Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Dificultăți de concentrare și cum se rezolvă?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Eu m-am putut concentra foarte bine, am citit tot absolut.
Nu stiu ce sa zic...e complicat, iti trebuie un consult specializat la un psiholog.
Neaparat, daca vrei si o parere avizata.
Poate fi ceva simplu sau nu.
Faptul ca in cele din urma reusesti sa asimilezi, dar in ritmul tau mai molcom e o veste buna.
In rest, iti recomand mai multa miscare si exercitiu fizic, iesi din casa.

#20
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Postdannyetlv, on 06 aprilie 2018 - 20:00, said:

1. În mod normal...ar trebui să te poți concentra la un film, nu ?
2. Dacă ai nevoie să îți repeți că vei fi atent, dacă ai nevoie mereu să încerci să fii relaxat la film ca să te poți concentra, dacă-ți zboară gândul la fiecare maxim 5 secunde, dacă ai nevoie să revezi replicile FIE fiindcă nu ai apucat să le citești, FIE fiindcă deși le-ai văzut și le-ai citit la timp, nu le-ai înțeles complet/perfect și ai avea nevoie să le revezi ca să le asimilezi/pricepi bine , iar dacă ai urmări întreg clipul fără să dai înapoi nici măcar odată atunci pe parcurs cât la final ai rămâne cu întrebări, neclarități, nedumeriri (Despre ce au discutat? Ce oare s-a întâmplat?)....nu este oare clar că, chiar ai dificultăți de concentrare la seriale/filme?

3. Dacă e doar problema că îmi fuge gândul uneori și nu pot sta uneori concentrat, în rest NU am probleme de concentrare? Dacă, poate nu am deloc probleme de concentrare ci doar eu cred asta?
4. La un curs de matematică din facultate nu înțelegeam nimic din ce zicea profesoara iar ca să înțeleg aș fi avut nevoie fie să o întrerup foarte des, fie să încetinească modul cum preda, să fie mult, mult mai explicită pentru mine.
Știu că mă apucam în timpul cursului să îmi scriu gândurile în notițe. Aveam multe gânduri și idei. Dar și în zilele când nu notam nimic tot nu pricepeam nimic. Era prea rapid pentru mine.
5.  De fiecare dată când proful/a făcea un anunț, în cele mai multe cazuri nu pricepeam ce a zis și aveam nevoie ca colegii să-mi repete/explice.

1. Da.

2. Ba da, înseamnă clar că ai dificultăți de concentrare.
În schimb contează în ce măsură.
Concentrare foarte puternică în vremurile de acum există la doar 1-5% dintre oameni.
Restul dorm sau sunt în stare de semi-conștiință.
Dacă te duci la o școală vezi cât de greu îi este unui copil de clasa a 7-a să interpreteze un pasaj pe care l-a citit profesorul cu jumate de minut înainte.
La facultate vezi câte nopți nedormite trag studenții, pentru că deși beau cafea cu kilul, tot nu reușesc să se concentreze suficient încât să termine materia în timp util.
Așa că mulți îți vor spune că ești ”normal”, având în vedere că normalitatea înseamnă să fii ca și ceilalți.
Normalitatea în ziua de azi este să poți fi distras în 15 secunde.
Ce-i aia, nene, atenție ? Păi nu vezi că bunăciunea aia mi-a trimis mesaj pe tinder ?
și
- E vina profului că nu sunt motivat să învăț. Am pierdut firul deja după 2 minute, dar m-a plictisit enorm ce a avut de zis.
- Dar dacă n-ai fost atent, de unde știi că a fost plictisitor ?
- Eh....vrei să jucăm table ?


3. Dacă tu crezi că nivelul de concentrare pe care îl ai nu este o problemă, atunci nu ai o problemă.

Dar în schimb: cum crezi că te-ai descurca citind o carte ?
Dacă te-ai decide că vrei să devii inginer/avocat/doctor/programator, cum crezi că ar merge munca la modul în care te concentrezi tu ?
Astea sunt întrebările pe care trebuie să le pui.

4. Poftim.
Am ghicit la punctul 3 fără să citesc încă partea asta a postării tale.
Evident că ai avut probleme la facultate, este clar.

5. Să vezi ce surprize vei primi în viață pentru că te bazezi pe alții să îți ”explice” cum stau treburile.
Eu în locul tău m-aș deștepta rapid.
Tu joci o ruletă rusească în care nici nu contează dacă te împușcă alții, că te împuști tu singur.
Dificultatea de concentrare este dificultatea de a fi treaz.
Practic umbli ca un somnambul prin viață.
Dacă te uiți în jurul tău, probabil găsești mulți care fac la fel.
De asta avem oameni care nu știu unde s-au dus banii, ”dar dintr-o dată m-am trezit fără ei !!”, oameni care nu știu ce să facă în viață și se trezesc la 35 de ani că sunt în r****, oameni care habar nu au de nimic niciodată.

Statistic vorbind, majoritatea oamenilor își folosesc minimul din creier și depun minimul de efort în fiecare secundă.
Dacă nu vrei să faci partea din statistică, trezește-te.
Tu nu te concentrezi, pentru că nu vrei să o faci.
Ai tu o senzație că ceva nu e bine și ai dori să fie altfel, dar asta e departe de realizare.
Doar când vrei cu adevărat un lucru, atunci ai șanse să realizezi ceva.
Tu doar crezi că vrei, de fapt nici acolo nu ești.
Unde ești cu adevărat este o zonă de confort, undeva unde încă poți trata lucrurile cu lejeritate, unde ”ne uităm la un film de 10 ori, că doar avem timp, nu e stres”, unde îți poți întreba colegii despre ce e vorba că ai încă luxul de a fi înconjurat de oameni care nu îți arată cât de mult te poate costa să dormi.

Eu ți-aș zice (și ăștia sunt doar pașii de început) pentru a ieși din zona de confort și a construi concentrarea:
- ia-ți un job (unul care să te testeze, nu vânzător de huse pentru telefoane)
- înscrie-te la arte marțiale sau apucă-te de sală  (dacă te apuci de sală, alege un program făcut cu cap și cu intensitate, gen Stronglifts sau 5/3/1 sau Gironda 8x8, să vezi ce înseamnă concentrarea că dacă n-o ai te prăbușești sub bară)
- ieși și petrece timp în natură, ia-ți un mp3 și descarcă podcasturi sau audiobooks și ascultă-le în timp ce mergi, fără să le notezi - memorează-le cât mai mult și când ajungi acasă testează cât de mult îți amintești; citește ”Memoria Inteligentă” de Joshua Foer unde scrie despre faptul că cu cât atașezi o imagine vizuală unui gând, cu atât o memorezi mai bine; eu după ce merg vreo1-2  ore în natură și ascult încontinuu un podcast/audiobook în căști, memorez vreo 40-50 de idei fără să le scriu și când ajung acasă, atunci le notez ( așa faci și un rezumat bun la o carte ca să rămâi cu informația utilă )
- socializează: dar nu așa că în pauze de masă, sau pauze la facultate, acolo nimeni nu prea e atent oricum la ceilalți; socializează prin a lua parte la evenimente, workshopuri, conferințe, pentru că acolo oamenii sunt curioși și sunt atenți la ceilalți oameni că merg acolo cu un scop, acolo contează ce ai tu de oferit și ce îți oferă alții, așa că există un interes reciproc care generează atenția

Edited by Daredevil666, 18 April 2018 - 07:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate