Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce romanul este mereu incruntat si frustrat ?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postiladi, on 03 ianuarie 2018 - 19:57, said:



Cei mai mulți se uită în jurul lor și simt că mai au mult până departe. De aici și frustrările. Dar nu e din cauza sărăciei per se, e din cauză că cei mai mulți nu sunt în stare să-și gestioneze energiile în sens pozitiv și aleg calea mai facilă a furiei. E o problemă de educație și mentalitate (derivă una din alta)
Daca esti sarac si nu prea ai ce pune pe masa si cu ce sa iti platesti taxele care se scumpesc din 3 in 3 luni iti spun eu sigur ca iti vine sa bati oameni pe strada
Saracia si grijile te fac din om neom
Si de anu asta romanii vor fi si mai saraci bugetarii nu vor mai primii bonuri de masa si la privat a lasat la latitudinea patronului daca mai ofera bonuri de masa sau nu dupa chestia astta o sa avem 4 milioane de oameni nervosi si incruntati pe strazile romaniei,traisca guvernul romaniei

View Posttiti_greucean, on 03 ianuarie 2018 - 19:58, said:


Nici voba. Prostia, lacomia, egoismul, dorinta rapida de inavutire fara munca, mereu cu atentia la ce face capra vecinului etc. Si apoi nici nu suntem chiar saraci. Mai mult cu duhul.
Pur si simplu romanii nu stiu sa se bucure de viata. Si daca at fi cei mai bogati din lume tot asa s-at comporta.
Inseamna ca nu ai avut in viata ta burta goala...

#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,470
  • Înscris: 29.04.2008

View PostI2O, on 03 ianuarie 2018 - 20:11, said:


Saracia si grijile te fac din om neom


Asta nu justifică bădărănia. Dacă te gândești bine e posibil ca cel de lângă tine e posibil să aibă probleme mai mari decât tine.

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgerbil, on 03 ianuarie 2018 - 19:52, said:

Uitati-va la vloguri de calatorii prin Asia, in special Vietnam. Toti oamenii stiu sa zambeasca chit ca traiesc in niste cocioabe.


Da, dar lor le lipseste Mazare, Dragnea, Nicolicea, Serban, Luncan + altii, iar ceva de ultima ora (medicii refuza sa semneze cu, casele de asigurari si vor sa le platim totul, dupa ce unii au lucrat 20-30 ani si au platit taxe...) si e doar o stire de azi, iti mai zic daca vrei alte stiri de ieri si din alte zile (tot la fel de nasoale pentru acest popor), apoi explica-mi cum poti fi pozitiv. Posted Image

#22
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postarab, on 03 ianuarie 2018 - 20:03, said:

Multi romani au probleme psihice de sanatate.
O probabilitate este si asta.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBenderbut, on 03 ianuarie 2018 - 19:48, said:

Observ din ce in ce mai mult ca romanii sunt tot mai incruntati , frustrati ,irascibili , se port urat in societate. De ce?
Mentalitate. Au si altii probleme dar stiu sa zambeasca, la noi intr-adevar e o diferenta majora fata de alte tari, nu prea vezi oameni veseli, toti grabiti, agitati, incruntati samd...

Edited by andreic, 03 January 2018 - 20:18.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postandreic, on 03 ianuarie 2018 - 20:17, said:

Mentalitate. Au si altii probleme dar stiu sa zambeasca, la noi intr-adevar e o diferenta majora fata de alte tari, nu prea vezi oameni veseli, toti grabiti, agitati, incruntati samd...
Cum treci Carpatii spre nord se schimba situatia radical !

#25
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postandreic, on 03 ianuarie 2018 - 20:17, said:

Mentalitate. Au si altii probleme dar stiu sa zambeasca, la noi intr-adevar e o diferenta majora fata de alte tari, nu prea vezi oameni veseli, toti grabiti, agitati, incruntati samd...
Imi aduc aminte ca si recenziile strainilor care au vizitat tara noastra , multe au fost in legatura cu” fețele triste ale oamenilor ”!

#26
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Chestia asta a inceput din regimul Basescu de la campaniile de inversunare a unor categorii sociale impotriva altora.
Pensionarii sunt asistati si lipitori.
Bugetarii sunt hoti si trantori.
Copiii sunt prosti.
etc.
Asta e rezultatul ce va mirati asa

#27
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostMarianG, on 03 ianuarie 2018 - 20:04, said:

Eu unul n-am intalnit om linistit si incruntat.
Eu da , sunt cei despre care am initiat topicul.

Am observat ca cei mai educati profesional, expresele fetelelor lor sunt mai ok, iar la ceilalti nici macar nu ii poti privi , parca sunt zombi :)

Edited by Benderbut, 03 January 2018 - 20:32.


#28
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View PostBenderbut, on 03 ianuarie 2018 - 19:48, said:

Observ din ce in ce mai mult ca romanii sunt tot mai incruntati , frustrati ,irascibili , se port urat in societate. De ce?

Nu e doar incruntat si frustrat , sunt mai multe ce vin la pachet. Mi-ai ridicat mingea la fileu si nu pot sa nu adaug si eu doua dinastea recente.
1-O asteptam pe sor-mea si apare unu care din mers m-a fixat cu o privire gretoasa si insistenta (nu era din admiratie sau ceva) chiar si in punctul in care, urma sa treaca de mine. Ce trebuia sa citesc in privirea aia?! habar n-am.

2-La magazin la casa, apare un handralau care chipurile se cunostea cu altu din in fata mea ...bun; Studenti de prin provincie cel mai probabil dupa comportament (In Orhideea). Ce face fatalau? isi arunca berea si tigarile pe banda si cu cea mai mare lejeritate imi taie fata cu privirea gretoasa din dotare in loc de "se poate?".

Ok. De ce?!

Pentru ca exista si melteni printre noi. Nu are treaba cu situatia economica sau cine e la putere. Daca esti meltean, e absolut firesc sa te porti asa. Daca mai esti si prost pe deasupra si te mai rod si ceva frustrari ce au la baza nerealizarile tale in raport cu cei ceva mai realizati, avem deja toate motivele sa se intample asta.

Sunt absolut convinsa ca exista si oameni care nu o duc tocmai bine dar, dau dovada de bun simt la cel mai inalt nivel, neconditionat, n-are treaba nici cu Basescu, nici cu Udrea, nu mai politizati Posted Image

View PostBenderbut, on 03 ianuarie 2018 - 20:27, said:

Am observat ca cei mai educati profesional, expresele fetelelor lor sunt mai ok, iar la ceilalti nici macar nu ii poti privi , parca sunt zombi Posted Image

Subscriu, cred ca exista o relatie stransa intre nivelul de educatie si manifestarile omului si as merge mai departe si as spune chiar fara dar si poate.

Edited by Sara_28, 03 January 2018 - 20:46.


#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostBenderbut, on 03 ianuarie 2018 - 20:27, said:

Eu da , sunt cei despre care am initiat topicul.

Am observat ca cei mai educati profesional, expresele fetelelor lor sunt mai ok, iar la ceilalti nici macar nu ii poti privi , parca sunt zombi Posted Image
Exact,astia au o viata mai indestulata si nu prea duc asa de tare grija zilei de maine,pe cand ceilalti isi freca mintea  minut de minut cum sa mai faca un banut in plus sa ii cumpere papuci la copil,cum sa-i mai puna o bucata de carne pe masa la copil...etc

Edited by I2O, 03 January 2018 - 20:37.


#30
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
De ce romanul este mereu incruntat si frustrat ?


Deoarece P S D .

Simplu.

#31
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Sunt prosti si vad partea goala a paharului; se vaita de aglomeratie, nu apreciaza ca are auto.
Am observat ca majoritatea au impresia ca ceilalti ii incurca la orice: in tramvai, in trafic, la metrou.
Alta chestie: nu sunt saritori si nu ajuta niciodata insa daca au nevoie ar dori ca ceilalti sa ii ajute si sa fie saritori.
Este o incrancenare in societate tipica puscariei; de oameni in ultimul hal pusi pe facut rau.

#32
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostSara_28, on 03 ianuarie 2018 - 20:33, said:

Pentru ca exista si melteni printre noi. Nu are treaba cu situatia economica sau cine e la putere. Daca esti meltean, e absolut firesc sa te porti asa. Daca mai esti si prost pe deasupra si te mai rod si ceva frustrari ce au la baza nerealizarile tale in raport cu cei ceva mai realizati, avem deja toate motivele sa se intample asta.
”Meltenismul ” eu l-am lasta la urma , chiar speram sa fie altceva ce ii face pe oameni sa se comporte asa.

Si daca toti sunt melteni , ceilalti ”nemelteni” cum trebuie sa fie? Sa devina si ei melteni la randul lor ?  Posted Image

Ar trebui sa le spun :
-La ce te holbezi ma ?
-Muta-ti carutul din centrul coloarului !
-De ce te bagi in fata la coada?

Edited by Benderbut, 03 January 2018 - 20:53.


#33
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 16.03.2014
Pe mine ma distreaza cand treci oceanul si faci escala, deja incep in Paris, Frankfurkt....priviri indiscrete sa te cerceteze, sa te iscodeasca din priviri (cu coada ochiului, ca sa nu-i observi cumva) de jos si pana sus asa cam cum te-ar cantarii, cam cate parale faci, atunci stii sigur ca te apropii de casa (asta-i tot din categoria celor incruntati).
Avem noi ceva al nostru, ce nu gasesti peste ocean, acolo oameni-s grabiti, respecta intimitatea celuilalt, cand au un minut liber au alte distractii, decat a-si cerceta aproapele.

View Postxwildmanx, on 03 ianuarie 2018 - 20:36, said:

De ce romanul este mereu incruntat si frustrat ?


Deoarece P S D .

Simplu.
Ma tem ca-i dinainte, teama mi-e ca-i chiar dinaintea comunismului.

#34
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostI2O, on 03 ianuarie 2018 - 20:35, said:

Exact,astia au o viata mai indestulata si nu prea duc asa de tare grija zilei de maine,pe cand ceilalti isi freca mintea  minut de minut cum sa mai faca un banut in plus sa ii cumpere papuci la copil,cum sa-i mai puna o bucata de carne pe masa la copil...etc
Am zis ” educati profesional”ca sa nu se inteleaga ca ma refer ”la educati civic”.

#35
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 17.08.2008
De ce?

R: Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine.

Sa lasam tristetea un pic deoparte..

#36
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcrash899, on 03 ianuarie 2018 - 19:53, said:

No offense, dar ai prea mult timp liber daca stai sa-i analizezi pe altii!
Nu trebuie să-i analizeze, se vede de la o poștă!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate