Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Jurnal de casa in Berceni(Ilfov)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#73
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postpicomouse, on 04 aprilie 2018 - 21:06, said:

Nu te supăra pe mine dar am o problema cu inconsecventele sau cu  fisuri in logica. De exemplu zici ca vrei ipat . Ok este un sistem inerțial. Deci  in ipoteza unei întreruperi temporare a gazului temperatura scade lent. Un semineu normal ( fără acumulare, fără rezervor de apa, serpentine, etc ) se încălzește rapid generează caldura intensa pe un interval  de timp relativ redus ( citeva ore ) si apoi se răcește. In înțelegerea mea șemineul este un sistem rapid cu inerție redusă fata de ipat ceea ce permite un răspuns rapid in caz de nevoie. De ce ai vrea sa pui si sistemul de rezerva tot cu inerție mare ?

Iti explic eu, nu e nimic ilogic, dimpotriva Posted Image

Caldura generata prin semineul normal este distribuita aproape exclusiv prin usa (care la semineele deschise chiar lipseste). Chiar si la cele cu focar din samota sau tabla refractara, cea mai mare parte a caldurii iese prin usa. Pe cos se duc gazele de ardere, care in cazul semineelor normale reprezinta 100% o pierdere. Prin adaugarea unui recuperator de caldura din gazele de ardere nu faci decat sa maresti caldura pastrata in casa si sa o diminuezi pe cea aruncata pe cos. Nu afecteaza cu nimic modul in care semineul propriu-zis functioneaza. El va da caldura la fel de rapid si intens, doar ca va continua sa genereze caldura pentru mai mult timp dupa ce se stinge focul = casa se raceste mai greu = faci focul mai rar = consum mai mic de lemne.

LE. Daca nu faceam soba, nici nu as fi conceput un semineu fara acumulare ca ala din poza :). Si apropo, chiar si la soba mea masiva din zidarie, o mare cantitate de caldura iese prin usa. Daca nu ma inseala memoria, undeva la 35-40%. In ciuda inertiei termice mari efectul este destul de rapid.

Edited by oMariusRO, 05 April 2018 - 06:37.


#74
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostNeocron, on 04 aprilie 2018 - 10:40, said:


Adrian (din coincidenta avem acelasi nume Posted Image ), ma astept la un pret mai mare pentru manopera, ca ar fi si normal, dar la materiale, sper ca nu, si iarasi, sper sa nu fie mai mare de 20-30% fata de "pretul zonei", decat daca au argumente bune (clauze contractuale ce si le asuma, penalizari, calitate a lucrarii).
Sunt optimist din fire, si merg pe prezumtia de nevinovatie, si sper ca preturile sa reflecte si calitatea lucrarii ... nah, vad eu cand vin ofertele Posted Image
Cel mai bine, angajeaza un Diriginte de santier inca din faza de proiectare si ofertare pentru ca te ajuta mult. Verifica firma cu care vrei sa lucrezi sa aiba angajat un RTE-ist (din 2016 sunt obligati sa aiba). Poti lucra si in regie proprie , si cu acestia 2 angajati (Diriginte si RTE), iesi mai ieftin si calitate la fel.

#75
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Fãrã RTE-ist și diriginte de șantier nu poți construi?


#76
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Posttakashi90, on 05 aprilie 2018 - 08:01, said:

Fără RTE-ist și diriginte de șantier nu poți construi?
NU.

#77
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Posttakashi90, on 05 aprilie 2018 - 08:01, said:

Fără RTE-ist și diriginte de șantier nu poți construi?

View Postxjl, on 05 aprilie 2018 - 08:05, said:

NU.
Teoretic NU...practic da...

Edited by Adrianradu, 05 April 2018 - 08:48.


#78
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Posttakashi90, on 05 aprilie 2018 - 08:01, said:

Fãrã RTE-ist și diriginte de șantier nu poți construi?
Cel puțin pe hârtie ai nevoie de ei. Sunt destui care doar semneazã, ca primarii...

#79
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postxjl, on 05 aprilie 2018 - 07:59, said:

Cel mai bine, angajeaza un Diriginte de santier inca din faza de proiectare si ofertare pentru ca te ajuta mult. Verifica firma cu care vrei sa lucrezi sa aiba angajat un RTE-ist (din 2016 sunt obligati sa aiba). Poti lucra si in regie proprie , si cu acestia 2 angajati (Diriginte si RTE), iesi mai ieftin si calitate la fel.

Din pacate am trecut de faza de proiectare, si nu am avut un DIriginte de santier cu mine; acum ca am primit si in format digital proiectul si (stiu ca o sa imi iau injuraturi) vreau sa vad cam ce preturi practica firmele de constructii, recomanda cineva un Diriginte bun, si/sau o firma cu care au lucrat si au fost multumiti? :D.

#80
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNeocron, on 05 aprilie 2018 - 18:41, said:



Din pacate am trecut de faza de proiectare, si nu am avut un DIriginte de santier cu mine; acum ca am primit si in format digital proiectul si (stiu ca o sa imi iau injuraturi) vreau sa vad cam ce preturi practica firmele de constructii, recomanda cineva un Diriginte bun, si/sau o firma cu care au lucrat si au fost multumiti? :D.

Greu, foarte greu. O mică explicație. Am lucrat cu 3 firme. Una cu patron la zdub ( fără legătura cu construcția ) au scos-o pina la cota 0. Adică subsol, fundații si placa in aprox 2 luni ( Septembrie si Noiembrie 2015). In Februarie l-a săltat pe patron. L-as fi recomandat dar mai sta la răcoare.
Cu a doua am terminat-o la rosu aprilie-August si la gri sept -decembrie 2016 . Fiind o firma a unui dezvoltator care făcea blocuri s-au mișcat binișor avind mulți oameni. Nu i-as recomanda pentru ca nu aveau atenția la detalii si pentru tendința de “ merge si așa “.  Cu a treia am făcut izolațiile , decorativa si ceva rigips. Dacă la termosistem au fost sa zicem decenti, buni la garduri si lucrări de forța la rigips ne-am despărțit. De atunci orice am făcut am făcut cu firme dedicate si lucrurile au fost ok. Prin urmare nu prea am pe cine sa recomand. Dirigintele meu a fost ok știa meserie, decent la preț dar la o anumită vIrsta nu te mai bagi in santuri si nu mai ai energie sa te sui in pod. De un real folos la mine a fost structuristul om la 35 de ani rocker venea cu motorul in santier de cite ori l-am chemat. Dar era la pachet cu arhitectul care nu a venit o secunda in santier dar a făcut toate hârtiile necesare .
Poate te ajuta vre-un coleg de forum dar nu e treaba simpla


#81
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 05 aprilie 2018 - 06:32, said:



Iti explic eu, nu e nimic ilogic, dimpotriva Posted Image

Caldura generata prin semineul normal este distribuita aproape exclusiv prin usa (care la semineele deschise chiar lipseste). Chiar si la cele cu focar din samota sau tabla refractara, cea mai mare parte a caldurii iese prin usa. Pe cos se duc gazele de ardere, care in cazul semineelor normale reprezinta 100% o pierdere. Prin adaugarea unui recuperator de caldura din gazele de ardere nu faci decat sa maresti caldura pastrata in casa si sa o diminuezi pe cea aruncata pe cos. Nu afecteaza cu nimic modul in care semineul propriu-zis functioneaza. El va da caldura la fel de rapid si intens, doar ca va continua sa genereze caldura pentru mai mult timp dupa ce se stinge focul = casa se raceste mai greu = faci focul mai rar = consum mai mic de lemne.

LE. Daca nu faceam soba, nici nu as fi conceput un semineu fara acumulare ca ala din poza :). Si apropo, chiar si la soba mea masiva din zidarie, o mare cantitate de caldura iese prin usa. Daca nu ma inseala memoria, undeva la 35-40%. In ciuda inertiei termice mari efectul este destul de rapid.

Nu e chiar atit de simplu. Un semineu sa zicem “simplu”  adică fără acumulare nu se bazează doar pe radiație termică prin geam. Corpul șemineului sta intr-o hota care aspira aer rece pe la partea inferioară si da aerul cald prin convecție pe la Gurile de evacuare de la partea superioară. Nu te gindi ca ies 800 de grade pe cos. Un semineu decent are o dubla combustie deci nu prea ai substanțe nearse ( noxe). Este foarte adevărat ca pe cos se pierde ceva caldura poate mai multă decit in cazul celui cu acumulare dar nu cred ca este nimic dramatic. Pina la urma cind arzi 10 kg de lemne obții o anumită energie. Ca o dai rapid sau lent in încăpere tot energia aia este fie ca le arzi in soba fie ca le arzi in semineu. Dacă soba si șemineul au randamente egale presupun ca recuperezi citeva procente in plus din temperatura gazelor . Singurul avantaj ( in ipoteza in care ai nevoie de acest mod de funcționare) cu adevărat incontestabil este timpul mai mare dintre doua alimentări si eliberarea energiei ceva mai liniar. Ar fi util sa il intrebi pe Andrei si sa vezi cam care este bilanțul energetic total. Poate ma înșel eu nefiind pe domeniu dar sigur el o sa îți dea valori mai aproape de realitate. Nu uita ca si materialul de acumulare preia din acea energie ca sa își crească temperatura .

#82
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Chiar si cu acea convectie, cea mai mare parte din caldura iese prin usa. Nu ma gandesc ca pe cos ies 800C, doar undeva la 150-200. Cu un sistem de recuperare a caldurii din gazele arse pot iesi la jumatate din valoarea aia. Daca nu ma insel, la mine ar trebui sa iasa undeva la 80. Daca e cineva curios in intreb pe @csomi :).

Presupunand ca randamentul este acelasi (desi nu cred ca exista focar de semineu cu randament 95% ca soba mea :) ), eu cred ca este foarte important daca dai energia lent sau rapid. Daca dai energia rapid trebuie sa faci focuri mici si dese. Nu poti sa arzi 10kg de lemne si sa bagi ±30kw in 2-3 ore, ca te sufoci in casa :). Daca dai energia lent, poti sa faci chiar si un foc la 24h, in functie de capacitatea de acumulare (energia care merge in materialul de acumulare nu se pierde, este redata inapoi in casa, mai putin la primele focuri, pana intra in regim).

#83
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 06 aprilie 2018 - 08:09, said:

Chiar si cu acea convectie, cea mai mare parte din caldura iese prin usa. Nu ma gandesc ca pe cos ies 800C, doar undeva la 150-200. Cu un sistem de recuperare a caldurii din gazele arse pot iesi la jumatate din valoarea aia. Daca nu ma insel, la mine ar trebui sa iasa undeva la 80. Daca e cineva curios in intreb pe @csomi :).

Presupunand ca randamentul este acelasi (desi nu cred ca exista focar de semineu cu randament 95% ca soba mea :) ), eu cred ca este foarte important daca dai energia lent sau rapid. Daca dai energia rapid trebuie sa faci focuri mici si dese. Nu poti sa arzi 10kg de lemne si sa bagi Âą30kw in 2-3 ore, ca te sufoci in casa :). Daca dai energia lent, poti sa faci chiar si un foc la 24h, in functie de capacitatea de acumulare (energia care merge in materialul de acumulare nu se pierde, este redata inapoi in casa, mai putin la primele focuri, pana intra in regim).

Cu ultima afirmație sunt 100% de acord . Pentru mine care nu imi doresc sa fie sursa primara si vreau răspuns rapid este ok.

#84
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Cei de unde am luat focarul zic ca semineului e facut sa incalzeasca prin convectie. Aerul intra prin grilele de jos, preia caldura de la focar si iese prin grilele de sus. Mi-au spus ca in timp probabil ca spatele focarului meu se va strica de la supraincalzire, pentru ca aia care mi-au facut imbracamintea semineului au placat peretele din spare cu samota, in ideea ca se va acumula caldura acolo. Si sa stiti ca nu are nici un efect.
Pentru acumulare, mi-as face soba, cum au Dana, Marius si altii de pe forum.

#85
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
@Neocron, banca te obliga sa ridici locuinta cu firma sau o faci din comoditate? Casa pe care vrei sa o faci si inteleg ca firma de arhitectura / structura ti-a estimat-o la 42k te va costa undeva la 60-65.

#86
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postmihai_prd, on 10 aprilie 2018 - 21:32, said:

@Neocron, banca te obliga sa ridici locuinta cu firma sau o faci din comoditate? Casa pe care vrei sa o faci si inteleg ca firma de arhitectura / structura ti-a estimat-o la 42k te va costa undeva la 60-65.

Din discutiile pe care le-am avut cu bancile pana acum( ca pana cand nu am AC, sunt doar discutii), mi s-a lasat de inteles ca se prefera sa lucrez cu o firma, banii trecand de la banca direct la firma ce construieste.

Pe devizul general pe care l-am primit cu proiectul, costul materialelor (teoretic la cheie) sunt in jur de 47k euro. Intamplarea face ca primul deviz general pentru constructia la rosu  primit de la o firma (materiale si manopera) sa fie tot pe la 47k euro, din care manopera pe la 13k.

Deocamdata adun oferte, adun avizele, si mai discut cu banca, sa vad cum o sa ies mai bine, atat financiar, cat si cu nervii :)

#87
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Din experienta proprie ti-as recomanda sa lucrezi cu persoane fizice (echipe de incredere) sub supravegherea unui diriginte de santier. Iti garantez o economie de cateva mii de euro bune.

#88
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postmihai_prd, on 10 aprilie 2018 - 22:46, said:

Din experienta proprie ti-as recomanda sa lucrezi cu persoane fizice (echipe de incredere) sub supravegherea unui diriginte de santier. Iti garantez o economie de cateva mii de euro bune.
Asa este. Ca si firmele tot cu echipe de oameni lucreaza,de cele mai multe ori angajeaza aceste echipe in regim de colaborare. Dar, trebuie sa umbli tu dupa materiale, sau sa faci contract cu un depozit care are de toate. Oricum, renteaza, pentru ca vei cheltui mai putin, iar cu diferenta poti face altceva. Asta ,doar daca accepta banca sa lucrezi in regie proprie.

#89
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postxjl, on 11 aprilie 2018 - 06:54, said:

Asa este. Ca si firmele tot cu echipe de oameni lucreaza,de cele mai multe ori angajeaza aceste echipe in regim de colaborare. Dar, trebuie sa umbli tu dupa materiale, sau sa faci contract cu un depozit care are de toate. Oricum, renteaza, pentru ca vei cheltui mai putin, iar cu diferenta poti face altceva. Asta ,doar daca accepta banca sa lucrezi in regie proprie.

Ai dreptate @xjl!
Ce ma sperie un pic este procesul de filtrare a echipelor, care, daca ai ghinion, poate sa te coste ceva bani.
Intradevar, nici construind cu o firma, nu ai nici o garantie efectiva a unei lucrari bune, dar ma gandesc ca, in caz de ceva nasol, e mai greu sa se certe cu banca decat sa repare din buzunar.

Oricum, pana ajung sa iau o decizie(in functie si de ce vrea banca), ma documentez, intreb, discut.. incerc sa fiu cat mai bine pregatit de ce urmeaza, si sper sa iau o decizie pe care sa nu ajung sa o regret

In alta ordine de idei, azi am terminat cu depusul dosarelor pentru avize(Enel, Apa, gaze, APM, salubritate, ANIF);
Cost final: 1150Ron, fara motorina

Datorita programului de gravide a unor institutii (9-15), a durat doua zile alergatura; Macar am mai invatat localitatea :)

#90
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNeocron, on 12 aprilie 2018 - 14:01, said:



Ai dreptate @xjl!
Ce ma sperie un pic este procesul de filtrare a echipelor, care, daca ai ghinion, poate sa te coste ceva bani.
Intradevar, nici construind cu o firma, nu ai nici o garantie efectiva a unei lucrari bune, dar ma gandesc ca, in caz de ceva nasol, e mai greu sa se certe cu banca decat sa repare din buzunar.

Oricum, pana ajung sa iau o decizie(in functie si de ce vrea banca), ma documentez, intreb, discut.. incerc sa fiu cat mai bine pregatit de ce urmeaza, si sper sa iau o decizie pe care sa nu ajung sa o regret

In alta ordine de idei, azi am terminat cu depusul dosarelor pentru avize(Enel, Apa, gaze, APM, salubritate, ANIF);
Cost final: 1150Ron, fara motorina

Datorita programului de gravide a unor institutii (9-15), a durat doua zile alergatura; Macar am mai invatat localitatea :)

Si aici aveai variante. Am preferat sa dau 100/aviz si sa le aducă un nene pe toate, ma rog unul a costat dublu. Cind faci asta ca sa cistigi o piine ești var primar cu toată lumea.
Urăsc cozile si timpul irosit. Oricum bine ca le-ai rezolvat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate