Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Topic pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
1155 replies to this topic

#883
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Nu prea, din pacate in ultima vreme electronica a ramas doar la nivel universitar, inainte mai erau cercurile de radioamatori unde mai puteai sa apelezi pentru studiu, tot ce a mai ramas este cate un forum doua.

#884
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

 adrian_popa, on 12 noiembrie 2016 - 18:08, said:

Internetul si cartile ajuta, dar tot mai e cate ceva neclar si e bine sa ai aproape  un electronist care stie ce vorbeste.....
Mai degraba gasesti in lumea larga pe net pasionati decat intr-un club mic asa cum era odata!

#885
nemet_tt

nemet_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 06.10.2007

 Niuu, on 01 noiembrie 2016 - 16:56, said:

Gasesti la chinezi surse DC-DC step down aproape gratis .

O sursa cu LM2596 reglabila de la 1,2 la 30 de volti , de pana la 3 amperi e un dolar jumate' , de 5 amperi e vreo doi dolari .
Look at this on eBay http://www.ebay.com/itm/162185839710 o fi buna de ceva aceasta sursa, sau sa caut altceva...

#886
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Acea nu este o sursa ci doar step down convertor, adica daca ai o alta sursa de x volti asta va putea sa varieze tensiunea in jos si asta la 2 Amperi recomandati ca la 3A nu rezista.
Uite cat costa un step-down converter la 2 A maxim 3A:

https://www.olx.ro/o...html#291445018b
ca sa intelegi mai bine trebuie o sursa de la 220-230V la X volti ,  x cat mai mare 40v sau 60v . acea sursa trebuie sa aive si protectie la supra curent .
Si daca ai sursa asta nu-ti mai trebuie un step-down convertor ca sursa este sigur reglabila si poti sa ai orice voltaj de pe ea, 1-40V de exemplu.

Edited by nico123, 31 December 2016 - 16:24.


#887
nemet_tt

nemet_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 06.10.2007
Pai și dacă ii pun la intrare un transformator de 12v nu va functiona?

#888
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Nu stiu daca am postat in sectiunea corespunzatoare .

Am casa scarii deja placata ( cu piatra naturala ) si m-ar interesa daca pot sa pun leduri .
As vrea asa : https://s28.postimg....g95p/leduri.jpg . Cu leduri pe fiecare treapta sau una in lipsa alteia , dar ca numar mult mai putine . Pot sa ma leg de la un intrerupator ? Si cum se lipesc/monteaza ledurile pe trepte ? Treptele la mine sunt iesite 1cm atat in fata cat si in dreapta ( in stanga vine plinta ) . Asta pe o rampa , pe cealalta e invers .
Mai e si varianta cu spoturi , insa prioritara e cea cu leduri i : https://s30.postimg....xd/leduri_2.jpg
Multumesc .

Edited by Wzzz, 19 January 2018 - 18:57.
link


#889
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
E prea tarziu , instalatia electrica pentru iluminatul scarii trebuia gandita si executata odata cu scara sau macar inainte de a placa scara .

#890
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 08.09.2010
salutare. unde pot gasi o schema cu instructiuni pentru fiecare pozitie in parte a comutatorului, fiecare ce si cum masoara.
multimetrul este cel din poza. DT-182. multumescAttached File  multimetru_mini_digital.jpg   62.84K   17 downloads

Edited by DonGiulliano, 05 February 2017 - 21:01.


#891
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Fara misto, un manual de electrotehnica ii ceea ce cauti. Cu verde masori rezistenta (ohmi), cu alb tensiunea continua (volti), verde dreapta tensiune alternativa (tot volti), hFE ii factoru' de amplificare al tranzistorilor, sub el cu verde banuiesc ca-i ceva tester de baterii (nu vad de scris), cu alb intensitatea curentului (micro si mili amperi), langa el continuitate si diode.
Daca stii ce vrei sa masori, ii trecut in clar pe aparat. Mare grija la limitele (si tipul) tensiunii si curentului, sa nu bagi in priza sondele pe scala de 20V continu sau pe ohmi.

#892
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare! Probabil e o intrebare stupida...poate foarte stupida. Am un dinam de 6 V. As vrea sa masor cu ajutorul unui multimetru ce curent scoate (Amperi). Stiu din cata fizica am invatat ca voltii se masoara  conectand in paralel si amperii in serie. Intrebarea e atunci cand inseriez intr-un circuit cu un bec, aparatul masoara cati amperi consuma becul sau cati amperi "scoate" dinamul si cum masor sa vad ce curent iese din dinam. Sper ca am fost destul de coerent sa se inteleaga Posted Image

Edited by vladuzz7, 07 February 2017 - 16:08.


#893
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003
Daca dinamul ala e de bicicleta poti sa-l masori linistit pe scala de 10A, oricum e slab si da putin, nu cred ac trece de 300mA. La o sursa puternica nu se mai masoara asa.

Edited by andreic, 07 February 2017 - 16:08.


#894
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

 andreic, on 07 februarie 2017 - 16:08, said:

Daca dinamul ala e de bicicleta poti sa-l masori linistit pe scala de 10A, oricum e slab si da putin, nu cred ac trece de 300mA. La o sursa puternica nu se mai masoara asa.
da, dinam de bicicleta este.
deci in paralel sau in serie cu un consumator ?
Later edit scuze pentru topicul prost, nu am vazut.

Edited by vladuzz7, 07 February 2017 - 16:15.


#895
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Vin cu o mica problema aici la dvs, daca imi permiteti:

Vreau sa inlocuiesc un ventilator (de incubator chinezesc) pe care scrie asa: DC 12V 0.35A. Are doua fire - negru si rosu
cu
Noctua NF P14, un ventilator pentru computere (carcasa ori radiatoare CPU, sau GPU). Pe el l-am gasit cu acelasi flux de aer.
Si el este pentru 12V, dar nu am gasit ca-i DC sau AC.

Motivul este zgomotul, asta are 2800 rpm si e froarte zgomotos.. chiar in specificatiile gasite scrie 60db.


Ei bine, merge? Se poate?


Scuzati-mi nestiinta, sunt chiar un zero in materie
Multumesc

Edited by fodur, 11 February 2017 - 11:26.


#896
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Este  DC , respecta alimentarea cu + pe rosu.

#897
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
^^Multumesc! :)

Am gasit intre timp o sectiune oe newegg cu 12v DC unde-i fratiorul mai mic de la Noctua, NF-P12 la 120 mm.
Banuiam, dar trebuia sa intreb!

Ok, mersi istratei.. deci negru cu negru si rosu cu rosu.

#898
neaionqwe

neaionqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.07.2009
Ce piesa este aceasta si ce rol are intr-un radiator ?
[ https://i.imgur.com/UQNqoB6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#899
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Siguranta termica ,de inteles ce rol are .Protectie la supraincalzire.

Edited by pb70, 18 February 2017 - 20:55.


#900
Bebe3

Bebe3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2015
Nu o lipii termic se va intrerupe,in cazul in care gasesti sa o montezi.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate