Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Sony Xperia XZ2 sau Huawei P20 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018
https://www.gsmarena...6&idPhone2=9081

Intentionez sa-mi achizitionez un telefon gama de varf care sa ma tina cel putin 2 ani si m-am axat asupra celor doua modele.

Am comparat specificatiile tehnice / echipamentele hardware care alcatuiesc cele doua terminale si sincer nu stiu pe care sa-l aleg.

As acorda un plus modelului de la Sony insa astept si parerile voastre.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai adauga-i un minus celuilat, daca te ajuta sa alegi mai usor.

Huawei foloseste procesoare inhouse kirin @ mali care intra in throttling si au performanta practica mult mai slaba decat cea teoretica maxima.
Camera reda chipurile umane grotesc si absurd de prost, plus fringing magenta in lumini, deci e mai mult marketing si reviewuri platite.
Are notch care arata stupid...
E o chinezarie 100%, si brandul.
Mai vrei ?...

Edited by loock, 22 April 2018 - 14:05.


#3
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
XZ2 are procesor mai bun (mai puternic si mai eficient), dar P20 Pro are camere mai bune + 2GB RAM in plus. La display-uri nu cred ca ai vedea diferenta mare ca unul din ele are un LCD de top iar celalalt un AMOLED bunicel.
Un avantaj la Sony ar fi ca update-urile vin mult mai des ca pe Huawei si sistemul de operare e mult mai curat, fara atata bloatware si prostii, dar daca folosesti mult camera P20 Pro ar fi mai bun.

Decizia e a ta, e treaba de preferinte.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 loock, on 22 aprilie 2018 - 14:01, said:

deci e mai mult marketing si reviewuri platite.
S-ar injosi site-urile de profil la o asemenea practica parsiva si meschina?

Edited by YourFan, 22 April 2018 - 14:11.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 AstroNut98, on 22 aprilie 2018 - 14:04, said:

XZ2 are procesor mai bun (mai puternic si mai eficient), dar P20 Pro are camere mai bune + 2GB RAM in plus. La display-uri nu cred ca ai vedea diferenta mare ca unul din ele are un LCD de top iar celalalt un AMOLED bunicel.
Un avantaj la Sony ar fi ca update-urile vin mult mai des ca pe Huawei si sistemul de operare e mult mai curat, fara atata bloatware si prostii, dar daca folosesti mult camera P20 Pro ar fi mai bun.

Decizia e a ta, e treaba de preferinte.

Camerele de smartphone sunt toate niste porcarii, au fotositi minusculi si DR foarte slab.
La P20 au pus senzor de 48 MP sau cat are, care face pixel bining la o rezolutie mult mai mica.
Daca avea acelasi senzor ca marime (oricum mic dar peste medie) si era fizic limitat la aceeasi rezolutie, atunci da ar fi avut o calitate mai buna, insa nu e cazul, si a doua camera nu recupereaza suficient fotositii minusculi care capteaza prea putina lumina si trebuie aplificat mult semnalul odata cu zgomotul de imagine care nu se poate filtra decat distructiv.
Cu bining calitatea creste doar cu radical din diferenta de suprafata, iar o camera serioasa are fotositii cam de 25 X mai mari ca suprafata.

 YourFan, on 22 aprilie 2018 - 14:07, said:

S-ar injosi site-urile de profil la o asemenea practica parsiva?
Sunt camere muuuuuuuuuuult mai importante si serioase, care au fost testate cu intarziere de luni sau ani, sau au fost testate si au pus rezultatele pe site dupa ani de zile...

Pe DXO a aparut foarte atipic chiar la lansarea modelului.
Trebuie multa naivitate ca sa crezi ca de abea astepta cineva sa mai testeze a tzaspe-milioana oara niste fotositi de 1 micron...

Edited by loock, 22 April 2018 - 14:18.


#6
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

 AstroNut98, on 22 aprilie 2018 - 14:04, said:

XZ2 are procesor mai bun (mai puternic si mai eficient), dar P20 Pro are camere mai bune + 2GB RAM in plus. La display-uri nu cred ca ai vedea diferenta mare ca unul din ele are un LCD de top iar celalalt un AMOLED bunicel.
Un avantaj la Sony ar fi ca update-urile vin mult mai des ca pe Huawei si sistemul de operare e mult mai curat, fara atata bloatware si prostii, dar daca folosesti mult camera P20 Pro ar fi mai bun.

Decizia e a ta, e treaba de preferinte.

Modelul de la Sony pe care am pus ochii este cel cu 6GB RAM nu cel cu 4.

#7
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Apropo, era sa uit, daca nu "arde" si mai poti astepta putin va aparea XZ2 Premium candva prin vara daca nu ma insel. Pastreaza avantajele lui XZ2 dar are 6GB RAM, ecran 4K HDR de 5.8" si camere teoretic mai bune.

https://www.gsmarena...remium-9166.php

 creative_guy, on 22 aprilie 2018 - 14:19, said:

Modelul de la Sony pe care am pus ochii este cel cu 6GB RAM nu cel cu 4.
Ah, atunci e super. De unde iei varianta de 6GB? De la Quickmobile? Ca aia e destinata Asiei.

Edited by AstroNut98, 22 April 2018 - 14:22.


#8
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

 AstroNut98, on 22 aprilie 2018 - 14:21, said:

Ah, atunci e super. De unde iei varianta de 6GB? De la Quickmobile? Ca aia e destinata Asiei.

Varianta single sim vine cu 4 GB RAM iar cea dual sim vine cu 6 GB RAM.
Modelul DS / 6GB RAM este destinat pentru tarile din Europa iar de cumparat il cumpar de la reprezentanta SONY din Bucuresti.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 creative_guy, on 22 aprilie 2018 - 14:27, said:


il cumpar de la reprezentanta SONY din Bucuresti.

Care-i aia ?

Era un sony center la promenada dar nu mai e de mult...

#10
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018
Business Park, corp B, parter, Șoseaua București-Ploiești 1A.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
A da, mai au desigur si siteul sony center.
Eu am vrut un X compact si nu au pe stoc...

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 loock, on 22 aprilie 2018 - 14:12, said:

Camerele de smartphone sunt toate niste porcarii, au fotositi minusculi si DR foarte slab.

O recomandare daca se poate pentru o camera foto-video mai mult decat decenta, pe un telefon. Un android si ceva aplicatii gen google maps suportate. Multumesc.

Edited by bumpocbum, 22 April 2018 - 14:43.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 bumpocbum, on 22 aprilie 2018 - 14:42, said:

O recomandare daca se poate pentru o camera foto-video mai mult decat decenta, pe un telefon. Un android si ceva aplicatii gen google maps suportate. Multumesc.

Nu te lua dupa el. Are asteptari de dslr de 6000lei + obiective de mii de lei , intr-un telefon. Tot el e cel care exagereaza mereu cu dimensiunile daca nu ma insel.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 TruculMagic, on 22 aprilie 2018 - 14:49, said:

Nu te lua dupa el. Are asteptari de dslr de 6000lei + obiective de mii de lei , intr-un telefon. Tot el e cel care exagereaza mereu cu dimensiunile daca nu ma insel.

Rezonabil nu pot avea asteptari mari de la un senzor mic.

Calitatea unor fotografii este insa ceva obiectiv, o asteptare fireasca.
Nu am asteptari mari de la telefoane, ba chiar am zis ca cel putin deocamdata toate sunt slabe.
Deci e mirabil sa-mi fie ceruta o recomandare dupa ce am scris ca toate sunt slabe...

La Samsung, Sony, Nokia, gasesti camere de smartphone care redau mai bine, pt ca masoara si nimeresc mai bine expunerea, white-balanceul - si la Sony a evoluat de la X incoace, redarea culorilor, filtrarea in general e peste medie, insa sunt diferente intre modele si la acelasi producator. De ex. X/X compact are sharpening mai putin exagerat, insa XZ1 chiar daca are sharpening cam exagerat are totusi si optica ceva mai buna cu rezolutie reala mai buna atat in colturi cat si in general, cu toate ca numarul de pixeli e ceva mai mic decat la Z5 si X, insa la 20 MP oricum e chiar prea mare pt senzorii minusculi si nu e mica fata de alte camere Samsung sau Nokia contemporane, etc.
Totusi chiar daca 10-12 MP era prea destul pt un senzor de 1/2,3", la zoom digital/crop ramai cu mai multe detalii daca pleci de la 19-20 MP fata de alta care pleaca de la 8-12 Mp si ceva diferenta mica de triming este si intre 16 si 19-23 MP...

La Samsung stie sa masoare expunerea pe face detection si se face auto bine pe fete umane si la expunere in contralumina.
La Sony si Nokia trebuie sa corectezi manual expunerea pt. contralumina, fie din utilitarul stock, fie din altul, insa altfel pt utilizare generala sunt comparabile si diferentele pot fi mici si subiective...
Intre modele diferite, chiar de la acelasi producator, pot exista diferente semnificative la viteza AF, mai ales in lumina diferita/slaba, contras slab, subiect in miscare, deci trebuie vazut si acest aspect.

Exista si alte performante, de ex. calitate la video, gradul de compresie, tipul de carduri suportat legat de viteza - direct legat de compresie si calitate ( sunt diferente enorme intre 300-250-200-100-90-25-10-5-2 MB/s, UHS 2 vs UHS 1 vs Non UHS, etc..), apoi performanta fps la o anumita rezolutie, 25/30 fps, 50/60 fps, si pana la 970 sau cum filmeaza XZ2 pt slow motion, etc...

Edited by loock, 22 April 2018 - 15:24.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 loock, on 22 aprilie 2018 - 15:08, said:

Deci e mirabil sa-mi fie ceruta o recomandare dupa ce am scris ca toate sunt slabe...

Depinde cu ce facem comparatia.

Daca facem o paralela calitate vs greutate vs pret eu zic ca telefonul iese net castigator.  Eu unul m-am saturat de carat 3 kg in plus pe munte. Doar DSLR-ul are 2kg+ ...

Un DSC HX-400 cu senzor 1/2,3 20 MP face poze execrabile, la un crop deja te gandesti ca ai aruncat banii. Insa pe filmare este decent. Comparat cu un S7 de exemplu, cel putin pe crop poza de pe telefon este net superioara.

Deci care ar fi telefonul care sa filmeze in 60p sau in 4k, sa faca fotografii apropiate de un bridge de calitate buna, la un pret decent ?

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai vad ca sti de S7 si alea-alea, cred ca te descurci si singur sa vezi care are 4K si altele...
Vezi teste intre XZ2 si S7/8/9 si Nokia 8 si care mai sunt in zona 7plus, 9 daca apare cica o sa fie belea, etc...

Edited by loock, 22 April 2018 - 15:59.


#17
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

 YourFan, on 22 aprilie 2018 - 14:07, said:

S-ar injosi site-urile de profil la o asemenea practica parsiva si meschina?
Da, din experienta propie, da.
Am avut un anumit sony si un anumit samsung. La sony toate erau bune, dar..gaseau ei ceva naspa, la samsung scartaiau dar amoled si plm, chestii pozitive. Problema e ca niciunul nu spunea toata povestea, ca de exemplu la samsung bateria, imediat ce ajungea la 20%, se ducea spre 1% in maximum 15 minute (chiar si nefolosit si cu datele off), problema intalnita la multi cu acel model, ca update-urile strica multe chestii prin telefon (gen wireless, sau pur si simplu il fac sa se miste ca naiba), ca din x gb ram mai bine de jumate e ocupat de touchpartz si multele aplicatii bloatware si lista poate continua. Site-urile de profil sunt conduse tot de oameni, si tot timpul majoritatea criticilor, review-urilor sunt biased. Indiferent de domeniu. Cand se doreste, orice chestie pozitiva poate fi umbrita de ceva negativ si invers, orice chestie negativa va fi diminituvata de ceva pozitiv, totul este despre cum ai interesul sa scrii.

Edited by n-amname, 22 April 2018 - 20:14.


#18
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007

 loock, on 22 aprilie 2018 - 14:12, said:

Camerele de smartphone sunt toate niste porcarii, au fotositi minusculi si DR foarte slab.

Camerele de pe smartphone-uri sunt pentru POZE, DSLR-urile sunt pentru FOTOGRAFII. Fotografii nu stim sa face majoritatea de pe aici. Nici eu si sunt sigur ca nici tu. Pentru fotografii iti trebuie obiective care costa cat 4 smartphone-uri, sa cunosti tehnica (tehnica, nu termeni aruncati la nimereala, ca sa dai imresia ca stii cu ce se mananca fotografia) si sa ai... talent. Aici e mai greu, ca de aia fotografii buni din Romania ii numeri pe degetele de la trei maini.

Poze stim sa facem majoritatea. Unii mai bine, altii mai putin bine. Pentru poze e suficient un smartphone, pentru ca: este mai ieftin decat un DSLR, este mult mai usor, il ai tot timpul dupa tine, pozele se salveaza automat in cloud, poti adauga imediat poze pe retelele de socializare, poti instala pe el aplicatii pentru modificarea pozelor, poti partaja usor pozele cu familia, ai voie sa-l iei cu tine peste tot etc

Deci o multime de avantaje.

Ca sa spui ca smartphone-urile sunt TOATE niste porcarii, inseamna ca esti superficial sau te dai interesant.

In majoritatea cazurilor, un smartphone se descurca aproximativ la fel cu un DSLR.


Diferentele dintre camerele de la smartphone-uri sunt foarte mari. Sunt telefoane lansate in 2018 care scot poze mai slabe decat LG G2, lansat in urma cu 5 ani.

HTC U11 are o camera mai buna decat OnePlus 5T, dar nu e la fel de performant. Ce alegeri? Camera mai buna sau performante mai bune? De aia se cer sfaturi.
Cel mai prost sfat de oferit este: camerele de smartphone sunt toate niste porcarii. De parca ai putea sa pui semnul egal intre Huawei P20 Pro si Allview X4 Soul.

Legat de subiect, pentru ecranul AMOLED, senzorul ala1/1.7 si bateria de 4.000 mAh, as alege Huawei P20 Pro, pentru procesor si sunetul stereo as alege XZ2. Nu stiu, grea alegere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate