Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ortodocșii - rămășița ce va fi mântuită

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#91
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 17:21, said:

Tudorele, asa explicatii aiuristice n-am mai auzit niciodata!

Deci Biserica e trupul lui Hristos, Trupul mort, care a ramas in mormant, chiar daca s-a inaltat la cer?

Tu iti dai seama ce enormitati fabulezi?
Si faci pe proorocul pe aici, tu care cunosti Scriptura si ai vazut adevarul fata in fata?

Asta a fost ultima data cand ti-am mai raspuns. Te trec pe ignore, pentru ca eu consider ca nu fac altceva decat sa pacatuiesc conversand cu un eretic ca tine.

Astupă-ți, erice, urechile, că doar eu, care cred Scriptura, sunt eretic, iar tu, cel care o contești, ești ”sfânt”...

6 Pe când iată cum vorbeşte neprihănirea pe care o dă credinţa: „Să* nu zici în inima ta: ‘Cine se va sui în cer?’ (Să coboare adică pe Hristos din cer.)
7 sau: ‘Cine se va coborî în Adânc?’ (Să scoale adică pe Hristos din morţi.)” (Romani, 10)


Păi, aici, mai sus, scrie că nu trebuie să cobori pe Hristos din cer, dar nici să-L ridici din mormânt! Că nu pricepi tu ce înseamnă aceasta... problema ta!

Edited by Dorel666, 31 December 2017 - 17:33.


#92
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 17:00, said:

Inseamna ca nu poate fi vorba de Biserica Ortodoxa.
Biserica lui Iisus nu se putea rupe in doua niciodata. iar Petru parca a ajuns pe la Roma, nu?
Nu, pe naiba. Biserica a rămas, schismaticii s-au îndepărtat. Faptul că Petru ar fi ajuns la Roma, deși nu era vorba de el ci de Pavel, nu înseamnă că cei din Roma au întâietate în creștinism. Dacă ar fi fost așa, ar fi trebuit ca cei din Ierusalim să fie astfel, nu cei din Roma.
Dacă unul sau altul se consideră urmașul lui Petru, nu înseamnă că așa și este.

#93
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 31 decembrie 2017 - 20:38, said:

Nu, pe naiba. Biserica a rămas, schismaticii s-au îndepărtat. Faptul că Petru ar fi ajuns la Roma, deși nu era vorba de el ci de Pavel, nu înseamnă că cei din Dacă ar fi fost așa, ar fi trebuit ca cei din Ierusalim să fie astfel, nu cei din Roma.
pai nu de la Ierusalim vine "lumina sfanta" ?Posted Image

#94
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 31 decembrie 2017 - 20:44, said:

pai nu de la Ierusalim vine "lumina sfanta" ?Posted Image
Și ce legătură are cu ce discutam? Te-ai trezit din somn cumva, acum?

#95
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postmario_bril, on 31 decembrie 2017 - 20:38, said:

Nu, pe naiba. Biserica a rămas, schismaticii s-au îndepărtat. Faptul că Petru ar fi ajuns la Roma, deși nu era vorba de el ci de Pavel, nu înseamnă că cei din Roma au întâietate în creștinism. Dacă ar fi fost așa, ar fi trebuit ca cei din Ierusalim să fie astfel, nu cei din Roma.
Dacă unul sau altul se consideră urmașul lui Petru, nu înseamnă că așa și este.

Poate nu am inteles eu bine, spui ca Petru nu a ajuns la Roma ?

#96
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 01 ianuarie 2018 - 15:12, said:

Poate nu am inteles eu bine, spui ca Petru nu a ajuns la Roma ?
Nu a fondat acolo nicio Biserică, ci Pavel. Unii susțin că nu, alții că a ajuns acolo accidental. Însă un lucru este cert, fondatorul Bisericii romane este Pavel.

#97
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postmario_bril, on 01 ianuarie 2018 - 15:14, said:

Nu a fondat acolo nicio Biserică, ci Pavel. Unii susțin că nu, alții că a ajuns acolo accidental. Însă un lucru este cert, fondatorul Bisericii romane este Pavel.

Bine, daca tu spui, stii mai bine ca mine.

Cu toate ca eu citisem altceva...

#98
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 01 ianuarie 2018 - 15:14, said:

Nu a fondat acolo nicio Biserică, ci Pavel. Unii susțin că nu, alții că a ajuns acolo accidental. Însă un lucru este cert, fondatorul Bisericii romane este Pavel.
O aiureala ca asta nu am auzit niciodata. Pavel nu a fondat biserica Romana , e o tampenie sa afirmi asta, el a propovaduit pe Hristos isus si atat. Ca Antihristul lucra chiar din acele timpuri si a reusit sa creeze o religie/cult pe idei crestine insa pe un fundament total diferit  se stie. Nu mai pune pe seama lui Pavel aberatia de religie catolica sau ortodoxa.

#99
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 01 ianuarie 2018 - 15:22, said:


Bine, daca tu spui, stii mai bine ca mine.

Cu toate ca eu citisem altceva...
Da, din păcate Biserica Catolică a fabricat niște dovezi istorice ce s-au dovedit a fi false.
Uite ce spune Marsilio din Padova despre asta, în 1326: Cu privire la Sfantul Petru eu spun că nu se poate demonstra cu Sfintele Scripturi că a fost episcop la Roma, nici măcar că  ar fi fost vreodată la Roma. E ciudat că numai bazat pe legende bisericeşti se spun astfel de lucruri despre Petru, în timp ce Luca şi Pavel n-au făcut nici o precizare.

Și acum să vorbim de ceea ce afirmă Biblia:
  • în Galateni 2, 1:19 Pavel spune: „ După paisprezece ani m-am suit din nou la Ierusalim.. şi Iacov, Chifa şi Ioan mi-au dat mie şi lui Barnaba, mâna dreaptă de însoţire ca să mergem noi să propovăduim la neamuri, iar ei la cei tăiaţi imprejur”  La versetul 7 afirmaţia este şi mai clară: „…mi-a fost dată predicarea evangheliei la cei necircumcişi, în timp ce lui Petru i-a fost încredinţată  Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur.”  Potrivit acestui acord tacit între Pavel şi cei trei stâlpi ai bisericii din Ierusalim, Roma face parte din zona de lucru a lui Pavel.
  • În anii 56-57, Apostolul Pavel, probabil pe când se afla în Corint, scrie romanilor (Epistola către Romani) şi deşi salută pe mulţi membri ai bisericii de acolo nu aminteşte nimic de Petru. Data la care scrie epistola este cu circa 7-8 ani înaintea persecuţiei lui Nero. Potrivit legendelor creştine el ar fi trebuit  să fie de 18 ani în cetate Vorbind despre credinţa romanilor, afirmă că „credinţa lor este cunoscută în toată lumea”. Este imposibil ca romanii să fie cunoscuţi în toată lumea şi nimeni să nu fi ştiut nimic de Petru, mai ales să nu fie amintit de Pavel.
  • În II Timotei, epistola scrisă din Roma, după opinia teologilor în jurul anilor 61/62 pe când era în aşteptarea iminentă a morţii, la numai doi sau trei ani înainte de persecuţia lui Nero. În această epistolă Pavel nu face nici o referire la Petru şi în plus spune: „Numai Luca este cu mine” 2 Tim 4:10; declaraţie care n-ar fi fost făcută dacă Apostolul Petru era şi el la Roma, după cum spune tradiţia.
  • Carlo Falconi vorbind despre Petru la Roma, afirmă: întreruperea bruscă a relatărilor biblice şi coborârea în tăcerea absolută, neglijându-l aproape în mod voluntar, din punct de vedere al criticii ştiinţifice, aceasta nu poate avea decât o singură semnificație: acela că rolul său şi al misiuni sale, în mod oficial era terminat.
  • În anul 63 Petru se afla în Babilon și nu la Roma, confirmat în a doua epistolă pauliană către Timotei, scrisă la Roma, unde îi cere acestuia să-l ia pe Marcu și să-l aducă cu el. Ori Marcu era alături de Petru, iar dacă acesta ar fi fost în Roma, Pavel nu ar mai fi cerut asta.
  • Conform unor scrieri, Petru ar fi murit crucificat în anul 67 la Roma, datorită lui Nero. Ei bine, Nero începând cu anul 65 și până în 68 a fost plecat din Roma, se pare în Grecia.
Cine a întemeiat biserica din Roma, totuși? Pavel și să vedem de unde știm asta: atunci când Pavel ajunge în Italia găseşte două grupe de creştini: una la Puzole ( Fapte 28;14) alta la Roma (Fapte 28:15, Rom 15:20). Aceste biserici au fost înființate probabil de primii misionari veniți la Ierusalim cu ocazia Cinzecimii. Unii dintre ei erau evrei care locuiau în Roma şi s-au convertit la creştinism. Între aceştia erau Aquila şi Priscila, misionari  veniţi din Roma pe vremea lui Claudiu. Împreună cu ei sunt şi altii. În  Noul Testament nu avem nici o referire la aceşti primi misionari. În literatura patristică, întâlnim doar poveşti contradictorii lipsite de autoritate istorică.  În prima scrisoare a lui Clement către Corinteni (97-98) ni se vorbeşte despre: „Biserica lui Dumnezeu pelegrină din Roma” şi nu se face nici o menţionare la primului misionar şi nici la primului episcop. Cu siguranţă biserica a fost întemeiată de misionarii necunoscuţi, care au dus Cuvântul vieţii în cetatea Eternă. În primăvara anului 61 d.Hr. Pavel ajunge în capitala imperiului, unde este bine primit de creștini. În așteptarea procesului care va avea loc, i se permite să rămână, timp de doi ani, într-o casă sub supraveghere militară (Fapte 28:30). Se pare însă că activitatea Sfântului Apostol Pavel, care a mucenicit la Roma, a fost printre altele și hirotonisirea primul episcop acolo (Sfântul Apostol Linus – din cei 70).

#100
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlegit10, on 31 decembrie 2017 - 16:29, said:

cauta si vei gasi,
Sau nu vei gasi...

#101
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postsalomee, on 01 ianuarie 2018 - 15:12, said:


Poate nu am inteles eu bine, spui ca Petru nu a ajuns la Roma ?

Tu ai citit bine, dar nu Simon Petru apostolul a ajuns la Roma întemeind o religie ci Simon Magul, care s-a dat drept Petru, având același nume. Acesta s-a prezentat ca locțiitor al lui Hristos pe pământ, și a fost primul papă. Așa s-a născut catolicismul.Posted Image

În scrierea sa “Apologia”, Iustin Martirul și Filozoful relatează despre un samaritean pe nume Simon din satul Gitta, care ar fi devenit celebru prin minunile sale făcute la Roma, în timpul împăratului Claudius, ajungând să fie socotit zeu de către popor.

https://ro.wikipedia...iki/Simon_Magul

#102
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Cei care nu cred ca Ortodoxia este dreapta credinta si singura care mantuieste, ar trebui sa se gandeasca  mai bine la proverbul ”Omul potrivit, la locul potrivit”.
Adica nu este destul sa fii omul potrivit, ci trebuie sa fii si la locul potrivit.  Adevarat ca respectarea poruncilor este de folos in viata aceasta si iti poate asigura o viata lunga si fericita, indiferent ca te duci la biserica sau nu, ca te inchini sau nu. Pentru ca este scris:

Leviticul 18:5 Să păziţi legile şi poruncile Mele: omul care le va împlini va trăi prin ele. Eu sunt Domnul!

Dar a castiga Raiul lui Dumnezeu si viata vesnica tine exclusiv de a face parte din Biserica Dreptei Credinte, adica din Ortodoxie.

#103
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Nu va fi nicio secta sau biserica mantuita.
Toate vor disparea pentru ca omul nu mai are nevoie de zei imaginari.

Singurii oameni care vor fi mantuiti vor fi cei care vor crede in stiinta si progres. Asa cum s-a intamplat dintotdeauna!

#104
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsmartmanx, on 27 aprilie 2019 - 21:41, said:

Nu va fi nicio secta sau biserica mantuita.
Toate vor disparea pentru ca omul nu mai are nevoie de zei imaginari.

Singurii oameni care vor fi mantuiti vor fi cei care vor crede in stiinta si progres. Asa cum s-a intamplat dintotdeauna!

Zeii imaginari erau idolii si au cam disparut deja, zeii adevarati au murit, iar singurul Dumnezeu adevarat este viu, a fost si va fi in vecii vecilor, impreuna cu Biserica Sa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate