Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#631
pvccos31

pvccos31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2018

View PostBogdanDragosI, on 10 iunie 2021 - 11:11, said:

Vă salut. Am și eu două astfel de carduri, unul de la Transferwise și unul de la Monese, fac 1 an de cand rulez bani pe ele, sume modice primite lunar de maxim 4000lei(în lunile bune) de la diferite persoane, majoritatea romani stabiliți în străinătate, care mă abordează pe o rețea de socializare în schimbul prestării unui serviciu. Nu știu cum să fac cu impozitul, eu sunt rezident în Romania, pe aplicații primesc lire și euro, fac conversia în lei și îi retrag de la bancomat. Monese m-a verificat la un moment dat, am discutat cu ei, le-am arătat conversații cu cei care îmi plătesc și m-au lăsat în pace. Poate vedea cineva din zona ANAF situația acestor conturi? Mă gandesc că sunt sume modice și deranjul este prea mare. Cum mă sfătuiți să fac cu impozitul? Mulți mi-au spus să stau liniștit însă se vor aduna bani în timp și vreau să dorm liniștit. Nu am pfa, srl, sunt persoană fizică. Voi ce experiențe de genul aveți și cum ați procedat?
ANAF iti poate vedea sau obtine situatia conturilor, din aplicatia banci. La fel si spalarea banilor. Depui declaratia unica si iti declari veniturile platind impozitul de 10%

#632
maghy_is

maghy_is

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.10.2020
Dupa ce am folosit Revolut pentru 3 ani cu succes, mi-a venit si mie randul la "taiere":) . In iarna mi-au cerut verificarea sursei fondurilor pe care am facut-o cu succes. Luna trecta m-am trezit cu contul blocat, pentru "verificari standard". In urma verificarilor am primit un mail sec ca imi vor inchide contul si am 7 zile sa mut fondurile.
Foloseam revolut pt exchange si pentru actiuni, unde aveam un portofoliu maricel.

Transferwise l-am folosit in trecut, dar mi se par cam maricele comisioanele lor . 60e la 10k Euro
Exista vreun alt fintech care sa se aprope f mult de revolut? Ma intereseaza in principal top-up instant si exchange plus transferurile fara comision.

#633
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 05.12.2016
60 euro la 10k ce anume?

#634
maghy_is

maghy_is

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.10.2020
Schimb valutar.. Euro in lei

#635
dxerok

dxerok

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.08.2016
A patit cineva ca Wise sa ii blocheze contul? Colaborez cu cineva din SUA si sunt platit ca un freelancer. Problema e ca PayPal imi ia comisioane mult prea mari si as trece pe Wise + cardul lor, insa imi este frica sa nu mi se inchida contul sau sa mi se ceara dovada banilor (ceea ce nu am de unde sa le dau).

#636
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,698
  • Înscris: 13.03.2005
Orice de banca sau fintech o să îți ceară la un moment dat sursa banilor. E obligație a instituțiilor bancare de lupta împotriva spălării banilor.

Și să îți închidă contul apoi, daca dovezile trimise nu sunt convingătoare...

#637
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012

View Postdxerok, on 02 septembrie 2021 - 00:28, said:

A patit cineva ca Wise sa ii blocheze contul? Colaborez cu cineva din SUA si sunt platit ca un freelancer. Problema e ca PayPal imi ia comisioane mult prea mari si as trece pe Wise + cardul lor, insa imi este frica sa nu mi se inchida contul sau sa mi se ceara dovada banilor (ceea ce nu am de unde sa le dau).

Poti incerca sa citesti pe aici https://www.trustpil...stars=1&stars=2
recenziile negative  legate de serviciile WISE
si sa tragi o concluzie ...  care sunt problemele care pot sa apara ...

#638
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 05.02.2002
La srl taxele sunt 8% iar la pfa pe it inteleg ca pot fi chiar neglijabile. Nu stiu ce e asa de greu sa faci un contract si sa emiti din cand in cand cate o factura… Dovada.

#639
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
OwnWise is a program that will reward customers who become long-term shareholders in Wise. Benefits include bonus shares, a chance to come to Mission Days, and special sessions with the Wise team.

https://lienzo.s3.am...us_06.09.21.pdf

For eligible, selected customers OwnWise is expected to offer bonus shares and other perks.
If you buy shares in the OwnWise Eligibility Period and hold them for 12 months, you’ll receive bonus shares representing 5% of the initial value of shares you bought in the OwnWise eligibility period (up to a maximum of £100 per customer, rounded down to the nearest whole share).
There will be other rewards available on a limited basis, like a trip to our Mission Days company conference, and meetups with our team about new features and products.

#640
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
V-ati bagat vreunul?

#641
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Motivul fiind ?

Sa imi dea 100 lire ca sa imi risc/blochez niste bani pe un stock si mai apoi sa ma complic ? Pai daca imi placea o actiune, o aveam si fara bonus. Deci e pentru cei ce aveau deja actiuni la ei.

Edited by AdiTwism, 23 September 2021 - 15:20.


#642
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat putem retrage de la ATM fara comision?

La mine imi apare "Limita lunara de 3000 GBP". Este vreo greseala? Stiam ca limita era in jur de 200 euro sau echivalentul in alta moneda.

#643
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 MembruAnonim, on 25 decembrie 2021 - 05:03, said:

Cat putem retrage de la ATM fara comision?

La mine imi apare "Limita lunara de 3000 GBP". Este vreo greseala? Stiam ca limita era in jur de 200 euro sau echivalentul in alta moneda.

200 gbp si maxim 2 retrageri gratuite , astfel dupa depasire iti ia 0.50+2% si da ai 3000 lire pe luna dar poti mari limita pana la 15000 gbp pe luna.

#644
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde pot vedea caracteristicile planului?

#645
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006
Salut
astazi am primit email de la WISE

'' Your transfers got faster in Q4 + other updates ''

printre altele
ei afirma
'' Get paid with payment links.
Send links to the people who owe you money.
No more bugging others for bank details.  ''

am updatat aplicatia
am cautat in toate meniurile
dar nu am gasit  aceasta functie ... de a crea link de plata

am atasat si foto primita pe emailul de la WISE

Voi aveti aceasta functie ?

Attached Files



#646
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Se pot genera momentan link-uri de plata doar din aplicatia de web, in sectiunea "account/request payments". Pe versiunea care o am eu pe telefon (7.40.1) nu este activa partea cu request payments si nici nu pot vedea momentan link-ul.
Attached File  Wise1.jpg   50.39K   21 downloads
Dar in schimb merge fara nici o problema daca te loghezi in browserul telefonului - poti creea si vedea link-urile de plata. Arata exact ca link-ul primit de tine de la Wise.
Attached File  Wise2.jpg   85.29K   21 downloads

#647
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012
Adaugare legata de   linkul de cerere de plata de la WISE . De fapt nu este un link de plata, asa cum este la Revolut sau la Bunq ... mai corecta ar fi denumirea de instiintare de plata pe IBAN ul de la WISE a celui care face si trimite  acel '' link de cerere de plata '' / '' instiintare de plata '' .

#648
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,698
  • Înscris: 13.03.2005
Adică trimiterea de bani trebuie sa o accepți in celălalt cont Wise? Ca la BT, când trimiti bani către alt utilizator BT cu BTPay, și trebuie să intru pe link pentru a accepta banii trimisi către mine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate