Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ghid debransare RADET fara aprobare Radet, de Radu Opaina

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Dupa cum se stie, debransarea "oficiala" de la Radet e aproape imposibila. Totusi, Radu Opaina spune ca se poate face debransarea usor si fara costuri!
"Astfel un proprietar care vrea sa se debranseze si, in necunostinta de cauza adica dezinformat, este „dirijat” catre „sistemul lor” scoate din buzunar, degeaba, cca. 1000 lei (10 milioane lei vechi), pentru un asa zis „proiect”. in sistemul real si legal conditia este cu totul alta costul pentru procedura de debransare fiind de cel mult 10 lei."

Cautand pe internet, am aflat insa ca exista un Ghid de debransare facut de Radu Opaina care spune ca NU este necesar avizul Radet, si descrie pas cu pas pasii necesari, explicand si motivele. De asemenea, Opaina acorda audienta in acest scop pt a ajuta pe cei care nu se descurca (probabil audientele trebuiesc platite, nu stiu).
Ghidul se poate comanda de aici: https://fapr.ro/ghid-debransare/

Totusi am reusit sa il gasesc si pe internet scanat intr-un final... il atasez la acest post.

Radu Opaina a fost director Radet si acum este presedintele Federatiei Asociatilor de Proprietari din Romania, deci cred ca stie f f bine ce vorbeste.

Ar putea fi o solutie pt miile de oameni care incearca sa se debranseze si alearga dupa acte, avize etc ani de zile uneori.

"Garantarea debranşării.

Eu, autorul, garantez pentru operaţiunea de debranşare prevăzută în
acest Ghid. Pentru orice problemă pe tema debranşării titularul acestui
Ghid va fi consiliat gratuit. Pentru consiliere trebuie să vă programaţi
pe [email protected] iar la data consilierii să aveţi la dvs. acest Ghid

precum şi bonul fiscal."

Attached Files


Edited by unbrutus, 09 May 2018 - 12:04.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Am mai scris asta pe alt post
In realitate solutia este cu mult mai simpla si am descoperit o noua "metoda" pur si simplu din intamplare.
Acum ceva timp zugraveam un apartament iar proprietarul dorea si inlocuirea caloriferelor.
Am facut cerere la asociatie pentru intreruperea furnizarii agentului termic pentru ca ... iar in vreo 2~3 zile au venit baietii de la punctul termic de cartier si au sigilat toate tevile de caldura.
Proprietarul a ramas masca. Nu i-a venit sa creada ce simplu a fost.
Incercase o debransare dar nu s-a aprobat cererea pe nu stiu ce motiv.
Chiar si in ziua de azi - sunt mai mult de 5 ani - tevile sunt sigilate pentru ca omul a "uitat" sa faca cerere de re-furnizare
Cost - ZERO

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
cine mai e si asta
are nevoie de ceva reclama
de ce nu a venit cu acest ghid cat era director
nesimtirea este precum galaxia la acest individ

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ceanu1980, on 09 mai 2018 - 12:17, said:

de ce nu a venit cu acest ghid cat era director
a fost director in anul 2003 omule, acum 15 ani adica, dupa arestarea fostului director de la acea vreme.

E f paguboasa atitudinea asta cu "nu ma intereseaza ceva ce mi-ar putea fi util pt ca nu mi-a fost servita pe tava mai devreme".

Poate a venit cu ghidul si atunci, nu stiu... cert e ca in 2003 nu aveam internet asa pe toate gardurile. Unii dintre noi aveam si o alta varsta.

Gluma se ingroasa:

Subvenția pentru gigacalorie va fi eliminată în 2018, iar acest lucru va duce la explozia prețului pentru energia termică
http://www.capital.ro/ultimul-an-cu-subventii-la-caldura-din-2018-preturile-la-energia.html

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce mișto o sa fie când din iarna cea mai mică întreținere va fi 1000 lei

Debranșări pe banda rulanta prevăd la anul.

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005

 unbrutus, on 09 mai 2018 - 12:36, said:


Gluma se ingroasa:

Subvenția pentru gigacalorie va fi eliminată în 2018, iar acest lucru va duce la explozia prețului pentru energia termică
http://www.capital.r...la-energia.html


Serios? Intram in normalitate?

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Naijax, on 09 mai 2018 - 12:15, said:

Am mai scris asta pe alt post
In realitate solutia este cu mult mai simpla si am descoperit o noua "metoda" pur si simplu din intamplare.
Acum ceva timp zugraveam un apartament iar proprietarul dorea si inlocuirea caloriferelor.
Am facut cerere la asociatie pentru intreruperea furnizarii agentului termic pentru ca ... iar in vreo 2~3 zile au venit baietii de la punctul termic de cartier si au sigilat toate tevile de caldura.
Proprietarul a ramas masca. Nu i-a venit sa creada ce simplu a fost.
Incercase o debransare dar nu s-a aprobat cererea pe nu stiu ce motiv.
Chiar si in ziua de azi - sunt mai mult de 5 ani - tevile sunt sigilate pentru ca omul a "uitat" sa faca cerere de re-furnizare
Cost - ZERO
Sint cateva punte dubioase in aceasta poveste din pacate (desi mi-as dori sa functioneze):

- de acum 5 ani s-au mai schimbat regulile
- lucrarile se fac de obicei in afara perioadei de incalzire, deci de eacum abia prin noiembrie ar mai veni cineva sa sigileze ceva si de ce ar sigila...
- nu ai cum sa uiti sa ceri rebransarea, pt ca sar vecinii pe tine, asociatia etc

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
naijax, chiar asa, proprietarul acelui apartament cum a procedat in privinta scutirii de la plata caldurii centralizate ? a facut cerere la asociatia de locatari, a chemat un reprezentant sa constate ca are tevile sigilate ? in acel bloc erau montate si repartitoare de caldura ? daca da, cum a procedat cu firma care citea repartitoarele si efectua fisa de calcul pentru fiecare apartament ?

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 corinadaniela, on 09 mai 2018 - 13:31, said:

in acel bloc erau montate si repartitoare de caldura ? daca da, cum a procedat cu firma care citea repartitoarele si efectua fisa de calcul pentru fiecare apartament ?
repartitoare? Opaina si FAPR au opinii f clare si impotriva lor:

https://fapr.ro/wp-c...-treziti-va.pdf

"REPARTITORUL. Pur si simplu urgent renuntati la el fara sa cereti acceptul nimanui.

Anuntati renuntarea la presedinte si cereti administratorului si presedintelui sava calculeze caldura ca înainte de montarea repartitoarelor.

E dreptul dvs. care nu se negociaza si care nu depinde de vecini iar administratorul si presedintele sunt angajatii dvs. si au obligatia sa va respecte acest drept. Altfel amenintati-i ca vor suporta toate prejudiciile si pagubele care le vor crea."

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 Naijax, on 09 mai 2018 - 12:15, said:

Am mai scris asta pe alt post
In realitate solutia este cu mult mai simpla si am descoperit o noua "metoda" pur si simplu din intamplare.
Acum ceva timp zugraveam un apartament iar proprietarul dorea si inlocuirea caloriferelor.
Am facut cerere la asociatie pentru intreruperea furnizarii agentului termic pentru ca ... iar in vreo 2~3 zile au venit baietii de la punctul termic de cartier si au sigilat toate tevile de caldura.
Proprietarul a ramas masca. Nu i-a venit sa creada ce simplu a fost.
Incercase o debransare dar nu s-a aprobat cererea pe nu stiu ce motiv.
Chiar si in ziua de azi - sunt mai mult de 5 ani - tevile sunt sigilate pentru ca omul a "uitat" sa faca cerere de re-furnizare
Cost - ZERO
Cred ca blocul ala era dinainte de razboi . Acum cam toate blocurile au coloane separate pe tur si retur . Vrei sa faci o reparatie , chiar si iarna , golesti coloana ta . Nu e nevoie sa opresti incalzirea in tot blocul . Dupa ce se repara se deschid robinatii si se umple coloana din nou cu agent termic .Nu e nevoie sa vina nimeni de la Radet pentru asa ceva .
In plus acum majoritatea blocurilor au contorizare la intrare a agentului termic . Deci i se cam rupe Radetului ca se debranseaza vreunul din bloc . El te taxeaza conform contoarului
Ce este dupa contoar , tine de bucataria interna a asociatiei .
In legatura cu ghidul ala , m-as gandi de doua ori inainte de al aplica , avand in vedere cine la compus.
Sa nu aveti impresia ca Opaina si-a facut vreo societate caritabila , sa ajute el asociatiile de proprietari ca nu putea dormi noaptea de grija lor .
Totul e pe bani .

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
he-he, vad c-a murit din fasa si initiativa aceea cu repartitoarele obligatorii, care trebuiau sa fie montate pana la 31 dec 2016 in locuintele bransate la sistemul centralizat...

#12
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008
Cât se poate de clar, evident, cu toate paragrafele legale competente menționate.
Bravo! Trebuia să apară de mult în spațiul public acest ghid.

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 corinadaniela, on 09 mai 2018 - 13:59, said:

.. vad c-a murit din fasa si initiativa aceea cu repartitoarele obligatorii ...
Se mai intampla si lucruri bune in tara asta , uneori .

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 unbrutus, on 09 mai 2018 - 13:22, said:

Sint cateva punte dubioase in aceasta poveste din pacate (desi mi-as dori sa functioneze):
- de acum 5 ani s-au mai schimbat regulile
- lucrarile se fac de obicei in afara perioadei de incalzire, deci de eacum abia prin noiembrie ar mai veni cineva sa sigileze ceva si de ce ar sigila...
- nu ai cum sa uiti sa ceri rebransarea, pt ca sar vecinii pe tine, asociatia etc

Ai dreptate. Este posibil sa se mai fi schimbat cate ceva pe ici pe colo dar atunci a functionat fara probleme si da, proprietarul nu a mai facut cerere de re-furnizare si nimeni nu i-a sarit in cap.
In plus, daca caloriferul este spart iar robinetii praf ce faci ?
Astepti sa treaca perioada de incalzire pentru remedierea problemei ?

 corinadaniela, on 09 mai 2018 - 13:31, said:

naijax, chiar asa, proprietarul acelui apartament cum a procedat in privinta scutirii de la plata caldurii centralizate ? a facut cerere la asociatia de locatari, a chemat un reprezentant sa constate ca are tevile sigilate ? in acel bloc erau montate si repartitoare de caldura ? daca da, cum a procedat cu firma care citea repartitoarele si efectua fisa de calcul pentru fiecare apartament ?

Nu este scutit de la plata incalzirii centralizate dar plateste o suma infima (vreo 50lei/luna) pentru tevile care trec prin apartamentul sau.
DA - am facut cerere la asociatia de locatari iar in urma sigilarii s-a intocmit un PV iar asociatia a cerut o copie.
NU -  blocul nici acum nu are repartitoare individuale  

 ndor, on 09 mai 2018 - 13:54, said:

Cred ca blocul ala era dinainte de razboi . Acum cam toate blocurile au coloane separate pe tur si retur . Vrei sa faci o reparatie , chiar si iarna , golesti coloana ta . Nu e nevoie sa opresti incalzirea in tot blocul . Dupa ce se repara se deschid robinatii si se umple coloana din nou cu agent termic .Nu e nevoie sa vina nimeni de la Radet pentru asa ceva .
In plus acum majoritatea blocurilor au contorizare la intrare a agentului termic . Deci i se cam rupe Radetului ca se debranseaza vreunul din bloc . El te taxeaza conform contoarului
Ce este dupa contoar , tine de bucataria interna a asociatiei .
In legatura cu ghidul ala , m-as gandi de doua ori inainte de al aplica , avand in vedere cine la compus.
Sa nu aveti impresia ca Opaina si-a facut vreo societate caritabila , sa ajute el asociatiile de proprietari ca nu putea dormi noaptea de grija lor .
Totul e pe bani .

DA - este un bloc de prin 1965 cu instalatia cam varza
Caloriferele pe care le-am schimbat aveau vreo 10 straturi de vopsea iar toti robinetii erau blocati.

Oricum, atunci a mers fara nicio problema iar metoda chiar merita incercata

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ndor, on 09 mai 2018 - 13:54, said:

Cred ca blocul ala era dinainte de razboi . Acum cam toate blocurile au coloane separate pe tur si retur . Vrei sa faci o reparatie , chiar si iarna , golesti coloana ta . Nu e nevoie sa opresti incalzirea in tot blocul . Dupa ce se repara se deschid robinatii si se umple coloana din nou cu agent termic .Nu e nevoie sa vina nimeni de la Radet pentru asa ceva .
In plus acum majoritatea blocurilor au contorizare la intrare a agentului termic . Deci i se cam rupe Radetului ca se debranseaza vreunul din bloc . El te taxeaza conform contoarului
Ce este dupa contoar , tine de bucataria interna a asociatiei .
In legatura cu ghidul ala , m-as gandi de doua ori inainte de al aplica , avand in vedere cine la compus.
Sa nu aveti impresia ca Opaina si-a facut vreo societate caritabila , sa ajute el asociatiile de proprietari ca nu putea dormi noaptea de grija lor .
Totul e pe bani .
Costa 10 ron ghidul, nu cred ca e asa o suma mare, si ofera consulatii gratuit

"Garantarea debranşării.
Eu, autorul, garantez pentru operaţiunea de debranşare prevăzută în
acest Ghid. Pentru orice problemă pe tema debranşării titularul acestui
Ghid va fi consiliat gratuit. Pentru consiliere trebuie să vă programaţi
pe [email protected] iar la data consilierii să aveţi la dvs. acest Ghid
precum şi bonul fiscal."

#16
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Cum dracu e gratuita consilierea , cand dai 10 lei !!! Nu te duci sa te consilieze daca nu cumperi ghidul !!!!
Si daca se ajunge cumva in instanta sau la plata daune , chestia aia cu garantarea ramane valabila ? Isi asuma raspunderea ?
Nu de alta dar au mai promis si altii ca o sa traim bine si uite unde am ajuns .

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Naijax, on 09 mai 2018 - 14:30, said:

In plus, daca caloriferul este spart iar robinetii praf ce faci ?
Astepti sa treaca perioada de incalzire pentru remedierea problemei ?
pai golesti coloana, montezi robineti de separare pe tevi si atat, apoi sa faci ce doresti.
Totul dureaza 1 ora, dupa care tu poti monta caloriferele cand doresti pt ca ai robinetii de separare.

nu e cazul sa vina nimeni de la radet, sa sigileze nimic etc. De asta nu prea cred ca metoda poate functiona, si oricum nu ar putea functiona decat pe perioada iernii

 ndor, on 09 mai 2018 - 14:47, said:

Cum dracu e gratuita consilierea , cand dai 10 lei !!! Nu te duci sa te consilieze daca nu cumperi ghidul !!!!
Si daca se ajunge cumva in instanta sau la plata daune , chestia aia cu garantarea ramane valabila ? Isi asuma raspunderea ?
Nu de alta dar au mai promis si altii ca o sa traim bine si uite unde am ajuns .
deci tu vrei sa iti faca ghidul si sa te si consilieze pe gratis? pe bune? in baza a ce? Ce drept ai tu la aceste lucruri, timpul si energia lui gratuite?

Deci omul asta pare sa fie singurul care acorda un sprijin cetatenilor, in rest Radet pare srpijinita politic, financiar etc pe banii nostri, si tu vii cu o falca in cer si una=n pamant ca de ce ia asta 10 ron? :)

Pe bune?

Deci asta ii invata pe cetateni si sa renunte la repartitoare, sa nu dea bani firmelor de citire repartitoare, firmelor care vand repartitoare, ii invata pe oameni cum sa salveze 2000 ron (nu 1000 ron, mai nou 2000ron costa un proiect de debransare in 2018!) si tu vii sa ne explici ca 10 ron nu e gratis?

Iti dau si tie 10 ron numai sa nu mai urli aici, 10 ron e gratis pt unii, da. Unii care inteleg valoarea timpului altora.

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Intelege ca nu am chemat pe nimeni de la RADET si nu am facut nici o cerere catre ei.
Pur si simplu am facut doar o solicitare de intrerupere agent catre ASOCIATIE si a iesit cum a iesit
In plus, ce te costa sa incerci ?
Incercarea moarte nu are in plus e gratis nu-i asa ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate