Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Lipsa date in carte masini si o sectiune eronata.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
PersoanaFizica

PersoanaFizica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2017
Buna ziua ! Vin si eu cu o intrebare legat de  actele masini .
Detin un Ford Transit 2.0 din 2002   100T280 , de  curand am inmatriculat-o  toate bune si frumoase .
Zilelea astea uitandu-ma atent prin acel act am observat ca  la rubrica  7 Masele  si anume  Remorcabila cu dispozitiv de franare 0 (zero) la fel si fara disp. de franare tot 0 , a  doua problema e ca la rubrica 12 Tractiune  mi-au scris ca e SPATE , cea ce nu e corect .
As avea  si 2 intrebari.
-Vreau sa i-mi pun un carlig de remorcare cum de asemenea acelas model ca al meu detine din fabrica  , (am un compresor pentru vopsit  ce necesita tractat) .  Mentionez ca in descrierea acelui carlig scrie ca vine omologat RAR EU cu tot cu tablita  si chit electric pentru iluminat.    M-ai trebuie trecut pe la RAR pentru a da acceptul si a trece in certificat acest lucru?
A 2a intrebare  , ar fi vreo problema cu aceste date daca  la un eventual control ,filtru sau ITP   in acte e scris una si in practic e cu totul alt ceva ?

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este un model mai special ? Fordul Transit din 2002 are tractiune spate .
Edit :
Probabil problema vine de la omologare. Am vazut ca sunt si cu planetare ..deci sunt si cu tractiune fata , insa se poate sa fie vorba despre omologarea RAR. Acolo trebuie sa mergi

Edited by JurasikMan, 07 December 2017 - 20:39.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, se retine talonul si te trimit la RAR, pentru omologare. Ceea ce, din start inseamna ca modificarea sa fi fost facuta intr-un atelier autorizat pentru asemenea operatii si e agreat de RAR.

 JurasikMan, on 07 decembrie 2017 - 20:37, said:

Este un model mai special ? Fordul Transit din 2002 are tractiune spate .
Edit :
Probabil problema vine de la omologare. Am vazut ca sunt si cu planetare ..deci sunt si cu tractiune fata , insa se poate sa fie vorba despre omologarea RAR. Acolo trebuie sa mergi
Pai de aceea nici nu i-au pus carlig.

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 PersoanaFizica, on 07 decembrie 2017 - 20:26, said:

-Vreau sa i-mi pun un carlig de remorcare cum de asemenea acelas model ca al meu detine din fabrica  , (am un compresor pentru vopsit  ce necesita tractat) .  Mentionez ca in descrierea acelui carlig scrie ca vine omologat RAR EU cu tot cu tablita  si chit electric pentru iluminat. M-ai trebuie trecut pe la RAR pentru a da acceptul si a trece in certificat acest lucru?
A 2a intrebare  , ar fi vreo problema cu aceste date daca  la un eventual control ,filtru sau ITP   in acte e scris una si in practic e cu totul alt ceva ?
Daca nu depaseste 750 kg, poti sa-l tractezi, fiind sarcina remorcabila fara franare.
In mod normal, orice masina are dreptul la sarcina remorcabila fara franare, de pana la 750 kg.

Ar trebui verificat la RAR cum a fost omologat modelul respectiv de Transit. E posibil sa fie o greseala de redactare in CI.

Edited by Hunor_66, 07 December 2017 - 22:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate