Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Masina clasa compacta/mica

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
OvideluA

OvideluA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 27.10.2009

View Postsabin211, on 19 februarie 2018 - 10:54, said:

Salutare tuturor,m-am gandit sa va cer parerea in legatura cu trecerea de la actuala masina,un Ford Mondeo mk4,2009,berlina,1.6 ti-vct benzina,125 cp la o masina din clasa compacta sau clasa mica(sper sa nu ajung chiar aici).
...

Salutare,

Te-ai gandit la o Honda Jazz, generatia precedenta (https://www.auto-dat...(facelift 2010)) ?
Dimensiunile exterioare sunt decente (3.9m lungime), portbagajul e maricel (400l), iar ampatamentul satisfacator (2.5m).

Oferta nu e prea mare la noi (https://www.olx.ro/a...loat_price:desc), dar preturile sunt in general bune. Poti, de asemenea, sa cauti una dintr-astea prin vestul Europei (https://suchen.mobil...ay=PS&scopeId=C). Ai parte de o masina mica si usor de manevrat in trafic (o poti gasi si cu o cutie automata), dar care e destul de mare la interior si destul de practica.

Edited by OvideluA, 19 February 2018 - 16:08.


#20
cevaflood

cevaflood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2018

View Postgelublabla, on 19 februarie 2018 - 14:19, said:

Salut, dar ce model, motorizare de Polo ai? Consumul mi se pare foarte mic, mai ales pe urban. Am si eu un polo diesel (1.9 tdi 101CP), mai vechi ce-i drept dar intretinut ok si cel mai putin scoate un 4.5 - 5l la 100 de km  dar asta  la drum lung. Ptr oras nu mai are rost sa spun consumul. Mare, dar na ma consolez ca Iasiul e foarte aglomerat si deluros.
Polo 1.6 an 2012

#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View Postadipelcz, on 19 februarie 2018 - 15:12, said:

Ca sa nu-ti murdareasca spatarul scaunelor iti trebuie S-Klass Posted Image.

Mai bine dai bani pe o compacta si accepti faptul ca or sa se murdareasca scaunele decat sa dai niste mii de euro pe o clasa mare, sa nu ajunga copilul cu picioarele acolo. In plus, oricum o sa murdareasca tot ce e in jur gen fete de usi, bancheta samd, deci spatarele scaunelor fata sunt ultima problema. Eu zic in continuare ca o compacta break mai noua (si gasesti ceva ok in 8000 euro) e mai buna decat Mondeo ala + ceva mic de oras cum s-a sugerat mai sus, si totusi nu-i buburuza de oras cand vine vorba de luat un carucior in portbagaj.
O compacta-break pentru mine e o struto-camila. Ori e compacta, ori e break. Cand vad un Polo break de exemplu mi se pare aiurea. Zici ca-i funica cu cocoasa :).
Oricum orice break la dimensiuni trece clar peste orice compacta, adica sare de acel criteriu al dimensiunilor.

#22
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu vorbesc de Focus break, Golf break, Astra break, samd. Alea-s compacte break, si din punctul meu de vedere (care am si condus 10 ani asa ceva) sunt combinatia ideala pentru oras, drumuri ocazionale mai lungi pt o familie cu 1-2 copii. Fix in aia 10 ani copiii mei au avut varste intre 0 si 10 ani. Masinile astea au aproximativ 4.40 - 4.50m, iar comparate cu Mondeo care are un 4.80 sunt evident mai usor de parcat. Sunt si mai inguste cu vro 10 cm, ceea ce iar le face mai usor de manevrat in diverse locuri de parcare. Spun din experienta ca acum am un Ford S-Max care e ca un Mondeo dpdv latime/lungime si e in general mai greu sa gasesc locuri de parcare.

Masini bune pt copii si oras sunt cele care au usa spate culisanta, gen VW Touran, Ford Grand C-Max, samd. umbli mult mai usor in masina unde e copilul si il scoti mult mai usor din masina intr-un loc de parcare ingust intre alte masini parcate. Din pacate masinile astea sunt mai scumpe decat ce se discuta aici in topic, sau ar fi f. vechi / rulate in bugetul ala.

#23
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
+1 pentru compacta break (Golf, Focus, Astra, Megane, etc) Si eu am facut trecerea la genul asta de masina, odata cu aparitia unui bebe in familie, si mi se pare genul de masina perfecta atunci cand vrei sa ai o masina pe care sa o folosesti si in oras, si in afara, si in care sa poti baga fara probleme toate lucrurile de care ai nevoie atunci cand faci drumuri cu 1-2 copii la bord. Ca bonus, mai poti cara si o masina de spalat, sau un frigider la nevoie :D

Alternativa din punctul meu de vedere pentru compacta break ar fi existenta a doua masini, una de clasa medie sau mai mare pt exterior si una mica pentru fatait prin oras, dar din punct de vedere costuri eu zic ca e mai bine cu una singura cu care sa poti face de toate.

#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Si eu cred ca solutia e o compacta break. Cu amendamentul ca locul in spate in golf break e sensibil mai mic decat in Jetta, ca sa comparam mere cu mere.
In ceea ce priveste murdaritul scaunelor, m-a interesat mai tare confortul juniorilor mei si mai putin viata stofei de pe scaune...

#25
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Compactele actuale sunt cat mediile vechi. Pastreaza Mondeo daca e ok, nu ai variante la banii astia.
Apropo un i20 are peste 4 metri lungime, si e din clasa mica ;)

#26
sabin211

sabin211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2015
Ma gandesc tot mai serios la o trecere pe Gpl,in cazul in care masina nu se va vinde in 2 3 luni,masina actuala are 187.500 km

Avand in vedere km ei si anul de fabricatie(nu mai e o masina chiar noua)credeti ca trecerea pe gpl o sa fie ok?

#27
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
PaI oricum motorul este  uzat, gpl-ul doar il va degrada mai repede insa cred ca te va mai tine lejer inca 100 de mii de km.
Pana iti amortizezi investitia sigur nu pateste nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate