Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Masini europeene vs japoneze

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHEX2FUN, on 01 ianuarie 2018 - 21:03, said:

.

Cristi, eu am generatie a doua de instrumentar de bord, color si cu rezolutie mare (procesor si grafica imbunatatia).


Pentru automat apesi pe butonul din capul manetei. Pentru intermitent il ridici o pozitie in sus (sau doua, trei - cat de repede vrei). Daca vrei sa stergi o data din pozitia 0 dai o data in jos (revine singur).

Stiu ce ai... Asa e, eu am 2016 modelul vechi. Am vazut noile modele la fostii mei colegi si la un amic tot cu x4 da noul nord, au mici imbunatatiri la afisaje si butoanele nu mai sunt asa iesite sunt mai tesite dar ceasurile sunt identice si funcționalitatile la fel, identice.

Pe cand la a4 e o revoluție... Ca eu am avut si b6 si b7 si pe mana ceva timp un b8... Alea erau la fel ca la BMW... Mai faceau mici imbunatatiri dar totul era cam la fel. Acum totul e nou si modern.

Ref stergator stiu de buton auto. Problena e asa... Daca dai odata in sus ar trebui sa poti regla din butoul de pe maneta stergatorului timpul de stergere, corect? La mine nu oot face asta. Daca dai de 2 ori in sus merge constant si daca dai de 3 ori merge f repede. Eu daca dau odata in sus nu sterge decat cand vrea el... Ca cica citeste el daca am apa pe geam. Si nu pot sa il pun sa syarga de ex la 2 sec. Ia fa un test si spune-mi daca tu poti

View PostHEX2FUN, on 01 ianuarie 2018 - 21:08, said:

Nu prea este penibil de mic pentru ca toata partea de jos a bordului este un singur ecran digital mare (cam de 3 ori mai mare ca la Audi).

E mai lung... Nu e mai mare... (ca suprfata fata de b9) Si e model vechi de puneai pe jocurile electronice acum 10 ani... :)
Caut o poza de la mine si nu găsesc, pun de la un amic neclara

Pozele

Attached Files



#110
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Asta am eu acum si nu am nevoie de mai mult.
Cand conduc eu privesc la drum, nu in bord!

Attached Files



#111
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 15.07.2013
Cristi, eu îl comparam cu versiunea cu ceasuri analogice, virtual cockpit este mult in fata.



#112
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Daca faci Ciocarlia Dumbraveni regulat n ai nevoie de navigator, altfel virtual cockpit e super util si bine asezat sub ochi cand trebuie sa schimbi autostrazile prin Europa la 130 la ora.

#113
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLegi, on 01 ianuarie 2018 - 21:20, said:

Asta am eu acum si nu am nevoie de mai mult.
Cand conduc eu privesc la drum, nu in bord!
Uaaau. E din 201x sau din 2003?

Japonezii sunt cei mai tari aici. Au facut niste mașini fiabile, ma rog nu cele dar oricum recunoscute pt asta, pun motare aspirate d epe vremea bunicii si optiuni cat sa nu plangi si tin coada pe sus cu pretul. Da lumea pragmatica ii apreciază pt asta...

View PostHEX2FUN, on 01 ianuarie 2018 - 21:27, said:

Cristi, eu îl comparam cu versiunea cu ceasuri analogice, virtual cockpit este mult in fata.

Da da. Stiu.  Dar sa stii ca la Audi a4 b9 modelul noul ecranul dintre ceasuri e muuult mai mare. Nu am poze aici. Eu daca ma gandesc bine acum nu ma deranjează sa am fara virtual cockpit. Am vazut inaijte dr craciun unul si e ok. Mai mult imi lipseste andoid auto apropo. Ma enerveaza sa nu pot pune waze pe ecran

#114
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 15.07.2013
Lasă ca la BMW nu ai decât iDrive, fără Android Auto sau Apple car. Dacă ai pachetul Connected e bine ca am acces la toate aplicațiile câte îți trebuie (Spotify) și INFO trafic in timp real. IDrive cu toate opțiunile e chiar meseriaș.

#115
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Vezi ca privitul in bordurile astea avansate dauneaza?
In stanga sus scrie 2003.
Cat despre motorul aspirat de pe vremea bunicii....mai moale, te rog. Europenii nici in 2018(sic) nu au reusit sa faca un aspirat de nivelul ala.
Cat despre dotari, cauta Toyota Avensis T25 1.8 VVT-i, nivel de echipare Sol, 20.000 euro in anul 2006.

Edited by Legi, 01 January 2018 - 21:39.


#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcris26, on 01 ianuarie 2018 - 21:29, said:

Daca faci Ciocarlia Dumbraveni regulat n ai nevoie de navigator, altfel virtual cockpit e super util si bine asezat sub ochi cand trebuie sa schimbi autostrazile prin Europa la 130 la ora.
Asta asa e. Mai ales ca Google le stie pe toate si iti arata si "lanes". La noi nu au activat inca traffic Jams... Da o vor face

View PostHEX2FUN, on 01 ianuarie 2018 - 21:36, said:

Lasă ca la BMW nu ai decât iDrive, fără Android Auto sau Apple car. Dacă ai pachetul Connected e bine ca am acces la toate aplicațiile câte îți trebuie (Spotify) și INFO trafic in timp real. IDrive cu toate opțiunile e chiar meseriaș.

Am mai tot cica. Am connected drive da nu imi arata nici un trafic real. Cum naiba se face?

#117
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMembruAnonim, on 01 ianuarie 2018 - 21:40, said:

Am mai tot cica. Am connected drive da nu imi arata nici un trafic real. Cum naiba se face?
Ai mai tot si mai nimic functional? Posted Image


Attached File  821312240_9_1080x720_lexus-ls-500h-supreme-new-model-2018-_rev025.jpg   86.93K   37 downloads
Attached File  821312240_10_1080x720_lexus-ls-500h-supreme-new-model-2018-_rev025.jpg   103.94K   41 downloads

#118
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Nu conteaza daca functioneaza sau nu. Sa fie pe lista de optionale este tot ceea ce conteaza

Edited by Legi, 01 January 2018 - 21:51.


#119
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postericmario, on 01 ianuarie 2018 - 21:45, said:


Ce e mai uratenia aia de ecran central? Tie iti place hubloul ala :)
Bordul arata mai ok da parca tot sunt cateva butoane de casetofoane din anii 80 :)


Da frate, ai dreptate, la BMW cica nu au platit nu stiu ce si nu merge trafficul. Nici nu mi-am mai batut capul cu el, tre sa ii fac un update la soft oricum. Sincer nu imi dau seama daca merge ca fiind obisnuit cu waze astept acealsi nivel de info. De aia e mișto la Audi ca ti-l pune pe bord cu Android Auto.

#120
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMembruAnonim, on 01 ianuarie 2018 - 21:50, said:

Ce e mai uratenia aia de ecran central? Tie iti place hubloul ala Posted Image
Bordul arata mai ok da parca tot sunt cateva butoane de casetofoane din anii 80 Posted Image
Mai cristi, tu nu ai inteles pana acum ca nu-i frumos ce-ti place tie, ci e frumos ce-mi place mie?

Attached File  lexus-ls-cockpit.jpg   308.83K   39 downloads

Edited by ericmario, 01 January 2018 - 21:57.


#121
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 15.07.2013

View PostMembruAnonim, on 01 ianuarie 2018 - 21:40, said:

Am mai tot cica. Am connected drive da nu imi arata nici un trafic real. Cum naiba se face?

Eu am pachetul Connected Drive si Navigatie profesionala (aia de 9 inch sau cat are) si cand intru pe maps imi arata si traficul in timp real. In plus am split screen la display si in partea dreapta pot sa am wikipedia deschisa si iti arata locurile istorice si informatii despre orasul prin care treci.
Defapt in split screen poti sa afisezi orice aplicatie (telefon, harti, setari, Spotify, Google, email, etc).

Ai pachetul de navigatie profesionala?

#122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postericmario, on 01 ianuarie 2018 - 21:52, said:


Mai cristi, tu nu ai inteles pana acum ca nu-i frumos ce-ti place tie ci e frumos ce-mi place mie?

Attachment lexus-ls-cockpit.jpg

De mult coane de mult. The beauty is in the eye of the beholder. Dar nu am voie sa imi zic parerea? E urat cu spume vazut asa individual :) si pare incomplet

#123
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Am folosit Android Auto vreo 2 luni, nu se vede nici waze nici google asa de bine ca google maps al navigatorului ... cu waze ai tendinta sa mergi mai tare dar am luat amenda si cu el la un radar fix plus ca esti obligat sa stai cu cablu dupa tine (aiurea cand ai wireless charging ...).
Eu nu l mai folosesc ..cel putin atata timp cat Audi connect e platit si hartike se actualizeaza on line.

#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHEX2FUN, on 01 ianuarie 2018 - 21:55, said:



Eu am pachetul Connected Drive si Navigatie profesionala (aia de 9 inch sau cat are) si cand intru pe maps imi arata si traficul in timp real. In plus am split screen la display si in partea dreapta pot sa am wikipedia deschisa si iti arata locurile istorice si informatii despre orasul prin care treci.
Defapt in split screen poti sa afisezi orice aplicatie (telefon, harti, setari, Spotify, Google, email, etc).

Ai pachetul de navigatie profesionala?

Am split display am pachetuk dr navigatie profi da am softul vechi (e doar chestie de design cica). Da am tot... Da nu merge traficul in timp real, un amic cu x6 imi zicea ca nu e activat in ro

#125
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 21.06.2011
Ia să zic și eu ceva:
Prima mașină pe care am condus-o era o mașină de serviciu Toyota Carina 2. Avea peste 500.000km și mergea foarte bine. Bine, curgeau tablele, dar mecanic era în stare bună.
Acum, după mai mulți ani de lucrat în vânzări auto, pentru mine mașina perfectă Accord CL7.
Din tot ce am condus nimic nu se compară pentru mine cu senzația dintr-un S2000. O altă mașină care mi-a plăcut mult a fost Grand Cherokee 2012. Incredibilă și pe șosea și pe dealuri.
Deci concluzia: Have One Never Drive Another.

PS Am un Civic din 1999, are 318.000km, coafura rezistă.
PS2 Dacă vorbeam de blonde vs brunete eram toți prieteni, dar vorba aia: ne plac femeile, dar iubim mașinile!

Edited by Sabinatu, 01 January 2018 - 22:00.


#126
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 15.07.2013
Atentia la detalii intr-un Lexus este incredibila, nici nu iti vine sa crezi ca sunt oameni aia care au cusut pielea si au asamblat interiorul. Sincer, interiorul de la Lexus e din alt film comparat cu BMW, insa acum sunt tanar (zic eu :)) si ma intereseaza mai mult senzatia data de un pachet sport de la BMW decat confortul de la Lexus. Cand schimb prefixul schimb si BMW-ul si vad atunci daca trec la Confort Line sau aleg un Lexus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate