Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Emigrare in Canada...unde ar fi mai bine? ( Situatie mai complicata )

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,982
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzoom0mooz, on 10 martie 2018 - 03:27, said:

Consideri ca a lua totul in deradere si a face misto de orice face pe cineva superior?

Numai pe fraieri ii iau la misto, nu-ti face griji

#74
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRosebud09, on 08 martie 2018 - 17:28, said:



Tinere, ia-o incet ca te grabesti si calci in strachini. Nu e bine, sa stii.

Eu am deja 36 ani in inginerie, din care 15 in Canada, PEng. Membru certificat APEGA, activ in cadrul organizatiei la fel ca in ASME. N-ai decat sa vezi ce sunt astea. Am facut si scoala postuniversitara in Canada.
Lucrez cu ingineri- am 3 P.Eng, 2 EIT si 2 CET in jur in fiecare zi, stiu cate ceva despre tagma asta a inginerilor si-ti spun sa fii atent ca autosuficienta e calea cea mai rapida spre esec profesional.
Ti-am explicat ca se poate oricum, dar pentru lucruri serioase trebuie certificare. De fapt situatiile concrete sunt mult mai complexe. Studiaza.

Aviz amatorilor. Daca credeti ca e prea complicat, stati la voi in Ro sau mergeti in Europa unde se poate echivala pe loc si diploma de Spiru si aia luata pe doua damigene.
Aici e mai greu: trebuie intai sa dovedesti ca esti ceea ce pretinzi, iar hartiile singure nu pot face asta.
Nu e mai greu, e corect. :)
Am și eu o grămadă de prieteni/cunoștințe care au făcut Politehnica ”ca să scape de armată” care după absolvire au vândut legume la tarabă sau au făcut orice altceva decât inginerie (nu contează motivele).

Unii dintre ei au ajuns în Canada și au fost foarte surprinși că ”nu li se recunoaște diploma”.

#75
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostTsunnnami, on 10 martie 2018 - 04:23, said:

Numai pe fraieri ii iau la misto, nu-ti face griji
Respectul fata de altii este respectul fata de sine... fiecare vede lumea prin proprii ochi si se oglindeste in ea.

#76
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postzoom0mooz, on 10 martie 2018 - 03:27, said:

Pe langa faptul ca subiectele la electro erau mult mai grele decat la mecanica si mediile de admitere erau mai mari cu 7-8/loc - cel putin in anii '80. Nu cred ca e vreun dubiu aici. AC - Automatica si Calculatoare era sectie in cadrul Facultatii de Electronica si Comunicatii pe vremea mea - nu cred ca exista asa ceva in anii 70. La electro nu era plin de repetenti ca la mecanica sau cosntructii...
Consideri ca a lua totul in deradere si a face misto de orice face pe cineva superior?

in 1969 Automatica era facultate separata in IPB si avea 2 sectii: Automatica si Calculatoare.
in 1972 majoritatea asistentilor si lectorilor tocmai se intorsesera de la Berkley.

titluri/pozitii de software engineer am vazut la eBay si Bell (de ex) si erau peste developer.
in acelasi timp din ce am vazut cam 40% din IT-istii in NA au colegii de 2-3 ani si lucreaza pe proiecte industriale beton (Seneca in Toronto era o sursa mare de softisti).
majoritatea zdrobitoare a indienilor ce lucreaza in US au cu totul alte profesii (pharma, economisti, medici, sales, etc) dar creaza software extrem de complicat.
un PEng sau mai multi se iau in echipa proiectului pt ca sunt specisalisti in domeniul auto (de ex) si trebuie cineva sa faca cerintele si interfata cu partea mecanica dar de obicei nu sunt softishti.
cunosc destui PEng-i ce s-au mutat din mecanica si related in IT (cand s-a cam cazut cu auto-ul in Ontario) si fac treaba foarte serioasa ca developeri/arhitecti/etc si nu mai au nici o nevoie de PEng. lucreaza in pure software development in banci, financiare, pharma, telecom, etc.

nu va mai incontrati cand este evident ca sunt viziuni diferite.
pana la urma conteaza ce stii si ce poti sa faci si cum poti sa faci.
cand pe angajator il doarea maseaua si tu poti sa rezolvi problema se gasesc totdeauna solutii: chiar in domeniul auto, unul are dreptul de semnatura si tu faci treaba. conteaza cati bani iei chiar daca nu te cheama inginer. cel cu dreptul de semnatura are un rol pur formal, vazui chestii d'astea.

cand am mers la primul giob pe vremuri de muuult apuse mi s-a spus sa ma duc la atelierul de programare si am facut un gat timid. atunci directorul tehnic (era si prima zii pe campia muncii) mi-a zis: invata ca in viata este mai bine sa te numesti cum zice seful dar sa faci ce vrei decat invers.

Edited by avenirv, 10 March 2018 - 09:00.


#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,982
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzoom0mooz, on 10 martie 2018 - 08:24, said:

Respectul fata de altii este respectul fata de sine... .

Corect, si datorita ceea ce ai scris:

View Postzoom0mooz, on 10 martie 2018 - 03:27, said:

La electro nu era plin de repetenti ca la mecanica sau cosntructii...

Nu prea mai meriti respect

Clasificarea unui om in functie de facultatea pe care o face e lipsa de respect pentru cel care face o facultate din interes, si nu pentru o diploma si pentru ca se "intra usor".
Asta e o chestie pur romaneasca de prost gust.
Iti recomand sa te schimbi in Canada, da pagina, traiesti intr-o lume care nu te apreciaza pentru ca la automatica nu erau repetenti

Edited by Tsunnnami, 10 March 2018 - 09:14.


#78
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostTsunnnami, on 10 martie 2018 - 09:13, said:

Corect, si datorita ceea ce ai scris:



Nu prea mai meriti respect

Clasificarea unui om in functie de facultatea pe care o face e lipsa de respect pentru cel care face o facultate din interes, si nu pentru o diploma si pentru ca se "intra usor".
Asta e o chestie pur romaneasca de prost gust.
Iti recomand sa te schimbi in Canada, da pagina, traiesti intr-o lume care nu te apreciaza pentru ca la automatica nu erau repetenti

Nu am calificat pe nimeni. Nu stiu de ce interpretezi gresit si incerci sa intorci orice as spune. Era o realitate obiectiva - nimeni nu dadea la Electro daca se simtea mai slab pregatit doar sa scape de armata cum spunea cineva aici pentru ca admiterea era mult mai grea. In timp ce la electro un repetent era o raritate si de obicei din motive medicale reale, la mecanica exista un procent constant semnificativ de repetenti. In an cu mine, intre colegii de la TCM, MU aveau vreo 5-6 care repetau a patra oara anul intai !!! si erau examene la care picau de 15-16 ori... Pe de alta parte, dupa parerea mea, ca facultate, mecanica in general era mult mai grea decat Electro iar primul an era chiar crunt in functie de ce profesori prindeai.. Mie cel putin Electro mi s-a parut relativ lejera, fara "cuie", cu profesori generosi care acordau note in general mari. Eu de exemplu in toata facultatea am picat un singur examen iar in general nu picau mai mult de maximum 5-8 in timp ce la mecanica unde aveam multi prieteni si fosti colegi erau examene unde se pica de regula in proportie de 70% iar mediile in general erau mult mai mici cu totate ca munceau mai mult. In anul in care am terminat eu AC 80% au avut media generala peste 8 si cam 20% peste 9.
Realitatea este ca 95% din cei care dadeau la facultate o faceau doar ca sa scape de armata si sa isi asigure un viitor decent nu pentru ca are fi avut vreo pasiune sau chemare pentru domeniul respectiv. Concurenta la admitere era data de statutul social si conditiile de lucru a absolventilor ca de asta erau 30 pe loc la medicina si drept ca doar nu iubea nimeni filozofia comunista. Asta nu inseamna ca multi dintre absolventi nu au devenit profesionisti adevarati indiferent de motivul initial.

Edited by zoom0mooz, 11 March 2018 - 00:19.


#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,982
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzoom0mooz, on 10 martie 2018 - 23:59, said:

Nu am calificat pe nimeni. Nu stiu de ce interpretezi gresit si incerci sa intorci orice as spune. Era o realitate obiectiva - nimeni nu dadea la Electro daca se simtea mai slab pregatit doar sa scape de armata cum spunea cineva aici pentru ca admiterea era mult mai grea. In timp ce la electro un repetent era o raritate si de obicei din motive medicale reale, la mecanica exista un procent constant semnificativ de repetenti. In an cu mine, intre colegii de la TCM, MU aveau vreo 5-6 care repetau a patra oara anul intai !!! si erau examene la care picau de 15-16 ori... Pe de alta parte, dupa parerea mea, ca facultate, mecanica in general era mult mai grea decat Electro iar primul an era chiar crunt in functie de ce profesori prindeai.. Mie cel putin Electro mi s-a parut relativ lejera, fara "cuie", cu profesori generosi care acordau note in general mari. Eu de exemplu in toata facultatea am picat un singur examen iar in general nu picau mai mult de maximum 5-8 in timp ce la mecanica unde aveam multi prieteni si fosti colegi erau examene unde se pica de regula in proportie de 70% iar mediile in general erau mult mai mici cu totate ca munceau mai mult. In anul in care am terminat eu AC 80% au avut media generala peste 8 si cam 20% peste 9.
Realitatea este ca 95% din cei care dadeau la facultate o faceau doar ca sa scape de armata si sa isi asigure un viitor decent nu pentru ca are fi avut vreo pasiune sau chemare pentru domeniul respectiv. Concurenta la admitere era data de statutul social si conditiile de lucru a absolventilor ca de asta erau 30 pe loc la medicina si drept ca doar nu iubea nimeni filozofia comunista. Asta nu inseamna ca multi dintre absolventi nu au devenit profesionisti adevarati indiferent de motivul initial.

E o insulta ce-ai scris, d-aia am si replicat.
Hai sa te iau altfel
In fata societatii canadiene cine crezi tu ca e mai important, un repetent la Constructii cu PEng-ul sau tu premiant la automatica, muncind ca programator sau ca tehnician sau ca operator?
Da?
Masoara-ti cuvintele si nu generaliza ca nu aia desteptii generalizeaza.

Pentru cultura ta generala si la mine au picat destui in primul an. multi s-au transferat la Automaticva ca era mai usor. Dar nu ma mandresc cu asta ca tine
Mi-ar fi rusine sa categorisesc pe cineva pentru ca a factu o facultate pe care TU o consideri inferioara.
Acum de exemplu am regrete ca nu am facut metalurgia, considerata de idioti una dintre cele mai slabe facultati

#80
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Amintirile astea nu prea isi mai au rostul aici, mai ales ca vorbiti de absolventi din perioade foarte distincte: inainte de 90, 90-2000 si dupa. Calitatea invatamantului a tot scazut dar pe de alta parte cerintele s-au modificat, dezvoltarea IT a schimbat fundamental situatia. Problema este ca invatamantul superior tehnic romanesc nu a tinut pasul. Daca inainte de 90 probema nu era asa acuta, oricum dezvoltarea era mai lenta iar scoala romaneasca era inca la un nivel bun (nu aparusera "distractiille" de alta natura, in lipsa de altceva mai bun studentii constiinciosi isi vedeau de treaba si erau mai multi, ca procent).

Dupa 2000 cand am inceput sa adun acte, programa scolara, sa iau legaura mai strans cu colegii si fostii profesori in vederea certificarii in Canada, am observat- inca o data- ca manualele de pe vremea mea, cu  20 + ani mai inainte- erau inca "in circulatie" ca sa zic asa, prea putine lucruri se schimbasera. Sigur ca nu poti schimba matematica, principii fundamentale din fizica sau tehnologii dar abordarea la nivelul anului 2000 parea deja rupta de realitate si mai ales, folos practic.

Manualele canadiene, net inferioare la capitolul "cat mai multe formule" aratau complet altfel, mult orientate pe realitate si simt practic. Asta nu inseamna ca absolventii de inginerie canadieni ar fi mai cu mot, dar gandesc altfel. Am avut in companie studenti in practica: unii, mai chinezi de felul lor :D pareau permanent gata sa se repeada inainte, dar erau ca picati din Luna, dar erau si altii, absolventi toba de carte si cu ceva practica. Unul din acei absolventi, dupa 10 ani s-a intors la noi ca Engineering Manager.
Sunt deci oameni fel de fel si aici, la fel ca in Romania, multi s-au perfectionat mult dupa absolvire (si pentru ca au avut unde) altii au tras mata de coada sau nu au practicat deloc.
Aici daca ai facut pauza in domeniu mai mult e 4-5 ani dupa absolvire, esti out, trebuie sa o iei de la inceput. La el, mentinerea certificarii e conditionata de activitate si cursuri periodice. Nu faci "punctajul" pierzi certificarea, poti sa fi mama inginerului si managerului, asa e regula.

Deci faptul ca nu se cere nu inseamna ca nu ar trebui sa cauti sa avansezi in domeniu. De ce sa nu fi tu acela care pune semnatura si stampila? Inseamna pozitie in domeniu, salariu mai bun. Frica de responsabilitate, de consecinte? Se poate si asta, unii prefera o pozitie mai ferita, este de inteles.

#81
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostTsunnnami, on 11 martie 2018 - 01:41, said:

E o insulta ce-ai scris, d-aia am si replicat.
Hai sa te iau altfel
In fata societatii canadiene cine crezi tu ca e mai important, un repetent la Constructii cu PEng-ul sau tu premiant la automatica, muncind ca programator sau ca tehnician sau ca operator?
Da?
Masoara-ti cuvintele si nu generaliza ca nu aia desteptii generalizeaza.

Pentru cultura ta generala si la mine au picat destui in primul an. multi s-au transferat la Automaticva ca era mai usor. Dar nu ma mandresc cu asta ca tine
Mi-ar fi rusine sa categorisesc pe cineva pentru ca a factu o facultate pe care TU o consideri inferioara.
Acum de exemplu am regrete ca nu am facut metalurgia, considerata de idioti una dintre cele mai slabe facultati
Unde am spus eu ca era mecanica inferioara??? Am spus ca era mai grea dar ca se intra mai usor. Tu insinuezi ca eu de exemplu nu as fi inginer pentru ca nu sunt membru al unei asociatii profesionale care pentru mine nu are avea absolut nici o valoare.
Noi nu suntem aici pe un forum canadian ci pe unul romanesc unde termenul de inginer are conotatia inteleasa de toti.

Edited by zoom0mooz, 11 March 2018 - 02:23.


#82
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Ok, dar era vorba de cum e vazuta ocupatia aceea in CAN., deci nu conteaza cum e conotatia inteleasa  de toti in RO. E inteleasa prost, cel putin in raport cu realitatea.

Faptul ca pentru tine nu are valoare certificarea nu are importanta, e relatie mutuala, nici pentru "ea" nu ai importanta, dar din toata povestea asta trebuie totusi sa tragi niste invataminte.
De ex, ca socoteala din locul unde esti acum e altfel si daca a trecut atata timp si nu ti-ai dat seama, ar fi cazul, si tocmai ti s-a facut un serviciu.
Macar pentru cultura generala, sa nu faci ochii mari cand vei fi pus intr-o situatie in care ai cadea de fazan ptr ca n-ai stiut.
Dar poate ca nu se va intampla niciodata dumitale, doar la altii se intampla.

Ne-am indepartat prea mult de subiect. dar ce-i drept subiectul insusi era stupid.

Edited by Rosebud09, 11 March 2018 - 03:19.


#83
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostRosebud09, on 11 martie 2018 - 01:52, said:

Deci faptul ca nu se cere nu inseamna ca nu ar trebui sa cauti sa avansezi in domeniu. De ce sa nu fi tu acela care pune semnatura si stampila?
In cazul meu o certificare CCIE (nope, nu zice engineer :) ) face cat 10 P.Eng...

#84
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postzoom0mooz, on 10 martie 2018 - 23:59, said:

Concurenta la admitere era  30 pe loc la medicina si drept ca doar nu iubea nimeni filozofia comunista.
Gresesti un pic... La TCM erau 5 pe loc, la Medicina 6, la Drept 10 (Bucuresti).

#85
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 10 martie 2018 - 09:13, said:

Corect, si datorita ceea ce ai scris:



Nu prea mai meriti respect

Clasificarea unui om in functie de facultatea pe care o face e lipsa de respect pentru cel care face o facultate din interes, si nu pentru o diploma si pentru ca se "intra usor".
Asta e o chestie pur romaneasca de prost gust.
Iti recomand sa te schimbi in Canada, da pagina, traiesti intr-o lume care nu te apreciaza pentru ca la automatica nu erau repetenti

eu cred ca acesta este standardul in lume:
ce universitate ai absolvit ca sa-ti spun cine esti !
in UK ai Oxford, Cambridge ? esti vazul cu alti ochi si esti considerat SUPERIOR de cei ce conteaza.
in State ai absolvit Ivy League sau MIT sau Stanford ? atunci esti un om superior si ai access la alte cercuri sociale...
chestiile acestea sunt asa de intrate in sange ca au devenit obiect de stereotipuri si mishto.
deci atitudinea elitista este common si in cele mai cu apa calda societati.
si elitele 100% nu au respect fata de cei de sub ei (asta daca cuiva ii pasa).
si atunci de ce vedem asta ca ceva rau ? nu este ceva tipic societatilor catre care viseaza romanii ?

#86
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostQuantum, on 11 martie 2018 - 06:45, said:

Gresesti un pic... La TCM erau 5 pe loc, la Medicina 6, la Drept 10 (Bucuresti).
depinde probabil de an.... concurenta era din ce in ce mai mare...  cand am dat eu erau 3-5 la mecanica, constructii si chimie, 7 la electro, 20 la medicina si 30 la drept (Iasi)... stiu sigur pentru ca eu ma gandeam sa dau la drept dar n-am putut inghiti materiile de admitere si am ales politehnica, iar sotia medicina.
Acum insa am colegi profesori in invatamantul superior si se plang ca nu au de unde alege...

View PostRosebud09, on 11 martie 2018 - 03:18, said:

Ne-am indepartat prea mult de subiect. dar ce-i drept subiectul insusi era stupid.
De acord... cred ca topicul asta ar trebui inchis...

#87
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,982
  • Înscris: 20.10.2015

View Postavenirv, on 11 martie 2018 - 07:29, said:


eu cred ca acesta este standardul in lume:
ce universitate ai absolvit ca sa-ti spun cine esti !
in UK ai Oxford, Cambridge ? esti vazul cu alti ochi si esti considerat SUPERIOR de cei ce conteaza.
in State ai absolvit Ivy League sau MIT sau Stanford ? atunci esti un om superior si ai access la alte cercuri sociale...
chestiile acestea sunt asa de intrate in sange ca au devenit obiect de stereotipuri si mishto.
deci atitudinea elitista este common si in cele mai cu apa calda societati.
si elitele 100% nu au respect fata de cei de sub ei (asta daca cuiva ii pasa).
si atunci de ce vedem asta ca ceva rau ? nu este ceva tipic societatilor catre care viseaza romanii ?

Nu e vorba de Politehnica vs Spiru, e vorba de cel care si-a ales Agronomia sai AR-ul, pentru ca ii place vs cel care si-a ales Aeronavele. Nu merge mai departe.
Sa-i spui aluia ca are o calitate inferioara pentru ca si-a ales o facultate care scoate mai multi repetenti decat absolventi e o insulta.
Cu toate ca recunoaste singur ca si-a ales si el o facultate sa fie sigur ca intra, asta e treaba lui personala, dar pentru afirmatia pe care a sustinut-o, calitatea lui ca om in fata mea, e inferioara, pot gasi si de la Sipru un individ mai valoros decat e el, sa raspund cu acelasi limbaj.

#88
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009

View Postzoom0mooz, on 11 martie 2018 - 04:28, said:


In cazul meu o certificare CCIE (nope, nu zice engineer :) ) face cat 10 P.Eng...
Ai dreptate dar compari lucruri diferite.
Primul inseamna scoala, al doilea educatie.

#89
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 11 martie 2018 - 15:16, said:


Nu e vorba de Politehnica vs Spiru, e vorba de cel care si-a ales Agronomia sai AR-ul, pentru ca ii place vs cel care si-a ales Aeronavele. Nu merge mai departe.
Sa-i spui aluia ca are o calitate inferioara pentru ca si-a ales o facultate care scoate mai multi repetenti decat absolventi e o insulta.
Cu toate ca recunoaste singur ca si-a ales si el o facultate sa fie sigur ca intra, asta e treaba lui personala, dar pentru afirmatia pe care a sustinut-o, calitatea lui ca om in fata mea, e inferioara, pot gasi si de la Sipru un individ mai valoros decat e el, sa raspund cu acelasi limbaj.

deci cel ce si-a ales un BA de la Harvard este vazut la fel cu unul ce si-a ales un BA de la University of Arkansaw ?
pai americanii spun ca the brightest se duc la Ivy League...care este absolut insultator pt americanii de la UofA....

#90
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,982
  • Înscris: 20.10.2015
N-ai inteles.
E vorba ca unul care termina la MIT Electrical Engineering sa spui ca e mai destept decat unul care termina la MIT Biological Engineering, pentru ca la Biological Engineering sa "intra" mai usor.
Tampenia asta o prolifereaza el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate