Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Calorifere

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
patrick1968

patrick1968

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2018
Buna ziua tuturor!Vin cu o rugaminte.Am o casa la tara si intentionez sa imi montez o centrala.Vreau sa optez pentru montarea a 7 calorifere din otel.Instalatia o voi face pe teava de cupru.Bugetul pentru calorifere este de 2000-2500Ron.Casa izolata exterior polistiren 5mm,podul foarte slab izolat,timplarie termopan Rehau 5 camere,camerele au inaltimea de 2m.Baia:9mp,Camera:18mp,Camera:17mp,Camera:9mp,2 holuri 3 si 2 mp si bucatarie 8mp.Geamurile sunt joase si nu pot monta decit calorifere de max 600 inaltime.Va rog sa ma ajutati cu un sfat despre dimensionarea caloriferelor,eventual si cu alte sfaturi(de unde as putea achizitiona sau orice altceva).Multumesc mult!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006
Alte sfaturi?
Peste izolatia aia exterioara de 5mm mai pune una de cel putin 20.
Poti monta calorifere pe perete,vertical.


Prin pod vei pierde 65% din caldura.Cel putin.

https://www.eradiato...lcul_termic.php
http://blogdeinstala...-caloriferelor/
https://www.eradiato...el-c168-p0.html

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,470
  • Înscris: 01.12.2001

 patrick1968, on 13 aprilie 2018 - 16:33, said:

Casa izolata exterior polistiren 5mm,
Mai pune inca 100 mm si va fi OK.

Edited by dorin_2k, 13 April 2018 - 16:54.


#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Iei calorifere mai "grase"(33 nu 22).Sunt destule calculatoare online.Calculezi cati W iti trebuie pt respectiva camera, apoi cumperi caloriferul in functie de puterea necesara.La ce pierderi ai acolo, se poate sa-ti trebuiasca "grase" pe unele camere.

Edited by ionutz_joe2009, 13 April 2018 - 17:09.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Greu cu unitatile aste de masura, draq sa le ia, ca nici mie nu mi-au placut la scoala. Da´ nici cu polistiren de 5mm nu mi-as imbraca o casa oricat de zgarcit as fi. Aia nu e casa izolata, e infoliata/impachetata......
Sau asta-i Scriere/citire gen "20-20"?

Edited by myshyk, 13 April 2018 - 17:38.


#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,740
  • Înscris: 16.08.2010
A gresit. Cred ca 5 cm a vrut sa spuna.

#7
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
Mah, cu ani multi in urma locuiam intr-un apartament (bloc izolat ext) in care pusesem o centrala etc; le cerusem meseriasilor sa-mi puna calorifere din AL si sa-mi calculeze bine necesarul. Mi-au pus niste stifturi turcesti probabil(ca pe-atunci nici nu erau asa multe alegeri ca acum), in sufrageria de vreo 20 mp parca erau vro 12-13 elementi. Nu faceau fata. La urmatoarea reamenajare interioara am decis sa fac o redimensionare. Trecusera ceva anisori, deja aveam de ales intre o gramada de feluri care si ochiometric toate pareau de o calitate superioara. Astfel ca am mers la un magazin de profil unde am cerut sa mi se faca un calcul iar eu am achizitionat cu inca jumatate mai multi elementi decat ce mi-a zis ala. Si deloc nu mi-a parut rau apoi.
In cazul initiatorului, cu izolatia aia minimala exterioara (apropo, nu ne-ai spus si din ce sunt peretii) si cu mai deloc in pod, e jale frate, ce calcule sa faci?!
Ce ai in podul ala, nu poti macar sa intinzi niste vata minerala pe-acolo pe jos?

#8
patrick1968

patrick1968

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2018
5 cm am vrut sa spun.Casa asa am cumparat o si nu am acum bani de investitii mai serioase.Casa este din caramida iar in pod exista un strat subtire de vata minerala.Multumesc oricum.

#9
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
ok, meri de mai cumpara niscaiva role de vata si mai intinde pe-acolo prin pod; cat mai multe poti ca sa limitezi acum (fara mari investitii) cat mai mult pierderile.
Poti sa faci si un calcul cu calculatoarele online pt calorifere dar mai bine mergi la un magazin de profil, cu masuratorile camerelor (inclusiv inaltimile), explici toata situatia cu lux de amanunte si te vor sfatui aia ce si cum.

Edited by AroundYou, 14 April 2018 - 15:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate