Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Expirarea ITP-ului va genera din oficiu suspendarea talonului auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
650 replies to this topic

#19
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Exact . Unul dintre poduri, de fapt doua dintre ele sunt distruse , unul chiar era sa cauzeze tragedii, s-a prabusit balustrada intreaga de la un capat la altul cu tot cu trotuar, peste un drum secundar de sub el . Doar sansa a facut ca atunci sa nu treaca nimeni pe sub pod .

Edited by Zweipfoten, 07 April 2018 - 08:01.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFreeThinker, on 07 aprilie 2018 - 07:56, said:

In alte tari amenda mai depinde si de venituri...
nu cred. Nu cred ca ăluia șomer ii da 3 lei amenda iar ăluia de deține google ii da 4 milioane pentru ca nu au purtat centura.

A, ca voiai sa zici ca amenda e mare? Da. Sunt convins ca unul care uita sa facă itp deși are mașina în perfecta stare, a doua oara nu mai uita.

In schimb unul care nu și-o face ca e praf, ala merge cu o bomba cu roți care oricând poate face un accident dacă e neconforma. Pana mea, un itp e pana în 100 de lei, mare căcat.

#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 15.08.2014

View PostZweipfoten, on 07 aprilie 2018 - 07:33, said:

Masina aia circula pe un drum national distrus de ciment truckurile de 57 de tone de la Fabrica Heidelberg Tasca . Pe un drum cu restrictie de 13 t circula zilnic zi si noapte camioane cu ciment,  in ciuda restrictiei, distrugand podurile si soseaua .
Neoficial, rarele controale de la ARR cu mobil cantarul, si care dau amenzi, se platesc tot de catre fabricantul german de ciment . Gropile si fagasele cauzate de aceste camioane au cauzat foarte mult accidente acolo .
Prezonul rupt de pe butucul rotii stanga spate putea fi usor cauzat starii precare a acestui drum national, fara tagada, asa cum si ancheta constata .
Gindire de secolul 18. Ai  fabrica in zona si camioane care circula des, pine mina, tu ca stat, si fa in plm drum sa tina 20 T pe axa
Dupa ce ca le baga fabrica o gramada de bani la buget tot statul cu p..a mare?
Iti arat caz concret in F, unde s a facut o iesire de pe autostrada special pt un siloz agricol
Si nu e autostrada cu plata ci GRATIS, 0 centi sa circuli pe ea. E vb de A35, iesirea 29.

View Postsarac.lipit, on 07 aprilie 2018 - 07:53, said:


Acum sincer, vezi ceva europian la țara asta?
Nu zic, ar fi corectĂŁ o amendâ ca la rovignetĂŁ! Ai primit-o, bĂŁ.....am itepeul....mai primești una...
Dar sĂŁ dai 8oo ioro la salar de 2oo pentru cĂŁ efectiv nu poți azi ci mĂŽne sĂŁ faci itepeul...numai la cretini mai vezi!

Sunt curios, ce țĂŁri 'ioropiene' mai suspendĂŁ certificatul...online...?
Si la francezi ca ai amenzi pina la 150 000 (omor din culpa cu circumstante agravante) de euro la salariu de 2000? Cum e?
Nu incalci legea, iti faci ITP si cu o luna inainte sa expire. Punct.

#22
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001
Chestia e de ce ai uita sa faci itp-ul? Cum zicea un coleg mai sus - pune un reminder pe telefon, pe email, pune o hartie in portofel, pune o hartie pe frigider si nu mai uiti.
Asa ne legam de marimea amenzii cand e foarte simplu sa fii legal.
O sa ii stranga de oo si pe aia care fac itp-urile si o sa inceapa sa se curete strazile.

#23
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014

View PostZweipfoten, on 07 aprilie 2018 - 07:33, said:

Masina aia circula pe un drum national distrus de ciment truckurile de 57 de tone de la Fabrica Heidelberg Tasca . Pe un drum cu restrictie de 13 t circula zilnic zi si noapte camioane cu ciment,  in ciuda restrictiei, distrugand podurile si soseaua .
Neoficial, rarele controale de la ARR cu mobil cantarul, si care dau amenzi, se platesc tot de catre fabricantul german de ciment . Gropile si fagasele cauzate de aceste camioane au cauzat foarte mult accidente acolo .
Prezonul rupt de pe butucul rotii stanga spate putea fi usor cauzat starii precare a acestui drum national, fara tagada, asa cum si ancheta constata .
Masina aia foarte probabil a mai trecut pe acolo si cunostea starea drumului.Tot la fel, soferul mai omorase un om in accident de masina, deci nu era usa de biserica.tot la fel, o roata fara probleme nu se rupe asa usor, dar cine stie ce mai carau cu dubele pe langa oameni.Foarte probabil o gramada de lemne, ca mai nou asa se fura lemnele, cu duba, ca nu se vad, altfel nu are nici un sens sa cumperi duba de marfa pentru transport pasageri.
Fabricantul de ciment plateste impozite si dari la stat, deci are tot dreptul sa circule pe drum.

Edited by fqx, 07 April 2018 - 08:07.


#24
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostMembruAnonim, on 07 aprilie 2018 - 08:01, said:

Pana mea, un itp e pana în 100 de lei, mare căcat.
Dacã li se rupea de viața ta, era un rahat! Gratis! Fiind gratis, s-ar face pe bune!
Li se rupe de salariile lor....de pensiile lor la 45 de ani...cã burțile afecteazã grav sânâtatea...
Sincer mã mirã atitudinea ta....probabil ți se par puțini 8oo? Mai faci un drum la capitalã, mai o platformã....în fond ai dreptate...viața trebuie trãitã!

Edited by sarac.lipit, 07 April 2018 - 08:16.


#25
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
In cazul de mai jos cum se procedeaza:
-masina fabricata in mai 2006 (data dupa verificare VIN)
-Cumparata (de noua) de la dealer din Romania  in iulie 2006, numere provizorii
-Inmatriculata in august 2006(firesc, prima inmatriculare)
-ultimul ITP facut la inceputul lunii septembrie 2016, dupa vechile reguli expira in septembrie 2018.
Evident ca masina implineste 12 ani anul acesta, dar care data e luata in calcul: mai 2006 (data fabricatiei) sau iulie/august 2006 (data cand a fost cumparata/inmatriculata)?

Edited by altuser09, 07 April 2018 - 08:14.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, mi se pare ca nu ai de ce sa nu faci itp când costa max 100 de lei. De ce sa ajungi la amenda dacă ești corect?

View Postaltuser09, on 07 aprilie 2018 - 08:11, said:

care data e luata in calcul: mai 2006 (data fabricatiei) sau iulie/august 2006 (data cand a fost cumparata/inmatriculata)?
aia trecuta în talon. Scrie acolo când expira itp. Sigur ai avut mașina pana acum?

Edited by MembruAnonim, 07 April 2018 - 08:14.


#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBenderbut, on 07 aprilie 2018 - 07:55, said:

Si daca masinile nu mai circula pe drum, din cauza ca lumea se teme de accidente, tii tu economia tarii in picioare, cu bicicleta?Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XVZUV96cB7Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E recomandat sa gandesti inainte de a posta. Chiar si desene animate. Ca altfel, lumea va ajunge sa nu mai manance de frica aditivilor alimentari.

Edited by myshyk, 07 April 2018 - 08:17.


#28
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
@misuspita
Despre mine e vorba.
Da, o am de 12 ani.
Recunosc ca nu m-am gandit sa ma uit in certificatul de inmatriculare.
M-am uitata acum, scrie data inmatricularii, este 15.08.2006.
Dar din ce tot aud pe la radio/tv, se vorbeste de autoturismele mai vechi de 12 ani.
Eu sunt curios cum se considera vechimea: dupa data fabricatie sau dupa data inmatricularii?

Edited by altuser09, 07 April 2018 - 08:28.


#29
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 27.10.2007

View Postsarac.lipit, on 07 aprilie 2018 - 07:38, said:

8oo ioro ...la ce e raportatã amenda????
la gravitatea faptei. o masina fara ITP nu are ce cauta pe un drum public. punct. eu as radia-o direct.

Quote

Într-o țarã de cretini nu se fac șosele, se amendeazã idioții de-și stricâ hîrburile pe ele!
cat de idiot sa fii, sa ai un harb si sa mergi cu el pe drum fara  ITP ? mergem pe princpiul, daca tot e rabla, sa o transforma in arma de distrugere in masa ?
faptul ca la noi mor mii de oameni in accidente nu va spune nimic ?

Edited by strongsss, 07 April 2018 - 08:28.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cum ziceam. Pe talon scrie valabilitatea itp. De când pana când. Simplu

#31
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
îmi expira itp peste o luna. trebuie sa plec 6 luni în voiaj, timp în care mașină rămâne în curte cu itp expirat. o sa îmi anuleze ăștia certificatul?

#32
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Poststrongsss, on 07 aprilie 2018 - 08:24, said:

la gravitatea faptei. o masina fara ITP nu are ce cauta pe un drum public. punct. eu as radia-o direct.

cat de idiot sa fii, sa ai un harb si sa mergi cu el pe drum fara  ITP ? mergem pe princpiul, daca tot e rabla, sa o transforma in arma de distrugere in masa ?
faptul ca la noi mor mii de oameni in accidente nu va spune nimic ?
Practic cu prilejul acestei legi, orice masina care are itp-ul expirat este considerata din oficiu un harb si un pericol pentru siguranta rutiera, acest verdict se da din oficiu fara a fi verificata de autoritatile compatibile.

Edited by Benderbut, 07 April 2018 - 08:35.


#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMembruAnonim, on 07 aprilie 2018 - 08:01, said:

nu cred. Nu cred ca ăluia șomer ii da 3 lei amenda iar ăluia de deține google ii da 4 milioane pentru ca nu au purtat centura.

A, ca voiai sa zici ca amenda e mare? Da. Sunt convins ca unul care uita sa facă itp deși are mașina în perfecta stare, a doua oara nu mai uita.

In schimb unul care nu și-o face ca e praf, ala merge cu o bomba cu roți care oricând poate face un accident dacă e neconforma. Pana mea, un itp e pana în 100 de lei, mare căcat.
este 100 dar cu noile legi încet,încet saltă spre 100 euroi.așteaptă și-ai să vezi surpriză.câte mașini sunt?este o taxă dublată practic

#34
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Mie mi se pare complicat!
DE exemplu:
Pt un autoturism vechi de 15 ani, ITP facut in decembrie 2017, cand trebuie facut urmatorul ITP?  
In cazul meu autoturismul implineste 12 ani inainte de expirarea ITP.
Ca sa scap de grija, pot face ITP pana in 20 mai (de cand incepe teroarea).
Nu stiu daca are vreo importanta dar masina mea este intr-o stare perfecta, nu are nici o problema tehnica dar nu stiu ce logica va avea cel care va aplica legea. Nu mi-ar conveni sa ma trezesc cu certficatul de inmatriculare invalidat fara sa stiu.

https://stirileprotv...i-anuntati.html

l.e.
Am gasit un raspuns si la intrebarea mea, nu stiu daca este cel corect dar pare de bun simt:

https://www.avocatne...cate-anual.html

Edited by altuser09, 07 April 2018 - 08:41.


#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Este considereata din oficiu inapta pentru a circula pe drumurile publice. Si este corect.

#36
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostMichele-, on 07 aprilie 2018 - 08:30, said:

îmi expira itp peste o luna. trebuie sa plec 6 luni în voiaj, timp în care mașină rămâne în curte cu itp expirat. o sa îmi anuleze ăștia certificatul?
DA!

Pentru ca :

View Postmyshyk, on 07 aprilie 2018 - 08:37, said:

Este considereata din oficiu inapta pentru a circula pe drumurile publice. Si este corect.

Posted Image

Edited by Benderbut, 07 April 2018 - 08:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate