Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

bolnav de apendicita - pot fuma?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Oricine face ce vrea. Fumezi cat poti. Trebuie incurajat fumatul. E loc pentru toti in pamant. Apare selectia naturala.

#56
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009

View Postexceswater, on 05 aprilie 2018 - 15:31, said:

Cred și eu că asta e cauza.
N-a fost atent.

pai si acum e cu atentii, de cand li s-au marit salariile celor din sistemul sanitar ? sau e vrajeala si marirea e doar pe hartie, doar pentru unii sau se acorda la pastele cailor ?
intreb, pentru ca nu stiu, n-am avut tangenta cu spitalul decat cand m-am nascut si cand am nascut, plus 2-3 zile internare cu copilul bolnav (la pediatrie, acum vreo 8-9 ani).

#57
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din ce înțeleg momentan e numa pe hârtie.

Nu cred că la apendicită te mai trimite acasă.
Doar dacă e prea târziu.

#58
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,089
  • Înscris: 23.09.2005
Zicea cineva ca mergea pe tren si a intrat in vorba cu un nene din Republica Moldova. Si i-a zis omul ala:

"Mie mi-a zis doctoru` ca daca ma apuc de ceva nu-i bine sa tot intrerup. Daca te-ai apucat de sport, atunci fa sport, daca te-ai apucat baut, atunci bea, daca de fumat, pai atunci fumeaza, nu tot intrerupe ca nu-i sanatos!"

[ https://s9.postimg.org/nrd1pv3nj/494165036.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 05 April 2018 - 16:12.


#59
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostPhobos, on 05 aprilie 2018 - 16:08, said:

Zicea cineva ca mergea pe tren si a intrat in vorba cu un nene din Republica Moldova. Si i-a zis omul ala:

"Mie mi-a zis doctoru` ca daca ma apuc de ceva nu-i bine sa tot intrerup. Daca te-ai apucat de sport, atunci fa sport, daca te-ai apucat baut, atunci bea, daca de fumat, pai atunci fumeaza, nu tot intrerupe ca nu-i sanatos!"
Sa stii tu ca e un adevar si asta
Sa te uiti atent la cei care beau zilnic de 20-30 de ani...si nu mai fac ciroza
Ala daca se lasa pe tanjeala si incep sa bea ocazional suta la suta fac ciroza ca nu mai are corpu antrenament
Corpu lor cumva a creeat o simbioza cu alcoolul

#60
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostBalisticWords, on 05 aprilie 2018 - 15:15, said:

la 32 de ani ai tai a vorbit taicatu cu medicul? ok... singura explicatie pentru care nu te opereaza e ca medicul nu e sigur ca e apendicita, nu cred ca ar fi atat de prost incat sa amane o apendicita atat de mult timp.
Mai vorbeste o data cu el, tu, personal, apropo, acum ai dureri?
Cat despre fumat, nu are treaba.
nu am

View Postcorinadaniela, on 05 aprilie 2018 - 15:21, said:

la cat de competenti sunt unii medici de la noi...n-ar fi in stare sa deosebeasca o "apendicita" de o criza biliara sau de una renala...
karax, concret, la spital, ce analize sau investigatii medicale ti s-au facut ? analize de sange ? ecografie abdominala ? sumar de urina ? sau doar te-a palpat medicul pe abdomen si ti-a ridicat / flexat coapsa dreapta, sa vada daca ai dureri ?

http://www.teodorbul...pendicita-acuta
simptomul de inceput a fost durere in zona deasupra pelvisului pe dreapta cu prelungire pe spate. a devenit pana la urma insuportabila durerea incat in slatina la triaj m-am zvarcolit practic pe jos. mi s-a zis sa am rabdare ca paturile sunt ocupate la urgente. m-au bagat la urgente minore. acolo tot asa durere, practic m-am tavalit, aceeasi replica, sa am rabdare. mi s-a facut o injectie in spate dupa peste o ora, timp in care nimeni nu ma bagat in seama, mi-a trecut durerea , am facut apoi analize CT , radiografie, ultrasunete. apoi m-a bagat la salon. abia a 2a zi am vb cu un doctor.

plus urina si sange luate

#61
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 19.01.2008
I-au spus sa mai stea 2 saptamani sa ia taica-sau pensia.

#62
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postexceswater, on 05 aprilie 2018 - 15:17, said:

Și ție nu îți bate la ochi așa trimisul ăsta acasă ?

Sună inițiator la Salvare și zi că ți-e rău și cere să te ducă la Craiova.

Chiar, cum ați ajuns la spital ? Care a fost simtomul de început ?
bate la ochi insa am primit si explicatia, costa mult operatia si in 2 saptamani se face rost de bani.

View Postvladutgm, on 05 aprilie 2018 - 17:44, said:

I-au spus sa mai stea 2 saptamani sa ia taica-sau pensia.
Ma rog eu sunt bolnav si de schizofrenie deci nu prea sunt asa motivat si implicat , mai mult ma las condus ,efectul tratamentului de schizo. Deci posibil si din astea. Pe de alta parte pe mine chiar ma durut deci e o problema acolo.

Edited by karax, 05 April 2018 - 17:51.


#63
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sa mor de nu e un gram de adevăr.. nea Fănică avea 67 de ani, bea fuma si muncea.. ce io venit lu nevasta sa ca l a obligat să meargă la doctor... din acel moment o luat-o la vale.. buline, fara băutură si tigari.. intr un an s o stins..

#64
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

View Postkarax, on 05 aprilie 2018 - 17:52, said:

bate la ochi insa am primit si explicatia, costa mult operatia si in 2 saptamani se face rost de bani.


Ma rog eu sunt bolnav si de schizofrenie deci nu prea sunt asa motivat si implicat , mai mult ma las condus ,efectul tratamentului de schizo. Deci posibil si din astea. Pe de alta parte pe mine chiar ma durut deci e o problema acolo.
Pai si acum te mai doare?

View Postkarax, on 05 aprilie 2018 - 17:52, said:

bate la ochi insa am primit si explicatia, costa mult operatia si in 2 saptamani se face rost de bani.


Ma rog eu sunt bolnav si de schizofrenie deci nu prea sunt asa motivat si implicat , mai mult ma las condus ,efectul tratamentului de schizo. Deci posibil si din astea. Pe de alta parte pe mine chiar ma durut deci e o problema acolo.
Pai si acum te mai doare?

#65
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci chiar ti s a zis că costă mult operatiasi trebuie facut rost de bani ??!

#66
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

View Postkarax, on 05 aprilie 2018 - 17:43, said:

nu am


simptomul de inceput a fost durere in zona deasupra pelvisului pe dreapta cu prelungire pe spate. a devenit pana la urma insuportabila durerea incat in slatina la triaj m-am zvarcolit practic pe jos. mi s-a zis sa am rabdare ca paturile sunt ocupate la urgente. m-au bagat la urgente minore. acolo tot asa durere, practic m-am tavalit, aceeasi replica, sa am rabdare. mi s-a facut o injectie in spate dupa peste o ora, timp in care nimeni nu ma bagat in seama, mi-a trecut durerea , am facut apoi analize CT , radiografie, ultrasunete. apoi m-a bagat la salon. abia a 2a zi am vb cu un doctor.

plus urina si sange luate
Trebuia sa zici asta de la inceputul topicului...

#67
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
*EDIT*
Mergi cât mai repede la spital până nu ajungi în situația de a face peritonită. De fumat, nu știu ce să zic, eu îți recomand să nu fumezi în perioada asta sau să te lași de tot.

Întreabă mai bine un doctor !

Edited by un-simplu-om, 05 April 2018 - 19:22.


#68
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

View Postun-simplu-om, on 05 aprilie 2018 - 18:58, said:

Mergi cât mai repede la spital până nu ajungi în situația de a face peritonită. De fumat, nu știu ce să zic, eu îți zici să nu fumezi în perioada asta sau să te lași de tot.

Întreabă mai bine un doctor !
A avut doar o criza, nu il mai doare, nu stiu daca mai e in pericol, toate prostiile pe care le-a facut la spital trebuia sa indice exact ce are, nu e apendicita, e o criza de apendice.

#69
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsilesax, on 05 aprilie 2018 - 17:56, said:

deci chiar ti s a zis că costă mult operatiasi trebuie facut rost de bani ??!
Daca are schizofrenie,automat are pensie deci e si asigurat,nu trebuie platit nimic

#70
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostI2O, on 05 aprilie 2018 - 19:57, said:

Daca are schizofrenie,automat are pensie deci e si asigurat,nu trebuie platit nimic
in austria sau unde?
se vorbea de slatina, in Romania

#71
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Aaaa,daca nu sa dus sa isi puna dosar...da probabil ca nu are

#72
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
se referea la bani pentru atenție

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate