Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Odoare sfinte, falsuri sau autentice ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
562 replies to this topic

#541
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 richelieu, on 25 mai 2018 - 16:05, said:



tarana esti si in tarana te ve intoarce, este doar o alta formulare pentru celebra afirmatie a lui Lavoisier: "Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma".
Omul nu e facut la propriu din tarana si nici nu se transforma la loc in tarana, dupa moarte. Transformarile sunt cu totul altele.
Exprimarea din Biblie este una metaforica si de aici si obiceiul in unele culturi de a ingropa corpurile neinsufletite in pamant.
Trupurile sfintilor insa, au trecut prin altfel de transformari, fata de cele ale pacatosilor. Ele nu au putrezit, ci s-au conservat, iar la exhumare au fost gasite ca atare (deshidratate, insa intacte)...si marturiile spun despre ele, ca emana miros frumos, de mir. Bineinteles ca diavolul poate impinge lumea spre a cauta o explicatie rationala/stiintifica pentru acest fenomen, cautandu-se motive de genul mumificarii prin diverse metode...etc. Dar oare nu e totusi o "Stranie coincidenta" ca acest fenomen se intampla doar in cazurile unor oameni ale caror viata a fost sfanta?

Eu cred ca,daca discutam despre Biblie si nu despre Lavoisier, trebuie sa primim ce scrie acolo.

In Geneza, se pomeneste de doua ori despre faptul ca omul este facut din tarana :

2:7. Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie.

3:19. In sudoarea fetei tale iti vei manca painea ta, pana te vei intoarce in pamantul din care esti luat; caci pamant esti si in pamant te vei intoarce”.

Iar ADAM, in ebraica, (deoarece VT este scris in ebraica), vine de la cuvantul ADAMA, care inseamna...pamant/tarana...

#542
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004
Exact, ideea că omul, după moarte, nu se face doar țărână, la nivel de trup ci sufletul lui, adică ...cumva tot el (deși conștiența, gândirea este atașată de creier), este nemuritor, petrecându-și eternitatea în Iad fiind chinuit în foc. Adică trăiește pentru a fi chinuit. Nu poate muri și din moment ce a făcut păcate, primește chin veșnic. Aceste învățături nu sunt din Scripturi ci din Dante Alighieri ori Paradisul Pierdut de Milton.

Dumnezeu a zis lui Adam: vei muri, Satana a zis: nu vei muri. Prin urmare, Satana caută să-și perpetueze minciuna ancestrală.

#543
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 25 mai 2018 - 19:17, said:

Tu ești convins de multe lucruri....cum ar fi ca Dumnezeul de astăzi este rezultatul unei ființe evoluate, deci validezi teoria evoluționistă de apariție a vieții in urma unor procese aleatoare, ca Iisus este fiul biologic al lui Iosif.....și alte erezii similare. Deci, ma ierți dacă nu îți mai iau in calcul opiniile și nici nu voi mai polemiza cu tine pe teme spirituale Posted Image
Una dintre personalitățile lui dark a decis sa ma ignore (sper sa nu ma fi pus in lista de ignore, pentru ca epericulos lucru sa ignori un moderator Posted Image), deci nici cealaltă personalitate nu ma mai baga in seama, așa ca...de acum incolo va fi mult mai liniște in ograda mea Posted Image

Și tocmai am explicat mai sus ca omul nu e făcut din țărână și nici nu se va transforma efectiv in țărână.
Ai mai spus . . . . numai ca preferi sa te uiti in alta parte decat la ce spun. De ce oare cand arunc umbra de indoiala asupra ceva venerat de ortodoxie  pare ca va confisc jucariile ?

Relax man, apelezi la niste odoare sfinte si esti vindecat . Nu asta e rolul lor in ortodoxie ? Sau care ? Posted Image

#544
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 salomee, on 25 mai 2018 - 19:25, said:



Eu cred ca,daca discutam despre Biblie si nu despre Lavoisier, trebuie sa primim ce scrie acolo.

In Geneza, se pomeneste de doua ori despre faptul ca omul este facut din tarana :

2:7. Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie.

3:19. In sudoarea fetei tale iti vei manca painea ta, pana te vei intoarce in pamantul din care esti luat; caci pamant esti si in pamant te vei intoarce”.

Iar ADAM, in ebraica, (deoarece VT este scris in ebraica), vine de la cuvantul ADAMA, care inseamna...pamant/tarana...
Desigur, știința este ceva așa....empiric :)
Trebuie ignorata cu desăvârșire ;)
@paco
Nu arunci nicio umbra de îndoiala, stai Relax. Doar ca m-am plictisit de spusele tale. Și când ma plictisesc, imi fac păcate gândind aiurea. ;)
Chestie care nu ne aduce vreun beneficiu niciunuia dintre noi.

Și nu, nu ala e rolul lor in ortodoxie, însă nu ma mai obosesc sa explic. Știi tu...margaritarele...;)

Edited by richelieu, 26 May 2018 - 01:22.


#545
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 richelieu, on 25 mai 2018 - 19:57, said:

Și nu, nu ala e rolul lor in ortodoxie, însă nu ma mai obosesc sa explic. Știi tu...margaritarele...Posted Image
In cazul asta salomee are +1 pentru ca s-a obosit sa explice, asta-i si rolul topicului pentru cei care au margaritare de impartit.

#546
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Asta e rolul forumului, e adevarat. Însă nu e deloc greu sa citești discuțiile de la cap la coada și vei observa ca explicatiile respective au fost deja oferite in nenumărate rânduri. Și sub nenumărate forme. Eu unul mi-am atins limita, atât a modalităților de explicare cât și a răbdării :)

#547
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004

 Signed_on_ice, on 25 mai 2018 - 20:34, said:

In cazul asta salomee are +1 pentru ca s-a obosit sa explice, asta-i si rolul topicului pentru cei care au margaritare de impartit.

Pe mine mă nedumirește inițiatorul, omul simplu, adică el deschide topicul, apoi, tot el întreabă, ce atâtea discuții, măi frate...nu înțelege de unde au apărut atâtea mesaje.Posted Image

#548
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 richelieu, on 25 mai 2018 - 20:54, said:

Asta e rolul forumului, e adevarat. Însă nu e deloc greu sa citești discuțiile de la cap la coada și vei observa ca explicatiile respective au fost deja oferite in nenumărate rânduri. Și sub nenumărate forme. Eu unul mi-am atins limita, atât a modalităților de explicare cât și a răbdării Posted Image
Inseamna ca salomee are rabdare de fier.
Sa explice pana se pricepe.

#549
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 Signed_on_ice, on 25 mai 2018 - 21:06, said:

Inseamna ca salomee are rabdare de fier.
Sa explice pana se pricepe.

Salomee are rabdare de fier dar, n-are pielea groasa Posted Image ...

Asa ca, imi iau bun ramas de la acest topic.

#550
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 salomee, on 25 mai 2018 - 19:25, said:

Iar ADAM, in ebraica, (deoarece VT este scris in ebraica), vine de la cuvantul ADAMA, care inseamna...pamant/tarana...
Adică are o referire clară la pământean, nu?

#551
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Signed_on_ice, on 25 mai 2018 - 15:05, said:

Trupul acesta este si templul lui Dumnezeu dar nimeni nu pupa zidurile.

Vrei să spui că n-ai fost pupat niciodată? Sau domnia ta nu ți-ai pupat soția, copiii, frații, surorile, părinții, prietenii? Ei bine, de câte ori ai făcut-o, de atâtea ori ai pupat ”zidurile” Templului lui Dumnezeu.

 dark, on 25 mai 2018 - 15:47, said:

În creștinism nu mai este valabilă regula cu lucrurile necurate, dar de la asta la a nu depune în țărână trupul mort, și la a-l ține în casă, în recipiente speciale, este cale multă!

Așa este, este cale multă, dar o cale pe care însuși Dumnezeu ne-a condus! Că, multă fiind, fără de El nu am fi putut ajunge aici.

 richelieu, on 25 mai 2018 - 16:05, said:

stii mai bine decat mine, deci tind sa cred ca ai dreptate.
Dar ideea ramane aceeasi Posted Image


tarana esti si in tarana te ve intoarce, este doar o alta formulare pentru celebra afirmatie a lui Lavoisier: "Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma".
Omul nu e facut la propriu din tarana si nici nu se transforma la loc in tarana, dupa moarte. Transformarile sunt cu totul altele.
Exprimarea din Biblie este una metaforica si de aici si obiceiul in unele culturi de a ingropa corpurile neinsufletite in pamant.
Trupurile sfintilor insa, au trecut prin altfel de transformari, fata de cele ale pacatosilor. Ele nu au putrezit, ci s-au conservat, iar la exhumare au fost gasite ca atare (deshidratate, insa intacte)...si marturiile spun despre ele, ca emana miros frumos, de mir. Bineinteles ca diavolul poate impinge lumea spre a cauta o explicatie rationala/stiintifica pentru acest fenomen, cautandu-se motive de genul mumificarii prin diverse metode...etc. Dar oare nu e totusi o "Stranie coincidenta" ca acest fenomen se intampla doar in cazurile unor oameni ale caror viata a fost sfanta?


Luca 12:27 Uitaţi-vă cu băgare de seamă cum cresc crinii: ei nu torc, nici nu ţes, totuşi vă spun că nici Solomon, în toată slava lui, n-a fost îmbrăcat ca unul din ei.

Care este ”îmbrăcămintea” crinilor? Parfumul lor. La fel sunt și sfinții: nu mai ”torc” și nu mai ”țes”, dar se îmbracă în miros de crin, semn că Dumnezeu le-a dat haina cea dumnezeiască a întoarcerii acasă a fiului risipitor. Dar nemintoșii și invidioșii nu au ochi să vadă că sfinții sunt îmbrăcați cu haine dumnezeiești și să știe că, cine are haină dumnezeiască pe el, nu poate fi decât viu.

 pacopaco1967, on 25 mai 2018 - 18:56, said:

Si tu  ii crezi pe acestia in loc sa crezi ca omul se transforma in tarana. Cred ca ai trecut de faza in care sa crezi orice scorneala. Sunt convins ca Tatal ceresc nu s-ar cobori sa puna mir peste  cadavre pentru ca acestia sa se ploconeasca in fata unor oase. Tatal ceresc n-ar face o asemenea nerozie insa un drac cu siguranta s-ar gandi findca scoate si banuti frumosi Posted Image

De unde știi tu, măi Paco, ce ar face și ce n-ar face Tatăl ceresc? Ai fir direct cu El și nu ne-ai spus și nouă?!

Edited by Dorel666, 26 May 2018 - 07:34.


#552
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Știe, pentru ca are un Dumnezeu al lui. Și dacă el l-a inventat, stie și ce ar face.

 salomee, on 25 mai 2018 - 21:25, said:



Salomee are rabdare de fier dar, n-are pielea groasa Posted Image ...

Asa ca, imi iau bun ramas de la acest topic.
pai și cu ce ii este pusă in pericol subțirimea pielii Salomeei in discuția aceasta?! :huh:

#553
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Dorel666, on 26 mai 2018 - 07:35, said:

Vrei să spui că n-ai fost pupat niciodată? Sau domnia ta nu ți-ai pupat soția, copiii, frații, surorile, părinții, prietenii? Ei bine, de câte ori ai făcut-o, de atâtea ori ai pupat ”zidurile” Templului lui Dumnezeu.
Vreau sa spun ca nu mi-am dezgropat strabunii sa le pup oasele si nici nu am dorit sa pastrez prin casa oase de la ei.
Tu ai facut-o?
Si oasele sunt structura de rezistenta a templului dar nimeni nu are inclinatia de a le saruta prin morminte

 richelieu, on 26 mai 2018 - 07:52, said:

pai și cu ce ii este pusă in pericol subțirimea pielii Salomeei in discuția aceasta?! Posted Image
Pai ai facut-o de porc atunci cand ai spus citez:

 richelieu, on 25 mai 2018 - 19:57, said:

Și nu, nu ala e rolul lor in ortodoxie, însă nu ma mai obosesc sa explic. Știi tu...margaritarele...Posted Image


#554
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004

 salomee, on 25 mai 2018 - 21:25, said:


Salomee are rabdare de fier dar, n-are pielea groasa Posted Image ...

Asa ca, imi iau bun ramas de la acest topic.

Înțeleg unde bați, dar în asta constă calitatea noastră umană superioară, să trecem peste jignirile ce ni se aduc. Așa a procedat Isus, așa au procedat toți profeții Vechiului testament.

 Signed_on_ice, on 26 mai 2018 - 08:19, said:

Vreau sa spun ca nu mi-am dezgropat strabunii sa le pup oasele si nici nu am dorit sa pastrez prin casa oase de la ei.

Dar tu știi că orice biserică ortodoxă are în dotare, obligatoriu, de la târnosire, o casetă cu moaște? Practic tu, chiar dacă indirect, intrând într-o biserică, de fapt, dezgropi oasele strămoșilor.

#555
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Signed_on_ice, on 26 mai 2018 - 08:19, said:

Vreau sa spun ca nu mi-am dezgropat strabunii sa le pup oasele si nici nu am dorit sa pastrez prin casa oase de la ei.
Tu ai facut-o?
Si oasele sunt structura de rezistenta a templului dar nimeni nu are inclinatia de a le saruta prin morminte


Nu-i vina mea că strămoșii tăi nu sunt sfinți. Strămoșii mei, însă, sunt sfinții! Că așa am ales eu...

Edited by Dorel666, 26 May 2018 - 08:58.


#556
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Dorel666, on 26 mai 2018 - 08:57, said:

Nu-i vina mea că strămoșii tăi nu sunt sfinți. Strămoșii mei, însă, sunt sfinții! Că așa am ales eu...
Sfintii lui Dorel, vezi sa-ti brevetezi inventia la OSIM :P

#557
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 26 mai 2018 - 07:35, said:

De unde știi tu, măi Paco, ce ar face și ce n-ar face Tatăl ceresc? Ai fir direct cu El și nu ne-ai spus și nouă?!
Nu ai citit ce scrie in scripturi ? Nu spune sa va feriti de morti ?  Folosesc limbajul asta findca si tu rastalmacesti continuu.

 richelieu, on 26 mai 2018 - 07:52, said:

Știe, pentru ca are un Dumnezeu al lui. Și dacă el l-a inventat, stie și ce ar face.

Eu am un prieten, e Tatal ceresc despre care isus spune ca e Tatal nostru. Si prin El ne-a spus voia Tatalui ceresc. Deosebirea e ca Tatal ne spune sa nu ne inchinam decat principiilor divine, iar Satanel , cel caruia muuuuulti ii da slava, spune sa va inchinati la lucruri, si  oamenilor .
Posted Image

#558
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 26 mai 2018 - 09:28, said:

Nu ai citit ce scrie in scripturi ? Nu spune sa va feriti de morti ?  Folosesc limbajul asta findca si tu rastalmacesti continuu.



Păi, sfinții nu sunt morți, măi Paco, fiindcă nu pot muri. Dar de domnia ta nu sunt sigur că ești viu...

 pacopaco1967, on 26 mai 2018 - 09:28, said:

Eu am un prieten, e Tatal ceresc despre care isus spune ca e Tatal nostru. Si prin El ne-a spus voia Tatalui ceresc. Deosebirea e ca Tatal ne spune sa nu ne inchinam decat principiilor divine, iar Satanel , cel caruia muuuuulti ii da slava, spune sa va inchinati la lucruri, si  oamenilor .
Posted Image

Nu te mai lăuda, Paco, cu prieteni puternici pe care nu îi ai. Aceasta se numește ”înșelătorie” și  ”trafic de influență”.

Edited by Dorel666, 26 May 2018 - 09:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate