Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Vreau casuta pentru bunici

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
KotoK

KotoK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2007
Salutare tuturor,

Socrii stau la bloc si s-au cam saturat. Anul viitor vor sa se apuce de construirea unei case in Berceni (au deja terenul mostenire cu toate utilitatile la poarta).

Am niste planuri in cap dar mi-a placut mai ales asta:

[ https://i.imgur.com/Wx05n9i.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai multe poze interior / exterior: https://www.haus-ton...me/fotogalerie/

Este o casa mica, de circa 80 mp si as vrea sa iasa cat mai ieftina si fara pretentii. Nu puneti la socoteala si lemnul de afara, care va fi inlocuit cu o simpla tencuiala. Eventual, daca costurile peretilor de sticla (care se pot vedea in partea cu terasa) sunt prea mari voi renunta la ei, si ii voi inlocuii cu caramida, bca sau lemn.

Deci, orientativ cam cat ar costa asa ceva la cheie incluzand, autorizatii, planuri, materiale ...etc?

#2
KotoK

KotoK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2007
Multumesc, dar cred ca e mai greu sa-i conving cu containerul avand in vedere varsta lor, parca aud ceva de genul hai maica, vrei sa ne inchizi in containere la batrinete? Deci un pret la bca / caramida / lemn ?

#3
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Preturile sunt in jur de 400-500 euro pe mp, fara sa te dai in barci.
Proiectul e slab in opinia mea. Pt o casa ce va fi locuita permanent, ai nevoie de o alta pozitionare a bucatariei. Nu o cicineta pt ceai cu e la saletu' ala.
Apoi, baia aia mica e total inutila atata vreme cat e usa in usa cu cealalta baie. Acolo bagi o debara mai repede.
Eu zic sa mai cauti proiecte.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Ar mai fi si varianta foarte ieftina a unei case din garaje. Torni o placa de beton si aduci 3-4 garaje, doua jos si doua sus, le termoizolezi la exterior, acoperis etc., iar inauntru tai din pereti pentru a face usi si camere, imbraci peretii in rigips sa nu se vada peretii strimbi si...gata. Tavanele vor fi cam jos pentru gustul meu, insa camerele vor fi mai usor de incalzit. Conform pozei tale eu vad trei garaje la parter. Solutia cu garajele e simpla si mai ieftina, nu iti mai bati capul cu structura de metal, cofraje etc. si, astfel, poti investi banii in hidro si termoizolatie, plus sporirea confortului la interior. Vezi ca garajele sunt de mai multe tipuri, le recomand pe cele inalte de Granitul.

#5
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017
Pe la 450 de Euro pe mp.
Dar acoperisul ala nu e facut pentru Romania.

#6
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostKotoK, on 03 decembrie 2017 - 21:04, said:

...

stiu ca este offtopic, dar doresc sa-ti scriu ca am fost atras de numele topicului si ca ma bucur pentru tine ca ai inca bunici si-ti doresc sa te bucuri la maxim de prezenta lor!

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ha ha ha!
    O baie presupune o cada de baie.
     Iar o toaleta presupune sa ai macar o chiuveta.
      Proiectul ala nu o sa depaseasca niciodata stadiul de proiect.
      Chiar si in avion ai unde sa te speli pe maini dupa ce folosesti WC-ul.

      Cum se vor descurca niste oameni in varsta intr-o casa in care usile sunt usa in usa. Trebuie sa inchizi o usa ca sa o deschizi pe cealalta.

Edited by cspot, 04 December 2017 - 06:36.


#8
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Trebuie sa te gandesti ca acea casa , dupa ce nu vor mai fii socri tai, va trebui locuita de altcineva, poate chiar de voi. Asa ca gandeste-o ca atare. Tu o sa poti locui in ea ?

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vrei neaparat ceva fix-fix traditional? Un prieten a cumparat o casa mobila pentru mama lui (el avea terenul propriu). Initial vroia sa construiasca din caramida si stia la ce sa se astepte (in sensul ca se lua de cap cand se gandea). A vazut la un cineva o casa mobila (intr-un concediu la munte) si a luat decizia sa ia si el una (nou, evident).

La 15.000E pentru 24 mp/modul cu mobilier inclus la comanda (in bani astia a luat si electrocasnice).

PS: mi-as fi luat si eu una, dar nu ma incadrez. Se considera bun de nevoi personale si se acorda pe 5 ani imprumutul. Plus ca eu mai trebuie sa adaug si terenul plus actele necesare.

Edited by Pololica, 04 December 2017 - 08:32.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
ce varsta au socrii tai ? au locuit toata viata la bloc, au avut job-uri mai mult "de birou" si mai putin de "munca fizica" ? sunt sociabili, isi fac usor prieteni sau sunt genul mai retinuti din fire ?
daca da, e bine sa stii ca s-ar putea sa nu se adapteze la traiul la casa, unde tot timpul se iveste cate ceva de facut/mesterit/intretinut. si unde trebuie sa ai o relatie buna cu vecinii daca vrei sa ai un trai linistit la anii pensiei.
inainte sa se apuce de orice demersuri, mai bine se duc socrii tai in berceni unde au terenul mostenit, si se intereseaza temeinic ce fel de oameni sunt vecinii din jurul lor. sa nu se trezeasca ca se muta langa unii care o tin vesnic in manele si gratare, sau care cresc porci/pasari fix langa viitorul lor gard sau geam de la bucatarie. sau, cum povestea altcineva tot pe forum, are un vecin care si-a transformat garajul intr-un mic atelier auto ilegal, si toata ziua taie, polizeaza, vopseste - facand astfel zgomot. au mai povestit altii diverse probleme legate de traiul la casa.
e mare lucru sa te poti bucura de liniste si tihna in casa ta, indiferent ca locuiesti la bloc sau la casa, la oras sau la tara.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,017
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 04 decembrie 2017 - 10:43, said:

la casa, unde tot timpul se iveste cate ceva de facut/mesterit/intretinut.
Nu am nimic de facut in afara de tuns gazonul, e cam folclor treaba ca ''tot timpul se iveste ceva...''

View Postcorinadaniela, on 04 decembrie 2017 - 10:43, said:

a se muta langa unii care o tin vesnic in manele si gratare
Si eu si vecinii o  tinem vesnic in gratare (nu si acum iarna, evident) si nu are nimeni nimic impotriva.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
karhu, sunt situatii si situatii, poate tu esti exceptia de la regula.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,017
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 04 decembrie 2017 - 13:12, said:

poate tu esti exceptia de la regula.
Am spus ''eu si vecinii'' deci suntem o intreaga strada de exceptii :lol:

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
cred că-s al treilea care-ți va zice de 400-500 euro/mp final
o vrei tu ieftină, dar tre s-o izolezi cât poți de bine și costă
la roșu/gri o ridici cum o mai ridici, dar la gata ESTI MÂNCAT de prețul manoperei (io știu „meseriași”, neplătitori de impozite la buget, care au venituri de președinte de țară... :(  )

apoi, să știi că nu vei izola NICIODATĂ acel tip de acoperiș în românia, alege unul țuguiat!

#15
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Imi place in poze, doar ca nu as avea decalajul ala intre living si rest...si as elimina dormitorul din mijloc si as face celalalt dormitor mai mare si cu o deschidere cu usa de jos pana sus culisanta drept in gradita unde sa fie iarba gazon si jacuzzi , e doar 30 meleoane unul gonflabil, bagat sub nivelul pamantului...plus un gratar adevarat.

#16
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 21.01.2013
deci e pentru tine pana la urma. care e rostul vrajelii cu bunicii?

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fain proiectul daca ii faci niste modificari de bun simt :
- dormitorul central devine bucatarie , cu usa ca nu ai chef sa imprasti miros de varza in toata casa !
- al doilea dormitor , prete in perete cu primul deci marirea sprafetei construite cu inca 20 mp
- o singura baie cu vas wc si dus walk-in cu suficient spatiu sa puna un scaun de plastic pe care sa se poata aseza la nevoie ( la batranete nu trebuie sa faca efort sa intre intr-o cabina/vana )
- ziduri BCA sau caramida minim 30 cm grosime si termoizolatie de minim 15 cm polistiren la exterior
- acoperis in 2 ape cu termoizolatie in pod de minim 40 cm vata minerala/bazaltica .
- suprafata vitrata cat mai redusa ( pierderi mai mici de energie )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate