera sa pastreze status quo-ul, ca asa au auzit ei ca "economia de piata" ar fi cea mai cool si singura posibilitate. Nici macar lucruri simple de bun simt nu vor sa ia in considerare, cum ar fi programul de lucru de 6 ore. Toti tremura pana in maduva oaselor sa propuna asa ceva sefilor, sa nu cumva sa moara. Instinctele de supravietuire sunt o forta foarte puternica. Numai cineva mai puternic decat ele le poate invinge, cum as fi eu care am program de 6 ore si omenirea nu a decazut din cauza asta.

View PostPlatonX, on 06 iunie 2018 - 09:05, said:

Codul Muncii Adnotat
TITLUL I - Dispoziţii generale
CAPITOLUL 2 - Principii fundamentale

(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca

https://www.codulmun..._2/art_3_1.html

Intrebarea ta nu este corecta: cum sa pui capat obligatiei de a munci daca aceasta obligatie nu exista ?

Atata timp cat nu ti se da o alternativa prin care sa duci o viata decenta, este o obligatie. O alternativa de exemplu ar fi ca la angajare sa poti alege liber 4, 6 sau 8 ore sa zicem. Lucrul asta sa fie reglementat prin lege. In schimb, 4 ore daca esti absolvent se uita urat la tine, deci 8 ore e obligatoriu daca vrei sa traiesti. Daca incerci sa negociezi, sansele sunt sa fii aruncat in strada. Prin urmare munca e obligatorie. Eu am obtinut 6 ore ca sunt eu mai smecher, dar in general esti condamnat la moarte daca indraznesti macar sa negociezi asa ceva. La fel si concediul, sa ti se dea o plaja larga din care sa alegi, sa zicem 20-60 de zile/an. In schimb, esti obligat la 20. Nu vrei 20, esti din nou aruncat in strada sa mori.

View Postarsmundis, on 06 iunie 2018 - 08:38, said:

Cum scapam de obligatia de a munci? Simplu, muncim din placere, fara a fi obligati.

Fișiere atașate



#65
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postsoricelucut, on 06 iunie 2018 - 23:11, said:

@Initiator. Intr-adevar, pot exista mai multe sisteme de organizare, poate chiar infinite, iar o mare parte din ele pot fi de o infinitate de ori mai bune decat sistemul actual sau decat alte sisteme testate de-a lungul istoriei. A lasa economia sa mearga de capul ei si a afirma ca asta e cea mai buna cale e ca si cum ai lasa pietrele de capul lor si te-ai astepta sa se organizeze intr-o racheta. Economia e o stiinta ca oricare alta, si ca in orice stiinta, cunoasterea ei poate arata moduri de organizare optime. Dar dupa cum vezi, irationalitatea castiga intotdeauna, si oamenii in loc sa incerce sa gaseasca acele moduri de organizare optime pentru binele tuturor, prefera sa pastreze status quo-ul, ca asa au auzit ei ca "economia de piata" ar fi cea mai cool si singura posibilitate. Nici macar lucruri simple de bun simt nu vor sa ia in considerare, cum ar fi programul de lucru de 6 ore. Toti tremura pana in maduva oaselor sa propuna asa ceva sefilor, sa nu cumva sa moara. Instinctele de supravietuire sunt o forta foarte puternica. Numai cineva mai puternic decat ele le poate invinge, cum as fi eu care am program de 6 ore si omenirea nu a decazut din cauza asta.



Atata timp cat nu ti se da o alternativa prin care sa duci o viata decenta, este o obligatie. O alternativa de exemplu ar fi ca la angajare sa poti alege liber 4, 6 sau 8 ore sa zicem. Lucrul asta sa fie reglementat prin lege. In schimb, 4 ore daca esti absolvent se uita urat la tine, deci 8 ore e obligatoriu daca vrei sa traiesti. Daca incerci sa negociezi, sansele sunt sa fii aruncat in strada. Prin urmare munca e obligatorie. Eu am obtinut 6 ore ca sunt eu mai smecher, dar in general esti condamnat la moarte daca indraznesti macar sa negociezi asa ceva. La fel si concediul, sa ti se dea o plaja larga din care sa alegi, sa zicem 20-60 de zile/an. In schimb, esti obligat la 20. Nu vrei 20, esti din nou aruncat in strada sa mori.
Partea cu alternativa este complicata. Exista desigur asemenea alternative pentru diverse meserii dar sunt din plaja white collar nu low level worker (e.g. IT, avocati, arhitecti, medici etc.). Daca s-ar oferi asemenea alternative la toata lumea, si salariile ar fi diferite (in sens negativ) din multe motive care tin de business si de economie in general si desigur, asta nu ar conveni respectivilor. Principiul omului este: cat mai multi bani si cat mai putina munca. Ceea ce nu exista practic in zilele noastre. Ca idee, cei cu meserii white collar, chiar daca pot avea asemenea alternative, in practica nu se intampla pentru ca asemenea meserii cer specializare/invatare continua care se realizeaza in afara orelor in care lucreaza pentru alti clienti (asta este ceva de neinteles din partea low level workers in general, sa investesti in propria specializare/pregatire in timpul tau liber).

Editat de jm2010, 07 iunie 2018 - 07:47.


#66
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.777
  • Înscris: 01.10.2017
Uimitor cat de repede vine apocalipsa A.I.

#67
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.892
  • Înscris: 24.02.2008

View Postsoricelucut, on 06 iunie 2018 - 23:11, said:

...Economia e o stiinta ca oricare alta, si ca in orice stiinta, cunoasterea ei poate arata moduri de organizare optime. Dar dupa cum vezi, irationalitatea castiga intotdeauna....

Tu esti fie copil, fie comunist, fie naiv.
Altceva nu se poate, pentru ca dai dovada de neintelegere crunta a realitatii din jur.
Acum sa iti explic si de ce: majoritatea oamenilor sunt irationali. Asta e conditia umana actuala. Exista foarte putini oameni care mai mult de 50% din timpul in care nu dorm sunt rationali. Aceia, de obicei, nu sunt ideologi si nu urmaresc ideologii, pentru ca realizeaza absurdul lor.
De asemenea in general acesti oameni rationali nu incearca sa impuna sisteme rationale asupra multimii pestrite, pentru simplul motiv ca ei inteleg ca acea multime nu poate sa inteleaga ratiunea cu adevarat. Asta pentru ca ani de zile au incercat sa rationeze complet cu altii si nu au reusit si astfel au realizat cat de irational se comporta restul si cat de irational ar fi sa forteze o relationare rationala cu restul.
"Organizarea optima" de care zici tu duce la frustrari maxime in cadrul populatiei pe toate grupurile ei.

View Postjm2010, on 07 iunie 2018 - 07:42, said:

...Exista desigur asemenea alternative pentru diverse meserii dar sunt din plaja white collar nu low level worker (e.g. IT, avocati, arhitecti, medici etc.)...

Incerc sa adaug ceva la ce ai scris tu, ca sa exemplific pentru colegul de forum:
Asa ceva functioneaza doar la acele servicii unde rezultatul nu e direct proportional cu timpul petrecut. In IT, un programator bun poate sa faca in 6 ore mai mult decat 2 programatori mediocrii in 8. Desigur ar face mai mult daca ar lucra 8, dar firma se multumeste cu pastrarea lui in conditii mai dezavantajoase, pentru ca aduce valoare mare comparativ cu restul de pe piata. La fel un avocat care cunoaste bine legea, precedentele si e stapan complet pe cazuri e mai bun decat un avocat mediocru care trebuie sa caute fiecare lege de fiecare data cand sustine un caz si de aceea mai putin timp alocat de avocatul bun poate sa aiba efect pozitiv mult mai mare decat timp dublu alocat de un avocat mediocru.
Aceiasi logica nu se aplica la muncitori la banda, unde productivitatea e relativ similara pentru toti angajatii (exclud aici inaptii, cum i-am exclus si din partea legata de IT si avocatura).

Editat de SCORILO-CORYLLUS, 07 iunie 2018 - 08:03.


#68
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postsoricelucut, on 06 iunie 2018 - 23:11, said:

Atata timp cat nu ti se da o alternativa prin care sa duci o viata decenta, este o obligatie.
Exista oameni care resusesc sa lucreze cat vor si cand vor. Au plecat de la acelseasi conditii si au trait in acelasi sistem cu noi, care lucram 8 ore. Faptul ca ei au reusit si noi nu, inseamna ca se poate, avand in vedere ca tot ce au avut ei am avut si noi. Daca ei ar fi avut ceva in plus fata de noi, as intelege, dar au invatat la aceeasi scoala, au trait in acealsi oras, practic tot ce au avut ei am avut si noi. In schimb, ei au avut initiativa, au muncit mai mult pentru a investi in ceva, au avut grija de bani, etc.
Da, si ei au lucrat 14 ore pe zi 10 ani pana au pus afacerea pe picioare, dar acum vin banii pe program flexibil. Deci, se poate.

#69
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 08:35, said:

Daca ei ar fi avut ceva in plus fata de noi, as intelege, dar au invatat la aceeasi scoala, au trait in acealsi oras, practic tot ce au avut ei am avut si noi.

Se cheama ca au avut ADN in plus.

#70
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postsoricelucut, on 07 iunie 2018 - 08:38, said:

Se cheama ca au avut ADN in plus.
De unde stii ? Stii fabula cu broasca testoasa si iepurele ? Cunosc cazuri de persoane care nu au fost dotate genetic cu multe talente si calitati dar prin vointa le-au depasit pe acele persoane mai talentate.

Stiu cazuri de persoane talentate care nu s-au ales cu mai nimic dupa o viata de munca si cunosc persoane banale care au stiut sa nu risipeasca putinul care l-au avut, au stiut sa aiba grija de sanatate, etc. Tu nu cunosti astfel de persoane ?

Editat de PlatonX, 07 iunie 2018 - 09:23.


#71
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostSCORILO-CORYLLUS, on 07 iunie 2018 - 08:01, said:

"Organizarea optima" de care zici tu duce la frustrari maxime in cadrul populatiei pe toate grupurile ei.

Si ai impresia ca acum populatia nu e frustrata?

Mai mult chiar, studiile cu reducerea programulul la 6 ore din tarile nordice arata cum oamenii au fost mai fericiti. Deci dupa cum vezi, apararea status quo-ului nu e singura optiune valida, ba e chiar o optiune proasta.

Editat de soricelucut, 07 iunie 2018 - 09:41.


#72
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 09:22, said:

Cunosc cazuri de persoane care nu au fost dotate genetic cu multe talente si calitati dar prin vointa bulan, invarteli si noroc chior le-au depasit pe acele persoane mai talentate.

Si eu.

Editat de Ion_de_la_Raion, 07 iunie 2018 - 11:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate