Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Dificultăți de concentrare și cum se rezolvă?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Știu că am mai postat odată subiectul ăsta, însă l-am reluat fiindcă realizez că e o problemă încă foarte actuală.
Am scris totul aici:
"În mod normal...ar trebui să te poți concentra la un film sau serial fără efort conștient, nu? Dacă ai nevoie să îți repeți că vei fi atent, dacă ai nevoie mereu să încerci să fii relaxat la film ca să te poți concentra, dacă-ți zboară gândul la fiecare maxim 5 secunde, dacă ai nevoie să revezi replicile FIE fiindcă nu ai apucat să le citești, FIE fiindcă deși le-ai văzut și le-ai citit la timp, nu le-ai înțeles complet/perfect și ai avea nevoie să le revezi ca să le asimilezi/pricepi bine , iar dacă ai urmări întreg clipul fără să dai înapoi nici măcar odată atunci pe parcurs cât la final ai rămâne cu întrebări, neclarități, nedumeriri (Despre ce au discutat? Ce oare s-a întâmplat?)....nu este oare clar că, chiar ai dificultăți de concentrare la seriale/filme?
Azi, 6.04 2:20 mi-am pus iar întrebarea: De ce am probleme de concentrare la seriale?
Dar dacă este posibil să nu am? Dacă e doar problema că îmi fuge gândul uneori și nu pot sta uneori concentrat, în rest NU am probleme de concentrare? Dacă, poate nu am deloc probleme de concentrare ci doar eu cred asta?
Însă...după textul de mai sus încep să mă îndoiesc.
Deci, da, prima dată a apărut negarea: Cum e posibil să am probleme de concentrare? Nu, nu e adevărat!
Însă la toate clipuri dau înapoi cel puțin odată. Până și la clipurile scurte, românești, de comedie, pe bune.
Și în plus, dacă mă gândesc logic...dacă după ce am văzut o scenă dintr-un film într-adevăr aș înțelege-o cap-coadă, cu siguranță nu aș mai avea nevoie s-o revăd minim o dată...deci e clar că există dificultăți de concentrare atenției.
La un curs de matematică din facultate nu înțelegeam nimic din ce zicea profesoara iar ca să înțeleg aș fi avut nevoie fie să o întrerup foarte des, fie să încetinească modul cum preda, să fie mult, mult mai explicită pentru mine.
Știu că mă apucam în timpul cursului să îmi scriu gândurile în notițe. Aveam multe gânduri și idei. Dar și în zilele când nu notam nimic tot nu pricepeam nimic. Era prea rapid pentru mine.
Dar ceilalți colegi nu cred că aveau problema cu modul ei de predare. Întocmai cum ceilalți oameni nu cred că au nevoie să dea de n ori înapoi la un clip, să vadă un clip de 45m în minim 1h 30m.
În orice caz, înainte de examenul la acea materie am stat treaz toată noaptea, am găsit pe internet clipuri de matematică, fix cum predase ea, bine, erau în engleză dar am avut subtitrare în engleză....am stat treaz toată noaptea.
Am luat 9 la examenul din restanță. Iar la examenul ce l-am căzut...2 atunci. Cred că faptul că am luat 9 dovedea și dovedește faptul că problema nu era că eram prost și nu înțelegeam deloc materia, ci că, asemenea vizionării unui film, predatul profei era prea rapid pentru mine, iar dacă punea pauze suficiente și era mai explicită cu mine (cum pun pauze multe în seriale, dau înapoi și recitesc unele replici până le înțeleg) aș fi înțeles materia ca acele clipuri în engleză...avusesem avantajul că văzusem acele clipuri întocmai cum văd serialele acum...reciteam textul de câte ori era nevoia și dădeam înapoi până înțelegeam tot ce zice...și așa am luat 9.
Am încercat odată, mai demult, să văd un episod cap-coadă fără să dau deloc înapoi. La sfârșitul lui mă simțeam ciudat, nedumerit. Confuz. Simțeam că a fost mult prea mult pentru mine să-l văd fără pauze, fără să dau înapoi absolut deloc. Și parcă nu înțelesesem deloc ideea din episod, sincer.
Și nu e vorba doar de predare. De fiecare dată când proful/a făcea un anunț, în cele mai multe cazuri nu pricepeam ce a zis și aveam nevoie ca colegii să-mi repete/explice.
Deci, presupun că toate astea scrise de mine acum demonstrează că răspunsul e DA, am dificultăți de concentrare. Majore. Și nu e doar "mi-a zburat gândul" fiindcă și dacă gândul nu mi-ar zbura deloc, tot nu aș înțelege textul/replicile din prima. Exact ca și la curs...chiar dacă gândul nu-mi zbura deloc ci eram 100% atent acolo, modul ei de predare rămânea la fel de rapid, iar eu puteam fi atent, însă nu înțelegeam nimic fiindcă se mișca prea rapid (ca în film: replicile erau prea rapide, n-apucau să fie asimilate de creier/minte).
Și, chiar dacă mai există excepții iar unele scene și replici le înțeleg bine, asta nu înseamnă că această concentrare e valabilă pe toată durata clipului...ci doar că sunt momente în care mă pot concentra. Atât.
Deci...răspunsul fiind DA, următoarea întrebare este: E posibil să mă pot concentra ca un om normal?
Și dacă da, ce am nevoie să fac pentru asta?
Și încă ceva...când eram mic copil, până la adolescență, până maxim în liceu parcă nu aveam deloc problema asta. Mă uitam fără probleme la filme/seriale...așa țin minte. Deci n-a fost întotdeauna așa.
Ce îmi amintesc.... am început să am probleme serioase cu urmărirea filmelor din clipa în care am zis că doar de suicid mai pot vorbi cu cineva. Atunci când singurele filme pe care le mai puteam vedea erau cele pe tema depresiei/ suicidului/ tentativelor de suicid.
Până atunci nu știu să fi avut aceste dificultăți. Nu cred."

Deci, mă poate ajuta cineva cu niște soluții concrete? Mă simt total pierdut în problema asta.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Chiar crezi ca cineva se "concentreaza" sa citeasca tot ce ai scris ? Posted Image)

Mai bine faci un rezumat de 3-4 randuri Posted Image

Concentrarea in general o "obti" cand esti odihnit, ai un stil de viata sanatos si inveti intr-un mediu linistit (fara pic de zgomot) si fara gandul de a vrea sa te joci , sa iesi cu baietii, sa te gandesti la ce tate misto are tipa x sau cum arata y in colanti Posted Image

Edited by TruculMagic, 06 April 2018 - 20:09.


#3
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
TL;DR ?

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu unul nu m-am putut concentra nici la primele randuri ...si nu-mi fac griji .

Edited by JurasikMan, 06 April 2018 - 20:31.


#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Pai scrie mai multe despre tine ca sa aflam unde poate fi problema: varsta, sex, inaltime, greutate, conditie fizica, ce mananci si bei, ce activitati prestezi, cum iti petreci o zi normala de pilda, etc...

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ești sãnãtos tun
Eu nici pe ultimile tale douã fraze n-am rãmas concentrat!(o fi de la walking dead?...curios, p'ãsta-l rețin...cît de cît)

Edited by sarac.lipit, 06 April 2018 - 20:46.


#7
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Eu nu m-am putut concentra de la randul 4 in jos .

#8
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018

 dannyetlv, on 06 aprilie 2018 - 20:00, said:

Mă simt total pierdut în problema asta.


Concentreaza-te: ce deget am ridicat?

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,589
  • Înscris: 08.03.2017
Lipsa vitamina B12 , ia suplimente o perioada daca ti-e greu din alimentatie .

#10
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
Da-i inainte!

 ldpe, on 06 aprilie 2018 - 21:35, said:

Lipsa vitamina B12 , ia suplimente o perioada daca ti-e greu din alimentatie .
medic undercover?

Attached Files


Edited by BalisticWords, 07 April 2018 - 00:27.


#11
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Initiatorule, cand ai scris post-ul de deschidere, ai avut probleme de concentrare si atentie?
Daca nu, atunci nu ai ADHD.
Mai degraba devii irascibil la subiecte care nu prezinta interes pentru tine si mintea incearca sa se defocuseze, sa evite starea de tenisune/neplacere.
Baga ceva calmante naturiste, ceauri. Probabil ca esti surescitat, depresiv sau stresat. In paralel, baga si o schimbare de abordare/paradigma. Reconsidera-te.
Zic si io...

#12
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Revin, dupa o discutie cu sotia: initiator, si tie iti repeta sotia de doua ori? Sigur ca asta e unul din motivele pentru care femeile vorbesc mai mult decat barbatii....trebuie sa ne repete.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Stie ea de ce iti repeta 😁

Edited by Freddy12, 07 April 2018 - 10:38.


#14
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

 Bean, on 07 aprilie 2018 - 01:05, said:

Initiatorule, cand ai scris post-ul de deschidere, ai avut probleme de concentrare si atentie?
Daca nu, atunci nu ai ADHD.
Mai degraba devii irascibil la subiecte care nu prezinta interes pentru tine si mintea incearca sa se defocuseze, sa evite starea de tenisune/neplacere.
Baga ceva calmante naturiste, ceauri. Probabil ca esti surescitat, depresiv sau stresat. In paralel, baga si o schimbare de abordare/paradigma. Reconsidera-te.
Zic si io...

Dezvolta reconsidera-te
Ce ar trebui sa faca mai exact?

#15
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Sa iasa din bula.

#16
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Bean, on 07 aprilie 2018 - 01:05, said:

Initiatorule, cand ai scris post-ul de deschidere, ai avut probleme de concentrare si atentie?
Daca nu, atunci nu ai ADHD.
Mai degraba devii irascibil la subiecte care nu prezinta interes pentru tine si mintea incearca sa se defocuseze, sa evite starea de tenisune/neplacere.
Baga ceva calmante naturiste, ceauri. Probabil ca esti surescitat, depresiv sau stresat. In paralel, baga si o schimbare de abordare/paradigma. Reconsidera-te.
Zic si io...
Dar pățesc asta și la seriale sau filme preferate.
Postarea nu am scris-o pe nerăsuflate, parcă mă uitam la un serial și îmi tot veneau idei legate de 'ce aș putea avea'.
Dar în general pățesc ca și în discuții cu alții să am nevoie să mi se explice, să mi se repete, când îmi fuge gândul în altă parte, spre exemplu.
Și încă ceva...nu pot fi plictisit chiar de tot, ca mintea să mi se defocuseze mereu.
În timpul ultimului serial pe care l-am adorat mult, am dat înapoi la fiecare episod.
Și asta nu este doar de câteva zile sau săptămâni, ține de câțiva ani, am cam ignorat asta fiindcă nu știam dacă pot face ceva.

...ce teste aș putea face, ca să compar concentrarea mea cu cea a unui om normal, care nu are problema asta?

Și mai pățesc uneori să mă simt destul de obosit dacă am dat de multe ori înapoi la un episod/film.

Edited by dannyetlv, 10 April 2018 - 15:29.


#17
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Aldulescu, on 06 aprilie 2018 - 20:40, said:

Pai scrie mai multe despre tine ca sa aflam unde poate fi problema: varsta, sex, inaltime, greutate, conditie fizica, ce mananci si bei, ce activitati prestezi, cum iti petreci o zi normala de pilda, etc...

Legat de ce m-ai întrebat: 23 de ani, masculin, 1.65 (sau 1.68-69, nu știu de are importanță), cca 50kg, condiție fizică: destul de slab, când am făcut exerciții fizice o perioadă se vedeau bine mușchii pe corp, beau apă în general, rareori sucuri, nu mănânc foarte mult: în mare parte dulciuri, carne, șnițele de porc, pulpe de pui, ochiuri de ou.
Părinții mi-au spus de multe ori că mănânc foarte puțin.
Activități... în ultima vreme mă uit foarte mult la seriale, uneori mai alerg pe loc cu muzica în căști (când am chef), din câte am observat obosesc cam mult dacă merg 1-2h pe jos sau am multă activitate care mă consumă, mă culc destul de târziu, minim pe la 2, maxim pe la 4-5, mă trezesc cam pe la 12, cel târziu 3.
Nu știu ce alte detalii ar mai fi importante, întreabă-mă te rog dacă ar mai fi ceva important.


Am mai scris la un comentariu:

Dar pățesc asta și la seriale sau filme preferate.
Postarea nu am scris-o pe nerăsuflate, parcă mă uitam la un serial și îmi tot veneau idei legate de 'ce aș putea avea'.
Dar în general pățesc ca și în discuții cu alții să am nevoie să mi se explice, să mi se repete, când îmi fuge gândul în altă parte, spre exemplu.
Și încă ceva...nu pot fi plictisit chiar de tot, ca mintea să mi se defocuseze mereu.
În timpul ultimului serial pe care l-am adorat mult, am dat înapoi la fiecare episod.
Și asta nu este doar de câteva zile sau săptămâni, ține de câțiva ani, am cam ignorat asta fiindcă nu știam dacă pot face ceva.

...ce teste aș putea face, ca să compar concentrarea mea cu cea a unui om normal, care nu are problema asta?

 dannyetlv, on 10 aprilie 2018 - 15:07, said:


Dar pățesc asta și la seriale sau filme preferate.
Postarea nu am scris-o pe nerăsuflate, parcă mă uitam la un serial și îmi tot veneau idei legate de 'ce aș putea avea'.
Dar în general pățesc ca și în discuții cu alții să am nevoie să mi se explice, să mi se repete, când îmi fuge gândul în altă parte, spre exemplu.
Și încă ceva...nu pot fi plictisit chiar de tot, ca mintea să mi se defocuseze mereu.
În timpul ultimului serial pe care l-am adorat mult, am dat înapoi la fiecare episod.
Și asta nu este doar de câteva zile sau săptămâni, ține de câțiva ani, am cam ignorat asta fiindcă nu știam dacă pot face ceva.

...ce teste aș putea face, ca să compar concentrarea mea cu cea a unui om normal, care nu are problema asta?

Și mai pățesc uneori să mă simt destul de obosit dacă am dat de multe ori înapoi la un episod/film.

 ldpe, on 06 aprilie 2018 - 21:35, said:

Lipsa vitamina B12 , ia suplimente o perioada daca ti-e greu din alimentatie .
Deci dacă o iau sigur se rezolvă problema și mă pot uita la filme/seriale fără probleme, fără să mai dau înapoi.
M-am uitat puțin peste linkul ăsta https://www.elle.ro/...ina-b12-581061/
Nu sunt 100% sigur dar cred că mă încadrez la: slăbiciune și oboseală și la schimbări de dispoziție.

Am scris în comentariile de mai sus mai multe detalii despre mine, dacă ajută la ceva.

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Trebuie sa elimini dulciurile, zaharul e otrava curata, iti micsoreaza creierul si afecteaza memoria, adauga legume si fructe in dieta: salata, varza, morcovi, ridichi, castraveti, mere, banane, afine, avocado, etc.
De asemenea mai taie din seriale, filme, din stat la TV si la calculator, astea tampesc, ascultatul la casti de asemenea tampeste, gaseste-ti ceva de munca, nu mai sa degeaba toata ziua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate