Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Topic pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
1155 replies to this topic

#847
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
N-am incercat metoda cu bricheta dar se poate face si un varf ascutit din doua bucati. O parte dintr-un varf ascutit si cealalta parte o infasori peste prima.
Metoda asta cu bricheta nu e stralucita, asta e cam singura recomandare daca nu ai altceva la indemana.

Edited by Wzzz, 27 July 2016 - 19:43.


#848
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,059
  • Înscris: 31.07.2007
Apropos, nu recomand metoda aia cu bricheta la brichetele cu piatra. Daca se incalzeste piatra, pusca bricheta.

#849
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015
Are careva idee cum se deconecteaza cablurile de alimentare din poza? Vreau sa inlocuiesc cablul respectiv cu unul mai lung si nu mi-e clar care e sistemul de prindere.

Multumesc.

Attached Files



#850
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca nu ma insel, au surub in acele gauri :)

#851
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015
N-au nici un surub. Totusi, cred ca gaurile alea sunt "cheia". Surubelnita intra destul de adanc in ele si poate trebuie apasat cumva ca sa deblocheze firele de deasupra. Am incercat in limita rezonabilului sa apas in jos, si in directia surubelnitei (sa imping in capat) si perpendicular pe ea, dar nu pare sa miste nimic.

#852
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
salut!
Am de inlocuit niste leduri arse la un stand de reglaj directie, mai exact la una din cele 4 camere care se monteaza pe fiecere roata.
Din ce am cautat pe net, eu as avea nevoie de niste leduri de 5mm in IR, acum nu stiu daca imi trebui emitator si/sau receptor...mai exact nu stiu de care sa cumpar.
Pe ledurile vechi nu vad niciun marcaj, doar ca au partea superioara albastruie...eu ma oprisem la miste leduri HP HDSL-4230, 5 mm, mai ales ca nu trebuie sa acopere o distanta foarte mare.E ok ce am ales sau e nevoie de altceva?

#853
SanLenas

SanLenas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 21.06.2009
Am un sistem logitech z506 si unul dintre sateliti, cel cu controlul volumului se aude cu un volum de aproximativ 20 la suta al celorlalte. Am mai trimis odata sistemul la garantie pentru aceeasi problema(nu functionau 2 sateliti) si l-au facut, dar dupa o luna(garantia mi-a expirat) intampin aceeasi problema. Nu am aflat mare lucru dupa ce mi-a fost inapoiat si in fisa pe care am primit-o zice ca au fost schimbati ambii sateliti. Banuiesc ca e difuzorul de vina.Sunt urme de suruburi desfacute pe acel satelit. De asemenea, are si un bazait nu prea accentuat, dar totusi prezent. Ce parere aveti?

#854
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Sunt urme de suruburi desfăcute pe acel satelit pt ca bănuiesc că ți-au schimbat finalii pt cei doi sateliți care nu funcționau (acolo se afla partea electronică) În rest n-are sens să-ți răspund. Daca știai ceva electronică, ți-l reparai singur fără sa mai întrebi pe aici, că nu e cine știe ce sculă sofisticată.

#855
SanLenas

SanLenas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 21.06.2009
Pai toti satelitii intra in subwoofer prin intermediul cablurilor. Logica nu e ca subwooferul e raspunzator cu functionarea satelitilor? Adica banuiesc ca partea de volum e separata fizic de cea de sunet in acest satelit. Partea de volum functioneaza insa partea de sunet nu. La prima vedere pare a fi de vina difuzorul(mai si bazaie dupa ce ca se aude foarte incet).

#856
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare! ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ? Am un indicator-regulator numeric ISU-2L si nu stiu ce tip de sonda sa ii pun pentru a masura temperatura dintr-un bazin de apa . Multumesc anticipat .

#857
xrt3

xrt3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.11.2005
Problema asta ar trebui sa fie tare simpla pt electronisti.  Am un transformator de 24 de volti, alternativ, as vrea sa il fac sa dea 5 volti continuu. Am nevoie sa alimentez o dracie cu 5v si 3amperi. Acum am transformatorul asta pe care am dat vreo 200 de lei si care de doi ani sta si rugineste, sa caut un incarcator-transformator cu cerintele astea si sa scoata si pe USB, m-ar costa destul...

Intrebarea e, se poate? Posted Image  De ce am nevoie?

Attached Files


Edited by xrt3, 01 November 2016 - 13:12.


#858
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 20.10.2011
1. Punte redresoare
2. Condensatori de filtraj
3. UA7805  
4. o rezistenta
5 .un tranzistor 2n3055 .  

Tranzistorul va fi pus pe radiator .

Poti face sursa chiar si reglabila , daca adaugi un potentiometru .

Sursa poate debita pana la 5 - 6 Amperi . depinde ce putere are traful .

Daca doresti iti pot proiecta un cablaj pentru toate , sa nu stai cu ele atarnate .

Esti din Bucuresti ?

#859
xrt3

xrt3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.11.2005
WOW, mersi pt raspunsul detaliat! Sunt de langa Bucuresti dar vin des. Ar fi frumos daca as putea sa il si reglez. Transformatorul are 6.67A la acei 24V.
Daca poti, te rog cu cablajul!

#860
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 20.10.2011
Deci doresti sa poti regla tensiunea de iesire ?

Adica de exemplu intre 5 si cat poate traful ? sau doresti tensiune fixa de 5 v ?

#861
xrt3

xrt3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.11.2005

 Power211, on 01 noiembrie 2016 - 15:51, said:

Deci doresti sa poti regla tensiunea de iesire ?

Adica de exemplu intre 5 si cat poate traful ? sau doresti tensiune fixa de 5 v ?


Dap, de reglat intre 3v chiar si cat poate transf... De preferat si daca nu e muult mai dificil!

Mersi anticipat!

P.S. Gresesc eu cu ceva sau la 5V as avea 32 de amperi?

Edited by xrt3, 01 November 2016 - 16:34.


#862
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Gasesti la chinezi surse DC-DC step down aproape gratis .

O sursa cu LM2596 reglabila de la 1,2 la 30 de volti , de pana la 3 amperi e un dolar jumate' , de 5 amperi e vreo doi dolari .

#863
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 25.11.2004
.

 Power211, on 01 noiembrie 2016 - 13:31, said:


5 .un tranzistor 2n3055 .  

Tranzistorul va fi pus pe radiator .

Poti face sursa chiar si reglabila , daca adaugi un potentiometru .

Sursa poate debita pana la 5 - 6 Amperi . depinde ce putere are traful .


Ai calculat cat trebuie sa disipe tranzistorul ?
(24 x 1.4) -5 = 28,6 V
28V x 5A = 140W
Daca vrei sa folosesti transformatorul folosesti un step-down in comutatie, vezi recomandare lui @mihaicozac ( de pe celalalt topic)

#864
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Bună seara, nu știu dacă aici trebuie sa întreb dar încerc și va mulțumesc anticipat. un motor de compresor stea/triunghi , 400/230 volti, 7,8/13,5 amperi,  3 kilowați . se poate folosi la 220 și la ce putere ar rămâne?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate