Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Jurnal de casa in Berceni(Ilfov)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#37
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

 iladi, on 22 martie 2018 - 20:45, said:

Singurul lucru care  nu-mi place e că intri în casă printr-un tunel de 5 m. Acum nu îți propun să faci o ușă spre living dar ai putea să te gândești la o "ambrazură" orizontală sau 2-3 verticale. Care eventual ar putea fi închise cu sticlă mată dacă crezi că atentează la intimitate.

Suna interesanta ideea cu "ambrazura" cu sticla mata; am sa incerc sa gasesc cateva exemple, sa vad cam cum se prezinta. La "prima vedere" nu prea ma incanta, dar am sa ma documentez inainte sa iau o decizie!

#38
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

 Neocron, on 22 martie 2018 - 19:15, said:

  - cosul din dormitor este pozitionat "doar sa stim pe unde ar veni", arhitectul sugerand sa turnam placa intreaga, si sa carotam cand stim ce cos o sa fie si cum il asezam


Nu e bine. Golurile pt cosul de fum si instalatii e mai bine sa fie lasate din start.
Arhitectul daca doar a redesenat un proiect de pe net, normal ca ii e greu sa puna doua goluri in plan, pe care mai apoi sa le preia structuristul.
De izolatii ati discutat?

L.e. Ciudat ca fix in baie o sa ai inaltimea utila mai mare.

Edited by andbozo, 23 March 2018 - 10:39.


#39
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Neocron, on 22 martie 2018 - 19:15, said:

  - ghena de instalatii sanitare pentru baia de sus, o sa treaca prin bucatarie, unde este marcat frigiderul
  - terasa din spate va fi turnata si legata de placa casei, sa  nu apara separari; acoperisul terasei si stalpii de sustinere vor fi din lemn/metal(cel mai probabil lemn)
  - planul de instalatii sanitare si electrice va fi flexibil traseele urmand sa fie trasate cand ne hotaram ce si pe unde o sa asezam prin casa,
  - cosul din dormitor este pozitionat "doar sa stim pe unde ar veni", arhitectul sugerand sa turnam placa intreaga, si sa carotam cand stim ce cos o sa fie si cum il asezam

- daca ghena de la baia de sus va trece prin bucatarie atunci va trece si prin dormitor. Daca vrei sa ramana in baie va trebui sa muti peretele dinspre domitor si baie mai sus, deasupra axului respectiv

- terasa nu pateste nimic daca o torni rupta de casa. Lasi niste mustati in zona unde va fi turnata si o torni dupa ce termoizolezi zona aia cu macar 5cm de XPS. Altfel va trebui sa o termoizolezi si pe ea, daca nu vrei igrasie in zona aia.

- va trebui sa te decizi dinainte macar pe unde vor fi golurile prin fundatie, pe unde iese afara canalizarea, respectiv pe unde intra apa/curentul, etc in casa. Plus ca e mai simplu, mai corect si mai ieftin sa lasi golurile prin placi unde ai nevoie decat sa te apuci sa spartgi dupa.

- arhitectul e lenes sau necunoscator. Ce sugereaza el poate merge pentru un burlan cum avea strabunica. Un gol pentru un cos de fum "adevarat" are 40x40cm. Cum caroteaza el golul asta? Ca sa nu mai zic ca facut inainte sau carotat, tot in mijlocul dormitorului va fi daca semineul ramane acolo si la etaj nu se mai schimba nimic.

Edited by oMariusRO, 23 March 2018 - 11:26.


#40
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

 oMariusRO, on 23 martie 2018 - 10:59, said:

- daca ghena de la baia de sus va trece prin bucatarie atunci va trece si prin dormitor. Daca vrei sa ramana in baie va trebui sa muti peretele dinspre domitor si baie mai sus, deasupra axului respectiv

- terasa nu pateste nimic daca o torni rupta de casa. Lasi niste mustati in zona unde va fi turnata si o torni dupa ce termoizolezi zona aia cu macar 5cm de XPS. Altfel va trebui sa o termoizolezi si pe ea, daca nu vrei igrasie in zona aia.

- va trebui sa te decizi dinainte macar pe unde vor fi golurile prin fundatie, pe unde iese afara canalizarea, respectiv pe unde intra apa/curentul, etc in casa. Plus ca e mai simplu, mai corect si mai ieftin sa lasi golurile prin placi unde ai nevoie decat sa te apuci sa spartgi dupa.

- arhitectul e lenes sau necunoscator. Ce sugereaza el poate merge pentru un burlan cum avea strabunica. Un gol pentru un cos de fum "adevarat" are 40x40cm. Cum caroteaza el golul asta? Ca sa nu mai zic ca facut inainte sau carotat, tot in mijlocul dormitorului va fi daca semineul ramane acolo si la etaj nu se mai schimba nimic.

Multumesc pentru observatii!

Ghena mai mult ca sigur va trece si prin dormitor, fie ca va fi construita din rigips, sau facut un "cot" in perete, spre dormitor; nu o sa maresc baia pentru ghena de instalatii

Am sa astept planul pentru instalatii, si cand e gata, il si postez; ar fi aberant sa carotez toata casa ,mai ales pentru canalizare si utilitati; cand ziceam de flexibilitate, voiam sa ma refer la pozitionarea chiuvetei, masinii de spalat, etc. Imi pare rau daca nu am fost clar.

Partea cu carotarea placii de la etaj pentru horn mi s-a parut ciudata, si da, as prefera sa fie lasat gol decat sa tai; o sa vad cum se prezinta proiectul final(daca ceva nu e ok, il schimbam).

Terasa, as dori sa fie turnata cu placa; imi e un pic teama de separarea de casa, si stiu ca o sa creasca costurile cu termo si hidro-izolarea

#41
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu inteleg prea bine cum iti doresti sa faci, ce buget ai si care iti sunt prioritatile. Vorbesti de incalzire cu pompa de caldura, un sistem care bine facut poate costa cat casa la rosu dar te streseaza izolarea si eliminarea unei punti termice la lipirea terasei de casa...
Daca ai nevoie de sfaturi la obiect da-ne mai multe detalii sa te putem orienta nitel ca pari cam in toate partile... Pana acum ai un teren mic, un plan care ma duce cu gandul la o casa de buget, lucru bun si eu mi-am facut o casa simpla cu un buget rezonabil, sunt destul de putine lucruri pe care le-as schimba acum la ea.

#42
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

 dell99, on 23 martie 2018 - 21:52, said:

Eu nu inteleg prea bine cum iti doresti sa faci, ce buget ai si care iti sunt prioritatile. Vorbesti de incalzire cu pompa de caldura, un sistem care bine facut poate costa cat casa la rosu dar te streseaza izolarea si eliminarea unei punti termice la lipirea terasei de casa...
Daca ai nevoie de sfaturi la obiect da-ne mai multe detalii sa te putem orienta nitel ca pari cam in toate partile... Pana acum ai un teren mic, un plan care ma duce cu gandul la o casa de buget, lucru bun si eu mi-am facut o casa simpla cu un buget rezonabil, sunt destul de putine lucruri pe care le-as schimba acum la ea.


Salut!

Da, am fost cam ambiguu in exprimari pana acum, si am sa prezint mai multe detalii:
Bugetul, doar pentru casa, fara pompa de caldura este aproape de 70.000 eur; stiu ca o pompa de caldura, instalata ok, ajunge aproape de 10.000eur, iar pentru asta am buget separat.

Tot ce tine de izolatie, executie si materiale, in momentul de fata ma streseaza: nu sunt in aria mea de expertiza, si tot ce stiu sigur este ca o greseala aici, aduce disconfort si cheltuieli in plus pe viitor( o punte termica poate duce la mucegai, igrasie si de aici la probleme de sanatate, asa ca da, ma streseaza);

Terasa as vrea sa fie legata de casa, deoarece am vazut la casa parintilor cum poate sa arate o separare pentru o terasa turnata separat, ce e drept, la 30+ de ani dupa constructie, dar prefer sa previn posibile probleme.

Inca odata imi cer scuze daca par imprastiat.

#43
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Nu stiu daca a mai zis cineva de lipsa spatiilor de depozitare. Eu as renunta fara niciun regret la baia aia de sus cu cabina de dus. Eu am una la P si una la etaj si suntem 4 si deocamdata nu se simte nevoia de mai mult. Nu tin minte nici cand stateam la bloc cu o singura baie sa fi fost momente tensionate din cauza ca nu e destul veceu :) In schimb, am o CT mare, o spalatorie cat CT, un dresing de vreo 7 mp, un pod generos, o magazie in curte si tot mi-ar mai trebui ceva spatiu de depozitare. De asemenea, balconul la casa, mai ales cand o faci la buget, mi se pare inutil si o sursa de potentiale probleme (trebuie hidroizolatie, usa din termopan, termoizolatie, curatata zapada iarna). Am avut la fosta casa 2 si nu le foloseam. Imi era sila iarna sa ies sa dau zapada. Cara lopata in balcon, intra cu ea uda in casa. L-as converti intr-un balcon frantuzesc. Bafta!

#44
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

 scufitzu, on 26 martie 2018 - 12:22, said:

Nu stiu daca a mai zis cineva de lipsa spatiilor de depozitare. Eu as renunta fara niciun regret la baia aia de sus cu cabina de dus. Eu am una la P si una la etaj si suntem 4 si deocamdata nu se simte nevoia de mai mult. Nu tin minte nici cand stateam la bloc cu o singura baie sa fi fost momente tensionate din cauza ca nu e destul veceu Posted Image In schimb, am o CT mare, o spalatorie cat CT, un dresing de vreo 7 mp, un pod generos, o magazie in curte si tot mi-ar mai trebui ceva spatiu de depozitare. De asemenea, balconul la casa, mai ales cand o faci la buget, mi se pare inutil si o sursa de potentiale probleme (trebuie hidroizolatie, usa din termopan, termoizolatie, curatata zapada iarna). Am avut la fosta casa 2 si nu le foloseam. Imi era sila iarna sa ies sa dau zapada. Cara lopata in balcon, intra cu ea uda in casa. L-as converti intr-un balcon frantuzesc. Bafta!

Da, nici mie nu imi par obligatorii 3 bai, motiv pentru care baia de la dormitorul mare ramane baie doar in schita; il transform in dressing( tot 4 oameni cu o baie am crescut si eu, si da, rare erau momentele in care parea necesara inca una), asa ca raman cu una jos(unde am vrut eu neaparat dus si una pe etaj, aia mica unde bag o cada in loc de dus);

Utilitate balcoanelor la casa, rar le vad (in planul initial mai era un balcon pentru dormitoarele din spate), dar acum am preferat sa il tin, ca dubleaza ca protectie de ploaie/zapada la intrarea in casa; oricum, nu cred ca o sa fie folosit decat putin in primul an, in rest, de mine la dat zapada/frunzele

De spatiu de depozitare pentru muraturi, mi-a dat Conu71 o idee: camera tehnica pentru fantana si hidrofor o fac mai mare, ca un mini-beci (in planul initial era de 2x2xceva ca nu mai stiu adancimea, sigur sub limita de inghet), peste care o sa fac o magazie pentru unelte si diverse. Cum stiu bine ca la curte niciodata nu ai suficient spatiu de depozitare, sper( desi nu cred ca am sa reusesc) sa ma limitez la doar ce voi folosi des: masina de tuns iarba, etc..

Ce e posibil sa imi lipseasca, ar fi o uscatorie, pentru perioada iernii, dar cum acum la bloc usuc hainele in balcon sau sufragerie, gasesc eu o solutie(pana la urma 3 dormitoare si un birou la 2 oameni sunt prea multe camere.. merge una facuta uscatorie temporara :P )

#45
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

 andbozo, on 23 martie 2018 - 10:38, said:


L.e. Ciudat ca fix in baie o sa ai inaltimea utila mai mare.


Chiar am mai "ridicat" un pic acoperisul la baia de sus, ca sa pot sta in picioare in cada(pozitionata langa peretele exterior)

#46
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
De acord cu scufitzu, cu excepția balcoanelor, care mie mi se par importante. Mie îmi plac balcoanele, mi-e lene sa reiau motivele, le-am scris pe un jurnal.

Edited by lenny13, 26 March 2018 - 19:12.


#47
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu dupa o perioada de stat la casa pot spune ca 2 spatii le gasesc foarte utile si nu as renunta la ele:
camera tehnica mare (eu am in ea centrala, rackul cu echipamente de toate felurile, masina de spalat si uscatorul de rufe -recomand vs intinsul rufelor peste tot, mancarea de catei, diverse scule mai sensibile care nu pot sta in curte in casuta de gradina,etc )
Beciul -la mine este sub terasa lipit de casa, aici am putul si instalatiile legate de apa (pompe diferite pt casa si irigat, sistem separat pt solar si curte, dedurizator, filtre de apa si lampi de bacterii, etc). Aici tin evident si conserve, lazi cu bulbi, alte rafturi cu vopsele si uleiuri pt care este prea frig sa stea in garaj si prea cald sa stea in casa...
Spatiile astea te ajuta sa mentii ceva ordine in casa, altfel le vei avea raspandite peste tot.
Ma rog, depinde si de stilul de viata, eu am mai mult spatiu de gradina si am inceput sa mai cultiv diverse, s-au adunat tot felul de unelte si scule in timp, dar chiar si cu 200m de tren sau cat iti mai ramane tie gradina tot ai nevoie de cate ceva (lopeti, maturi, furtune, galeti, tot felul...).

 lenny13, on 26 martie 2018 - 19:11, said:

De acord cu scufitzu, cu excepția balcoanelor, care mie mi se par importante. Mie îmi plac balcoanele, mi-e lene sa reiau motivele, le-am scris pe un jurnal.
Si mie imi plac :) Pe ala noi majoritatea vecinilor nu le-ai facut, asa ca sunt singura cu balconul decorat de craciun si vara plin de jardiniere cu flori. Iar datul zapezii sau maturatul nu imi ia prea mult, anul asta am dat fix de 2 ori zapada dupa el, imping cu lopata in lateral, imi ia max 10min.

#48
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018
Salutare!

Cum am primit ieri vestea buna ca luni pot sa ridic proiectul, am zis sa ma uit mai atent la avize, si ce acte trebuiesc la unde ( ocazie cu care am vazut ca planul de situatie/incadrare este necesar cam peste tot, mai putin la mediu).

Am centralizat datele intr-un tabel, pe care l-am si atasat;

Tinand cont ca este pentru comuna Berceni, si nu am nici gaz nici apa pe strada, e posibil  ca actele necesare sa fie mai putine decat ce am trecut in lista(sper ca nu altele, dar eu am trecut tot ce am reusit sa gasesc( mai bine sa le am la dosar, decat sa mai fac un drum, zic eu).

Daca am omis ceva, va rog sa imi ziceti

Attached Files



#49
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Am mai recitit o data repede...tu nu ai Certificat de Urbanism inca...nu?!

#50
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

 Adrianradu, on 29 martie 2018 - 20:29, said:

Am mai recitit o data repede...tu nu ai Certificat de Urbanism inca...nu?!

Ba da, din certificat alea sunt avizele ce mi le cer

#51
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 Neocron, on 29 martie 2018 - 20:29, said:


Ba da, din certificat alea sunt avizele ce mi le cer
Nu ma prind cu Tabelul...dar la Mediu iti mai trebuie un Memoriu...care ar trebui sa il ai de la Arhitect...si la Gaze nu iti trebuie Proiect pentru Aviz de Amplasament

#52
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

 Adrianradu, on 29 martie 2018 - 20:35, said:

Nu ma prind cu Tabelul...dar la Mediu iti mai trebuie un Memoriu...care ar trebui sa il ai de la Arhitect...si la Gaze nu iti trebuie Proiect pentru Aviz de Amplasament

Mersi, asta nu stiam, daca mai e nevoie de altceva decat ce am gasit eu pe net. La noi e aproape imposibil sa gasesti pe site-ul unei institutii o lista completa cu documente necesare pentru diverse avize :(

#53
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018
Salutare!

Ieri am primit proiectul. Rasfoind biblioraftul cu documente, am observat ca structura de este pe cadre, nu pe zidarie portanta (dar se foloseste zidul sa toarne grinzile si cofrat partial stalpii), au asezat "bine" semineul, cu tot cu cos, si a aparut si "Valoarea Investitiei", care daca e reala, imi ajung banii sa mai fac o casa Posted Image)

Ce am vazut in seara asta, si ma cam pune pe ganduri, e ghena de instalatii pentru baia de sus ( aia de o sa  ramana baie) care, dupa cum ma uit eu la proiect, trece fix prin grinda. Maine am de gand sa sun arhitectul, sa vad care e treaba.

Alte update-uri:

Am avut o discutie cu domnul inginer constructor ce lucreaza in firma de arhitectura si a adus argumente bune inpotriva unei pompe de caldura pentru locuinta, mai ales privind amortizarea costurilor, si cred ca voi ramane la o centrala electrica, pana cand ajung gazele, si bag vata de 15 in loc de vata de 10 la izolatie (ca necesar termic apar 14KW in hartii) si mai raman cu ceva bani.

Tot in discutia anterioara, am mentionat de semineu, si ca sursa alternativa ( a se citi "de urgenta") de caldura, si mi-a sugerat sa ma uit si la semineele cu acumulare de caldura, si sa iau legatura cu un inginer de instalatii daca vreau mai multe detalii.

P.S.
Cum proiectul il am complet doar pe hartie, atasez cateva poze facute cu telefonul

Attached Files



#54
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Ti-a dat vreun calcul defalcat al pierderilor de temp sau necesar termic sau doar ti-a trantit o valoare de 14 kw? Mie in cele mai negre scenarii mi-a iesit 12kw necesar..insa asta iarna consumul instant in centrala n-a depasit 8-9kw la -18 -19 grade cat au fost cateva zile bune. Daca o sa pui, cum zici, 15cm vata pe pereti..si mai suplimentezi cu un 10cm sub placa zero/elevatii..si macar 20-30 intre capriori in pod sau pe placa etajului + geamuri bune..atunci acea valoare o sa scada considerabil.

Cat priveste pompele de caldura..eu am un vecin care le ridica in slavi..iar altu tocmai vrea sa treaca de pe incalzirea pe lemne.pe pompa de caldura. Nu stiu daca ideea e recuperarea investitiei ci confortul adus de respectiva instalatie..Ai mare grija si cu incalzirea electrica + lemn..Lemnul devine incet incet un lux (pretul a crescut destul de mult) iar curentul misca si el in sus de 2-3 ori pe an..plus ca in lunilee geroase or sa se simta in facturi. Daca totusi nu sunt alte alternative..atunci nu-ti ramane decat sa izolezi cat mai bine..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate