Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Mutarea Capitalei Administrative la Alexandria

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 09:38, said:


Dacă un deget face bubă, îl tai și îl arunci, ori îl tratezi?Posted Image

  Cand infectia e netratabila si taierea lui imi salveaza restul corpului de infectie cred ca il tai ca sa imi salvez viata.

#38
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Un moment după aceea intră o a doua persoană, care, după ce făcu ciocoiului un compliment demn de un seraschier, îi zise de-a dreptul:
— Cucoane Dinule, am auzit că s-a mazilit ispravnicul de Teleorman și vin să cer ajutorul domniei tale ca să iau acest mansup.
— Așa este, bei-mu, dar de! să mai vedem. Vremurile sunt grele, isprăvniciile nu se dau la fiecine, răspunse Păturică cu voce îngânată.
Noul venit, înțelegând pricina care făcea pe ciocoi să răspundă prin cuvinte evazive, reluă vorba:
— Da, da, nene Dinule, te rog să-mi faci această trebușoară, căci sunt om și eu; mână pe mână spală și amândouă obrazul. Înțelegi domnia ta.
— Vezi, așa-mi vine la socoteală!
— Dar de vreme ce ne-am înțeles, să vorbim ca niște prieteni adevărați. Ia spune-mi, ce o să-mi ceri pentru acest mansup?
— Cât despre mine, bei-mu, nu ți-aș cere nimic: dar ce facem postelnicului? El nu este în stare să facă cel mai mic lucru fără interes, și încă interes, nu glumă!
La aceste din urmă fraze trăsăturile feței candidatului de isprăvnicie luară un aspect posac. Se scărpină puțin în cap cu un aer meditativ, apoi zise:
— Să tăiem prețul.
— Bine! Să-mi dai 2.500 de rubiele.
— Nu e prea mult?
— Nicidecum, bei-mu; județul Teleorman este unul din cele mai bogate: are zece plăși, peste cincisprezece mii de locuitori, tot unu și unu, și schelă la Dunăre. Domnia ta poți să scoți acești bani în două săptămâni, numai din plocoane. Ce spui domnia ta! Acest județ este un capan[5] împărătesc nesecat.
— Așa este, dar, uite, nu sunt învățat să fur, îmi e milă să despoi pe săraci!
— Astea sunt slăbiciuni care pier ca visele îndată ce te vei sui pe scaunul isprăvniciei.
— Așadar nu se poate mai jos?
— Nici o para, bei-mu. Vremurile sunt grele, s-aude de domnie nouă și noi trebuie să ne folosim acum, când ne umblă moara.
— Fie dar precum zici. Poruncește să-mi aducă hârtie și călimări.
Ciocoiul bătu de trei ori în palme și toate se aduseră într-o clipă; postulantul scrise biletul următor:
“Arhon baron,
Vei da în ordinea mea două mii cinci sute rubiele aducătorului acestui răvaș și le vei trece în socoteala mea.
Ciolănescu”
După ce uscă scrierea prin puțin nisip pus peste dânsa, el strânse biletul în două și-l dete în mâna lui Dinu; acesta îl citi, făcu o temenea sau un compliment otoman și sculându-se în picioare se îndreptă către o masă. Deschise un mic sipet de lemn de chiparos și scoase dintr-însul pitacul de orânduire, învestit cu subscrierea și sigiliul domnesc; apoi, după ce trecu într-însul numele noului ispravnic, i-l dete în mână, zicându-i:
— Slujbă pentru slujbă! Primește, boierule, pitacul de orânduire; du-te de sărută mâna măriei sale lui vodă și te așază sănătos pe scaunul isprăvniciei de Teleorman

#39
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Post86-APP, on 18 ianuarie 2018 - 09:41, said:

Pt asta se votează PSD , că voi vreți să " dați " țară , nu sa incercam să o scoatem noi din mizerie .
Pt voi este mai simplu vînzare a ei , nu va mai bateți capul cu nimic .
Ai dreptate , uneori este mai simplu sa fi slugă decit jupin !

Noi nu vrem să dăm țara, vrem să o dezvoltăm. Iar pe termen lung dezvoltarea înseamnă unirea României cu celelalte țări europene, la fel cum s-au unit Moldova și Țara Românească. Nu este vorba de vânzare sau de a fi slugă. E vorba de viziune și dezvoltare pe termen lung.

Se votează PSD pentru că PSD minte cel mai frumos și opoziția e slabă. PSD-ul e cel care vinde țară pentru că e mai simplu pentru ei să o vândă decât să o dezvolte.

View PostLex404, on 18 ianuarie 2018 - 09:47, said:

Undeva in sud. Ca Cin-se-aseamănă s-aduna!
Lex mai ușor cu ajutatul rușiilor și PSD.

Edited by tavitu, 18 January 2018 - 09:52.


#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,715
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLex404, on 18 ianuarie 2018 - 09:47, said:


Nici la Iași. Ca și iasiul e oraș frumos. Nici la Timișoara.


Iași-ul a fost capitala României, exact în perioada când românii apărau această țară invadată de cotropitori.

View PostPoeOvidiu, on 18 ianuarie 2018 - 09:51, said:

  Cand infectia e netratabila si taierea lui imi salveaza restul corpului de infectie cred ca il tai ca sa imi salvez viata.

Fără ca să încerci întâi să-l tratezi? Posted Image

#41
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postgumball3000, on 18 ianuarie 2018 - 09:23, said:

Dar de ce sa mutam capitala in teleorman, cand putem muta teleormanul in capitala tara?

La multe capitole nu e mare diferenta. Daca mergi pe strada prin Alexandria sau Berceni vezi cam acelasi tip de oameni ce se comporta cam la fel, cu acelasi limbaj "decat"

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 09:50, said:

Te referi la aglomerație? Toate marile orașe sunt aglomerate, asta e.
Dau un singur exemplu. Taxi. Mergi cu taxiul in Bucuresti si pe urma mergi cu taxiul in Cluj iar pe urma sa ne expui aici diferentele dintre cele doua orase.

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 09:52, said:


Fără ca să încerci întâi să-l tratezi? Posted Image

Pai am incercat. Dar bacteria a dezvoltat rezistenta la antibiotice. Si-a modificat genele (adica legile) si a devenit rezistenta la antibiotice (adica justitie, proteste , etc.) asa ca taiem degetul.

#43
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostLex404, on 18 ianuarie 2018 - 09:47, said:

NU LA CLUJ NAPOCA!

pentru ca noi NU VREM toate javrele din teleroman, de pe platatia PSD-ului.

Nici la Iași. Ca și iasiul e oraș frumos. Nici la Timișoara.

Undeva in sud. Ca Cin-se-aseamănă s-aduna!
Mã repet...
Chiar nu te-ai prins cã ãștia-s doar niște cîrpe pentru
"ÎN CADZ DE....EI SUNT VINOVAȚI"
sediile companiilor ce sug parale nãtãfleților de-și cumpãră gazul lor de la strãini...sunt în cluj....reflecteazã.....acolo sunt banii...în alexandria nici rahați nu gãsești....decît cîțiva...cu moț...

#44
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 09:50, said:



Te referi la aglomerație? Toate marile orașe sunt aglomerate, asta e.

Multi din locuitorii Bucurestiului au un comportament tiga-nizat de mahala

Edited by geostorm, 18 January 2018 - 09:59.


#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,715
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLex404, on 18 ianuarie 2018 - 09:45, said:

Și nu as vrea capitala României la Cluj... nu merita Clujul așa ceva, ar fi un dezastru in ecosistemul clujean.

De când a apărut UE, toate ecosistemele au fost afectate, gândește-te la orașele civilizate din Germania, acum pline de arabi. Clujul deja își schimbă fața prin faptul că primește emigranți, dar fără acest fenomen, orice oraș moare, mai ales un oraș românesc, fiindcă natalitatea este negativă. Eu înțeleg că dorești un oraș aerisit, plăcut, dar fără industrie nu sunt bani, ori industria vine la pachet cu poluarea și cu mâna de lucru ieftină, din alte zone mai puțin cilivizate, care schimbă fața orașului. Dar toate aceste ”necazuri” sunt absolut necesare. Acestea sunt vremurile pe care le trăim.

View Postgeostorm, on 18 ianuarie 2018 - 09:59, said:

Multi din locuitorii Bucurestiului au un comportament tiga-nizat de mahala

Tocmai de aceea, nu ai vrea capitala la Cluj Napoca? De ce să beneficieze niște agramați inculți de investițiile care vin mai ales în capitala unei țări, fiindcă de acolo se dă ora exactă?

View PostPoeOvidiu, on 18 ianuarie 2018 - 09:57, said:

Pai am incercat. Dar bacteria a dezvoltat rezistenta la antibiotice. Si-a modificat genele (adica legile) si a devenit rezistenta la antibiotice (adica justitie, proteste , etc.) asa ca taiem degetul.

Vei ajunge până la urmă să tai toată mâna.Posted Image

#46
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Eu zic sa nu mai avem cappitala sau sa o mutam in Covasna.

#47
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Offf, ce bine ar merge treburiile fara sudul tarii, de la Orsova incolo, spre est...

#48
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,498
  • Înscris: 12.07.2010

View PostAlexEn, on 18 ianuarie 2018 - 09:30, said:


Declaram razboi Belgiei si apoi ne predam...?

Poate nu ar fi rău. Am ajunge şi noi la nivel de Congo Leopoldville, o ţară bogată pe care au administrat-o atât de bine implementând acolo o economie înfloritoare în slujba bunăstării populaţiei.

#49
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostKokoshmare, on 18 ianuarie 2018 - 09:51, said:

...
Pune şi sursa bre'.
Poate citește vreunul din Teleorman și nu știe că-i scriere de-a lui Filimon, crede că-i stenograma vreunei înregistrări...

#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce am totusi impresia ca nu ei sunt prostii?Posted Image Posted Image

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,715
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLex404, on 18 ianuarie 2018 - 10:02, said:

Dar sa vina oameni la Cluj din orice zone DAR NU SUDISTI! sa sea la ei acasă.

Lucrul acesta se poate rezolva foarte ușor prin a nu angaja astfel de persoane, dar nu se poate da o lege în acest sens fiindcă ar fi o măsură noneuropeană, acum se primesc emigranți de oriunde, africani, arabi.

View Postsergiudaniel, on 18 ianuarie 2018 - 10:02, said:

Offf, ce bine ar merge treburiile fara sudul tarii, de la Orsova incolo, spre est...

Și atunci de ce nu ar fi bine să fie capitala la Cluj Napoca?

#52
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 10:07, said:



Lucrul acesta se poate rezolva foarte ușor prin a nu angaja astfel de persoane, dar nu se poate da o lege Ăźn acest sens fiindcă ar fi o măsură noneuropeană, acum se primesc emigranți de oriunde, africani, arabi.



Și atunci de ce nu ar fi bine să fie capitala la Cluj Napoca?


Clujul NU trebuie sa fie capitala României. Și nu mai insista ca deschidem cutia pandorei și Iara intra unii in fibrilații.


Pur și simplu. Clujul este parte din România de 99 de ani. ATÂT!

#53
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 10:07, said:

Lucrul acesta se poate rezolva foarte ușor prin a nu angaja astfel de persoane, dar nu se poate da o lege în acest sens fiindcă ar fi o măsură noneuropeană, acum se primesc emigranți de oriunde, africani, arabi.



Și atunci de ce nu ar fi bine să fie capitala la Cluj Napoca?

Din partea mea sa fie oriunde, atata timp cat Sudistii stau la ei in zona, izolati

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,715
  • Înscris: 16.03.2004

View Postsergiudaniel, on 18 ianuarie 2018 - 10:09, said:


Din partea mea sa fie oriunde, atata timp cat Sudistii stau la ei in zona, izolati

Și atunci de ce să fie capitala la Alexandria? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate