Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Emigrare in Canada...unde ar fi mai bine? ( Situatie mai complicata )

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 Tsunnnami, on 06 martie 2018 - 20:01, said:

Neah, alea nu sunt recunoscute ci se numesc evaluate, si nu ai dreptul sa muncesti ca inginer daca nu ai ordinul PEng.


Te-ai uitat in link-ul pus de mine mai sus?
Vezi mai in josul paginii care e organizatia responsabila pentru recunoastere - eu cred ca scrie destul de clar.... Non-regulated occupation - Employer...
Nici nu stiu cata nevoie e de o confirmare oficiala cand viata de zi cu zi o dovedeste din plin... daca ai vreun amic in IT intreaba-l...


Quote

Cu contract finit.
Daca citeai prima postare in topicul asta pe care am facut-o ai fi vazut ca asta a fost prima mea intrebare - contract finit sau permanent.
Si eu am fost nedumerit in cazul colegei mele care primise invitatia la Edmontonsi culmea... nu era contract finit...

Edited by zoom0mooz, 06 March 2018 - 20:08.


#38
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
IT ul nu e domeniu regulat peste tot sau deloc (eu l-as regula de nu se vede...:lol: ) datorita diversitatii foarte mari a calificarilor si specificului muncii in domeniu.

Stim toti ca sunt multi in programare de ex. care nu au nici o scoala formala in domeniu, au poate cate un curs dar fac treaba serioasa, au invatat singuri, sunt foarte buni in domeniu iar angajatorul e multumit cu atat. Ce sa faca cu hartiile aluia? Rezultatul conteaza.
Pentru ei e mult mai usor de patruns in mediul specific decat in cazul altor specializari.
Exista exceptii: profesiuni din IT regulate (ingineri de hard de ex) sau pentru anumiti programatori- cei mai cautati si bine platiti- este obligatorie si ingineria sau fizica, chimia,  depinde de domeniul in care lucreaza. E vorba de responsabilitatea asumata prin programare. Ex: ce responsabilitate pentru siguranta cetatenilor o are un IT ist care lucreaza pentru jocuri pe calculator sau face pagini web??. Clar ca nu trebuie cine stie ce certificari, altele decat eventual cele strict legate de programele folosite.
Mai exista exceptii: in domeniul bugetar, "la guvern" cum se zic, se admite o echivalare mai rapida/facila, in genul celei facute la institutiile acelea de echivalare "pe bani", dar este ceva de uz intern, la voia angajatorului si pentru functii administrative, management, mediu, etc.

Tot asa trebuie sa admitem ca o persoana foarte capabila, careia i s-a dus vestea in domeniu, personalitate cunoscuta deci, poate sa fie invitata sa practice sau ca si cadru universitar pe baza unei invitatii sau contract, iar "detaliile" legate de specificul muncii in CAN sa fie rezolvate in scurt timp dupa venire.
Pot fi deci doctori, cercetatori vestiti, antrenori sportivi renumiti, mai stiu eu ce scula mare in domeniu, si asta cred ca e foarte bine ca se intampla asa.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 zoom0mooz, on 06 martie 2018 - 20:05, said:

Te-ai uitat in link-ul pus de mine mai sus?
Vezi mai in josul paginii care e organizatia responsabila pentru recunoastere - eu cred ca scrie destul de clar.... Non-regulated occupation - Employer...
Nici nu stiu cata nevoie e de o confirmare oficiala cand viata de zi cu zi o dovedeste din plin...


Da man, facui si eu asa ceva la inceputuri.
Stii ce scrie la sfarsit?
Stai sa-ti pun o poza:

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   51.25K   26 downloads


#40
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 Tsunnnami, on 06 martie 2018 - 23:25, said:

Da man, facui si eu asa ceva la inceputuri.
Stii ce scrie la sfarsit?
Stai sa-ti pun o poza:
Nu stiu ce legatura are tema cu facultatile ca la asta se refera screenshot-ul dar daca tot veni vorba.... diploma mea a fost ok fara nici un fel de echivalare pentru inscriere la masterat la UBC... asta nu e recunoastere???

#41
llama

llama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.07.2007

 zoom0mooz, on 07 martie 2018 - 05:11, said:

Nu stiu ce legatura are tema cu facultatile ca la asta se refera screenshot-ul
Asta e o incercare de gluma? Partea cu "the assessment has no bearing on any evaluation made for the purposes of any application for a license to practice a profession in Ontario or any other province or territory in Canada" n-are nici o legatura cu tema???

Noi aici vorbim de "recunoastere" in sensul ca doar pe baza diplomei din Romania ai dreptul sa te numesti inginer, sa practici meseria de inginer si sa fii platit ca un inginer. Exemplul tau - inscrierea la masterat - vorbeste de "recunoastere" in sensul ca ai dreptul sa platesti bani ca sa urmezi cursuri si sa dai examene ca sa obtii o alta diploma. Nu e deloc acelasi lucru. Si diplomele medicilor sunt "recunoscute" exact in acelasi sens dar asta nu-i ajuta prea mult.

#42
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Universitatile fac foarte multi bani prin aceste programe  ca ex. UBC are peste 30% straini la masterat si doctorat, U Of Alberta 40% si astia baga bani la greu in sistem.
Daca s-ar complica sau ar face mofturi la admis candidati , universutatile alea ar fi pe butuci.

Indigenii nu pre se inghesuie ca e scump si  poate pentru ca stiu cate "usi" pot deschide cu hartii...

Ce se intampla dupa aceea, angajari, etc. nu mai e treaba lor, pentru ca invatamantul superior in Canada nu este altceva decat o uriasa afacere, nothing else, traieste pentru el insusi, pierzand contactul cu realitatea, exact pentru ca nu conteaza decat banii.

#43
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Tsunnnami, on 06 martie 2018 - 13:48, said:


Ai nu?
Si ti s-a acordat din prima titlul sau a trebuit sa mergi pe o procedura si sa dai ceva teste?
A recunoaste e ca in Europa, te numesti "Diplomat Engineer" si ai dreptul sa profesezi ca inginer.
Ca sa evitam discutii inutile, si eu am fost pe strada aia de care zici tu.
Ca iti ACCEPTA cursurile si te primesc in examen, nu e "recunoastere"

Știi că și canadienii trebuie să dea examenul de etică și să aibă anii de experiență pentru a deveni PEng?

#44
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Rosebud09, on 06 martie 2018 - 20:44, said:

IT ul nu e domeniu regulat peste tot sau deloc (eu l-as regula de nu se vede...Posted Image ) datorita diversitatii foarte mari a calificarilor si specificului muncii in domeniu.

Stim toti ca sunt multi in programare de ex. care nu au nici o scoala formala in domeniu, au poate cate un curs dar fac treaba serioasa, au invatat singuri, sunt foarte buni in domeniu iar angajatorul e multumit cu atat. Ce sa faca cu hartiile aluia? Rezultatul conteaza.
Pentru ei e mult mai usor de patruns in mediul specific decat in cazul altor specializari.
Exista exceptii: profesiuni din IT regulate (ingineri de hard de ex) sau pentru anumiti programatori- cei mai cautati si bine platiti- este obligatorie si ingineria sau fizica, chimia,  depinde de domeniul in care lucreaza. E vorba de responsabilitatea asumata prin programare. Ex: ce responsabilitate pentru siguranta cetatenilor o are un IT ist care lucreaza pentru jocuri pe calculator sau face pagini web??. Clar ca nu trebuie cine stie ce certificari, altele decat eventual cele strict legate de programele folosite.
Mai exista exceptii: in domeniul bugetar, "la guvern" cum se zic, se admite o echivalare mai rapida/facila, in genul celei facute la institutiile acelea de echivalare "pe bani", dar este ceva de uz intern, la voia angajatorului si pentru functii administrative, management, mediu, etc.

Tot asa trebuie sa admitem ca o persoana foarte capabila, careia i s-a dus vestea in domeniu, personalitate cunoscuta deci, poate sa fie invitata sa practice sau ca si cadru universitar pe baza unei invitatii sau contract, iar "detaliile" legate de specificul muncii in CAN sa fie rezolvate in scurt timp dupa venire.
Pot fi deci doctori, cercetatori vestiti, antrenori sportivi renumiti, mai stiu eu ce scula mare in domeniu, si asta cred ca e foarte bine ca se intampla asa.

treaba e mai complicata in IT.
mi s-a cerut sa fac asigurare ca, daca cumva, ce dezvolt eu intr-un IVR nu merge si se intampla ceva din cauza asta sa fiu liable. le-am zis ca nu fac nimic caci in momentul cand timesheet-ul meu este semnat inseamna ca PM certifica si ca am facut treaba buna deci eu nu mai sunt raspunzator. a mers !
dar cel mai des a mers in State, cand ii doare maseaua platesc fara sa carteasca.
in IT exista profesiune de tester si ei certifica ca un produs face ce a fost cerut sa faca. dupa ce a trecut de tester nu mai am nici o responsabilitate. deci important este si ce se design sa se testeze.
si PEng este folosit pt ingineri ce vor drept de semnatura/certificare pe diverse proiecte.
adevaratul IT este la proiecte industriale, nu la un webpage, unde lucreaza echipe mari de zeci si sute de softisti pe un proiect. si acolo este un PM general, PM-i pe faze si un PM pe teste. aia cand semneaza ceva isi asuma responsabilitatea.
uite ca fara aplicarea regularizarii (deci este bine sa existe o tagma de lipitori care sa castige bani numai facandu-se ca te controleaza ! comunism curat) IT-ul merge cum trebuie. se aplica diverse metodologii, etc si merge.

Edited by avenirv, 07 March 2018 - 09:47.


#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 DaculScoril0, on 07 martie 2018 - 08:29, said:

Știi că și canadienii trebuie să dea examenul de etică și să aibă anii de experiență pentru a deveni PEng?

:lol:
Normal ca stiu, nu ti-am zis ca am fost pe strada aia?

 zoom0mooz, on 07 martie 2018 - 05:11, said:

Nu stiu ce legatura are tema cu facultatile ca la asta se refera screenshot-ul dar daca tot veni vorba.... diploma mea a fost ok fara nici un fel de echivalare pentru inscriere la masterat la UBC... asta nu e recunoastere???

Nu, O FACULTATE te-a acceptat sa nu te piarda si a facut evaluarea pe baza fisei matricole cu materiile
Asta nu inseamna ca "In Canada ti se recunoaste diploma din Romania"
Dupa UBC, e alta mancare.

#46
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

 avenirv, on 07 martie 2018 - 09:45, said:

treaba e mai complicata in IT.
mi s-a cerut sa fac asigurare ca, daca cumva, ce dezvolt eu intr-un IVR nu merge si se intampla ceva din cauza asta sa fiu liable. le-am zis ca nu fac nimic caci in momentul cand timesheet-ul meu este semnat inseamna ca PM certifica si ca am facut treaba buna deci eu nu mai sunt raspunzator. a mers !
dar cel mai des a mers in State, cand ii doare maseaua platesc fara sa carteasca.
in IT exista profesiune de tester si ei certifica ca un produs face ce a fost cerut sa faca. dupa ce a trecut de tester nu mai am nici o responsabilitate. deci important este si ce se design sa se testeze.
si PEng este folosit pt ingineri ce vor drept de semnatura/certificare pe diverse proiecte.
adevaratul IT este la proiecte industriale, nu la un webpage, unde lucreaza echipe mari de zeci si sute de softisti pe un proiect. si acolo este un PM general, PM-i pe faze si un PM pe teste. aia cand semneaza ceva isi asuma responsabilitatea.
uite ca fara aplicarea regularizarii (deci este bine sa existe o tagma de lipitori care sa castige bani numai facandu-se ca te controleaza ! comunism curat) IT-ul merge cum trebuie. se aplica diverse metodologii, etc si merge.

Si eu cred ca e complicata treaba, pentru programe mari, cat timp are la dispozitie cel care verifica ca sa treaca peste toti pasii, sa se asigure ca e corect, pentru ca sunt multe module, programe care trebuie sa mearga perfect, si apoi sa-si ia responsabilitatea asupra tuturor. De acolo si distribuirea responsabilitatii pe felii, spre programatori sau lideri.

Din cand in cand de ex, eu trebuie sa verific ca programele folosite dau rezultate corecte....Programe complexe, n-am idee cum s-au facut si nu ma intereseaza, dar conteaza rezultatul folosirii lor, pentru ca daca eu calculez ceva, folosind corect acele programe si rezultatul e gresit, se darama sandramaua, iar nu programul, programatorul, firma mare care a facut acel program sunt de vina, ci eu pentru ca am folosit acel program, eu am pus parafa si semnatura pe proiect, nu firma de soft. Vorbesc de programe complexe, de zeci de mii de dolari, nu de trei-lulele luate gratis de pe Net.

De aceea, ca si din alte cauze, toti inginerii certificati trebuie sa aiba asigurare profesionala, de regula o plateste compania la care lucreaza daca nu sunt independenti/consulting.

Cu recunoasterea/echivalarea am avut ceva de curand, sora-mea voia un post mai bun in admnistratie/guvern aici si trebuia sa aiba "studii superioare", asa ca a apelat la una din firmele de echivalare, a dat banul, niste hartii, etc si a rezolvat rapid. Adica trebuie sa fie la dosar. Nu a lucrat o secunda in domeniu - de care nu mai are habar, presupunand ca a avut candva- dar nu conteaza, la stat e mult mai lejer, scrie acolo ca o conditie sa fie studii, bun, bifam studii si gata. Bunul simt insa o opreste sa pretinda ca i s-ar fi recunoscut diploma... stie ca n-are rost sa pomeneasca macar.

Edited by Rosebud09, 07 March 2018 - 17:06.


#47
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
ok... ce sa mai zic... eu de fapt nu traiesc aici ci doar visez, amici mei or fi si ei toti mincinosi patologici... la munca sunt numit inginer doar asa ca sa ma alinte... iar doctori n-am cunoscut in viata mea....
Ma pun eu cu zeii??

Edited by zoom0mooz, 07 March 2018 - 20:15.


#48
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Rosebud09, on 07 martie 2018 - 17:04, said:

Si eu cred ca e complicata treaba, pentru programe mari, cat timp are la dispozitie cel care verifica ca sa treaca peste toti pasii, sa se asigure ca e corect, pentru ca sunt multe module, programe care trebuie sa mearga perfect, si apoi sa-si ia responsabilitatea asupra tuturor. De acolo si distribuirea responsabilitatii pe felii, spre programatori sau lideri.

Din cand in cand de ex, eu trebuie sa verific ca programele folosite dau rezultate corecte....Programe complexe, n-am idee cum s-au facut si nu ma intereseaza, dar conteaza rezultatul folosirii lor, pentru ca daca eu calculez ceva, folosind corect acele programe si rezultatul e gresit, se darama sandramaua, iar nu programul, programatorul, firma mare care a facut acel program sunt de vina, ci eu pentru ca am folosit acel program, eu am pus parafa si semnatura pe proiect, nu firma de soft. Vorbesc de programe complexe, de zeci de mii de dolari, nu de trei-lulele luate gratis de pe Net.

De aceea, ca si din alte cauze, toti inginerii certificati trebuie sa aiba asigurare profesionala, de regula o plateste compania la care lucreaza daca nu sunt indepe;ndenti/consulting.

Cu recunoasterea/echivalarea am avut ceva de curand, sora-mea voia un post mai bun in admnistratie/guvern aici si trebuia sa aiba "studii superioare", asa ca a apelat la una din firmele de echivalare, a dat banul, niste hartii, etc si a rezolvat rapid. Adica trebuie sa fie la dosar. Nu a lucrat o secunda in domeniu - de care nu mai are habar, presupunand ca a avut candva- dar nu conteaza, la stat e mult mai lejer, scrie acolo ca o conditie sa fie studii, bun, bifam studii si gata. Bunul simt insa o opreste sa pretinda ca i s-ar fi recunoscut diploma... stie ca n-are rost sa pomeneasca macar.

cand se face arhitectura pt un sistem serios se face totul sa fie gata si pt testare.
sunt echipe intregi ce prepara numai scenariile de testare de la inceputul proiectului. pe asta se lucreaza multe multe ore.
la design-ul sistemului se stie exact ce trebuie sa faca si CE NU TREBUIE sa faca. corespunzator se creaza scripts de testare (testarea se face si automat si manual).
fiecare chestie este testata conform planurilor de testare si se semneaza pt ea. testarea tine multe saptamani/luni. de abia cand totul este semnat se da liber sistemului sa mearga live. exista teste de unitate, de module, de sistem....
cel mai mare proiect pe care am fost avea 260 de oameni (arhitecti, designeri, developers, testers, documentaristi; permanenti si contractanti) si a tinut 6 ani. memberii principali ai echipei au fost apoi mutati pe un proiect la DHS chiar mai mare. acest proiect a fost pt federali.
cel mai sofisticat a fost mult mai mic, eram numai 8 oameni (1 permanent si ceilalti contractanti) si a durat 2 ani; datorita lui se pot schedule si urmari meciurile de hockey si alte emisiuni fara probleme in toata NA si totul curge automat. testarea se facea la 02:30 numai, aici nu a fost nevoie de testeri, ei erau cei ce oricum lucrau noaptea acolo.

deci vreau sa zic ca aceste sunt sisteme industriale.
ba la alt sistem industrial in petrochimie mai intai ni s-a cerut sa facem modulul de work management si apoi ni s-a spus ca timesheets si banii nostri se vor prelucra cu acest modul. iti dai seama ca am tras ca nebunii si am fost si foarte atenti.

diverse metode de testare...

Edited by avenirv, 07 March 2018 - 20:44.


#49
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

Ma pun eu cu zeii??
Nu te pui cu zeii,  te pui cu cativa care cunosc ceva mai mult.
Lucrurile se mai schimba in timp, nu peste tot sunt aceleasi cerinte iar situatiile fiecaruia sunt foarte diferite

@ avenirv
Programul ala mare pentru federali era cumva Phoenix? Posted Image

Eu nu stiu cum e cu programele de care zici, eu folosesc exclusiv tehnice unde daca e ceva gresit se intampla catastrofe. De aia tebuie stat cu ochii in patru, pentru ca programul poate merge perfect, dar rezultatul sa fie incorect, sistematic sau mai rau, intamplator.

De aceea, cum am mai pomenit, echipele de programatori (am cunoscut cativa) cuprind si MSc ori PhD in inginerie cu PE/PEng. Nu ca asta ar fi siguranta absoluta, dar oricum e foarte bine.

Edited by Rosebud09, 07 March 2018 - 20:45.


#50
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 zoom0mooz, on 07 martie 2018 - 20:14, said:

ok... ce sa mai zic... eu de fapt nu traiesc aici ci doar visez, amici mei or fi si ei toti mincinosi patologici... la munca sunt numit inginer doar asa ca sa ma alinte... iar doctori n-am cunoscut in viata mea....
Ma pun eu cu zeii??

pe echivalarile ce le primesti de la institutii de invatamant scrie ca este numai cu scop academic.
asta este esential.
acreditarile asociatilor profesionale sunt pt a putea profesa ceva, mai concret pt a avea un drept de semnatura pe un proiect/faza de proiect.
adica ceva ce implica o responsabilitate directa.
este clara asta in constructii, instalatii, mecanica, etc. mai vaga in IT.

pe deasupra fiecare tagma profesionala vrea sa-si apere teritoriul.
este atat de clara in medicina: intrebarea clasica este, ai vrea sa ti se faca un bypass de un medic venit din Romania (unde rezidentii nu prea sunt lasati sa atinga pacientul) si netestat de sistem (adica fara nici un fel de experienta cu dotarile si sistemul de lucru din NA) sau de un medic ce a facut rezidenta in NA si este testat de sistem ?
cu juristii este clara: legile sunt cam diferite (chiar si sistemele de legi).

iti doresc numai bafta si fericire.

cunosc personal medic roman (si cetatean) ce a facut studiile la Bucuresti si Viena, a facut rezidenta de RadOnc in Toronto, apoi a plecat inapoi la Viena si dupa cativa ani a inceput sa se miste sa vina sa profeseze in Canada.

apropos de chestiile cu PEng, testarile nu sunt neaparat in profesionale dar mai mult in legislatia si reglementarile Canadiane, modul de lucru si interactiune in Canada, etc. deci nu este neaparat un examen tehnic de inginerie ci mai mult de a vedea daca poti sa conduci proiecte, sa asiguri un nivel de calitate corespunzator, sa te intelegi cu ceilalti (subordonati sau colegi sau sefi).

Edited by avenirv, 07 March 2018 - 20:39.


#51
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 anarchy78_ro, on 03 martie 2018 - 18:40, said:

Se da urmatoarea situatie : sotia mea si-a gasit de curand un job in Canada ( Ottawa ) ca si medic specialitate chirurgie pediatrica pe perioada nedeterminata...indeplineste toate conditiile legale,de acte si formalitati s-a ocupat spitalul la care urmeaza sa lucreze.
Colac peste pupaza am primit si eu o oferta de job (bursa) tot in Canada pe perioada determinata ( 5 ani )  cu posibilitate de prelungire ,ca si inginer fizician la un institut de cercetare ( Vancouver )
Dilema mea mea este urmatoarea : ea ar trebui sa se prezinte la noul loc de munca pe 15 Aprilie iar eu pe 20 Mai.De plecat sigur plecam amandoi,intrebarea mea ar fi pe ce varianta sa mergem...pe bursa mea de studii sau pe postul ei medic incadrat pe pe perioada nedeterminata.

P.S.sunt convins ca acolo se va gasii o solutie intr-un final ca sa locuim impreuna.

P.P.S. avem si un copil si nu concep sa stea despartit de unul dintre noi.

Ceva sfaturi...solutii?
La ce educatie si calificare zici ca ai, nu ar mai trebui sa pui o asemenea intrebare.Orice om rational ar opta fara ezitare pentru Ottawa.Ma rog, fiecare cu gandirea sa.
Ce logica ar fi ca sotia ta care este medic si are asigurat un loc de munca in bransa sa de activitate si mai ales post de medic, in Ottawa, cu un venit mai mult decat decent, mult mai mare decat bursa pe care ai primi-o tu, sa refuze acel post si sa mergeti in Vancouver doar pentru ca acolo ai tu bursa asigurata?Ar fi ilogic sa faci asa ceva.Daca esti cu adevarat valoros pe studiile tale, vei fi acceptat de universitati din Ottawa sau vecinatatea acestui oras.
Nu este mai greu sa primesti un post de medic decat o bursa de studiu la o universitate canadiana?Hai sa fim rationali.Ii inteleg pe unii ca te-au facut troll deoarece o asemenea intrebare cum ai pus tu nu este pusa de o persoana avand o pregatire profesionala cum pretinzi ca ai tu.

Edited by max_01, 07 March 2018 - 21:58.


#52
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Rosebud09, on 07 martie 2018 - 20:23, said:

Nu te pui cu zeii,  te pui cu cativa care cunosc ceva mai mult.
Lucrurile se mai schimba in timp, nu peste tot sunt aceleasi cerinte iar situatiile fiecaruia sunt foarte diferite

@ avenirv
Programul ala mare pentru federali era cumva Phoenix? Posted Image

Eu nu stiu cum e cu programele de care zici, eu folosesc exclusiv tehnice unde daca e ceva gresit se intampla catastrofe. De aia tebuie stat cu ochii in patru, pentru ca programul poate merge perfect, dar rezultatul sa fie incorect, sistematic sau mai rau, intamplator.

De aceea, cum am mai pomenit, echipele de programatori (am cunoscut cativa) cuprind si MSc ori PhD in inginerie cu PE/PEng. Nu ca asta ar fi siguranta absoluta, dar oricum e foarte bine.

nu, era cu ce face canada de vreo 30 ani si tot continua sa faca contribuind la diversitate.
prezenta unor oameni de meseria utilizatorilor in echipa este obligatorie, doar ei sunt singurii ce stiu despre ce este vorba.
ei sunt cei ce creaza documentul fundamental: the requirements. tot ei sunt cei care creaza sau cel putin dau ideile cum sa se faca testarea.
si semneaza pt astea si de aceea sunt cu drept de semnatura.
am avut un proiectush mai mic in NL, la o firma ce este un portdrapel in studii si programe de simulare in accidente in chemicals/oil/platforme/etc. bagi datele de intrare si iti spune cam ce damagiuri si cam pe unde se intampla. normal ca lucrau cu dumnezei in domeniu respectiv care stiau despre ce este vorba, ITistii sunt automate ce nu stiu ce este fenomenul (sau au o idee vaga) dar stiu sa treaca modelarea in chestii ce merg pe calculatoare. asa ceva este un proiect simplu, nu necesita armate de oameni.

#53
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 Rosebud09, on 07 martie 2018 - 20:23, said:

Nu te pui cu zeii,  te pui cu cativa care... (cred ca) ...cunosc ceva mai mult.
Daca stii ceva concret si sigur, poti sa iti spui parerea si sa expui propria experienta.
Eu cred ca am dreptul sa imi cunosc propria situatie si cea a amicilor si colegilor de vreo 20 de ani pe aici.
Era vorba de cineva care cerea un sfat referitor la o situatie clara. Multi l-au luat peste picior ca nu se poate, ca e troll, etc. Eu am spus doar ca stiu exemplu concret identic cu cel prezentat de OP, de medic solicitat sa vina in Canada sa lucreze la o clinica universitara fara nici un fel de echivalare de diploma. Referitor la ingineri am mai dat exemplul meu, care e si al multor altora pe care ii cunosc intim si care lucreaza ca ingineri in IT, electronica, chimie si chiar mecanica si care nu au avut nevoie vreodata sa isi echivaleze vreo diploma. Am dat si link oficial care stipuleaza ca este la aprecierea angajatorului daca recunoaste sau nu o diploma in cazul ne-regulate - nu vorbim aici despre constructii civile, industriale, etc dar am de exemplu prieten care lucreaza ca inginer la Triumf fara echivalare.
Sa mai spun cam cati ingineri vin prin transfer in compania mea din Europa sau Israel si lucreaza aici fara nici un fel de formalitati legate de studii?
Echivalarea studiilor se cere in cazul pozitiilor reglementate unde nu poti activa decat fiind membru al unei anumite organizatii unde admiterea este conditionata.
https://www.cicic.ca...ognition.canada


[ https://www.cicic.ca/Images/contents/Infogra/Identify-the-organization-responsible-for-recognition.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zoom0mooz, 08 March 2018 - 02:14.


#54
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Dumneata pari a fi teribil de incapatanat. :D
Sigur ca, acolo unde nu e obligatoriu, nu se cere si ramane la alegerea angajatorului. Altfel cum?
Pentru anumite pozitii si indatoriri nu e nevoie, are cine sa se ocupe de eventualele probleme.  Basta.

Ex: unul care face sau proiecteaza garduri metalice: ce pana mea de certificare-i trebuie?
Altul care este drafter, deseneaza, proiecteaza subansamble mai mari sau mai mici, procese chimice, circuite electrice, linii, etc:  are un sef care-l supravegeaza, verifica. Nu-i trebuie certificare. Cu siguranta ca nici salariu bun... Are servici? Are. E in "Engineering"? Este. Are numai diploma de La Satu Mare sau Bangalore?. Good enough daca stie meserie.

Tu ce crezi, eu si altii ca mine, cand eram nou venit aveam vreo patalama de la canadieni? Nope, dar faceam inginerie pe bune, daca stau sa ma gandesc nu foarte foarte departe de ce fac acum. Ei, dar nu eram "inginer", chiar daca functia era. Oricine cu "hartie" ma putea inlocui rapid. Nici o munca "grea" nu poposea pe birou.
Intotdeauna exista cineva mai bun ca tine si se poate intampla sa va incrucisati pe aceeasi banda cand va asteptati mai putin.

M-a obligat cumva angajatorul sa caut certificare CET sau P.Eng si PMP? Nici vorba, ba poate ca-i convenea dintr-un anumit punct de vedere, ca putea fara probleme sa ma plateasca mai putin, ca nu era rangul meu destul de inalt, ba si sa ma retina mai mult in companie.

Tot asa cum nu te-a obligat nimeni sa faci facultate in Ro sau sa vii in VAN. It was your choice, for a better life. Hopefully - ca nu e intotdeauna  garantata reusita.

Tine minte ce-am spus mai inainte: fara certificare aia nu esti inginer adevarat, poti sa spui altfel doar celor care habar nu au, sau sunt la fel ca tine si va imbarbatati reciproc. Ok?
Cu timpul "romanismul" va iesi din voi si precis ca veti face treaba cum trebuie, in acord cu realitatea canadiana.

Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate