Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Sony Xperia XZ2 sau Huawei P20 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 crazyAlex, on 23 aprilie 2018 - 09:47, said:

Camerele de pe smartphone-uri sunt pentru POZE, DSLR-urile sunt pentru FOTOGRAFII. Fotografii nu stim sa face majoritatea de pe aici. Nici eu si sunt sigur ca nici tu. Pentru fotografii iti trebuie obiective care costa cat 4 smartphone-uri, sa cunosti tehnica (tehnica, nu termeni aruncati la nimereala, ca sa dai imresia ca stii cu ce se mananca fotografia) si sa ai... talent. Aici e mai greu, ca de aia fotografii buni din Romania ii numeri pe degetele de la trei maini.

Este de apreciat faptul ca faci diferenta dintre poze si fotografii, dintre pozari si fotografi.
Pe de alta parte eu am si SLR-uri si DSLR-uri de zeci de ani, si am si zeci de obiective - fiecare foarte performante, toate alese dupa performanta, nimic mediocru ci doar de la foarte bun la excelent.
Si apropo de stiut si talent, eu sunt artist de meserie, calificat in aproape toate artele vizuale, pictura, grafica, sculptura, monumentala, foto-video-procesare si clasica si computerizata a imaginii, si designer industrial si ambiental profesionist pe deasupra, si profesor de educatie plastica si vizuala, cu prima expozitie de pictura la varsta de 1 an, cu parinti ambii de acceasi meserie, cu liceu de arta Tonitza cu diploma nota 10, cu Universitate de arte de 5 ani la care am intrat cu bursa de merit si am avut apoi in 4 din 5 ani bursa de merit, si in anul 3 am luat bursa de la loteria nationala, bursa de merit si in anul 5, si licenta luata cu felicitari si de la profesori universitari de specialitate si de la critici de arta recunoscuti, si apoi cu activitate profesionala in domeniu deja de zeci de ani, cu performante deosebite ( platite si profesionale ) atat in design cat si in fotografie, pictura, grafica, etc., pt. ca altfel nu as fi lucrat in domeniu.

Repet, esti peste medie daca faci diferenta dintre poze/pozari si fotografii/fotografi, apreciez asta, dar ar fi bine totusi sa fii sigur pe tine cand e cazul, si sa nu fii asa sigur cand nu e cazul...
Fac fotografii din anii '80 cu scule profesionale, si sunt la curent mereu cu ce e nou, deci ma cam pricep foarte bine si la partea tehnica, si la partea artistica.
Nu ma laud, pur si simplu asta e, si in orice caz nu e deloc cum ai scris mai sus.
Daca nu te intindeai nejustificat cu aprecierile, nu era cazul sa vin cu precizari si detalieri...

Legat de smartphoneuri, am scris deja de doua ori mai sus ca nu am asteptari nerealiste de la ele.
Fac si ele ce se poate face cu senzori mici.
De multi ani se vehicula o tehnologie cu black/pink silicon care sa mareasca mult sensibilitatea senzorilor si sa fie si variabila, insa fie ca inca se bat pe patente, fie ca tehnologia nu permite o sensibilitate uniforma a fotositilor, fie ca sunt si alte probleme precum difractia, deocamdata sunt asa cum sunt.

Subiectul era unul destul de concret, si am fost foarte on topic.
Am dat exemple clare la subiect, faptul ca P20 reza stupid de prost fete umane si reda si purple fringing, foarte prost chiar comparat cu alte camere cu senzori mici, am si explicat de ce - are densitate prea mare - adica fotositi prea mici, si prin pixel binig se recupereaza doar radical din diferenta de marime a lor. Purple fringing vine de la optica...Si redarea fetelor asa de priost probabil ca vine si de la procesare nu doar de la fotositi, iar procesarea poate sa fie si hardware nu doar software, conversie A/D, compresie, recompunere dupa filtru bayer, filtrare de zgomot de imagine care se face si hardware, uneori chair in mai multi pasi, etc.

Edited by loock, 23 April 2018 - 16:27.


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
A fost deschis in paralel un alt thred in care ( subtil sarcastic) autorul facea comparatie intre acelasi P20 si DSLR-uri FF35 de 50 MP.
Acolo am amintit si atentionat cum reda fetele umane, plus purple fringing, DR, gradatii, si ca nu am asteptari mari de la senzori mici.

Edited by loock, 23 April 2018 - 16:37.


#21
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Cand un telefon face o poza ca aceasta,eu zic ca le poti lua in seama daca nu esti fotograf profesionist,daca nu investesti in aparate si obiective,daca nu esti atat de pasionat,daca nu vrei sa cari dupa tine aparatul peste tot.
Cand iti iei un passat nu te duci cu el pe pista sa il compari cu o masina facuta pentru asa ceva,te duci pe autostrada decent si fara griji,cu familia intr un confort decent .

Attached Files


Edited by silviu03, 23 April 2018 - 18:22.


#22
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018
Pana la urma mi-am luat un Samsung Galaxy S9 + DS.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 silviu03, on 23 aprilie 2018 - 18:20, said:

Cand un telefon face o poza ca aceasta....

Si care ar fi acel telefon ?

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Unu' care arde usor canalu' de rosu...

#25
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Nu spun ca este o poza perfecta,nici pe departe,dar pentru noi care facem poze fara pretentii exagerat de mari,este mai mult decat ok.
Poza este facuta cu un iphone x,dar am vazut poze facute cu pixel 2 care erau si mai bune.

#26
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015

 loock, on 22 aprilie 2018 - 14:01, said:

Pai adauga-i un minus celuilat, daca te ajuta sa alegi mai usor.

Huawei foloseste procesoare inhouse kirin @ mali care intra in throttling si au performanta practica mult mai slaba decat cea teoretica maxima.
Camera reda chipurile umane grotesc si absurd de prost, plus fringing magenta in lumini, deci e mai mult marketing si reviewuri platite.
Are notch care arata stupid...
E o chinezarie 100%, si brandul.
Mai vrei ?...

Aste-s frustrari, nu argumente!

Edited by diadu, 01 May 2018 - 19:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate