Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Protectie fluctuatie tensiune tablou electric (OVP si UVP)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
Salut, ce model/firma e ultima piesa din dreapta sus?
E protectia la supratensiune?

#38
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 Adrian_Ilie, on 21 aprilie 2018 - 19:08, said:

Salut, ce model/firma e ultima piesa din dreapta sus?
E protectia la supratensiune?


ZUBR D25T. e protectie de tens min/max!

#39
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003

 Neinhalt, on 22 aprilie 2018 - 00:15, said:




ZUBR D25T. e protectie de tens min/max!

Merci, si e mai bun ca digitop din cate stii tu?

#40
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 Adrian_Ilie, on 22 aprilie 2018 - 09:42, said:

Merci, si e mai bun ca digitop din cate stii tu?

Sunt useri care au digitop si nu au avut probleme. Am luat zubr strict din ceea ce am citit din forumurile rusesti.

Ar trebui sa putin mai bine facute si mai putine probleme cu condensatorii in timp. Timpul de declansare e la fel iar contactorul o sa mai adauge si el 25-40 ms!

#41
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
Dar il pot folosii si fara contactor nu?
Care ar fi dezavantajul?

Nu prea am inteles ce face acel contactor

Merci

#42
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009
In configuratia respectiva descarcatorul si limatul sunt protectiile de baza ,restul ..

#43
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Adrian_Ilie, on 22 aprilie 2018 - 14:56, said:

Dar il pot folosii si fara contactor nu?
Care ar fi dezavantajul?

Nu prea am inteles ce face acel contactor

Merci
.
Contactul acelui releu suporta de obicei curenti mici. Sa zic asa din experienta am gasit contacte de 6, 10 si max. 16A si in mod sigur vei avea sarcina maxima mai mare de 16A. In cazul asta contactul se va perla. Toata sarcina acelui contact o preia contactorul. Decat sa te incurci cu toate mofturile mai bine urmeaza sfatul lui anaki si nu vei avea probleme.

Edited by GeorgeTrisina, 22 April 2018 - 18:02.


#44
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 Adrian_Ilie, on 22 aprilie 2018 - 14:56, said:

Dar il pot folosii si fara contactor nu?
Care ar fi dezavantajul?

Nu prea am inteles ce face acel contactor

Merci

Ti-au raspuns useri mai experimentati. Te poti lipsi  de tot angrenajul contactor + releu. Adevaratele protectii la supratensiune sunt primele doua piese. Daca totusi folosesti un releu, incearca sa il folosesti cu un contactor.

https://en.wikipedia.../wiki/Contactor

"Without adequate contact protection, the occurrence of electric current arcing causes significant degradation of the contacts, which suffer significant damage. An electrical arc occurs between the two contact points (electrodes) when they transition from a closed to an open (break arc) or from an open to a closed (make arc). The break arc is typically more energetic and thus more destructive.[3]"

Nu as lasa un releu de max 300 ron sa gestioneze arcul electric chiar daca pe cutia scrie 64A!

ps: Am adaugat ultimele doua piese strict pentru protectia la minima tensiune si pentru a imi satisface ocd-ul sau piticii din cap :)

#45
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
am deja descarcator
Attached File  schneider.jpg   20.62K   57 downloads

vroiam sa adaug doar protectia la supratensiune/sub zubr  si nu stiam daca sa adaug contactor sau nu

#46
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca adaugi si un limat pe langa descarcator, nu-ti mai trebuie nimic.

Edited by GeorgeTrisina, 23 April 2018 - 15:19.


#47
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
Salutare,
cu limat te referi la o protectie supra/sub tensiune nu? ca ZUBR D32T

sau la protectie diferentiala? am si deasta deja tot de la schneider

Edited by Adrian_Ilie, 23 April 2018 - 16:25.


#48
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
La limat ma refer. ZUBR e deja moft.

#49
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 Adrian_Ilie, on 23 aprilie 2018 - 16:19, said:

Salutare,
cu limat te referi la o protectie supra/sub tensiune nu? ca ZUBR D32T

sau la protectie diferentiala? am si deasta deja tot de la schneider


Limat este o solutie de la ETI echivalenta cu bobina iMSU + disjunctor diferential (schneider). Sunt producatori din Slovenia si par foarte ok la calitate, fata de Elmark (bulgaria)  sau Comtec (Romania).

Anaki poate da mai multe detalii despre fiabilitatea lor, poate a folosit si alte produse de la ei si are un feedback mai bun.

#50
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
Am inteles, merci pentru explicatii

#51
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Neinhalt, on 24 aprilie 2018 - 06:59, said:

Nu face tara de ras: ce sa caute Comtec ca fiind firma romaneasca? Comtec e Turcia toata ziua.

Limat este o solutie de la ETI echivalenta cu bobina iMSU + disjunctor diferential (schneider). Sunt producatori din Slovenia si par foarte ok la calitate, fata de Elmark (bulgaria)  sau Comtec (Romania).

Anaki poate da mai multe detalii despre fiabilitatea lor, poate a folosit si alte produse de la ei si are un feedback mai bun.

Edited by anaki, 24 April 2018 - 18:15.


#52
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Am gasit topicul asta si as avea si eu o intrebare relativ asemanatoare. Stau in Bucuresti, bransamentul e trifazat si nu pot zice ca am avut pana acum probleme excesiv de multe cu caderi de tensiune, insa ultima data m-am trezit ca vreo 20 secunde totul fluctua: becurile de aprindeau/stingeau, telefonul pus la incarcat la fel... Dupa a picat de tot si a fost o avarie destul de mare..

Deoarece bmpt-ul are doar o protectie simpla, de 32A, siuatia circuitelor sta in felul urmator:
- (afara) bmpt 32A -> tablou la intrare, unde am un diferential trifazat de 25A, 30mA pe post de general din care pleca conductorii pana in alta camera unde am tabloul de distributie. Acolo fiecare faza e impartita pe circuite (iluminat cu 10A si prize cu 16A, din care 2 diferentiale cu 10mA pentru bai) astfel incat sa existe o echilibrare a fazelor.

Zona unde e micul tablou de la intare poate fi extinsa si acolo ma gandeam la adaugarea unor relee de protectie. Tinand cont ca alimetarea e trifazata, ma gandeam ca dupa diferentialul trifazat sa montez cate un releu pentru fiecare faza si de acolo fie mai adaug cate o alta siguranta pentru fiecara coloana, fie plec direcct cu ele in tabloul de distributie unde se impart pe circuite.

Aparatele sensibile din casa sunt protejate fie de prelungitoare cu protectie, fie de acele adaptoare priza cu protectie de la Bachmann - si acopera TV, frigider, centrala, masina spalat etc.
Deci, intrebarile ar fi: (1) Merita sa fac investitia pentru a acoperi toata casa si (2) Schema logica propusa e ok iar legat de echipamente (3) Digitop sau Novatek?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

#53
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006

 Neinhalt, on 22 aprilie 2018 - 00:15, said:

ZUBR D25T. e protectie de tens min/max!

@Neinhalt
ZUBR D25T, a necesitat calibrare, s-a verificat tensiunea afisata daca bate cu cea masurata?
Cum s-a comportat de la momentul montajului pana in prezent?

Tot pe subiect, as lua in calcul modelul ZUBR MF, similar cu DigiTOP VA cu exceptia faptului ca, dpdv functional MF acopera si variatii de putere din ce inteleg peste pragul setat.  Ambele sunt produse in Ucraina insa perioada de garantie, difera (5 ani garantie ZUBR, DS Electronics / 2 ani garantie DigiTOP). Nu vad corespondent la Schneider, ABB, ca as lua in calcul.

Se justifica forma asta de supraveghere extinsa (tensiune, curent, putere) , in conditiile in care nu sudez, nu am atelier, cel mai mare consum avandu-l pe cuptorul electric 3680W in sarcina maxima /  un eventual aer conditionat dupa caz, pe viitor? multumesc.

Edited by idneo, 24 December 2019 - 12:44.


#54
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009
Orice forma de monitorizare si protectie cel putin la nivelul asta (tensiune, curent, putere) ,merita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate