Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Italia

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3498 replies to this topic

#3385
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Israel: Netanyahu promite Italiei aprovizionare cu gaz natural și sprijin împotriva secetei - https://www.agerpres...ecetei--1073893
Expertiza Israelului în combaterea secetei ar fi utila inclusiv României.

#3386
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmax_01, on 10 martie 2023 - 22:16, said:

Israel: Netanyahu promite Italiei aprovizionare cu gaz natural şi sprijin împotriva secetei - https://www.agerpres...ecetei--1073893
Expertiza Israelului în combaterea secetei ar fi utila inclusiv României.
Vrea in schimb recunoastrea Ierusalimului drept capitala a Israelului, ceea ce e o nebunie, ar pulveriza relatiile Italiei cu tarile arabe si ar transforma-o intr-o tinta a islamistilor.
https://www.digi24.r...-timpul-2276841

#3387
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
Medvedev a pus 15 milioane de dolari pe capul ministrului italian al Apărării: Operațiunea, încredințată mercenarilor Wagner
sursa: adevarul.ro  16.03.2023

,,...Dmitri Medvedev, președinte al Rusiei între 2008 și 2012, a stabilit o recompensă de 15 milioane de dolari pentru asasinarea ministrului italian al Apărării, Guido Crosetto.

Informația a fost obținută de serviciile secrete italiene, care l-au înștiințat acum zece zile pe ministrul Crosetto, scrie publicația „Il Foglio”, care citează surse apropiate dosarului.
Potrivit „Il Foglio”, operațiunea de asasinare a lui Crosetto ar fi fost încredințată companiei militare private Wagner, condusă de oligarhul Evgheni Prigojin, supranumit „Bucătarul lui Putin”. Operațiunea ar fi trebuit să fie executată fie de o celulă din Estonia, fie din Serbia.

Guido Crosetto, aflat în funcție din 22 octombrie 2022 și membru al partidului Fratelli d'Italia, a denunțat luni tactica de război hibrid dusă de Wagner și implicit de Rusia în principal împotriva țării sale prin amplificarea migrației dinspre Africa...''


Colpire Crosetto". L'allarme dell'intelligence: Mosca ha messo una taglia sul ministro da 15 milioni di dollari
sursa: ilfoglio.it
L'allerta è arrivata ai vertici del governo. Dietro le minacce al titolare della Difesa ci sarebbe l'ex presidente russo Medvedev: l'ordine di colpire diramato alla Wagner, che ha due cellule in Europa.
(Alerta a ajuns la nivelurile superioare ale guvernului. Se crede că fostul președinte rus Medvedev se află în spatele amenințărilor la adresa șefului apărării: ordinul de lovitură dat lui Wagner, care are două celule în Europa.)

#3388
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
edit.

Edited by adisluc, 16 March 2023 - 22:07.


#3389
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
Pare ceva fake, aruncat in media.

Italienii zic ca serviciile nu au nici o informatie.

"Mantovano: servizi non hanno evidenze su minacce a Crosetto
Non risulta alcuna evidenza di intelligence riguardanti concrete minacce nei confronti del ministro della Difesa Guido Crosetto. Così, a quanto si apprende da fonti di governo, l’Autorità delegata alla sicurezza della Repubblica, Alfredo Mantovano, avrebbe risposto in una lettera inviata al presidente del Copasir Lorenzo Guerini, che aveva chiesto informazioni in merito. La lettera confermerebbe inoltre l’impegno dell’intero comparto sicurezza nel continuare a vigilare e a mantenere alta l’attenzione."

Sole24ore

#3390
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 djl, on 18 ianuarie 2023 - 14:19, said:

Ferroivere del Stato cum se mișcă în comparație cu C.F.R.?
Răspund la această întrebare cu un exemplu concret, de astăzi dimineață.
Eu stau pe partea Adriatică, și astăzi la ora 04.34 am plecat de la mine spre Roma Termini cu un tren Regional Veloce. Trebuia să ajungă la Roma Termini la ora 07.18, de acolo aveam legătură spre aeroportul Fiumicino la 07.35 iar la ora 08.08 trebuia să ajung la Aeroport. Avionul spre București Otopeni avea plecare la ora 09.00.
Înainte de Roma Termini trenul avea oprire la Orte la ora 06.30, dar deoarece a ajuns 2 minute mai devreme nu a fost lăsat să intre în gară, a oprit înainte de această localitate și a stat cele aproximativ 2 minute până cînd a primit ok să intre în gară la ora precisă.
Spun drept că până aseară am stat in dubii dacă să merg cu trenul la aeroport sau să merg cu mașina. Deoarece am fost singur, fără familie, am ales să merg cu trenul chiar dacă am ajuns la aeroport cam târziu. Trebuia să fiu la Fiumicino cu vreo 2-3 ore înainte de plecarea avionului. Dar nu am avut alt tren mai devreme de ora la care am plecat.
Acum scriu această întîmplare din România, deja am ajuns acasă.

#3391
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 07.05.2018
adresez o intrebare colegilor din Italia
care e situatia economica? lucrurile merg spre bine sau spre rau? cam pe unde se invart salariile? ma intereseaza mai mult zona de nord, de la Bologna in sus.

#3392
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

 carturarulobosit, on 26 martie 2023 - 18:57, said:

adresez o intrebare colegilor din Italia
care e situatia economica? lucrurile merg spre bine sau spre rau? cam pe unde se invart salariile? ma intereseaza mai mult zona de nord, de la Bologna in sus.
E o intrebare prea generalista. Salariile in ce domeniu te intereseaza? Ca evident, acestea difera in functie de domeniu, experienta, skills etc.
Nu vreau sa te descurajez, dar ca peste tot in Europa, salariile au ramas in urma preturilor si toata lumea se vaita.

Edited by Costel2014, 26 March 2023 - 19:10.


#3393
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Eu in ultimii ani (din 2020) nu am vazut schimbare la salariul meu, dar pot sa spun ca in iarna 2022-2023 am platit facturile la gaz ,curent, apa dublu fata de iarna 2021-2022 la acelasi consum (aprox.) Pretul la carburanti nu vrea sa scada sub nici o forma, chiar daca se aud stiri pompoase ca pretul barilului de petrol este mai mic acum decat inainte de razboi. Pot sa spun acelasi lucru despre pretul gazului pe pietele internationale, peste tot la stiri auzi ca a coborat sub valorile de dinainte razboi. Eu in factura am platit dublu.

Mai sus s-a spus ca intrebarea este pusa cam....asa este.
Nu se pot compara salariile nici macar in aceeasi fabrica. Eu lucrez 3 schimburi si sunt persoane care lucreaza program normal de zi.
Eu am copil in intretinere si sunt persoane care nici nu vor sa auda de asa ceva (copil).
Este normal sa castig mai mult decat cei din exemplele de mai sus.

#3394
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 07.05.2018
pai de exemplu, un inginer mecanic in Cluj are salariul undeva la 1300-1500e. Daca-i mai bun, se duce spre 2000. Daca e mai putin bun, ramane la 900-1000.

Pe glassdoor am vazut salariu de 38k anual. Daca e salariu brut, ar veni 2000e lunar, ceea ce mi se pare o gluma

#3395
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

 carturarulobosit, on 26 martie 2023 - 19:53, said:

pai de exemplu, un inginer mecanic in Cluj are salariul undeva la 1300-1500e. Daca-i mai bun, se duce spre 2000. Daca e mai putin bun, ramane la 900-1000.

Pe glassdoor am vazut salariu de 38k anual. Daca e salariu brut, ar veni 2000e lunar, ceea ce mi se pare o gluma
Ajunge si la 3200 euro net, daca are peste 5 ani experienta (un inginer mecanic). Deci ce ai vazut e net, nu brut, dar pentru u om cu experienta. Unul debutant are in jur de 1800 net, creste pana la 2600 daca se tine de treaba, poate ajunge la 3200 net dupa 5-7 ani.

#3396
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

 Costel2014, on 26 martie 2023 - 21:59, said:


Ajunge si la 3200 euro net, daca are peste 5 ani experienta (un inginer mecanic). Deci ce ai vazut e net, nu brut, dar pentru u om cu experienta. Unul debutant are in jur de 1800 net, creste pana la 2600 daca se tine de treaba, poate ajunge la 3200 net dupa 5-7 ani.

In care Italia? :)

Un inginer mecanic la 3.2k net pe luna, 13-14 salarii, 40 ore pe sapt, dupa 5-7 ani doar daca e firma lui tatsu sau persoane super calificate pe anumite nise.

Edited by ionutzitaly, 27 March 2023 - 01:02.


#3397
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

 ionutzitaly, on 27 martie 2023 - 01:02, said:

In care Italia? Posted Image

Un inginer mecanic la 3.2k net pe luna, 13-14 salarii, 40 ore pe sapt, dupa 5-7 ani doar daca e firma lui tatsu sau persoane super calificate pe anumite nise.
In Italia celor de la Ferrero! (ca Padania inca nu si-a proclamat independenta Posted Image ).
Am vecin de palier in bloc care a lucrat acolo ca inginer si mi-a spus chestia asta.
Dar da, trebuie sa fii super calificat, sa stii sa faci multe chestii ca sa iti dea banii astia.

#3398
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 carturarulobosit, on 26 martie 2023 - 19:53, said:

pai de exemplu, un inginer mecanic in Cluj are salariul undeva la 1300-1500e. Daca-i mai bun, se duce spre 2000. Daca e mai putin bun, ramane la 900-1000.

Pe glassdoor am vazut salariu de 38k anual. Daca e salariu brut, ar veni 2000e lunar, ceea ce mi se pare o gluma
Dacă este vorba doar despre bani atunci stai în România, nu mai este ce era în urmă cu 20-25-30 de ani.
Este mult de scris și acum nu am timp, sunt la muncă. După amiază cînd ajung acasă o să încerc să îți explic cum văd eu problema.

#3399
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014
Bai, "mor" cand aud expresia asta:"Italia/Germania/Franta/UK etc. nu mai este ca in urma cu 10-15-20 de ani".

Normal ca aceste tari nu mai sunt ca in urma cu cateva decenii, normal ca situatia s-a inrautatit. Cand primesti milioane de imigranti dintre care doar o mica parte vor sa faca treaba, e normal ca situatia, combinata si cu lenea tot mai pronuntata a bastinasilor, devine mai rea (bani mai putini, munca mai multa, chirii si preturi mai mari la orice, comparativ cu acum 10-20 de ani).
Dar, exista un mare "dar"...romanii care au emigrat in tarile astea, in proportii covarsitoare si-au vazut de treaba si au adus "plusvaloare" tarii/orasului/comunitatii in care au emigrat.
O alta chestie, pentru multi romani din mediul rural sau din orase mai mici, inca este mai rentabil sa mearga sa munceasca in Occident decat acasa.
Romania aia plina de IT-isti care castiga mii de euro net pe luna (cum e pe blogul luii Zoso Posted Image ) e doar o fantasma, sunt foarte multi romani care o duc greu, traiesc pe datorie de la o luna la alta etc.
In real life, va spun eu ce se intampla in Romania, chiar in Bucuresti: s-a afisat intretinerea pe luna februarie la blocul maica-mii pentru luna februarie. Mai mare ca oricand, au fost niste lucrari de curatenie, s-a schimbat si motorul la lift etc. In nici o ora a aparut un vecin la usa maica-mii cu o lista pe care sa o semneze, prin care cereau sa se opreasca difuzarea caldurii incepand cu 1 aprilie. S-a scumpit gigacaloria si in Bucuresti iar costurile cu intretinerea sunt foarte mari. Tipul care a venit cu lista de semnaturi nu era vreun pensionar amarat, era un tanar corporatist, dar care are probabil si el rate la banca pentru apartament, masina etc. si a hotarat ca trebuie sa mai taie de undeva niste cheltuieli.

Da, exista in Romania multi bugetari foarte bine platiti, care o duc excelent, dar si multa lume amarata pentru care plecarea in Occident, temporar sau definitiv, inca reprezinta o solutie.

In ultimii ani am cunoscut tot felul de romani: unii care s-au intors definitiv in Romania si zic ca le este ok, dupa 10-15 ani de Italia. Altii care s-au hotarat sa ramana definitiv in Italia si au inceput demersurile necesare (obtinerea cetateniei, facut credit pentru a-si lua o locuinta proprie).
In fine, o alta categorie o reprezinta romanii care s-au intors dupa o lunga perioada in Occident in tara, dar la scurt timp au facut cale intoarsa catre Vest, neputandu-se adapta etc. Cred ca ar fi o lunga discutie pe aceatsa tema, dar nu e locul ei aici.

Ce vreau sa spun este ca noi astia stabiliti pe afara nu trebuie sa sarim de fund in sus si sa ne vaitam tot timpul, descurajand pe oricine vrea sa vina in Occident sa nu o faca pe motiv ca " nu mai e raiul care era aici acum 10-20 de ani". Niciodata nu a fost paradis, tot timpul au existat dificultati, doar ca "timpul idealizeaza amintirile" cum zicea un mare scriitor.

Asa ca ar trebui sa ne rezumam sa prezentam cat de bine putem noi situatia din locurile de pe unde "dam cu sapa", si cu lucrurile bune si cu cele mai putin bune pe care le-am gasit aici, iar cel care intreaba cum e situatia, sa decida singur ce vrea sa faca. Parerea mea.

P.S. M-am "agitat" atat de tare si am scris atat de mult pe tema asta pentru ca si eu, in urma cu niste ani, cand am vrut sa ma stabilesc aici, exact acelasi lucru mi s-a spus de catre romanii ce erau deja in Italia: "nu mai este ce era acum 10 ani cand am venit eu". Corect, dar asta nu inseamna ca pentru unii nu este inca o optiune viabila (asa cum pentru altii chiar nu este).

Edited by Costel2014, 27 March 2023 - 08:45.


#3400
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 07.05.2018
evident ca nu mai e ca acum 15 ani.

pe atunci mergeai 6 luni in Italia, veneai cu 5k euro in RO si erai cel mai tare din sat.

intre timp, a crescut si RO, 5k nu mai sunt o avere, impactul e diferit. de aici si impresia ca toate merg in jos

 amami, on 27 martie 2023 - 07:26, said:

Dacă este vorba doar despre bani atunci stai în România, nu mai este ce era în urmă cu 20-25-30 de ani.
Este mult de scris și acum nu am timp, sunt la muncă. După amiază cînd ajung acasă o să încerc să îți explic cum văd eu problema.
nu e vorba de bani, dar nici nu as vrea sa ajung sa lucrez pe 1800-2000e. atat fac si pe acasa daca ma chinui putin

#3401
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Costel2014
Ai dreptate in ceea ce ai spus, nu pot să te contrazic cu nimic.
carturarulobosit
Tu ai întrebat numai de salariu, de asta am spus că dacă te gândești numai la bani atunci poți să stai în România.
La mine povestea sună cam așa. În  1990 am terminat armata, asta după liceu, iar în 1991 am plecat în Germania. În 1995 m-am întors în România, dar deoarece eram tânăr și cu mintea în pxxxz banii sau dus repede cu prietenii pe distracție. Și cum era o diferență mare intre ceea ce am văzut în Vest și ceea ce era în România în anii respectivi (1995) m-am hotărât să plec înapoi în Vest, de data asta in Italia. Eu unul nu am plecat pentru bani, am plecat pentru ceea ce știam că este în Vest și ceea ce era în România.
Cînd te duci la un medic și îți cere bani, cînd trebuie să te interneze in spital și nu au medicamente, fașe ca să te trateze, este normal să alegi altceva.
Cînd te duci la un avocat pentru ceva probleme și acesta te păcălește numai ca să te jupoaie de bani este normal să vrei să alegi altceva .
Cînd te duci la primărie pentru ceva documente, vezi pe toți tăietorii de frunze că se plimbă ca să treacă timpul și ție ți se răspunde că durează 30 de zile pentru răspuns, este normal să vrei să alegi altceva .
Așa că eu am ales demult, pentru că am vrut altceva.
Cînd am spus că nu mai este cum era, am spus în general. Nu erau atât de mulți imigranți, globalizarea încă nu începuse, sănătatea era la un nivel superior față de ce acum. Eu la așa ceva m-am referit.
Nimeni, dar nimeni nu o să te angajeze de la început cu un salariu mare. Am mai spus lucrul acesta. Doar să fii prea bazat pe tine sau să fii recomandat. Nu știu dacă este cazul la tine.

Edited by amami, 27 March 2023 - 13:43.


#3402
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

 carturarulobosit, on 27 martie 2023 - 11:45, said:

evident ca nu mai e ca acum 15 ani.

pe atunci mergeai 6 luni in Italia, veneai cu 5k euro in RO si erai cel mai tare din sat.

intre timp, a crescut si RO, 5k nu mai sunt o avere, impactul e diferit. de aici si impresia ca toate merg in jos


nu e vorba de bani, dar nici nu as vrea sa ajung sa lucrez pe 1800-2000e. atat fac si pe acasa daca ma chinui putin

Cam atata castiga un inginer mediudupa un 8-10 ani de experienta in automotive, 14 salarii.

Ingineri mecanici la 3.500 eur pe luna ori un 50k net pe an dupa un 10,15 ani de experienta evident exista, dar trebuie sa fi bun al naibii in ceva. Asta inseamna un cost de vreo 110+120k pentru anajator.

Edited by ionutzitaly, 27 March 2023 - 16:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate