Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Mutare centrala termica. Costuri/dificultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Stiu ca nu e pune in incapere fara geam. Dar nu am inteles niciodata logica. Centrala cu tiraj fortat aspira aer de  afara si evacueaza gazele tot afara. Singura explicatie e data eventuale scapari de gaze. Sau ca au ramas normativele de cande rau centralele cu tiraj natural.

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 15 aprilie 2018 - 06:35, said:

Stiu ca nu e pune in incapere fara geam. Dar nu am inteles niciodata logica. Centrala cu tiraj fortat aspira aer de  afara si evacueaza gazele tot afara. Singura explicatie e data eventuale scapari de gaze. Sau ca au ramas normativele de cande rau centralele cu tiraj natural.
Este foarte logica . Nu ai numai echipamentul , adica centrala , ci si instalatia . O pierdere de gaz intr-un spatiu fara geam , si o eventuala explozie , demoleaza blocul ....

#21
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 01.12.2005
Scrie la normativ ca centrala, inclusiv cu tiraj fortat, se monteaza intr-o camera care are spatiu vitrat (si ceva aerisiri). Daca debaraua are usa normala se considera incapere separata si atunci trebuie sa indeplineasca conditiile de montaj si implicit autorizare.
Daca debaraua n-are usa e ok. La fel, daca are o usa de aia de foita de PVC, care se pliaza, cred ca e ok. Altfel nu merge si stai la mana firmelor care fac verificarea... te trezesti ca peste 4 ani vine un verificator si nu e de acord, ce faci?...

#22
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Ca sa muti centrala acolo ai nevoie in primul rand de modificarea proiectului de gaz. Apoi, daca aragazul nu e in debara, de un al doilea senzor de gaz, de un geam (suprafata de explozie) si modificarea tuturor tevilor care vin si pleaca de la centrala, inclusiv cosul. Apoi o repunere in functiune a centralei pe "noul amplasament" si verificarea instalatiei de gaz refacute.
Sunt firme care nu sunt prea interesate de astea si care ar putea sa-ti faca modificarea sarind peste etape.

#23
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 01.12.2005
Daca ar desfiina usa de la debara si ar fi ca un fel de intrand cred ca n-ar fi probleme, judecand logic. Aceeasi incapere, un singur senzor etc. Doar mutatul ar fi problema. Desi cred ca pri asta se micsoreaza spatiul din debara.

Daca e vorba de estetica, centrala se poate incastra pe pozitia actuala cu o usa de dulap in fata, frumos...

#24
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016

View PostSwatKat, on 17 aprilie 2018 - 09:20, said:

Daca ar desfiina usa de la debara si ar fi ca un fel de intrand cred ca n-ar fi probleme, judecand logic. Aceeasi incapere, un singur senzor etc. Doar mutatul ar fi problema. Desi cred ca pri asta se micsoreaza spatiul din debara.

Daca e vorba de estetica, centrala se poate incastra pe pozitia actuala cu o usa de dulap in fata, frumos...

Da, era intr-adevar vorba de estetica, deci cea mai simpla solutie ar fi sa ascundem centrala intr-un dulap. Pacat, totusi ca nu se poate baga in debara, desi inteleg de ce.

#25
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Salut. Am si eu o intrebare. Daca montez centrala pe gaz in apartament la o inaltime de 1.5m, pot sa plec cu tevile de la centrala pe sus pe langa tavan, pana intr-o debara de unde pleaca toate tevile spre calorifere ? Acolo a fost montata o centrala pe curent si tevile pleaca din acel loc prin casa. Acum daca pun centrala pe gaz in balcon, vreau sa ajung cu tevile pe sus pe langa placa, prin tavan fals, pana in acea zona de unde se bifurca tevile. Stie cineva daca pot sa urc cu tevile la o inaltime de 2,5m, cu 1-1,5m mai sus decat centrala?

#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
De putut se poate orice, insa este foarte posibil sa ai pe viitor probleme cu buna functionare. Aerul din instalatie se aduna in cel mai inalt punct, adica in tevile din tavanul fals si o sa te cam chinui un pic pina ce-l scoti pe tot afara si este posibil sa nu se poata aerisi complet intr-o singura zi. In timp, daca cumva scade presiunea apei din instalatie din diverse motive, dupa reincarcare va trebui sa o iei de la capat cu munca de aerisire.
Daca asta este singura solutie, cu tevile prin tavan, atunci sa-ti pui obligatoriu in balcon un radiator la care sa mergi cu tevile pe jos si doar dupa ce alimentezi radiatorul respectiv sa urci cu tevile spre tavan. Astfel chiar daca ai aer in tevile din tavan, centrala va putea functiona bine mersi incalzind doar radiatorul din balcon si nu va fi afectat de aerul din tevile din tavan.
Sus in tavan, atit acolo unde ai urcat cit si acolo unde vei cobori in debara, sa-ti montezi atit pe tur cit si pe retur aerisitor manual, dinala cum ai si la radiatoare, ca sa ai cum sa aerisesti. Trebuie sa ai 2 aerisitoare in balcon si doua in debara, ca sa ai orincind acces usor la ele.

Edited by florin71_skoda, 18 April 2018 - 09:15.


#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postflorin71_skoda, on 18 aprilie 2018 - 09:12, said:

........
Sus in tavan, atit acolo unde ai urcat cit si acolo unde vei cobori in debara, sa-ti montezi atit pe tur cit si pe retur aerisitor manual, dinala cum ai si la radiatoare, ca sa ai cum sa aerisesti. Trebuie sa ai 2 aerisitoare in balcon si doua in debara, ca sa ai orincind acces usor la ele.
Automat , nu manual .

#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu prefer aerisitor manual.
Alea automate tin citeva luni dupa care prind mizerie si "scuipa" apa si te trezesti cu tavanul "inundat". Ca sa pui automat, trebuie neaparat sa-i pui si robinet de separare si asta inseamna cam minim 10cm disponibili, adica de la teava si pina in tavan sa ai acei 10cm ca sa poti amplasa robinet+aerisitor automat si nu ai intodeauna spatiul respectiv.

#29
Claumarcos

Claumarcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.04.2018
Buna ziua,

Stie cineva ce firme se ocupa im bucuresti cu mutarea centralei termice și modificare de proiect?

Multumesc

#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Modificare de proiect pt gaz , firmele de gaz . Ele fac si restul .
dar de ce trebuie modificare de proiect ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate