Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Lampa cu senzor de lumina independent fata de senzorul de miscare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Am înțeles că ar exista lampă/aplică/plafonieră (nu doar un bec sau niște LED-uri chioare care merg solar sau cu baterii) la 220V, care ziua stă stinsă, noaptea se aprinde la o intensitate mică să zicem 25% iar când senzorul de mișcare detectează mișcare atunci lampa se aprinde la maxim.

Nu știu cum să dau search pentru un asemenea produs. Arătați-mi niște linkuri interne, externe, Amazon, eBay etc. Nici nu știu cum se numesc exact!
M-ar interesa o aplică, ideal ar fi să arate ceva de genul ăsta, dar nu ca un proiector de șantier. Vreau să o montez într-o casă, să arate a plafonieră sau aplică.

Știu că există niște lămpi solare care au proprietatea asta, dar nu au intensitatea pe care o doresc eu, nu bate soarele acolo. Nici pe baterii nu vreau.

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Bai eu am reusit accidental miscarea asta cu o aplica pe led si un intrerupator cu senzor de miscare. Numai ca daca voiai stinsa dadeai de boton, daca voiai in regimul "de detectie" trebuia sa fie pe pozitia de senzor activ.

#3
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Doar sa cauti :
https://www.steinels...si-toaleta.html

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Iti trebuie o lampa care sa tina o lumina slaba activ mereu si sa mareasca intensitatea la detectia miscarii.

Ce vad pe acel site nu pare sa corespunda cu ceea ce vrei tu, am senzatia ca scapi mai ieftin cu un montaj electronic facut pe comanda, iar lampa sa aibe circuit cu variator pentru intensitate ajustabila a becului sau mai multe becuri pe care sa le aprinda separat.

#5
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 15.07.2017

 XrainX, on 29 mai 2018 - 23:07, said:

noaptea se aprinde la o intensitate mică să zicem 25% iar când senzorul de mișcare detectează mișcare atunci lampa se aprinde la maxim.
Se poate rezolva asta simplu, cu un bec neon+Rezistorul aferent (cum e cel din întrerupătoarele cu luminiță), paralel pe contactul normal deschis al releului din senzor numai că becoledul se va aprinde slab și Ziua și Noaptea.
Dacă asta deranjează, se adaugă un senzor crepuscular care va asigura alimentarea senzorului modificat ca mai sus, la lăsarea întunericului.

Edited by Rubin1977, 30 May 2018 - 08:24.


#6
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Îți dai seama că mă interesează să lumineze doar noaptea.
Tot căutând, am mai găsit o soluție: bec cu fotocelulă.
Există plafonieră cu 2 becuri E27 cum e cea Comtec de la Dedeman care are senzor de mișcare. Pe un bec las senzorul de mișcare și pe celălalt pun becul cu fotocelulă.
Ăsta ar fi un exemplu de bec cu fotocelulă, dar aș fi vrut mai mic de 10W, undeva la 3-5W și garanție minim 2 ani.
Mai există bec cu reglaj de lux dar nu îmi plac astea cu tuburi că mi se par că se consumă prea repede.

Ce sfat îmi dați în condițiile astea? Alea de la Steinel la 100$ plafoniera mi se par cam scumpe.

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 XrainX, on 31 mai 2018 - 11:51, said:

Îți dai seama că mă interesează să lumineze doar noaptea.
Tot căutând, am mai găsit o soluție: bec cu fotocelulă.
Și senzorul crepuscular (vezi mai sus #5) ce crezi că e?

#8
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Da, dar mi-aș fi dorit ca totul să fie într-un sistem. Gândește-te că la genul ăsta de plafonieră e posibil să nu existe întrerupător.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 XrainX, on 31 mai 2018 - 13:46, said:

la genul ăsta de plafonieră e posibil să nu existe întrerupător.
Dar există la intrarea în cameră, pe perete.

#10
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 XrainX, on 31 mai 2018 - 11:51, said:

Ce sfat îmi dați în condițiile astea? Alea de la Steinel la 100$ plafoniera mi se par cam scumpe.
Si mie mi s-au parut scumpe la inceput pana am inceput sa schimb la ele , ieftenelile tin real maxim 10.000 de ore...daca nu ai curent fara variatii mult mai putin , celelalte cum e Steinel peste 30.000 de ore . De vreo 3 ani nu am mai schimbat nimic ! Fa calculul !

#11
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

 Mircel, on 31 mai 2018 - 14:24, said:

Dar există la intrarea în cameră, pe perete.
Eu am zis că acest gen de lampă este posibil să nu aibă întrerupător pentru ca nu cumva cineva să o stingă intenționat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate