Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Expirarea ITP-ului va genera din oficiu suspendarea talonului auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
650 replies to this topic

#37
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Poststrongsss, on 07 aprilie 2018 - 08:24, said:

la gravitatea faptei. o masina fara ITP nu are ce cauta pe un drum public. punct. eu as radia-o direct.

cat de idiot sa fii, sa ai un harb si sa mergi cu el pe drum fara  ITP ? mergem pe princpiul, daca tot e rabla, sa o transforma in arma de distrugere in masa ?
faptul ca la noi mor mii de oameni in accidente nu va spune nimic ?
știi ce ne spune?că pe nicio autoritate-mai mult poliția-NU o interesează că pe un sector de drum exact în același loc se produc accidente foarte des de ani și ani

#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostMichele-, on 07 aprilie 2018 - 08:30, said:

îmi expira itp peste o luna. trebuie sa plec 6 luni în voiaj, timp în care mașină rămâne în curte cu itp expirat. o sa îmi anuleze ăștia certificatul?
Da ti se suspenda dreptul de a circula dar nu esti amendat decat daca circuli. Cand te intorci acasa iti urci masina pe o platforma si o duci la ITP si nu patesti nimic.

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postaltuser09, on 07 aprilie 2018 - 08:35, said:

Mie mi se pare complicat!
DE exemplu:
Pt un autoturism vechi de 15 ani, ITP facut in decembrie 2017, cand trebuie facut urmatorul ITP?  
In cazul meu autoturismul implineste 12 ani inainte de expirarea ITP.
Ca sa scap de grija, pot face ITP pana in 20 mai (de cand incepe teroarea).
Nu stiu daca are vreo importanta dar masina mea este intr-o stare perfecta, nu are nici o problema tehnica dar nu stiu ce logica va avea cel care va aplica legea. Nu mi-ar conveni sa ma trezesc cu certficatul de inmatriculare invalidat fara sa stiu.

https://stirileprotv...i-anuntati.html

l.e.
Am gasit un raspuns si la intrebarea mea, nu stiu daca este cel corect dar pare de bun simt:

https://www.avocatne...cate-anual.html
cine a făcut ITP-ul în decembrie 2017 are valabilitate 2 ani și dacă mașina are 20 vechime.de la următorul itp faci anual

#40
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostPoeOvidiu, on 07 aprilie 2018 - 08:48, said:

Da ti se suspenda dreptul de a circula dar nu esti amendat decat daca circuli. Cand te intorci acasa iti urci masina pe o platforma si o duci la ITP si nu patesti nimic.
Am inteles ca mai trebuie un drum si la rutiera.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu ce se intampla in ultima vreme dar media Pro tot baga alarmisme despre chestii rutiere... ce i-a apucat ? :)

#42
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View PostMembruAnonim, on 07 aprilie 2018 - 08:01, said:

nu cred. Nu cred ca ăluia șomer ii da 3 lei amenda iar ăluia de deține google ii da 4 milioane pentru ca nu au purtat centura.

A, ca voiai sa zici ca amenda e mare? Da. Sunt convins ca unul care uita sa facă itp deși are mașina în perfecta stare, a doua oara nu mai uita.

In schimb unul care nu și-o face ca e praf, ala merge cu o bomba cu roți care oricând poate face un accident dacă e neconforma. Pana mea, un itp e pana în 100 de lei, mare căcat.

E treaba ta ce crezi, mai bine te documentezi.

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostBenderbut, on 07 aprilie 2018 - 08:52, said:

Am inteles ca mai trebuie un drum si la rutiera.
Doar daca te prinde ca circuli si iti retine talonul.

#44
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postandreic, on 07 aprilie 2018 - 08:58, said:

Nu stiu ce se intampla in ultima vreme dar media Pro tot baga alarmisme despre chestii rutiere... ce i-a apucat ? :)
Cum sa nu stii? Spaga se la APIA &co! In tara manipularilor ordinare tu nu-ti dai seama? MediaPro e trambita tututor celor ce au un smen de facut. Asa li se baga in cap romanilor ca nu e buna masina lui sh,trebuie una noua chiar daca pentru asta se baga in rate la banca pentru 10 ani.. Sau au uitat duminicile dominate de Saul Bruckner cand se tot latra la acelasi post ca romanii ar fi prosti?

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFreeThinker, on 07 aprilie 2018 - 09:09, said:



E treaba ta ce crezi, mai bine te documentezi.
ok, I stand corrected

#46
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postaltuser09, on 07 aprilie 2018 - 08:11, said:

In cazul de mai jos cum se procedeaza:
-masina fabricata in mai 2006 (data dupa verificare VIN)
-Cumparata (de noua) de la dealer din Romania  in iulie 2006, numere provizorii
-Inmatriculata in august 2006(firesc, prima inmatriculare)
-ultimul ITP facut la inceputul lunii septembrie 2016, dupa vechile reguli expira in septembrie 2018.
Evident ca masina implineste 12 ani anul acesta, dar care data e luata in calcul: mai 2006 (data fabricatiei) sau iulie/august 2006 (data cand a fost cumparata/inmatriculata)?
Se procedeaza astfel, in septembrie 2018 cu cateva zile inainte sa expire, mergi la itp.

#47
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Eu as face asta si la asigurari. A expirat RCA-ul? Bam, anulare ITP, inmatriculare, etc, rovinieta, tot!

#48
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Iarasi se fac presupuneri fara suport in realitate.
Adica presupunerea ca o masina care are ITP, e o masina OK.

#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postandreic, on 07 aprilie 2018 - 08:58, said:

Nu stiu ce se intampla in ultima vreme dar media Pro tot baga alarmisme despre chestii rutiere... ce i-a apucat ? Posted Image
Multi soferi, si se pare ca din astia suficient de multi sunt botanisti incat sa merite fabricarea stirilor de genul asta.
Ca pana la urma situatia e fix ca pana acum, se iau numerele si certificatul, doar a crescut amenda, de la 2000 acum, la aproape 3000. Foame la buget.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaccip, on 07 aprilie 2018 - 09:22, said:

Iarasi se fac presupuneri fara suport in realitate.
Adica presupunerea ca o masina care are ITP, e o masina OK.
teoretic presupunerea e ok. Mai frumos ar fi sa se facă campanii de măsurare a noxelor trafic. Care cum are cometă de fum după el oprit, măsurat. Dacă itp e proaspăt (gen 3 luni), service-ul care a dat itp marcat pentru urmărire. Toate itp făcute în următoarele 12 luni făcute cu supraveghere externă. De asemenea, dacă  apar mai mult de 10 mașini neconforme în trafic cu itp la același service, dat amenda și retras din rețeaua de itp. Uite asa se poate face curat. Daca eu am putut sa ma gândesc la astea în 5 minute, sunt convins ca alții mai deștepți ar putea face mai mult. Doar sa se vrea.

#51
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View Postmaccip, on 07 aprilie 2018 - 09:22, said:

Iarasi se fac presupuneri fara suport in realitate.
Adica presupunerea ca o masina care are ITP, e o masina OK.
De fapt e invers, se presupune ca daca nu a ITP masina nu e OK. Lasand exceptiile la o parte, unde sunt bezmetici care uita sa bea si apa, chiar asa e, masinile fara ITP au probleme. Cat despre alea cu ITP, dar not ok, sunt din ce in ce mai rare. Zic asta deoarece la statia unde imi fac de ani de zile ITP-ul nu prea mai merge cu 50-100 lei pt o chestie minora, le e frica. Acum 3 ani puteai sa faci ITP doar cu placuta de inmatriculare si certificatul, fara ca masina sa fie in tara. Acum nu mai merge. Dupa ce le pune camere o sa fie si mai complicat.

#52
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Post-same-, on 07 aprilie 2018 - 09:19, said:

Eu as face asta si la asigurari. A expirat RCA-ul? Bam, anulare ITP, inmatriculare, etc, rovinieta, tot!
De ce??? Eu am un Logan cu care circul absolut sporadic. Masina este din 2005, are in jur de 50.000 km (47 mii si ceva pe bord) am avut ITP valabil la ea tot timpul, RCA am avut doar goluri scurte de saptamani, max. luni in perioada de iarna cand nu circulam cu ea (am anvelopele Kormoran originale pe ea). Anul asta mi-a expirat RCA in 20 martie cand era zapada, mi-am facut RCA din 31 martie si pana azi nu am avut ocazia sa misc masina. Si ca mine probabil sunt multi.

#53
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View PostBenderbut, on 07 aprilie 2018 - 07:20, said:

...
Ma numar printre cei care vor fi afectati de legea asta. Eu mereu uit sa fac ITP-ul. Chiar zilele astea am facut ITP-ul deoarece m-a atentionat cineva de la service-ul unde am facut covergenta la roti spate ca este expirat tocmai din august 2017.

Masina este intradevar un pericol pentru siguranta rutiera pentru ca este si un hibrid cu 0 defecte. Posted Image

E fix principiul unde necunoașterea legii nu te absolva de vina.

E responsabilitatea ta sa te asiguri că mașina ta, proprietate privată, respectă legislația în vigoare.

Nu îți convine, fa petitie către parlamentarul care te reprezintă.

#54
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Daca nici asta nu-i face pe Romani sa calce in picioare clasa politica, meritati mai mult, ca magarusii pot duce....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate