Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Alegere cabina Dus / Chinezarii Dedeman

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Philosopher

Philosopher

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2018
Salutare!

Vreau sa imi instalez o cabina de dus si chiar nu stiu ce sa aleg.

Ca incepator absolut, evident ca am trecut pe la dedeman sa vad ce cabine de dus au.
Am vazut unele superbe, cum e asta, ca sa vad apoi in majoritatea review-urilor ca sunt niste chinezarii ieftine (se crapa cadita repede, nu se inchide etans, plasticul e chicios, ca sa nu mai zic de asa cevaPosted Image)

Si da, dupa ce am cautat mai bine pe net am vazut la pretul asta doar usile si cadita din partea unor producatori de calitate.
Problema e ca era cat pe ce sa ma prostesc sa iau alea de la dedeman dar asta m-a pus intr-o dilema si mai mare. Sa iau pe piese? Daca iau pe piese trebe sa sparg peretele pentru baterie si furtune? Sa iau completa de firma dar foarte scumpa? Or fi bune pana la urma chinezariile alea?

Imi permit sa dau maxim 2500 de lei pe toata instalatia si vreau sa am o cabina de calitate care sa fie buna macar 10 ani. Ma lipsesc de hidromasaj si radio. Vreau ceva bun cu adevarat. Astept o recomandare din partea unui profesionist.
Va multumesc pentru timpul acordat!

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Poate ca e putin off-topic, insa cea mai buna cabina de dus pe care am utilizat-o a fost una construita pur si simplu.
Practic, intr-un colt al baii s-a construit inca un semi perete. Podeaua era cu panta de scurgere catre sifonul (grilaj) care facea trecerea intre baie si cabina. Mare, incapatoare, poti sa intinzi mainile, nu te simti ca intr-un butoi( ca la cabinele astea din sticla) .
E doar o parere - pe mine m-au disperat cabinele astea de dus unde dai cu coatele in toate cele, trosnesc cojile alea de cadite iar cand vrei sa iesi, constati ca e plina baia de apa....

#3
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Cea din primul link o am de aproape 3 ani. Pana acum n-am avut nicio problema cu ea.

#4
Philosopher

Philosopher

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2018

 florinel, on 28 martie 2018 - 18:59, said:

... intr-un colt al baii s-a construit inca un semi perete. Podeaua era cu panta de scurgere catre sifonul (grilaj) care facea trecerea intre baie si cabina. Mare, incapatoare, poti sa intinzi mainile, nu te simti ca intr-un butoi( ca la cabinele astea din sticla) .
Si eu m-am gandit la varianta asta. Insa mi se pare cam inestetica panta...

 RealThing, on 28 martie 2018 - 19:01, said:

Cea din primul link o am de aproape 3 ani. Pana acum n-am avut nicio problema cu ea.
Ma tenteaza mult, dar nu mai am curaj sa o cumpar.
Cum e plasticul? Nu e dinala ieftin?

#5
Tzicul

Tzicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.09.2006
Daca esti din Bucuresti, da o fuga pana in Vitan, la Romstal. Daca nu, uita-te in catalogul online. Gasesti orice, de la cateva sute de lei, pana la cat vrei tu :)

#6
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Pana mea, cum fac diferenta intre plastic ieftin si scump? E ok pentru banii aia, nu curge, n-am nicio deformare, e etansa (a, da, o singura problema, daca las dusul sa curga constant pe colturi, iese apa jos la imbinarea cu cadita - nu prea inteleg cum a reusit mandra sa tina dusul constant in pozitia aia). Altceva n-am de reclamat. Cred ca depinde foarte mult de montaj (mie mi-a montat-o dezvoltatorul, garantie 2 ani de la el, daca era sa crape ceva era fix problema lui).

Sitele de la para/duze/ploaie/masaj picioare se vor infunda oricum in timp de la calcar, poate sa fie si cabina de 10k euro, trebuie scoase si curatate (inca n-am facut operatia dar la para o voi face in curand).

#7
Philosopher

Philosopher

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2018

 Tzicul, on 28 martie 2018 - 19:10, said:

Daca esti din Bucuresti, da o fuga pana in Vitan, la Romstal. Daca nu, uita-te in catalogul online. Gasesti orice, de la cateva sute de lei, pana la cat vrei tu Posted Image
O sa ma uiti si aici

 RealThing, on 28 martie 2018 - 19:11, said:

Inteleg

#8
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
nu ai nicio sansa sa gasesti o cabina sa te tina 10 ani..cel mai simplu si frumos este ca in poza, rigola cu paravan dus, panta trebuie sa fie foarte mica, insesizabila la ochii..tot cam la 2500 te duce..dar este altceva. bine, la baterie poti alege fie un panou cu hidromasaj sau baterie cu para fixa (palarie din aia mare) si una mobila..

Attached Files


Edited by EneStelian, 28 March 2018 - 19:20.


#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Ah da, e utilizata de 2-4 ori pe zi (vara mai mult de atat). Daca mi-as lua alta mai scumpa de firma - momentan nu. Sa vad ce crapa prima data, atunci ma decid :) - probabil robinetii, apa dura nu le prea place pe timp indelungat.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005

 Philosopher, on 28 martie 2018 - 19:07, said:

Si eu m-am gandit la varianta asta. Insa mi se pare cam inestetica panta...


Nu stiu ce fel de panta ti-ai imaginat. Vorbeam de o panta imperceptibila de doar cateva grade, cat sa se scurga apa catre sifon....
Eu as zice ca iesi mai ieftin asa iar ca utilitate si rezistenta e inegalabil in fata oricarei cabine de dus. Daca vrei chestii "estetice" poti improviza - peretele poate fi de sticla, sau din caramizi de sticla, culori.....

LE Bravo, ti-a dat colegul EneStelian o poza cu ceva asemanator cu ce ma gandeam eu.

Edited by florinel, 28 March 2018 - 19:17.


#11
Tzicul

Tzicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.09.2006

 RealThing, on 28 martie 2018 - 19:14, said:

Ah da, e utilizata de 2-4 ori pe zi (vara mai mult de atat). Daca mi-as lua alta mai scumpa de firma - momentan nu. Sa vad ce crapa prima data, atunci ma decid :) - probabil robinetii, apa dura nu le prea place pe timp indelungat.
N-are ce sa crape la ei. Cel mult schimbi para si cartusul din baterie

#12
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 24.01.2007
Ideea este sa fie cat mai simpla, nu neaparat ieftina, cu cat are mai multe functii/briz-brizuri (hidromasaj etc) cu atat de mult exista sanse sa se strice ceva la ea.

#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006

 Tzicul, on 28 martie 2018 - 19:16, said:

N-are ce sa crape la ei. Cel mult schimbi para si cartusul din baterie

Daca gasesti, la asta n-am nici cea mai vaga idee.

#14
Tzicul

Tzicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.09.2006

 RealThing, on 28 martie 2018 - 19:18, said:


Daca gasesti, la asta n-am nici cea mai vaga idee.
Gasesti, sunt standard, cel mult trei modele

#15
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006

 Dau, on 28 martie 2018 - 19:17, said:

Ideea este sa fie cat mai simpla, nu neaparat ieftina, cu cat are mai multe functii/briz-brizuri (hidromasaj etc) cu atat de mult exista sanse sa se strice ceva la ea.

Hidromasajul ala e fix pix, cateva furtune si duze in plus, plus o dracie din aia care redirectioneaza apa unde vrei, sincer hidromasajul l-am folosit o data si la revedere, am la piscina jacuzzi corespunzator Posted Image. Am luat-o cu briz-brizuri pentru ca arata cel mai ok ca si calitate din ce era expus prin Dedeman, mi se cam rupe de functiile alea in plus.

Ah da, in schimb dimineata ascult Rock FM in ea :lol:

Edited by RealThing, 28 March 2018 - 19:20.


#16
Tzicul

Tzicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.09.2006
Si nu uitati un lucru, ca hidromasajul sa functioneze ca lumea, ai nevoie si de presiune si de debit. Lucruri cam greu de impacat la o instalatie pre-existenta si care nu a fost dimensionata pentru asa ceva

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Philosopher, on 28 martie 2018 - 18:45, said:

Salutare!

Vreau sa imi instalez o cabina de dus si chiar nu stiu ce sa aleg.


Eu mi-am luat de la astia si is multumit http://www.stilnou.r...romasaj~69.html

#18
Philosopher

Philosopher

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2018

 florinel, on 28 martie 2018 - 19:15, said:

LE Bravo, ti-a dat colegul EneStelian o poza cu ceva asemanator cu ce ma gandeam eu.
Ma gandeam la ceva de genul, dar cu usa si cadita. Aici mai ramane problema de masuratori...
edit: Fara cadita, ca fac prag :lol:

 Dau, on 28 martie 2018 - 19:17, said:

Ideea este sa fie cat mai simpla, nu neaparat ieftina, cu cat are mai multe functii/briz-brizuri (hidromasaj etc) cu atat de mult exista sanse sa se strice ceva la ea.
clar

Edited by Philosopher, 28 March 2018 - 19:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate