Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Ortodocșii - rămășița ce va fi mântuită

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2017 - 19:47, said:

Toate religiile sunt adevărate, dar numai una se va mântui, restul vor dispărea.



Mici sau  mari diferențe de opinie poate să aibă oricine, dar să nu se rupă de trupul Bisericii, care este Ierusalimul. Deci, orice biserică ce nu este una cu Patriarhia Ierusalimului, petec este din trupul lui Hristos și nu va fi mântuită.
Şi Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veţi închina Tatălui.

Sa iei in considerare autocefalia bisericii Ierusalimului si a celorlalte patriarhate. Deci toate sunt petice.

Edited by dan1980_25, 24 November 2017 - 19:50.


#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrumegus, on 24 noiembrie 2017 - 19:18, said:

Iisus l-a trimis pe Petru la Roma, nu la Istanbul. Primul petec rupt de la sanul lui Iisus, a fost Ortodoxia, cand s-au separat de Roma, deci care e logica ta?

Iisus l-a trimis pe Petru la Roma ca să moară și să încerce să o salveze de schismă. Și se pare că a și reușit... vreo mie de ani. Dar numai atât! Altminteri, dacă nu ar fi existat pericolul ruperii, Hristos nu l-ar fi trimis acolo...

View Postdan1980_25, on 24 noiembrie 2017 - 19:47, said:

tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri.

Petru= episcopul Romei= Papa de la Roma. Deci el e singurul mandatat de insusi seful cel mare(Isus) sa conduca Biserica. Restul e manele.

Petru nu înseamnă ”episcopul Romei”, ci înseamnă ”temelia Bisericii”. Iar temelia Bisericii a fost pusă la Ierusalim. Inima Bisericii este tot la Ierusalim. Și cum o casă nu mai poate sta în picioare fără temelie și nici un corp fără inimă, nici Biserica nu poate sta în picioare sau rămâne vie fără Ierusalim. Iar dacă Roma crede că poate sta în picioare fără temelie și fără inimă.. înseamnă că-i doar un zombi.

View Postdan1980_25, on 24 noiembrie 2017 - 19:49, said:

Şi Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veţi închina Tatălui.

Sa iei in considerare autocefalia bisericii Ierusalimului si a celorlalte patriarhate. Deci toate sunt petice.

Când zic ”Patriarhia Ierusalimului” nu mă refer la loc, ci la oameni. Că mâine ortodocșii Ierusalimului ar putea să plece în pribegie, dar tot ”Patriarhia Ierusalimului” ar rămâne. La fel cum și ortodocșii români din America tot de Patriarhia României țin.

Cât privește autocefalia, nu-i vorba de separare, câtă vreme există sinoade comune. Și este întocmai cum fiecare organ din corpul nostru are propriul centru de conducere, în creier, dar toți acești centri cooperează între ei. Dar Patriarhia Romei nu vrea să coopereze cu ceilalți ”centri” din ”creier” și de aceea singură se exclude din acest ”cap” care este al lui Hristos.

Edited by Dorel666, 24 November 2017 - 20:01.


#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2017 - 20:00, said:

Petru nu înseamnă ”episcopul Romei”, ci înseamnă ”temelia Bisericii”. Iar temelia Bisericii a fost pusă la Ierusalim.

Petru a fost primul episcop al Romei. Singur spui ca Petru inseamna temelia Bisericii. Ma rog, e vorba de "Chefa(piatra)". Iar daca Petru a fost la butoane la Roma, cum pana mea spui tu ca a fost la Ierusalim?
Tu spui ca Petru= temelia bisericii, temelia care a fost pusa la Ierusalim. Apoi spui ca Petru a fost trimis la Roma. WTF? Ti-ai pierdut coerenta in gandire?
Deci Petru a primit de la Isus cheile imparatiei. Inainte sa moara i le-a dat urmatorului episcop al Romei. Apoi acele i le-a dat urmatorului si tot asa. Deci cheile sunt la Roma.
PF. Daniel are Mercedes si averi fara numar. Nu-i mai trebuie chei ale imparatiei. Si atunci cum spui tu ca doar ortodocsii se mantuiesc? Se mantuieste cine vrea muschiul Papei. La el sunt cheile. Exact, le-a primit de la Petru, iar Petru le are de la Isus. Scrie in biblie negru pe alb. Restul sunt interpretari de-ale ortohotilor.
Vine omul si-ti spune clar ALB, iar tu incepi sa spui ....pai de fapt nu a vrut sa spuna ALB ci a vrut portocaliu, doar ca asa s-a interpretat  etc plm...
C'mon man? Pune-ti capul la contributie, nu mai inghiti ce-ti spun toti barbosii.

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2017 - 20:00, said:

Iisus l-a trimis pe Petru la Roma ca să moară și să încerce să o salveze de schismă. Și se pare că a și reușit... vreo mie de ani. Dar numai atât! Altminteri, dacă nu ar fi existat pericolul ruperii, Hristos nu l-ar fi trimis acolo...

Arata-mi in biblie, cand l-a trimis Isus pe Petru la Roma ca eu nu-mi amintesc.

PS. Acum e clar. Tu le stii pe toate doar tu esti Dumnezeu. Tu l-ai trimis pe Petru la Roma. Tu ai scris Biblia. Ahaaaaaaaa. Pai  de-aia le stii tu pe toate.
Am o rugaminte: ma ajuti si pe mine sa castig la loto duminica? Am mare nevoie de un Veyron si nu stiu de unde sa fac rost de diferenta de bani. Eu am 5000 de euro. Imi mai trebuie 495 000. Hai ca stiu ca poti. Doar tu esti Dumnezeu.Multumesc.

Edited by dan1980_25, 24 November 2017 - 20:21.


#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 24 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Petru a fost primul episcop al Romei. Singur spui ca Petru inseamna temelia Bisericii. Ma rog, e vorba de "Chefa(piatra)". Iar daca Petru a fost la butoane la Roma, cum pana mea spui tu ca a fost la Ierusalim?
Tu spui ca Petru= temelia bisericii, temelia care a fost pusa la Ierusalim. Apoi spui ca Petru a fost trimis la Roma. WTF? Ti-ai pierdut coerenta in gandire?


Arata-mi in biblie, cand l-a trimis Isus pe Petru la Roma ca eu nu-mi amintesc.

PS. Acum e clar. Tu le stii pe toate doar tu esti Dumnezeu. Tu l-ai trimis pe Petru la Roma. Tu ai scris Biblia. Ahaaaaaaaa. Pai  de-aia le stii tu pe toate.
Am o rugaminte: ma ajuti si pe mine sa castig la loto duminica? Am mare nevoie de un Veyron si nu stiu de unde sa fac rost de diferenta de bani. Eu am 5000 de euro. Imi mai trebuie 495 000. Hai ca stiu ca poti. Doar tu esti Dumnezeu.Multumesc.

Mai bine spune-mi tu ce este Papa de la Roma până la urmă: temelia sau capul Bisericii? Pentru că, dacă este ”temelie”, trebuie să se lase călcat în picioare de toți. Dacă este cap, atunci să nu mai pretindă că este Petru!
Și nu scăpa din vedere că papa se crede îndreptățit să conducă în virtutea locației geografice, pe câtă vreme Hristos a zis clar că închinarea la Dumnezeu nu mai ține de locație, începând cu venirea Lui!

View Postdan1980_25, on 24 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Arata-mi in biblie, cand l-a trimis Isus pe Petru la Roma ca eu nu-mi amintesc.


Aici scrie:

Galateni 2:7 Ba dimpotrivă, când au văzut că mie îmi fusese încredinţată Evanghelia pentru cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru îi fusese încredinţată Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur –

Deci Petru s-a dus la Roma să propovăduiască Evanghelia celor tăiați împrejur, după cum Pavel s-a dus la Roma să o propovăduiască netăiaților împrejur.

Edited by Dorel666, 24 November 2017 - 20:31.


#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostKyKyKyKy, on 24 noiembrie 2017 - 19:11, said:

Man, cum a existat mântuire și înainte de Iisus, precum egiptenii, sumerienii etc, de ce suntem obligați să ascultăm alte „legi” despre o legendă?
Nu, nu a existat o asemenea concepție. Creștinismul a introdus-o, prin Hristos.

#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dorele, tu nu ai sanse de vindecare nici la Balaceanca....

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdan1980_25, on 24 noiembrie 2017 - 19:49, said:

Şi Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veţi închina Tatălui.

Sa iei in considerare autocefalia bisericii Ierusalimului si a celorlalte patriarhate. Deci toate sunt petice.
Stii cum sunt ortodocsii ? La fel ca si evreii care erau mereu fuduli ca ei sunt poporul ales.  O sa si-o ia peste bot mu-mu de la isus .

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2017 - 19:41, said:

Centrul creștinismului este Ierusalimul, nu Roma sau Constantinopol. Deci problema Romei nu este că s-a desprins de Constantinopol, ci că s-a desprins de Ierusalim. De aceea Constantinopol este rămășiță și Roma este petec.
Cred că te referi la origine, pentru că Ierusalimul a fost doar punctul de plecare, centrul acestuia fiind în Imperiul roman, la început la Roma, iar apoi după Marea Schismă în Constantinopol și Roma.

Edited by mario_bril, 24 November 2017 - 20:55.


#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2017 - 20:29, said:

Mai bine spune-mi tu ce este Papa de la Roma până la urmă: temelia sau capul Bisericii? Pentru că, dacă este ”temelie”, trebuie să se lase călcat în picioare de toți. Dacă este cap, atunci să nu mai pretindă că este Petru!
Și nu scăpa din vedere că papa se crede îndreptățit să conducă în virtutea locației geografice, pe câtă vreme Hristos a zis clar că închinarea la Dumnezeu nu mai ține de locație, începând cu venirea Lui!

Papa se crede indreptatit sa conduca in virtutea mandatului mostenit de la Petru(indirect), nu in virtutea locatiei. Nu stii nimic despre teologia catolica, nici despre cea ortodoxa, dar iti place sa interpretezi cum ti se pare tie ca ar da bine. De fapt nu stii nimic despre nici o teologie, atata timp cat faci o ciorba intre biserica vazuta si cea nevazuta, intre temelie si cap etc.
Temelia Bisericii nevazute este Isus, nu Petru, nu Ierusalim, nu Papa, nu Dorel, nu Roma.
Cat priveste capul bisericii pamantesti, ti-am spus parerea mea.
Nu stiu ce carti citesti, dar parerea mea este ca ai un amalgam in cap..un fel de New Age....ma mir ca nu ai dureri. Daca mergi pe la vreun duhovnic, cred ca excomunica instant pentru inovatiile pe care le bagi din burta.

Edited by dan1980_25, 24 November 2017 - 21:05.


#28
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postrumegus, on 24 noiembrie 2017 - 19:18, said:

Iisus l-a trimis pe Petru la Roma, nu la Istanbul.

Era cam greu sa il trimita la Istambul, nu crezi?

#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 24 noiembrie 2017 - 20:55, said:

Cred că te referi la origine, pentru că Ierusalimul a fost doar punctul de plecare, centrul acestuia fiind în Imperiul roman, la început la Roma, iar apoi după Marea Schismă în Constantinopol și Roma.

La origine, ca loc de pelerinaj, ca națiune etc. Nu confund capul conducerii lumești a Bisericii nici cu Capul, nici cu centrul.

View Postdan1980_25, on 24 noiembrie 2017 - 20:56, said:

Papa se crede indreptatit sa conduca in virtutea mandatului mostenit de la Petru(indirect), nu in virtutea locatiei. Nu stii nimic despre teologia catolica, nici despre cea ortodoxa, dar iti place sa interpretezi cum ti se pare tie ca ar da bine. De fapt nu stii nimic despre nici o teologie, atata timp cat faci o ciorba intre biserica vazuta si cea nevazuta, intre temelie si cap etc.
Temelia Bisericii nevazute este Isus, nu Petru, nu Ierusalim, nu Papa, nu Dorel, nu Roma.
Cat priveste capul bisericii pamantesti, ti-am spus parerea mea.
Nu stiu ce carti citesti, dar parerea mea este ca ai un amalgam in cap..un fel de New Age....ma mir ca nu ai dureri. Daca mergi pe la vreun duhovnic, cred ca excomunica instant pentru inovatiile pe care le bagi din burta.

Temelia Bisericii este Petru (privit drept conducător al apostolilor), iar Hristos este Capul și ”piatra cea din capul unghiului”. Niciodată temelie! Hristos este Constructorul, nu Piatra!

Ai epuizat argumentele deja, de ai și trecut la atacul la persoană? Știi, măsor inteligența emoțională a unei persoane după cât de tardiv recurge la acest atac. Și interesant este că unii nu recurg niciodată...

Edited by Dorel666, 24 November 2017 - 21:20.


#30
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,077
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2017 - 21:08, said:

Temelia Bisericii este Petru (privit drept conducător al apostolilor), iar Hristos este Capul și ”piatra cea din capul unghiului”. Niciodată temelie! Hristos este Constructorul, nu Piatra!

Strict tehnic, ”piatra din capul unchiului” este piatra de colț a temeliei. Deci Cristos este prima piatră pusă la temelia bisericii, apoi vin apostolii cei 12.

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 24 noiembrie 2017 - 21:45, said:


Strict tehnic, ”piatra din capul unchiului” este piatra de colț a temeliei. Deci Cristos este prima piatră pusă la temelia bisericii, apoi vin apostolii cei 12.

Ba aș zice că strict tehnic piatra din capul unghiului este și ea o temelie, dar se pune ultima. Este prima ca importanță și fără ea clădirea s-ar prăbuși, dar este ultima pusă. Ceea ce înseamnă că A Doua Venire va fi când toată clădirea Bisericii va fi fost construită, pe temelia apostolilor, nu pe piatra din capul unghiului. Iar dacă apostolii sunt temelia de pe pământ, Hristos este temelia din cer. Și nu sunt arhitect, dar cred că la clădirile construite din pietre de la temelie până la acoperiș, în funcție de forma clădirii se alegea și piatra din capul unghiului încă de la început.

#32
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
(Tu)Dorele ai sarit gardul din (aria) Ortodoxie cu subiectul "Ortodocșii - rămășița ce va fi mântuită" si cu multe alte subiecte, ai ajuns undeva prin curtea fanatismului!

Edited by stlk, 24 November 2017 - 22:31.


#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2017 - 19:02, said:

înapoi la haina originală, care este era ORTODOXIA ???
Posted Image

...cand crestinii NU se inchinau icoanelor si chipurilor cioplite, nu venerau resturi de cadavre, nu participau la, si nu incurajau razboaiele Cezarilor diabolici/satanici, cand ...nu le era frica de Fiara "care era" si sustineau adevarurile crestinismului fara compromis, caci NU aveau ce pierde.
Ortodoxia de astazi, se teme de Fiara "care este"; are deja botnita pusa. Vastele posesiuni materiale de a caror pierdere se teme ca de pierderea mantuirii,o pun in pozitia de sluga umila a Imparatului Miazanoaptei, a Fiarei cu cele (G)7 capete si 10 coarne. Posted Image
Asadar, NU ai sa mai auzi de ducerea propriei lucrari ce si-au asumat-o pana la capat,pentru ca acum cand de frica ca o sa piarda vastele posesiuni materiale prin interventia obscura a Securitatii si DNAului tac si inghit in sec, temandu-se sa mai auda vreodata in public chiar si rostirea in soapta a termenului de Referendum pentru Familie. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 25 November 2017 - 09:45.


#34
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,077
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2017 - 21:55, said:

Ba aș zice că strict tehnic piatra din capul unghiului este și ea o temelie, dar se pune ultima. Este prima ca importanță și fără ea clădirea s-ar prăbuși, dar este ultima pusă. Ceea ce înseamnă că A Doua Venire va fi când toată clădirea Bisericii va fi fost construită, pe temelia apostolilor, nu pe piatra din capul unghiului. Iar dacă apostolii sunt temelia de pe pământ, Hristos este temelia din cer. Și nu sunt arhitect, dar cred că la clădirile construite din pietre de la temelie până la acoperiș, în funcție de forma clădirii se alegea și piatra din capul unghiului încă de la început.

Sunt posibile mai multe analogii. Aceea în care Isus este capul Bisericii, sugerează o zidire de sus în jos. Aceea în care este piatra fundamentală sugerează o construcție începută de la bază. O temelie zidită din pietre mari cioplite se începea cu piatra din colț. Astfel Cristosul înviat este prima piatră pusă la construcția templului spiritual care este Biserica:

Faptele 4

10 Hristos din Nazaret, pe care voi L-aţi răstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi.
11 El este „Piatra lepădată de voi, zidarii, care a ajuns să fie pusă în capul unghiului.”
12 În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiţi.”


Coloseni 1

17 El este mai înainte de toate lucrurile, şi toate se ţin prin El.
18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este Începutul, Cel întâi născut dintre cei morţi.


Efeseni 2

20 fiind zidiţi pe temelia apostolilor şi prorocilor, piatra din capul unghiului fiind Isus Hristos.
22 Şi prin El şi voi sunteţi zidiţi împreună, ca să fiţi un locaş al lui Dumnezeu, prin Duhul.



#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 25 noiembrie 2017 - 09:22, said:

Posted Image

...cand crestinii NU se inchinau icoanelor si chipurilor cioplite, nu venerau resturi de cadavre, nu participau la, si nu incurajau razboaiele Cezarilor diabolici/satanici, cand ...nu le era frica de Fiara "care era" si sustineau adevarurile crestinismului fara compromis, caci NU aveau ce pierde.
Ortodoxia de astazi, se teme de Fiara "care este"; are deja botnita pusa. Vastele posesiuni materiale de a caror pierdere se teme ca de pierderea mantuirii,o pun in pozitia de sluga umila a Imparatului Miazanoaptei, a Fiarei cu cele (G)7 capete si 10 coarne. Posted Image
Asadar, NU ai sa mai auzi de ducerea propriei lucrari ce si-au asumat-o pana la capat,pentru ca acum cand de frica ca o sa piarda vastele posesiuni materiale prin interventia obscura a Securitatii si DNAului tac si inghit in sec, temandu-se sa mai auda vreodata in public chiar si rostirea in soapta a termenului de Referendum pentru Familie. Posted Image

Prefer să cred Scriptura, care zice că DOAR RĂMĂȘIȚA va fi mântuită și să nu te cred pe tine. Da, adevărat, Ortodoxia este numai o rămășiță, că a fost atacată și mușcată din toate părțile, dar ea și numai ea se va mântui!

View Poststlk, on 24 noiembrie 2017 - 22:29, said:

(Tu)Dorele ai sarit gardul din (aria) Ortodoxie cu subiectul "Ortodocșii - rămășița ce va fi mântuită"

Pentru că?


View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 19:26, said:

11 El este „Piatra lepădată de voi, zidarii, care a ajuns să fie pusă în capul unghiului.”
Versetul acesta spune destul de clar că Hristos a fost întâi lepădat, pentru ca să fie zidit, ulterior, în capul unghiului. Totuși, a fost pus ca temelie, dar numai în măsura în care fiecare creștin este Hristos.

Edited by Dorel666, 25 November 2017 - 23:09.


#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 24 noiembrie 2017 - 20:55, said:

Stii cum sunt ortodocsii ? La fel ca si evreii care erau mereu fuduli ca ei sunt poporul ales.  O sa si-o ia peste bot mu-mu de la isus .

Ortodocșii nu sunt poporul ales, sunt Trupul lui Hristos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate