Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Încărcător laptop cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vladvtr

vladvtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.06.2014
Bună seara,
De ceva timp,de când m-am apucat de WoT și n-am ținut la laptopul meu îndeajuns de mult încât să-l utilizez împreună cu un cooler pad, încărcătorul a început să facă 'figuri'. In ce constau? Nu-mi incarca deloc bateria, in sensul că nici nu mai scoate 19V pe ieșire. Bateria a fost verificată cu un alt încărcător, la care s-a încărcat fara nici o problema. ( Am laptopul de ceva timp, bateria îmi tine cam o oră, maxim ).
Toate ca toate, am vrut să-mi cumpăr un încărcător nou, cu gândul că cel original nu mai este bun, dar totuși am zis să-l mai bag o data ( după vreo 2-3 ore in care a stat cumințel scos din priza undeva in dulap ) și surpriză, mergea.
Problema cred că a apărut din cauza jocului ce îl făcea să se înfierbânte foarte tare ( atât laptopul cât și transformatorul încărcătorului în sine ). De vreo 2 luni tot se repetă faza, îmi incarca, daca îl scot din laptop nu mai vrea, îl las ore bune, iar vrea .. uneori îl scot din priza și din laptop și fac scurt intre pinul de Nul + Fază + Împământare de la ștecher și parcă îl mai repara, ori doar am eu impresia. Vreo idee?
Menționez că e un Acer Aspire E1-570G cu un încărcător de 65W. Mufa a fost verificată,nu e problema. Încărcătorul l-am verificat cu aparatul de măsură pe ieșire și nu scoate nici macar 0.5v

EDIT: tocmai am observat că intre pinul de la împământare, și unul din ce-i doi pini ( nul și faza ) exista aproximativ 0.3v, iar între cei doi (n&f) exista aproximativ 0.2v. nu știu ce înseamnă asta dar poate ajuta

#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă e în comutaţie nu-ţi arată nimic pe multimetru decât dacă e în sarcină; probabil încărcătorul intră în protecţie şi uneori se rezolvă după ce se răceşte şi faci scurt între pinii ştecherului. S-ar putea ca alimentatorul să aibă prin el nişte componente obosite(capacitori).
Ori repari încărcătorul, ori cumperi altul.

#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
condensatori uscati

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si noi cu ce te putem ajuta ? Cumpara altul.
    In general incarcatoarele sunt lipite si nu se pot desface. Asa ca nu se pot repara.

#5
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Se poate desface cu "putina" vointa si vei vedea ca are condensatorii uscati. Te sfatuiesc sa il duci totusi la cineva cu experienta in domeniu, altfel risti sa zambesti fara sa vrei.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se pot desface daca tai cutia. E o operatiune delicata si nu cred ca merita efortul. Cred ca un electronist ar putea sa-ti faca un incarcator cadou numai sa nu-si bata capul cu asa ceva.

#7
vladvtr

vladvtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.06.2014
Eram impacat cu ideea ca va trebui sa-mi cumpar alt incarcator, dar totusi am zis sa o fac pe electronistul putin ca nu am nimic de pierdut, si am zis sa verific daca nu cumva cablul de iesire ( + / - )  e in scurtcircuit. Si se pare ca asa era.
Am verificat tot cablul de la iesirea din transformator ( cutia neagra sigilata ) si nu facea scurt. Singura varianta fiind scurtcircuitul pe placa din cutie. Am desfacut-o, cu putina "vointa" ca si asa ati pomenit de ea, si am observat ca, cablul de iesire facea scurt imediat dupa placa, firele fiind invartite unul in jurul celuilalt, si din cauza caldurii s-au topit.
L-am taiat, relipit pe placa si invelit cum trebuie cu tub termocontractabil, lipita inapoi cutia "greu de desfacut" and voila. Incarcatorul "ca nou" Posted Image
Done.

Edited by vladvtr, 06 March 2018 - 17:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate