Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Sa cumpar de pe site-ul acesta?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Initiator, daca n-ai ce face cu banii, da-mi-i mie.

Edited by YourFan, 25 March 2018 - 14:35.


#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Am cumparat demult un nokia c2-01 , insa n-am avut nevoie de service :)

#21
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
eu am cumparat anul trecut in septembrie un LG G6.....asa ca nu este teapa!

oricum platesti numai cand ajunge coletul!

#22
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

Vizualizare mesajtanaru_ady, pe 25 martie 2018 - 15:36, a scris:

eu am cumparat anul trecut in septembrie un LG G6.....asa ca nu este teapa!

oricum platesti numai cand ajunge coletul!

Si ai garantie asigurata la service autorizat LG? Adica ESD ROM?

#23
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

Vizualizare mesajSergiuuu98, pe 25 martie 2018 - 13:25, a scris:

Salut. Vreau sa imi cumpar un s8+ de pe telefonultau.eu . Problema este ca nu stiu daca ofera garantie la service-ul samsung sau in alt loc. A mai comandat cineva de acolo, niste pareri?

Nu stiu cat costa la telefonultau.eu, dar uite la Domo in pret bun. Si asta beneficiaza sigur de garantie la ESD ROM, adica service autorizat. Pt 200-300 lei nu merita riscul.

www.domo.ro/telefoane-mobile/telefon-mobil-samsung-galaxy-s8-pluss-g955f-64gb-4g-orchid-gray-pNSMzMzQo-l/

Daca S8+ de la telefonultau este destinat pietei europene atunci ar trebui sa beneficieze si alea de garantie intr-un service autorizat.
Faci cum doresti, banii sunt ai tai.

Apropo, S9 sigilat, cumparat de la Orange cu 3200 lei...
https://www.olx.ro/o...html#c8685796b0

#24
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010

Vizualizare mesajferibalint, pe 25 martie 2018 - 15:51, a scris:

Si ai garantie asigurata la service autorizat LG? Adica ESD ROM?
Nu am garantie de la ESD,telefonul trebuie trimis la ei si  vor asigura reparatia.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai inteles, feribalint vroia sa sublinieze faptul ca se simte mult mai in siguranta in momentul cand telefonul lui are garantie la ESD decat la firma aia fantoma. Avand garantie la firma aia fantoma, risti sa iti fie respinsa garantia si te trezesti cu niste bani aruncati pe geam aiurea.

Edited by MembruAnonim, 25 March 2018 - 17:35.


#26
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

Vizualizare mesajtanaru_ady, pe 25 martie 2018 - 17:32, a scris:

Nu am garantie de la ESD,telefonul trebuie trimis la ei si  vor asigura reparatia.
Adică o să caute motive să-ți anuleze garanția...
Am mai cumpărat eu telefon de la magazin "gri"...si cand aveam nevoie de garanție...magazinul nu mai exista...
De asta prefer magazine care asigură service autorizat.

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 25 martie 2018 - 17:35, a scris:

Nu ai inteles, feribalint vroia sa sublinieze faptul ca se simte mult mai in siguranta in momentul cand telefonul lui are garantie la ESD decat la firma aia fantoma. Avand garantie la firma aia fantoma, risti sa iti fie respinsa garantia si te trezesti cu niste bani aruncati pe geam aiurea.
Exact. Am avut LG G3 cumpărat din Germania din magazin online de renume. Datorită unei defecțiuni de fabricație am trimis telefonul la ESD ROM, unde mi-au schimbat ce trebuia schimbat. Idem, S7 și S7 Edge cumpărate din Germania beneficiază de garanție la ESD ROM,deoarece este telefon produs pt piața europeană. Cu confirmare primită de la ESD pe e-mail.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajferibalint, pe 25 martie 2018 - 17:44, a scris:


Ce magazin? Saturn, Mediamarkt?

Edited by MembruAnonim, 25 March 2018 - 17:48.


#28
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
LG G3 de la Mediamarkt ;)

S7 și S7 Edge de la Euronics XXL. Ăsta este și în orașul unde locuiește mama mea. Mediamarkt este în orașele mari, cea mai apropiată fiind la 20 km.


#29
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajericmario, pe 25 martie 2018 - 14:32, a scris:

Care-i lucrul ala evident?
Sau si tu vorbesti din auzite?

Nu, colegule, din ceva cunostinte ale pietei si logica.

Importatorul oficial, ala care da telefoanele spre vanzare vanzatorilor autorizati, impune niste preturi minime. O sa observi asta comparand preturile din magazinele mari. Sunt aceleasi cu variatie de 10-20 de lei. Vanzatorii astia mari pot face de cateva ori pe an niste "promotii" in care importatorul le acorda niste discounturi in functie de mai multi factori (nr. de vanzari, in principiu). In momentul in care un magazin are preturi constant sub pietul pietei nu poate insemna decat un singur lucru: telefoanele nu sunt aduse pe canale "oficiale", deci, nu beneficiaza de garantie la un service autorizat ci, cel mult, la un service de cartier. In mare parte, telefoanele astea sunt cumparate din tarile din Golf unde preturile sunt foarte-foarte mici si sunt aduse in tara prin diversi prieteni, cunostinte etc. Am o cunostinta, insotitor de zbor, care face chestia asta pentru un banut in plus. Numai ca acea cunostinta aduce 10-15 telefoane/tura, le vinde pe OLX si n-are magazin online. Cum ziceam, problema apare in cazul in care telefonul se buseste, pentru ca trebuie fie trimis in tara de origine, fie reparat in conditii improprii, la service-ul din colt, fie anulata garantia. Ghici ce e mai usor de facut?

Nu stiu de ce, dar eu n-as da 2500 de lei pe un telefon caruia ii este asigurat service oficial de catre baietii astia:
[ https://i.imgur.com/zZ9uEPP.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Extinct, 25 March 2018 - 18:54.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Subscriu

#31
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Merci de precizari @Exctinct!
Mai am o intrebare care este in afara topicului:
De ce in Golf sunt mult mai ieftine? Sunt aia mult mai amarati ca noi sau care este politica?

#32
Senocico

Senocico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2009
Vad ca multa lume a cumparat de pe acest site si nu s-a plans nimeni ca ar fi teapa.
De exemplu acest telefon (https://telefonultau...-promo.#reviews) are aproape 100 de review-uri de 4-5 stele, si nimeni nu s-a plans de nimic.

Edited by Senocico, 08 January 2019 - 09:39.


#33
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu ce sa zic, dar pare dubioasa postarea ta.
1. Pe acest topic nu s-a mai postat de aproape un an, ultima postare pana sa faci tu una, era din martie 2018, acum fiind ianuarie 2019,
2. Ai o singura postare si aceea pozitiva la adresa unui site despre care s-au scris chestiuni negative pe alte topice pe acest forum, printre care:
- Service telefonultau.eu;
- A cumparat careva de pe telefonultau.eu ?.

Eu unul nu recomand acest site si cine citeste acele review-uri sa le trateze cu maxima prudenta, pentru ca multe nu sunt review-uri ci intrebari si au acordat stelutele alea fara vreo legatura cu site-ul.

Attached Files


Edited by Ciubex, 08 January 2019 - 13:39.


#34
DaanyG

DaanyG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.01.2017
Din experienta, ATENTIE la comenzile pe marketplace emag, respectiv la produsele vandute si livrate de alti comercianti prin site-ul emag.ro
Desi este comert online, la distanta, produsele comandate pe marketplace emag.ro nu vor fi insotite de factura si garantie in format electronic. In cazul meu, un telefon comandat pe emag.ro si vandut de quickmobile.ro a fost livrat fara a mi se comunica factura si certificatul de garantie pe email sau contul emag. Acum, dupa aproape 1 an, telefonul nu mai merge, iar pentru service garantie trebuie factura si certificatul. Factura, quickmobile.ro o elibereaza in schimbul a 70 lei, certificatul nicio vorba.
Asta se-ntampla pe marketplace emag.ro.
Dupa aceasta experienta, am facut cont pe quickmobile.ro, am comandat online un produs la care am primit factura si certificat de garantie in format pdf, pe care evident, le-am descarcat si salvat in google drive.

ATENTIE LA EMAG MARKETPLACE, LA PRODUSELE COMANDATE PE EMAG.RO SI VANDUTE DE TERTI.

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004
Cam aceeași politică o duce și ”quickmobile”.

Adică magazin mic, dar reușesc să aducă telefoane ieftine, la fel ca site-ul https://telefonultau.eu/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate