Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Ortodocșii - rămășița ce va fi mântuită

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 10 decembrie 2017 - 15:21, said:

Sa spui ca vreuna din poruncile din Decalog e depasita e ca si cand ai spune ca Dumnezeu e depasit.

Chiar Iisus spune: "17. Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc."

Să spui că Dumnezeu dă aceleași porunci pentru epoca de piatră ca și pentru cea modernă este ca și cum ai spune că este mort.

Dar ai dreptate, porunca nu a fost depășită, ci din start s-a spus până la ce timp va fi valabilă: până la venirea lui Dumnezeu în trup de om.

Edited by Dorel666, 10 December 2017 - 19:08.


#56
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ok. Posted Image

#57
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 10 decembrie 2017 - 19:26, said:

Ok. Posted Image

Bine spun preoții noștri că boala protestanților este că scot versetele din contextul întregului text biblic!

#58
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 10 decembrie 2017 - 19:07, said:

Să spui că Dumnezeu dă aceleași porunci pentru epoca de piatră ca și pentru cea modernă este ca și cum ai spune că este mort.
mai degraba ai putea spune ca El este Acelasi. Nu se schimba. Desi, omul este cel ce se schimba din epoca de piatra pana in cea moderna. :)

#59
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 10 decembrie 2017 - 19:49, said:

mai degraba ai putea spune ca El este Acelasi. Nu se schimba. Desi, omul este cel ce se schimba din epoca de piatra pana in cea moderna. Posted Image

Exodul 6:3 Eu M-am arătat lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov ca Dumnezeul cel Atotputernic, dar n-am fost cunoscut de el sub Numele Meu ca ‘Domnul’.

#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 10 decembrie 2017 - 19:39, said:


Bine spun preoții noștri că boala protestanților este că scot versetele din contextul întregului text biblic!
Cand spun asta? Cand vreodata spun asta?
In timpul liturghiei?
Normal ca nu pot sa o faca in timpul liturghiei, si atunci cand spun preotii vostrii asa ceva despre protestanti?
Va indruma macar sa va rugati pentru protestanti? O faceti macar?

Eu sunt ferm convins ca tu iti iubesti mai mult biserica decat il iubesti pe Iisus, Unicul Mantuitor.
Sigur, vei spune ca e acelasi lucru, ca orice ortodox cu ceata pusa pe ochi, care considera ca BOR e Iisus.
Te intreb inca o data: Il iubesti pe Iisus?
Caci iata ce a zis El: Matei 22:36-40

Tu iti iubesti aproapele? Sau il denigrezi cu orice ocazie?

#61
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 12 decembrie 2017 - 21:36, said:

Cand spun asta? Cand vreodata spun asta?
In timpul liturghiei?
Normal ca nu pot sa o faca in timpul liturghiei, si atunci cand spun preotii vostrii asa ceva despre protestanti?
Va indruma macar sa va rugati pentru protestanti? O faceti macar?

Eu sunt ferm convins ca tu iti iubesti mai mult biserica decat il iubesti pe Iisus, Unicul Mantuitor.
Sigur, vei spune ca e acelasi lucru, ca orice ortodox cu ceata pusa pe ochi, care considera ca BOR e Iisus.
Te intreb inca o data: Il iubesti pe Iisus?
Caci iata ce a zis El: Matei 22:36-40

Tu iti iubesti aproapele? Sau il denigrezi cu orice ocazie?

În cuvântarea de după Liturghie. Dacă vei avea curajul să participi la una, vei vedea că preotul, împreună cu toți credincioșii, se roagă pentru toată lumea, fără excepție. A-ți iubi aproapele, nu este echivalent cu a-l pupa în fund, ci cu a-l trage de mânecă atunci când greșește!

#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 12 decembrie 2017 - 23:38, said:

În cuvântarea de după Liturghie. Dacă vei avea curajul să participi la una, vei vedea că preotul, împreună cu toți credincioșii, se roagă pentru toată lumea, fără excepție. A-ți iubi aproapele, nu este echivalent cu a-l pupa în fund, ci cu a-l trage de mânecă atunci când greșește!
De unde să știe neoprotestanții ce este omiletica? :huh:

#63
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
O altă dovadă biblică referitor la faptul că Ortodoxia este singura biserică mântuitoare, adică singura al cărei cap este Hristos, se găsește în versetul următor:

1 Corinteni 3:11 Căci nimeni nu poate pune o altă temelie decât cea care a fost pusă, şi care este Isus Hristos.

Adică cei care cred că pot să o ia de la zero, construind, la două mii de ani după nașterea lui Hristos, o altă biserică, se înșeală amarnic și își vor lua răsplata, că își vor construi (sau și-au construit deja biserica pe nisip)!

Matei 7:26 Însă oricine aude aceste cuvinte ale Mele şi nu le face va fi asemănat cu un om nechibzuit, care şi-a zidit casa pe nisip.
27 A dat ploaia, au venit şuvoaiele, au suflat vânturile şi au izbit în casa aceea: ea s-a prăbuşit, şi prăbuşirea i-a fost mare.”

Edited by Dorel666, 27 December 2017 - 13:25.


#64
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 27 decembrie 2017 - 13:24, said:

O altă dovadă biblică referitor la faptul că Ortodoxia este singura biserică mântuitoare
Bravo bre, daca pe tine te mantuieste biserica, e clara treaba!

#65
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 28 decembrie 2017 - 13:41, said:

Bravo bre, daca pe tine te mantuieste biserica, e clara treaba!

Da, bre, Biserica al cărei cap este Hristos, aceea și mântuiește. Cât le privește pe celelalte, n-ai citit pilda tânărului bogat?

(Luca, 18)
18 Un* fruntaş a întrebat pe Isus: „Bunule Învăţător, ce trebuie să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?”
19 „Pentru ce Mă numeşti bun?” i-a răspuns Isus. „Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.
20 Ştii poruncile: ‘Să* nu preacurveşti; să nu ucizi; să nu furi; să nu faci o mărturisire mincinoasă; să cinsteşti** pe tatăl tău şi pe mama ta.’”
21 „Toate aceste lucruri”, I-a zis el, „le-am păzit din tinereţea mea”.
22 Când a auzit Isus aceste vorbe, i-a zis: „Îţi mai lipseşte un lucru: vinde* tot ce ai, împarte la săraci şi vei avea o comoară în ceruri. Apoi, vino şi urmează-Mă.”


Deci, dacă urmezi poruncile (cum bateți toba voi, protestanții, că faceți), atunci normal că ai răsplată și moștenești viața veșnică. Deci nu-i fără folos nici biserica voastră! Dar cine vrea să se mântuiască de trupul de rob și să ajungă în Împărăția Cerurilor, acela trebuie să urmeze lui Hristos, făcând parte din Biserica Lui!

Dar voi ați ales să urmați poruncile și să părăsiți Biserica lui Hristos... Alegerea voastră!

Edited by Dorel666, 28 December 2017 - 21:30.


#66
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Scuza-ma, dar ma doare capul de ideile tale.

#67
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 28 decembrie 2017 - 21:36, said:

Scuza-ma, dar ma doare capul de ideile tale.

O fi ideea prea mare pentru capul dumitale...

#68
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
28. Ce credeti? Un om avea doi feciori; si s-a dus la cel dintai si i-a zis: "Fiule, du-te astazi de lucreaza in via mea!"
29. "Nu vreau", i-a raspuns el. In urma, i-a parut rau si s-a dus.
30. S-a dus si la celalalt si i-a spus tot asa. Si fiul acesta a raspuns: "Ma duc, doamne!" Si nu s-a dus.
31. Care din amandoi a facut voia tatalui sau?" "Cel dintai", au raspuns ei. Si Isus le-a zis: "Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu.


degeaba faci parte din biserica daca nu pazesti poruncile

biserica ar fi buna daca ar exista dragoste frateasca

17. Isus, cand a auzit acest lucru, le-a zis: "Nu cei sanatosi au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi. Eu am venit sa chem la pocainta nu pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi."

poti sa pazesti poruncile, sa fii neprihanit, fara sa stii ca esti crestin..daca nu il simti pe Isus, nu a venit, daca nu a venit, esti neprihanit


dorele mi-ai deschis ochii, asa fac si eu, pun niste citate si le interpretez cum vreau

Edited by legit10, 29 December 2017 - 15:43.


#69
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 29 decembrie 2017 - 15:36, said:

28. Ce credeti? Un om avea doi feciori; si s-a dus la cel dintai si i-a zis: "Fiule, du-te astazi de lucreaza in via mea!"
29. "Nu vreau", i-a raspuns el. In urma, i-a parut rau si s-a dus.
30. S-a dus si la celalalt si i-a spus tot asa. Si fiul acesta a raspuns: "Ma duc, doamne!" Si nu s-a dus.
31. Care din amandoi a facut voia tatalui sau?" "Cel dintai", au raspuns ei. Si Isus le-a zis: "Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu.


degeaba faci parte din biserica daca nu pazesti poruncile

biserica ar fi buna daca ar exista dragoste frateasca

17. Isus, cand a auzit acest lucru, le-a zis: "Nu cei sanatosi au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi. Eu am venit sa chem la pocainta nu pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi."

poti sa pazesti poruncile, sa fii neprihanit, fara sa stii ca esti crestin..daca nu il simti pe Isus, nu a venit, daca nu a venit, esti neprihanit


dorele mi-ai deschis ochii, asa fac si eu, pun niste citate si le interpretez cum vreau

Nu trebuie să le interpretezi cum vrei tu, ci cum cere logica cea mai pură. Dar, pentru aceasta, trebuie să folosești și cealaltă jumătate de creier pe care o ai. Că, pentru pilda aceasta, ai folosit doar un sfert...
Păi, ți se pare ție că vameșii și curvele respectau poruncile?! Cu toate acestea, despre ei spune Hristos că intră în Împărăția Cerurilor înaintea celor care le ”respectau”. Și nu-mi spune că vameșii și curvele aveau dragoste, că nici asta nu aveau! De aceea ”vameșii„ (adică ”popii”) și ”curvele„ (adică păcătoșii și puțin credincioșii și toți cei înclinați mai degrabă spre plăceri decât spre biserică și respectarea poruncilor) ortodocși intră în Împărăția Cerurilor, în timp ce ”pocăiții” și ”neprihăniții” de protestanți, cei care exclud din mijlocul lor pe cel care nu se ”pocăiește” și ”curățește”, ei bine, aceștia RĂMÂN PE DINAFARĂ.
Și de ce păcătoșii de ortodocși intră în Împărăția Cerurilor și ”neprihăniții„ de protestanți rămân pe dinafară? Pentru că păcătoșii de ortodocși sunt sinceri și știu că sunt păcătoși, pe când pocăiții se cred neprihăniți și pricepuți în Scripturi. Dar sunt pe dracu... călare!

Edited by Dorel666, 29 December 2017 - 23:04.


#70
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 29 decembrie 2017 - 23:04, said:

De aceea ”vameșii„ (adică ”popii”) și ”curvele„ (adică păcătoșii și puțin credincioșii și toți cei înclinați mai degrabă spre plăceri decât spre biserică și respectarea poruncilor) ortodocși intră în Împărăția Cerurilor, în timp ce ”pocăiții” și ”neprihăniții” de protestanți, cei care exclud din mijlocul lor pe cel care nu se ”pocăiește” și ”curățește”, ei bine, aceștia RĂMÂN PE DINAFARĂ.

Gata! Dumnezeul Tudorel a hotarat!
Faca-se voia Lui!

Tudorele, te-ai pocait?


ps. Esti sigur ca ai scapat de dracul ala? Ca eu am impresia ca ala se caca pe el de ras in interiorul tau. Posted Image

Edited by ericmario, 30 December 2017 - 18:17.


#71
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 30 decembrie 2017 - 18:15, said:

Gata! Dumnezeul Tudorel a hotarat!
Faca-se voia Lui!

Tudorele, te-ai pocait?


ps. Esti sigur ca ai scapat de dracul ala? Ca eu am impresia ca ala se caca pe el de ras in interiorul tau. Posted Image

Cunoști vreun om care să se pocăiască o dată pentru totdeauna? Nu, ci toți sunt ca porcii care, după ce au fost curățiți, se aruncă înapoi în mocirlă. Chiar și cei care se laudă cu partea exterioară a paharului lor, în timp ce interiorul este plin de gânduri de ucidere și desfrânare.

#72
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
20. Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor.

nu cunosti biblia, se presupune ca vamesii si curvele se vor pocai, dar fariseii nu se vor pocai

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate