Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#361
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Super... ms de info.
Am de gând ca pe viitor să folosesc mai mult TransferWise.

#362
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,732
  • Înscris: 13.03.2005

 orangfe, on 05 noiembrie 2019 - 21:30, said:

Am facut eu mai demult o plata in valuta cu TW si nu aveam suficienți bani in contul valutei respective. A luat ce aveam in contul ala, iar diferența a tras-o din contul de lei.
Interesant. E o abordare diferită fata de Revolut unde nu ia din doua subconturi pentru a efectua o plată. Daca ai 100 euro și  400 lei îți dă eroarea cu "fonduri insuficiente" la inițierea unei plăți de 101 euro.

#363
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
În astfel de situații și TW ar da fonduri insuficiente. Dacă nu găsește fonduri în valuta plății, încearcă alt cont, dar nici 400 de lei nu e 100 de euro, deci fonduri insuficiente. Nu ia 100 din euro și echivalentul unui euro din RON.
TW lucrează astfel: dacă nu găsește fonduri în valuta plății, ia din alt cont. Dacă ai bani în mai multe valute, atunci ia din valuta care are cel mai mic comision de schimbare.
TW are un video despre asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QRqfUpUlyZc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#364
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Cardul Transferwise poate fi adaugat si folosit acum si in Google Pay

#365
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

 mykero, on 05 noiembrie 2019 - 12:14, said:

Dupa ultimul up-date, au reusit sa il integreze in Google Pay.

 crissty, on 11 noiembrie 2019 - 09:06, said:

Cardul Transferwise poate fi adaugat si folosit acum si in Google Pay

Asa sa fie cum spui tu.

#366
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Transferwise merge inrolat in Garmin Pay si Fitbit Pay.

#367
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
nu ma intereseaza sa transfer bani cu transferwise
vreau card pentru
1- sa bag lei in el si sa platesc pe unde umblu la o rata cat mai mica
2- e bun pt asa ceva transfer wise ?
PS- eu am crezut ca e doar un western union mai ieftin dar se pare ca e un card gen revolut/monese , corect ?

#368
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Da, e bun. Eu folosesc TW mai ales pentru plati cu cardul in strainatate.

#369
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
E bun.

Spuneti-mi unul care nu e bun.

Edited by AdiTwism, 16 December 2019 - 16:52.


#370
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ce limite au astia la depunere ?
au obiceiul de a bloca cardul cum fac aia de la revolut ?

#371
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012
'' ce limite au astia la depunere ?''

> https://transferwise...ansferwise-card

#372
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
tot nu am gasit raspuns
sa fiu mai explicit
- la monese ai o limita de alimentare cont cu echivalentul a 600 euro
- la transferwise care este limita ?

#373
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

 petre69, on 18 decembrie 2019 - 11:19, said:

tot nu am gasit raspuns
sa fiu mai explicit
- la monese ai o limita de alimentare cont cu echivalentul a 600 euro
- la transferwise care este limita ?

https://transferwise...ni-intr-un-sold
Ultimul rand:
"Tu însuți poți adăuga câți bani dorești în propriul sold..., dând clic pe butonul Adaugă bani din contul tău."

P.S. Monese? Ce e aia?Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by mykero, 18 December 2019 - 11:27.


#374
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012
https://transferwise...derless-account

pareri despre  TW > https://www.trustpil...ransferwise.com

Edited by noname44, 18 December 2019 - 11:37.


#375
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Monese este un Fintech ca Revolut sau TW care momentan oferă cont și card în EUR și GBP.
@petre69: În TW poți adăuga orice sumă dorești, numai la contul USD sunt ceva limitări, vezi: https://transferwise...-fara-frontiere
În TW poți adăuga bani instant cu cardul (există un comision mic din partea TW) sau prin transfer bancar la contul lor din România care e gratis. Poți folosi contul chiar și pentru schimb de valută. Eu de exemplu am vrut să schimb 5000 de lei în EUR la începutul anului și am alimentat contul TW cu suma menționată prin transfer bancar, banii au apărut în cont după 2-3 ore, am schimbat în EUR și am transferat suma înapoi în contul meu EUR din România. După masă am avut suma în contul meu EUR de la BCR. Nu mai știu câți ban am economisit, dar a meritat.
Mie personal îmi place mai mult TW decât Revolut din mai multe motive:
1. TW face profit, Revolut nu. Acest aspect e foarte important la orice firmă, mai ales la un Fintech. Nu știi niciodată când pierd răbdarea investitorii și se retrag.
2. TW oferă card de debit, în timp ce Revolut doar un card prepaid. Da, fiecare e un Mastercard embosat, dar cardul TW este văzut de POS ca un card de debit bancar, pe când Revolut ca un card prepaid și nu toată lumea acceptă carduri prepaid.
3. TW oferă detalii bancare în țări diferite: EUR în Germania (Belgia dacă ești utilizator mai nou), GBP în UK, PLN în Polonia, USD în SUA, Dolar Australian în Australia și Dolar Noua Zelandez în Noua Zelanda. Revolut oferă un singur IBAN pentru un cont, indiferent de valută.
Pro Revolut: 1. Transfer ușor și instant între utilizatori în orice valută. Și la TW poți face transfer gratuit între utilizatori, dar ai nevoie de numărul contului IBAN, și nu poți transfera orice valută.
2. Carduri virtuale în Revolut
3. Apple Pay. TW are Apple Pay doar la conturile deschise în SUA, dar promit că vom avea și noi, cei din Europa la începutul anului viitor.

#376
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014

 orbanbalint, on 18 decembrie 2019 - 11:57, said:

1. TW face profit, Revolut nu. Acest aspect e foarte important la orice firmă, mai ales la un Fintech. Nu știi niciodată când pierd răbdarea investitorii și se retrag.
Si Revolut face profit.Mic dar face.La ORICE conversie au si ei 50-60pips (EUR/RON).La Crypto au si mai mult.

 orbanbalint, on 18 decembrie 2019 - 11:57, said:

2. TW oferă card de debit, în timp ce Revolut doar un card prepaid. Da, fiecare e un Mastercard embosat, dar cardul TW este văzut de POS ca un card de debit bancar, pe când Revolut ca un card prepaid și nu toată lumea acceptă carduri prepaid.
Da , nu toata lumea accepta, dar dupa 1 an si ceva de utilizat Revolut (in europa e adevarat) inca nu am intalnit sa nu-mi accepte cardul de Revolut.

PS:Am si TW , just in case Posted Image

#377
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Financial Times despre Revolut: "The UK fintech company made a pre-tax loss of £33m in 2018, compared with £15m the previous year, according to its annual report released on Tuesday."
https://www.ft.com/c...43-db5a370481bc
Da, au ei venituri frumoase din conversie valutară și criptomonede, dar încă nu au reușit să acoperă pierderile.
TransferWise: https://transferwise...nnualreport2019

Dacă călătorești cu WizzAir în avion te anunță că nu poți plăti cu carduri Visa Electron, Maestro și Revolut. Am fost surprins când am auzit asta. Niciodată nu am încercat să plătesc cu TW în avion, deci nu știu dacă funcționează sau nu. Teoretic ar trebui să meargă.

#378
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014
-la 8  milioane de useri cat stiam eu ca au ultima data...33 mil minus nu prea inseamna nimic. La cate promotii(in 2019) au avut 50+50 RON...sunt curios cum o sa arate rapoartele pe 2019 :)

-nici nu m-am gandit sa testez TW in avion. Super tare ideea Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate