Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Ghid debransare RADET fara aprobare Radet, de Radu Opaina

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#55
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

 rodanny, on 22 august 2019 - 18:01, said:

dragi colegi...multa agitatie si nimic concret...
pana la uram a reusit careva sa se debranseze fara RADET?
LEGAL ma refer....

Ba se poate.

Ceri acordul vecinilor: ori se discută în adunarea generală, ori te duci tu din ușă în ușă. (oricum, acordul ăsta îți trebuie și în cazul procedurii cerută de RADET).

Faimosul proiect de debranșare este de fapt un calcul de repartizare a costurilor individuale vs costuri comune. Dacă blocul are repartitoare montate, calculul îl face firma care a montat repartitoarele. La o scară cu 35 apartamente încălzite de RADET, părțile comune reprezintă între 5 și 10% din factură. Dacă se debranșează jumătate de scară, părțile comune (+conductele ce trec prin apartamentul tău) ajung la 50-60% din factură.

Dar asta este o problemă între cei debranșați și cei rămași la RADET și se rezolvă în cadrul Asociației Proprietarilor. La urma urmei, contractul de furnizare a agentului termic și apei calde menajere este între RADET și Asociație.

La noi pe scară cam jumătate (din 35) de apartamente sunt debranșate. Și în adunarea generală am convenit să plătim 60% din factura de încălzire pe cotă indiviză (adică părți comune). Și gata. Teritoriul RADET-ului se termină la contorul din subsol.

Edited by sorin40, 26 August 2019 - 21:54.


#56
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 zzhunt, on 26 august 2019 - 13:52, said:

Da.
Chiar un vecin mi-a spus că există nu știu ce formular care se completează pt asociație și după debranșare se notifică Radet

El s-a debranșat așa.

Cand a facut asta? Pentru ca la noi in bloc au incercat doi sa se debranseze si dupa ce au vazut care sunt pasii si care sunt conditiile, au renuntat.

 zzhunt, on 26 august 2019 - 19:31, said:

După 1 an cică se coceau in casa de.caldura dar multi nu doreau să mai oprească din căldura
Asta e o chestie tare la care m-am gandit si eu. Clima se incalzeste, nu se raceste! Sa vedem ce vor face cei cu blocuri anvelopate. Posted Image

 sorin40, on 26 august 2019 - 21:53, said:

Ba se poate.
Ceri acordul vecinilor: ori se discută în adunarea generală, ori te duci tu din ușă în ușă.
Si cum faci daca unul singur nu vrea? Posted Image Pentru ca nu mai e vorba doar de cei cu care ai vecinatate directa.
Si sa stii ca teritoriul RADET se termina oricum la contorul din subsol. :P

Edited by CapitanuPICARD, 29 August 2019 - 13:37.


#57
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

 CapitanuPICARD, on 29 august 2019 - 13:36, said:

[...]Si cum faci daca unul singur nu vrea? [...]

Îl convingi...

#58
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 zzhunt, on 26 august 2019 - 13:52, said:

Da.
Chiar un vecin mi-a spus că există nu știu ce formular care se completează pt asociație și după debranșare se notifică Radet

El s-a debranșat așa.
pai formularul pt asociatie este prezentat in ghid, in prima postare, chiar nu se uita nimeni ? :)

 Slick0r, on 26 august 2019 - 04:10, said:

Nu.
sint deja mii de oameni care s-au debransat asa, gandeste-te ca Opaina a lansat ghidul asta de ani de zile, du-te la el la sediu si vezi cam ce trafic este, vin o gramada de oameni pe acolo pt cursuri de administrator, pt tot felul de motive

Omul nu era tampit sa isi puna semnatura si stampila pe un document daca nu era 100% legal, si in atatia ani, ai fi auzit tu ca face el ceva ilegal.

Dar nu ai auzit de ilegalitati decat facute de Radet, care incearca sa tina oamenii fortat in contracte care nu exista.

 rodanny, on 22 august 2019 - 18:01, said:

dragi colegi...multa agitatie si nimic concret...
pana la uram a reusit careva sa se debranseze fara RADET?
LEGAL ma refer....
pai metoda Opaina e 100% legala, sper ca ai inteles corect asta, da?

Nu exista nimic ilegal aici

 rodanny, on 26 august 2019 - 14:54, said:

unde cat cum..poti detalia te rog?
poate detalia, e detaliat deja in ghidul Opaina

deci e un ghid tiparit cu toti pasii dar tu vrei alti pasi scrisi pe forum? sa fac un copy paste din ghid sau ce anume vrei?

Attached Files



#59
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Cineva mi-a spus ca ghidul face referire la legea 325/06, care e deja abrogata.

#60
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008
^^
Legea nu a fost abrogată, doar modificată.
Oricum, chiar dacă s-ar aplica toate teoreticele sancțiuni (nu știu cine le-ar aplica), este vorba de o amendă...

În final, totul depinde de Asociația de Proprietari.

#61
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAdm, on 06 noiembrie 2019 - 22:08, said:

Cineva mi-a spus ca ghidul face referire la legea 325/06, care e deja abrogata.
nu a fost abrogata, Opaina chiar reprezinta o federatie a asociatiilor de locatari si ofera consultanta si servicii de adminsitrare la sute sau mii de blocuri, nu stiu

are juristi destui. Ghidul este in continuare valabil, e vandut de Opaina in continuare, raspunde la intrebari pe el in continuare etc

Singura problema este ca oamenii nu vor sa creada... prefera sa cheltuie bani si timp cu alergatul dupa tampeniile cerute de radet dar refuza de ex sa piarda timpul sa se convinga daca legea aia e sau nu abrogata, sau sa incerce macar ghidul

Ghidul = debransare fara bani (fara proiect tehnic) si fara avize radet. Deci logic ar fi sa fie macar incercata de toata lumea inainte sa se apuce sa se lege la cap cu debransarea asta inutila cu aviz radet

View Postsorin40, on 07 noiembrie 2019 - 07:10, said:

^^
Legea nu a fost abrogată, doar modificată.
Oricum, chiar dacă s-ar aplica toate teoreticele sancțiuni (nu știu cine le-ar aplica), este vorba de o amendă...

În final, totul depinde de Asociația de Proprietari.
100% corect

doar Asociatia de Proprietari are ceva de zis in debransare. Nu Radet. Radet nu detine nimic in cladire, instalatiile apartin asociatiei, care le poate taia, da la fier vechi, da foc etc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate