Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 

Executare silită pentru un împrumut de care n-am habar

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mireionescu, on 09 martie 2018 - 03:34, said:

De ce oare n-a făcut-o??? Ghici ciupercă ce-i! PENTRU CĂ NU AVEA INTERESUL SĂ FIE PRINȘI ESCROCII, de-aia. De ce oare?????
Asta cu nu avea interesul să fie prinși escrocii nu există. Nicio bancă nu tratează cu indiferență așa ceva, nu ar acoperi un angajat infractor care îi produce pagube. Probabil în primul caz vânduse creanța, de-aia n-au făcut nimic ca să afle cum a fost posibil să ia cineva un credit cu acte false.

Rezumat, că poate o descâlcim.
Ai primit un SMS:

 mireionescu, on 08 martie 2018 - 18:52, said:

Stimate Client, s-a instituit poprire pentru: XXXXXXX suma: 2686.47 RON,info: Biroul Executorilor Judecatoresti XXXXXXX XXXXXXX.
sms-ul e de la banca unde am contul.
Ce scrie în loc de XXXXXXX? Nume de bancă sau nume de firmă de recuperare?

Te tot întreb lucruri pentru că ai deschis un topic în care ceri ajutor, dacă nu ne lămurești nu avem cum s-o facem.

Edited by althea, 09 March 2018 - 08:11.


#74
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 mireionescu, on 08 martie 2018 - 16:56, said:

Bună ziua. Azi am primit un sms de la bancă prin care mă anunță că mi s-a pus A DOUA POPRIRE pe cont pentru un împrumut DE CARE NU ȘTIU NIMIC. Primul l-am primit anul trecut, am dat firma de executori în judecată, am câștigat, și acum aștept înmânarea sentinței.
  
La PRIMA executare silită am dat executorul în judecată, am câștigat (la ședința din 20.02.2018) dar ÎNCĂ NU AM PRIMIT ACASĂ SENTINȚA

1. Buna ziua. Stiti cat dureaza sa se redacteze o sentinta/hotarare... mai ales intr-un proces civil sau pe contencios? Si apoi sa fie comunicata si apoi sa... nici nu am timp sa descriu toate "buturugile mici" care pot sa apara pe acest drum... de unele poate nici avocatii nu stiu exact ce si cum, eu nici atat.
Da, ati castigat (poate in prima instanta), dar asta nu inseamna ca s-a terminat cu durerile de cap.

2. Ati spus ca la "PRIMA" ati castigat in 20.02.2018... felicitari. Faptul ca nu ati primit inca sentinta, nu este nimic anormal... in functie de cat de aglomerate sunt instantele, personal, etc... nu intru in detalii... poate sa dureze cateva luni. Dar, puteti face un artificiu... mergeti la instanta si cereti sa vi se comunice hotararea, sau cel putin minuta (daca hotararea inca nu a fost scrisa) si verificati pe ea daca scrie "DEFINITIVA", altfel, asteptati destul de mult sa va vina ACASA.
Daca scrie "DEFINITIVA", atunci trebuie sa o legalizati la instanta care a pronuntat-o... asta dupa ce o primiti oficial.
Dupa legalizare, puteti merge mai departe pentru recuperarea banilor, deblocarea conturilor, etc...

3. Daca nu este definitiva... partile (dvs., persoana pe care ati actionat-o in judecata sau alte persoane/institutii care sunt implicate in acest proces) pot merge pe caile de atac (recurs, apel) si iarasi reintra in faza de judecata... iarasi timp pierdut, asteptari.
In cateva cuvinte... daca pe hotarare (cand se epuizeaza caile de atac si termenele) nu scrie "DEFINITIVA" (va scrie candva... in favoarea sau defavoarea dvs.), degeaba va agitati... banii va vor fi luati in continuare, pana la ramanerea definitiva a hotararii.

4. Daca dupa ce v-au tot luat banii si primiti acea hotarare "DEFINITIVA", dar sa fie in favoarea dvs., puteti sa faceti o noua actiune, pentru restituirea lor si ne intoarcem la pct. 1

Succes si multa sanatate.

Edited by bonygy, 09 March 2018 - 08:52.


#75
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 bonygy, on 09 martie 2018 - 08:36, said:

1. Buna ziua. Stiti cat dureaza sa se redacteze o sentinta/hotarare... mai ales intr-un proces civil sau pe contencios? Si apoi sa fie comunicata si apoi sa... nici nu am timp sa descriu toate "buturugile mici" care pot sa apara pe acest drum... de unele poate nici avocatii nu stiu exact ce si cum, eu nici atat.
Da, ati castigat (poate in prima instanta), dar asta nu inseamna ca s-a terminat cu durerile de cap.

2. Ati spus ca la "PRIMA" ati castigat in 20.02.2018... felicitari. Faptul ca nu ati primit inca sentinta, nu este nimic anormal... in functie de cat de aglomerate sunt instantele, personal, etc... nu intru in detalii... poate sa dureze cateva luni. Dar, puteti face un artificiu... mergeti la instanta si cereti sa vi se comunice hotararea, sau cel putin minuta (daca hotararea inca nu a fost scrisa) si verificati pe ea daca scrie "DEFINITIVA", altfel, asteptati destul de mult sa va vina ACASA.
Daca scrie "DEFINITIVA", atunci trebuie sa o legalizati la instanta care a pronuntat-o... asta dupa ce o primiti oficial.
Dupa legalizare, puteti merge mai departe pentru recuperarea banilor, deblocarea conturilor, etc...

3. Daca nu este definitiva... partile (dvs., persoana pe care ati actionat-o in judecata sau alte persoane/institutii care sunt implicate in acest proces) pot merge pe caile de atac (recurs, apel) si iarasi reintra in faza de judecata... iarasi timp pierdut, asteptari.
In cateva cuvinte... daca pe hotarare (cand se epuizeaza caile de atac si termenele) nu scrie "DEFINITIVA" (va scrie candva... in favoarea sau defavoarea dvs.), degeaba va agitati... banii va vor fi luati in continuare, pana la ramanerea definitiva a hotararii.

4. Daca dupa ce v-au tot luat banii si primiti acea hotarare "DEFINITIVA", dar sa fie in favoarea dvs., puteti sa faceti o noua actiune, pentru restituirea lor si ne intoarcem la pct. 1

Succes si multa sanatate.

In prima instanta nu are cum sa scrie "DEFINITIVA" mai ales daca nu a fost comunicata, eventual executorie.

#76
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 paznicmare, on 09 martie 2018 - 09:55, said:


In prima instanta nu are cum sa scrie "DEFINITIVA" mai ales daca nu a fost comunicata, eventual executorie.

Se mai intampla, daca partile cad de acord, iar "paratul" in intampinarea pe care este obligat sa o depuna la dosar, este de acord cu cererile "reclamanului" si astfel procesul se incheie uneori chiar la primul termen.

#77
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Nu cred ca discutam de achiesare in cazul initiatoarei.

#78
mireionescu

mireionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2017

 althea, on 09 martie 2018 - 06:21, said:


Asta cu nu avea interesul să fie prinși escrocii nu există. Nicio bancă nu tratează cu indiferență așa ceva, nu ar acoperi un angajat infractor care Ăźi produce pagube. Probabil Ăźn primul caz vĂąnduse creanța, de-aia n-au făcut nimic ca să afle cum a fost posibil să ia cineva un credit cu acte false.

Rezumat, că poate o descĂąlcim.
Ai primit un SMS:

Ce scrie Ăźn loc de XXXXXXX? Nume de bancă sau nume de firmă de recuperare?

Te tot Ăźntreb lucruri pentru că ai deschis un topic Ăźn care ceri ajutor, dacă nu ne lămurești nu avem cum s-o facem.

Dacă AVEA INTERESUL să-și recupereze banii, de ce nu mi-a trimis o somație, ceva, că doar aveau adresa DIN CI??? Sau un sms, așa cum au procedat recuperatorii?  Am de muuuulți ani același nr de tel, la care am primit acum mesajul. Nu puteau face asta ÎN ANII în care contractul de împrumut era LA EI?


În loc de XXX este numele firmei de recuperatori.

Edited by mireionescu, 09 March 2018 - 12:35.


#79
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
@mireionescu - acelasi lucru se intampla si cu Fiscul (pentru persoane juridice).
Spre exemplu, mai demult am avut un AF, totul a mers ok, greu, usor, nu conteaza. Platisem la timp toate, iar mai tarziu, gasindu-mi un alt loc de munca, am luat decizia radicala sa inchid, ceea ce am si facut. AF-ul acum este radiat, dupa indeplinirea tuturor cerintelor... documente, taxe, etc.
Ma trezesc dupa vreo 7-8 ani de la acest lucru, ca am de platit o suma de vreo 8.000 de lei, reprezentand contributii neachitate (120 de lei + penalitati... restul pana la 8.000).
Degeaba am intrebat eu in stanga si in dreapta... "Domnilor, cand inchizi o societate, indiferent de forma de organizare, nu trebuie ca toate darile, taxele, etc, sa fie achitate, iar datoriile sa fie pe zero?" Degeaba, nu ai cu cine.
Cica in urma unor recalculari, s-a gasit suma de 120 de lei, eu stand linistit ca am inchis societatea si nu mai am nimic de-a face cu asta. Au dat in debit, eu nestiind nimic, nu am platit, au inceput penalitatile, care s-au adunat... uneori poate ca asta si urmaresc, sa creasca cifra aceea.
Cica au postat pe site-ul lor, trebuia sa urmaresc, de parca eu nu am de lucru decat sa stau pe site-urile lor fiscale sa caut daca sunt dator.

Singurul lucru pe care am putut (de fapt, atat am si vrut sa fac), a fost sa platesc cei 120 de lei, blocand astfel penalitatile... ca nu se pot pune penalitati la penalitati, doar la suma datorata.
Penalitatile probabil ca s-au si prescris.

#80
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mireionescu, on 09 martie 2018 - 12:34, said:

În loc de XXX este numele firmei de recuperatori.
Acea firmă putea cumpăra creanța și din altă parte, de exemplu de la firmă de telefonie mobilă sau IFN. Zic asta pentru că suma nu seamănă a credit de la bancă, firmele de recuperare adaugă și ele la creanța cumpărată, de-aia am zis înainte că e sumă oarecum mică - datoria ''goală'' de dobânzile lor poate fi jumătate din ce scrie în SMS.

Până nu afli concret pentru ce ai poprirea nu poți merge nici la poliție pentru că nu ai ce să scrii în plângere, nu poți merge cu SMS-ul de la bancă și cu ce ne-ai spus nouă. Îți trebuie neapărat copii după actele de executare.

#81
mireionescu

mireionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2017

 sebulbus, on 09 martie 2018 - 00:58, said:

Vor deveni interesati de urgenta cand mentionezi despre politie pentru ca fie un angajat al lor esta cofaptuitor/tainuieste o infractiune, fie ei sunt victimele. In oricare din cazurile in care tu n-ai contractat cu adevarat creditul banca va pierde fie bani fie imagine, si ambele dor pentru o institutie care are nevoie de o reputatie ireprosabila.

Ca o observatie personala, ai avea mult de castigat daca nu ai mai ridica opiniile personale la rang de adevaruri. Poate inclusiv datorita atitudinii ai parte lipsa de cooperare de care vorbesti.


Cum ziceau si ceilalti, ceva e dubios la mijloc o data ce ai descoperit ca cineva contracteaza credite in fals in numele tau si nu ai depus plangere. Reactia asta e total atipica.


@sebulbus

Cum ziceau si ceilalti, ceva e dubios la mijloc o data ce ai descoperit ca cineva contracteaza credite in fals in numele tau si nu ai depus plangere. Reactia asta e total atipica.

   Știi de ce n-am făcut plângere PRIMA DATĂ la Poliția Economică? Pentru că am mai avut o problemă de altă natură acum câțiva ani și am apelat la ei.
   PRIMUL RĂSPUNS l-am primit DUPĂ CÂTEVA LUNI BUNE, să-mi spună că fac cercetări. După MAI MULT DE-UN AN mi-au trimis răspunsul. NU REZOLVASERĂ N I M I C, și mi-au răspuns doar așa, în dorul Lelii.
   Și atunci, ca să nu mai pierd UN AN (sau mai mult) în care executorii mi-ar fi tot luat banii, am preferat "să sar" peste faza cu reclamația. Și am sperat că este UN EPISOD UNIC, nu un SERIAL.
   Acuma ai înțeles de ce n-am făcut reclamație la Poliție PRIMA DATĂ???

   Și "opiniile personale" sunt "adevărurile" mele.

Edited by mireionescu, 09 March 2018 - 13:48.


#82
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013
Intotedeauna fiecare parte are adevarul propriu.
Ca idee, puteai face plangere la politie si in paralel sa mergi cu filmul tau.
Si ce nu inteleg este altceva: ai luat legatura cu firma de recuperare sa afli detalii clare ce si cum? Adica despre ce datorie este vorba, daca e credit bancar la ce banca, ce contract etc.? Sau direct pe forum pe SP cu o poveste din care lipsesc niste informatii, chiar esentiale as zice eu.
Nu de alta dar asta este ca si cu credinta: in loc sa rezolvi problema te rogi la prieteni imaginari sa le rezolve ei. No offense.

Edited by jm2010, 09 March 2018 - 14:02.


#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,157
  • Înscris: 19.09.2005
Sigur e treaba politiei economice?

Edited by arg, 09 March 2018 - 14:25.


#84
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013

 arg, on 09 martie 2018 - 14:24, said:

Sigur e treaba politiei economice?
Fara sa afle detalii nici nu avea cum sa faca vreo plangere. Nu avea ce scrie in plangere. Lipsesc tot felul de detalii din poveste care par intentionat omise.

#85
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 arg, on 08 martie 2018 - 23:05, said:

problema mea nu este cum s-a facut contractul, ci cum s-au scos banii din banca... unde s-au dus banii.
Internet banking facut la acordarea creditului. Ai userul, ai parola, ai dat numarul dau de mobil pentru confirmarea identitatii.....  Un numar cu cartela prepay neinregistrata, virezi banii unde vrei. Daca faci cumparaturi online grase cu ei direct din contul ala cam greu de luat urma.

  Problema ramane cum a scos creditul cu acte false, nu cum a luat banii. Pana la urma daca a fost un singur complice din banca ii puteai ridica direct de la ghiseu fara probleme. Credit pe 10 ani si platesti ratele pana la prescrierea infractiunii.  Cat e la astea? 5 ani prescrierea?

  E posibil sa aiba mai multe credite de care nu stie. E mai usor sa falsifice 1 rand de acte si sa scoata credit de la 5 banci cu ele decat sa falsifice 5 randuri de acte.

Asta dupa logica mea.

Edited by PoeOvidiu, 09 March 2018 - 14:48.


#86
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,157
  • Înscris: 19.09.2005
da, dar se vede undei i-ai virat iar cumparaturile unde au fost livrate....

#87
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 arg, on 09 martie 2018 - 14:45, said:

da, dar se vede undei i-ai virat iar cumparaturile unde au fost livrate....
Ridicare de la sediul curierului.


Oricum, asta e doar imaginatia noastra. Dar a infractorilor o depaseste cu mult pe a noastra.
Dar raman la parerea ca daca cineva a falsificat acte cu datele initiatorei le-a folosit la mai multe infrectiuni. Inclusiv pentru mai multe credite de la banci diferite. Probabil scoase in aceasi perioada de cateva saptamani.

Edited by PoeOvidiu, 09 March 2018 - 14:54.


#88
mireionescu

mireionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2017

 jm2010, on 09 martie 2018 - 14:43, said:


Fara sa afle detalii nici nu avea cum sa faca vreo plangere. Nu avea ce scrie in plangere. Lipsesc tot felul de detalii din poveste care par intentionat omise.


#89
mireionescu

mireionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2017
Și ce anume te-ar interesa în special să afli, dacă spui că am omis intenționat detalii?

   1.Primești un sms de la banca unde ai contul că niște recuperatori ți-au pus poprire pe cont.
   2. Suni recuperatorii să-i întrebi ce și cum.
   3. Citești documentele pe care ei ți le trimit (dacă vor, dacă nu ești în aceeași localitate).
   3a. Te duci să le vezi și să le copiezi. La stadiul ăsta vezi că este vorba despre un contract de împrumut (AL TĂU cu O BANCĂ) încheiat cu MUUUUULT TIMP ÎN URMĂ (10 ani sau mai mult).
   4. Iei legătura cu un avocat, îi arăți ce-ai primit, PLĂTEȘTI ONORARIUL, îi dai ce documente mai zice el că trebuie, plătești taxa de timbru (sau cum îi zice) și el te reprezintă la Tribunal, Curte de Apel, ba bla.
   În paranteză, avocatul cunoaște firma de recuperatori și mi-a spus că, dacă câștigi în prima instanță, ei nu merg mai departe, ci-ți returnează banii. Cât durează, depinde de "viteza" cu care Onorata Instanță redactează și trimite hotărârea.
   5. BANCA la care "ai făcut" creditul nu-ți mai dă NICIUN FEL de informații, deci POȚI liniștit S-O SCOȚI DIN ECUAȚIE.
   6. În timpul ăsta, recuperatorii se "autoservesc"  din banii tăi, și tu aștepți NEPUTINCIOS ca Onorata Instanță să ia hotărârea și să ți-o trimită, ca să vezi dacă balamucul se oprește aici sau urmează "partea a doua" (sau a treia, nu mai știu câte instanțe sunt la nivelul ăsta)
   7. Aștepți finalizarea "mascaradei" al cărei actor principal te-ai trezit fără să miști un deget.


   DAAAAAAAR


   Dacă aceeași "poveste" SE REPETĂ, cu ALȚI RECUPERATORI, ALTĂ SUMĂ ȘI ALTĂ BANCĂ, te asigur că nu mai este deloc amuzant.
   De-aia am și postat pe acest forum, ca să văd dacă s-au mai confruntat și alții cu aceeași situație, și eventual ce-au făcut.



   Ce detalii mai vrei???

Edited by mireionescu, 09 March 2018 - 17:20.


#90
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,157
  • Înscris: 19.09.2005
Ai gresit la 4. te duci la politie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate