Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Intermittent Fasting

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#127
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007

View PostMizu, on 18 martie 2018 - 13:30, said:

Trecerea alimentelor de la stomac in intestinul subtire dureaza 6 ore.
Daca te doare capul si iei o pastila îți trece durerea abea dupa 6 ore? De unde îți culegi informatiile?


#128
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006

View Postentry, on 18 martie 2018 - 16:39, said:

Scuza-ma, dar ce afirmi nu este adevarat. Daca nu ai glucoza in sange mori.
Am ramas blocat pe diabet si de asta a iesit asa fraza, desigur ca ai dreptate.


Putin masa musculara tot e distrusa, ca proteinele sunt necesare supravietuirii. Dar cred ca se descompun si alte chestii devenite inutile, cum ar fi pielea in exces. Ce m-a impresionat prima oara cand am auzit de dr. Jason Fung e ca zicea ca pacientii lui nu necesita operatii operatii estetice deoarece nu raman cu pielea atarnand peste tot.

Scot din context si ce zice Jason Fung:
Normal protein breakdown is on the order of 75 grams/day which falls to about 15 – 20 grams/day during starvation. So, suppose we go crazy and fast for 7 days and lose about 100 grams of protein. We make up for this protein loss with ease and actually, far, far exceed our needs the next time we eat.

[ https://i.imgur.com/Lvb9FnK.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 18 March 2018 - 18:03.


#129
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Posttakillya, on 18 martie 2018 - 17:11, said:

de fapt incepe sa produca in majoritate din lipide; cand incepi sa distrugi masa musculara ca sa produci glicogen deja suferi de inanitie.

Gluconeogeneza nu produce glucoza in majoritate din lipide pentru ca trigliceridele furnizeaza putin glicerol care poate fi convertit in glucoza.  Uite aici ce aminoacizi sunt folositi pentru a produce glucoza https://en.wikipedia...enic_amino_acid
Organismul produce uzual glucoza din proteine si alte surse chiar in timpul noptii, nu trebuie sa ajungi la inanitie.

@Mizu
Jason Fung tine atatea lecturi despre diabet si obezitate, desi nu are nici o specializare in aceste domenii, specialitatea sa e nefrologia. Face niste afirmatii cel putin hazardate, unele chiar false. Cum anume pacientii lui nu raman cu exces de piele ? Care e secretul ? Eu sunt foarte circumspect.

Daca pierzi aprox 100g de proteine intr-o saptamana de post de fapt pierzi 400g de muschi pentru ca 1kg de muschi are 25% proteine si 75% apa. Cum poti pune la loc 400g de muschi dupa prima masa de dupa post ? Afirmatiile astea sunt de neinteles.

#130
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Se pierde masa musculara, dar nu cred ca toate proteinele sunt din ea. Spre exemplu exista proteine si in sange, iar in timpul postului sistemul imunitar se reseteaza, celulele invechite sau degradate sunt descompuse, iar dupa ce incepi sa mananci din nou se creeaza altele.
In  ideea ca si pielea e la baza tot proteine presupun ca e descompusa si utilizata de organism. Cei care au tinut post mai prelungit au observat si o estompare a cicatricilor pe care le aveau dinainte.

Deci autofagia are loc la nivelul intregului corp.

Dar Jason Fung oricum discuta in principiu de post intermitent, ceea ce un post de 7 doar asta nu e.

Intr-adevar e nefrolog, dar are experienta practica. Si citeaza din cercetatori ca George Cahill, care studiaza diabetul. Putem deci merge oricand la sursa sa vedem despre ce e vorba.

Edited by Mizu, 20 March 2018 - 02:10.


#131
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007

View Postentry, on 18 martie 2018 - 16:39, said:

Scuza-ma, dar ce afirmi nu este adevarat. Daca nu ai glucoza in sange mori.

Cum se explică supraviețuirea celor care țin post negru de la 30 de zile la un an. Unul a făcut asta sub supraveghere medicală și s-a constatat că nu a pierdut aproape deloc mușchi, ci numai grăsime.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lB0zvbpjWxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_1hKdYZeskA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BjS3TddRT2g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#132
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Post de 382 zile https://www.ncbi.nlm...j00315-0056.pdf

#133
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Eu zic să încercați voi si ne spuneți și noua cum e dupa aia. E plina lumea de șmecheri care nu ar exista fara creduli.

#134
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007
Și-a menținut destul de constant nivelul de glucoză din sânge la 30 mg/100ml, cu toate că nu a mâncat atât timp. Concluzia logică ar fi că ficatul ar fi produs glucoză din grăsimea acumulată în corp.

View PostMariusvlad2, on 20 martie 2018 - 12:55, said:

Eu zic să încercați voi si ne spuneți și noua cum e dupa aia.
Mâncatul de mese regulate e un tabu pe care 99,9% nu vrea să îl încalce în societatea modernă. Eu am încercat postul 46 de ore de vreo 5-6 ori. Încă sunt aici și mă simt bine.

View PostMariusvlad2, on 20 martie 2018 - 12:55, said:

E plina lumea de șmecheri care nu ar exista fara creduli.
Cum crezi că se explică diferența de greutate dacă nu îi crezi?

Edited by Digix, 20 March 2018 - 13:12.


#135
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMizu, on 20 martie 2018 - 12:26, said:


Ce inseamna post de 382 de zile?

#136
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
apa, vitamine... e interesant de citit.

Blood glucose concentrations decreased systematically
(Fig. 1) and remained around 30 mg/100 ml
from the fourth month onwards. Values below 20 mg/
100 ml were occasionally seen towards the end of the
fast. Despite the hypoglycaemia the patient remained
symptom-free, felt well and walked about normally.

#137
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007

View PostTsunnnami, on 20 martie 2018 - 13:26, said:

Ce inseamna post de 382 de zile?
Water fasting, adică numai apă. Dar totuși a primit și ceva cocktailuri de vitamine.

View PostMizu, on 20 martie 2018 - 13:31, said:

apa, vitamine... e interesant de citit.
Și nenea din video, explică direct cum se simțea el personal fiind în post.

#138
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Ultimul post pe topicul acesta din partea mea. Cine doreste poate sa stea fara mancare cu anii, nu am nimic impotriva. Dar nu mai spuneti ca muschii raman si grasimea se arde, e de rasul canilor asta. Tatal meu a postit 26 de zile

doar cu apa si a ajuns pe la 70kg de la 90. Sa nu va imaginati ca arata a fitnes model, doar s-a micsorat foarte tare si nu era in stare sa faca nicio tractiune.

#139
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Si cand avea 90 de kg cate tractiuni facea?

#140
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007

View Postvinciun, on 20 martie 2018 - 13:58, said:

Dar nu mai spuneti ca muschii raman si grasimea se arde, e de rasul canilor asta.
Treaba e că nu o spunem noi, ci doctorii și analizele omului. Nu poate exista o dovadă mai bună decât o experiență practică. Teoriile cu pierderea masivă a masei musculare nu se susțin. Menținerea masei musculare e esențială supraviețuirii, iar corpul e prea "inteligent" să o piardă. A slăbit 40 pounds de grăsime și 4 pounds de mușchi, fără hrană timp de 55 de zile.

Uite aici:
https://youtu.be/lB0...jWxo?t=1h16m15s

#141
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cred ca afirma cineva ca poti face sala dupa o luna de nemancat.

Doar ca in post nu se pierd atat de multi muschi pe cat se credea.

#142
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007

View PostDigix, on 20 martie 2018 - 14:24, said:

A slăbit 40 pounds de grăsime și 4 pounds de mușchi, fără hrană timp de 55 de zile.

Uite aici:
https://youtu.be/lB0...jWxo?t=1h16m15s
Si a strâns între timp aproape 400.000 de abonați. Se trăiește bine din asa ceva.
Mulți youtuberi epuizând un subiect incep sa "mearga pe apa" pentru a aduce vizitatori. Nu e ilegal.
Alex Jones are in spate o armata de angajați care au transformat canalul într-un adevărat post de televiziune. Spune adevărul in proporție de 90% dar cele 10 procente rămase sunt esențiale.

#143
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
http://jurnalul.ro/v...are-769650.html

#144
iulian-13

iulian-13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 26.11.2011
Am inteles ca sunt doua mese principale. DAR intre acele doua mese pot sa consum o cafea cu lapte sau un fruct de ex.?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate