Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Obiecte agatate/lipite de parbriz interzise

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 sir_irwin, on 22 mai 2018 - 19:43, said:

Pfff! Doar ce ma obisnuisem cu ideea ca am un "martor permanent"...

Și cine ți l ia ?
Spune clar că se aplică atunci când estompează prin număr sau dimensiuni.
Nu e cazul la o cameră, că presupun că la ea te referi.

#20
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

 Daco_Get, on 22 mai 2018 - 19:29, said:

Asta e tinta . Camerele si detectoarele . Ii incurca rau pe politisti Posted Image)
Dar de aia care au agatate cate un snop de cruciulite, deodorante, brelocuri si cate mai poate scorni mintea omeneasca,ce sa mai zicem? Ma intreb cum mai vad bine drumul, semafoarele, indicatoarele.

Edited by donbalon, 22 May 2018 - 19:56.


#21
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Bun, bun, senzațional, să ne panicăm, zic! AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Și totuși, care e noutatea? Articolul ăla e în lege de cel puțin 4 ani, de când am eu permis. Că înainte nu m-a interesat să știu.
N-am căutat prea mult, dar am găsit un articol din 2015 cu fix-fix aceleași exprimări alarmiste: https://www.cugetlib...ara-bani-267632

Acum nu știu care ”ziarist” a descoperit gaura de la covrig, și apoi s-au luat toți după ei. Dar tot e bine, măcar mai află unii șoferi cum e cu legislația. Mai bine mai târziu decât niciodată.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011
Acum cica au inceput cu amenzile.
Eu nu am nimic, chiar nimic, agatat, nu suport.

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nici eu nu am. Dar tin telefonul ca GPS. Consider ca mai mult îmi obstrucționează vederea sa ma zgăiesc in bord unde locuiește navigația, decât in parbriz.

#24
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014

 britishpub, on 22 mai 2018 - 19:40, said:



ai inteles atat de prost, incat am ras cu voce tare Posted Image
e vorba de abtibilduri mari, obiecte decorative mari, reclame publicitare mari, si din-astea. MARI. Mai pe romaneste, chestii care OBSTRUCTIONEAZA VEDEREA, indiferent de geamul masinii (exceptand trapa, ca acolo poti sa pui si postere cu Guta.

cand vor invata romanii sa invete niste reguli si sa nu mai fie alarmisti cand vine vorba de normalitate? Posted Image
Tinerete zbuciumată, new generation a la Cluj' din partea mea împușcă-i tuu pe toti cei cu reclame mari, plușuri, Boca arsenal, etc, de acolo din fata monitorului unde esti obisnuit sa pierzi 23,5 h pe zi... Lasa Tuu oamenii normali care din greșeală (fiindcă mai nou trendul spune ca tv-ul este pt proști) sa  mai aplecam urechea si acolo macar din greșeală, fiindcă acolo au facut referire si la "alte obiecte electronice" dar na, pt tine doar titlurile de pe net care fac referire doar la cruciulițe si reclame ți-au ramas pe retină. Pacat de spațiul pe care l-ai ocupat in postarea de mai sus...

#25
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 irulan_corrino, on 22 mai 2018 - 19:50, said:

Nu e cazul la o cameră, că presupun că la ea te referi.
Ca idee , camerele astea sunt luate în considerare ?

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011
Telefonul il am in suport, prins de o gura de ventilatie, perfect, pe canicula se raceste de la aerul condiționat.

Edited by crisstonne, 22 May 2018 - 20:58.


#27
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014

 irulan_corrino, on 22 mai 2018 - 19:50, said:



Și cine ți l ia ?
Spune clar că se aplică atunci când estompează prin număr sau dimensiuni.
Nu e cazul la o cameră, că presupun că la ea te referi.
Cum am spus, ramane de văzut si la ce fel de obiecte electronice s-a facut referire. Mă gwndesc ca nu tine nimeni vreun fierbator sau vreo instalatiede craciun la oglindă (exceptie tir-istii care mai au si cate o cruce neon).

#28
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010
Deci, care este mai exact articolul ala in urma caruia poti fi amendat, pt ca ai obiecte care obstructioneaza vizibilitatea la condus?

#29
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 YOUR_GOD, on 22 mai 2018 - 20:32, said:

Nici eu nu am. Dar tin telefonul ca GPS. Consider ca mai mult îmi obstrucționează vederea sa ma zgăiesc in bord unde locuiește navigația, decât in parbriz.
lipeşte-l pe bord cu scaiuri rotunde... pe turometru, oricum ai urechea formată şi talpa antrenată.

#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 iuliangrecu, on 22 mai 2018 - 20:58, said:

Deci, care este mai exact articolul ala in urma caruia poti fi amendat, pt ca ai obiecte care obstructioneaza vizibilitatea la condus?
Sa nu-mi spui ca esti sofer?  


Quote

Art. 148 Regulament aplicare OUG 195/2002 Reguli pentru circulaţia vehiculelor Reguli de circulaţie
Se interzice conducătorului de autovehicul sau de tramvai:
...
10. să aibă aplicate pe parbriz, lunetă sau pe geamurile laterale afişe, reclame publicitare, înscrisuri ori accesorii, care restrâng sau estompează vizibilitatea conducătorului ori a pasagerilor, atât din interior, cât şi din exterior;
...
O sursa dintre multe alte surse.
sau

Quote

OUG 195/2002 republicata privind circulatia pe drumurile public, actualizata prin OUG nr. 63/2006
Art. 102
36. aplicarea de afise, reclame publicitare, inscrisuri sau accesorii pe parbriz, luneta sau geamurile laterale care restrang sau estompeaza vizibilitatea sub limita legal admisa ori impiedica sau diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;

Sursa
Daca nu ati luat amenzi, habar nu aveti! Acum o sa va aduca politia aminte! Eu stiam asta de foarte mult timp si culmea...nu sunt sofer (si nici nu ma gandesc sa devin prea curand).

Edited by stlk, 22 May 2018 - 22:06.


#31
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 stlk, on 22 mai 2018 - 21:55, said:

Sa nu-mi spui ca esti sofer?  Art. 148 Regulament aplicare OUG 195/2002
O sursa dintre multe alte surse.
Multumesc!

#32
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014

 stlk, on 22 mai 2018 - 21:55, said:


Sa nu-mi spui ca esti sofer?  
Art. 148 Regulament aplicare OUG 195/2002 Reguli pentru circulația vehiculelor Reguli de circulație
Se interzice conducătorului de autovehicul sau de tramvai:
...

O sursa dintre multe alte surse.
Daca nu ati luat amenzi, habar nu aveti! Acum o sa va aduca politia aminte! Eu stiam asta de foarte mult timp si culmea...nu sunt sofer (si nici nu ma gandesc sa devin prea curand).
Altu' doxa, pfff nemaipomenit internetul asta... Intrebarea era dacă este cineva pe aici care a fost sancționat pt portul de obiecte neletale in parbriz si mai exact ce hobiect a facut cazul!!! Fiindcă cei care aplica respectiva sanctiune se lauda deja cu vreo 142 de amenzi, asa zice netu'

#33
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Stai ca nu am terminat! acum vine partea grea:
Ordonata de urgenta  nr. 195 din 12 decembrie 2002 a fost actualizata in ianuarie 2018
(unele articole au fost abrogate, altele modificate sau completate)

Quote

Art. 112
l)
autovehiculul, tractorul agricol sau forestier ori tramvaiul au aplicate pe parbriz, lunetă sau geamuri laterale afișe sau reclame publicitare, folii neomologate și/sau nemarcate corespunzător ori accesorii care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât și din exterior
si

Quote


Art. 102
(1)
Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
....

36.
aplicarea de afișe, reclame publicitare, înscrisuri sau accesorii pe parbriz, lunetă sau geamurile lateral care restrâng sau estompează vizibilitatea sub limita legal admisă ori împiedică sau diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare și semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;
Sursa



 sir_irwin, on 22 mai 2018 - 22:04, said:

Altu' doxa, pfff nemaipomenit internetul asta... Intrebarea era dacă este cineva pe aici care a fost sancționat pt portul de obiecte neletale in parbriz si mai exact ce hobiect a facut cazul!!! Fiindcă cei care aplica respectiva sanctiune se lauda deja cu vreo 142 de amenzi, asa zice netu'
De abia au inceput sa dea amenzi pentru asa ceva, subiectul asta o sa devina HOT!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sd6XRhi26dU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 22 May 2018 - 22:55.


#34
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 16.08.2010

 crisstonne, on 22 mai 2018 - 19:37, said:

Posted Image))

In poza a doua e bordul lu' Iordanescu?   Posted Image

On: N-am nimic in parbriz - nu ma intereseaza dar am o propunere pentru amatorii de astfel de obiecte: Un periscop scos prin trapa!

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bonygy, on 22 mai 2018 - 19:36, said:

Pai si oglinda, nu tot obstructioneaza vederea prin parbriz? Sa o interzica si pe aia Posted Image.

Poti s-o dai jos linistit, e optionala. Cele laterale sint obligatorii.

Ca fun fact, nu mai e obligatoriu sa pui abtibildul cu asigurarea pe parbriz ? Daca tocmai pe acolo vrei sa te uiti ? Posted Image

 don_dannielo, on 22 mai 2018 - 19:43, said:


Asta-i masina ta, vazuta de afara ?

Attached Files


Edited by Ion_de_la_Raion, 22 May 2018 - 23:56.


#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011

 Ion_de_la_Raion, on 22 mai 2018 - 23:55, said:


Asta-i masina ta, vazuta de afara ?

Pe cind una plina de dildoaie, care sa fluture in vint ?! :lol:))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate